Srpski psiho

]E da videla sam jedan deo na tv-u,mislim da je sa promocije knjige,......Neka svirka,sa puno nasminkanih i ruznih riba u majcama"Srpski psiho".Knjiga mi zvuci primamljivo ,volela bih da je procitam.
 
ja sam cula da je na toj promociji bilo ko na onim holivudskim zurkama od metalaca do riba sa silikonima.
svaki dan naletim na nekoga ko je bio, ali kazu da je tolika guzva bila da je to ne vidjeno.
 
ja i nisam tako odusevljena knjigom. u stvari, moja ocekivanja su bila velika, pa sam se pomalo i razocarala. daleko od toga da je knjiga losa, samo pomalo potseca na vidojkovica. ali mislim da je dobro sto se pojavljuju mladi pisci, sto imaju sveze ideje. i zeljko i aleksandar ce verovatno biti izvrsni pisci za koju godinu.
 
najnovija recenzija:


Recenzija knjige Srpski psiho - Željko Obrenović & Aleksandar Ilić / Laguna, 2007.


Krajnje neočekivano. Direktno iz dubine dvostrukog – ukrštenog rekao bih – srazmerno obrnutog i skladno upletenog – pera, mladih autora Željka Obrenovića i Aleksandra Ilića, iz njihovih / naših / ovovremenih / svevremenskih tamnih odaja tokova misli i života; ( istinskog i nestvarnog ) bitisanja, iscurelo je, iskapalo još preciznije, prozno delo nedvosmislenog, lucidnog naslova koje je ipak više psihotično nego što je koordinatno determinizirajuće – Srpski psiho. Estetika i simbolika te inspirativne tečnosti ( da li je samo to ?! ) – krvi – ostaje izgleda, konstantna nepoznanica u traganjima stvaraoca uopšte, pa samim tim i ovde pomenutima, u ovom i ovakvom psihu ili psihiću, od milošte. Satkan od nepovezujuće povezujućih poglavlja – od kojih se pojedini izdvajaju kao zasebni i spisateljski akti vrhunskog ranga, nesumljivo –obratiti posebno pažnju na podnaslove Grimaldi, Piknik i Poetika lepog, koji opet, predstavljaju sekvence u vremenu i prostoru, uspevajući da ih zamrznu i nanovo otope, manijakalno efektno su dočarane i naročito filmično prijemčive. I najbrutalniji ali i najsvetliji momenti koji traju jesu. Galerija osećanja se nižu jedno za drugim, u slojevima gule se sama od sebe; tu su upečatljivi opisi anđela ( pakla, možda ? ), pušenja nabreklog *****, izdrkavanja i svršavanja, kidanja krila, ruku i vilica, nihilističkih nastojanja, neskrivenih averzija prema pederastiji, odnos i prezir prema starijima, poniznosti i ponižavanju žena i sl.,samo su usputne stanice kojim ovaj voz gadosti i grozote nezaustavljivo grabi ka tronu gordosti, dominacije i finalnog ustoličenja. I zvaničnog priznanja, ispostaviće se. Prvi istinski tzv. horor - istični elementi mogu se pronaći u odeljku Marketing 666 ( simbolično, zar ne ? ) dok se sa druge strane ređaju krajnje komični, totalno neočekivani duhoviti slojevi kao neuspela protivteža naslagama psihopatologije koja ovde uzima maha ( u kreativnom, dakle pozitivnom smislu, podrazumeva se ).


Najsuroviji spisateljski atak na čula i razum, sasvim sigurno zarobljen je – ipak dobrovoljno – u poglavlju Piknik ( ne propustite ) i prevazišao je sva očekivanja. Veliko finale i granitom obgrljena dramaturgija mogla se i očekivati ali, ovako neobično efektno i atraktivno a pitko poput krvi - pametno koncipirano i osmišljeno štivo, delo, ovde i sada, u svakom slučaju ne. Za sam kraj poslužio bih se samim zdravim delom tkiva Srpskog psiha ( jer jako je ukusno – probao sam ga, u više navrata ) koje doslovce kazuje: Publika je i onako zgrožena, nije došla radi ovoga. Ne vole da vide iznutrice, smrt, istinu, ogoljeno. E, pa dobili ste život! Osetite ga! Verovatno je stvarniji od onoga koji većina vas živi.

Subkultura je ( i ) ovoga puta nadmudrila kulturu. I nadvisila je. Uverite se i sami!
Milan B. Popović
 
Nisam pročitala knjigu, ali sada znam da je preskočim. Volim knjige, sa puuunnooo krvi, ništa, kao to ne moše da odmori umornog čoveka. Ali šta će, u jednoj takvoj knjizi, sto mu pokvarenjaka iz pakla -ljubavna priča? Mislim da ću nastaviti da se držim Klajv Barkera i ostatka krvave svite. Mogla bih, ponovo da pročitam i " Američkog Psiha", volim detalj, sa metalnim vešalicama. Ljubitelji pravog hora, imate li nekih preporuka za mene?
 
pa sad, to sa ljubavnom pričom treba uzeti baš uslovno. zavisi šta je za koga ljubavna priča. i u američkom psihu imaš "ljubavnu priču". i kod barkera imaš ljubavnu priču, recimo, u velikoj i tajnoj predstavi. meni je važno da ima krvi i da je priča dobra, a i ubice su živi ljudi, pa se zaljube ;-)
 
Meni se ne svidja...
moglo je i da ispadne dobro...ideja je super...ali shto neko pre reche,kao ruzhna repriza Marka Vidojkovicja,u nekim delovima knjige...
inache je dobro uradjen psiholoshki profil glavnog lika,po mom mishljenju.
 
pa ne znam, mislim da srpski psiho nema bas toliko veze sa vidojkoviće, osim stila pisanja.
mislim, samo pogledaj koliko je ta srbija stilizovana u njihovom romanu.
btw, slažem se za profil glavnog lika ;-)
mada, meni je silvija...... omiljeni lik.
 

Back
Top