PAGANI

Demandred_Forsaken

Zainteresovan član
Poruka
162
dakle....ovde je rec o paganizmu..o svim onim religijama koje su postojala mnogo, mnogo pre jevrejskog proroka (da ga ne imenujem)...dakle pisite o religiji starih slovena, grka, nordijaca, fenicana, egipcana...
 
ovo je zanimljiva ali bas posiroka tema, definitivno ces naci sagovornike medju LARPerima
Perun je ime koje mi samo dolazi kad se prica o Slovenima i ostalim blago severnim plemenima
 
Tema uopste nije za Istoriju ali dobro ...

Lipa je inace najpostovanije drvo u Slovena (nalazi se u mnogim pesmama i narodnim pricama a deo je i jedne sire "kulture" tj. Balto-Slovenske). Hrast je bio sveto drvo namenjeno Perunu. A sto se tice "hramova", postojali su, itekako ... nisu se samo "molili" ispod drveta.

Smatrali su i da je jabuka drvo dobra a da je kruska drvo zla ... i ko zna sta jos ...
 
avari i huni su bili porzeni kao pagani a da bi se spasli te iste sudbine madjari su morali da prihvate hriscanstvo.a najvise me nervira naprimer kad kazu da ko nije hrscanin on je nevernik.
 
zanimljivo je da to isto kazu i muslimani za hriscane i jevreji za sve ostale i tako u nedogled, naravno sa izuzetkom nekih indujanskih "religija" koje samo kazu da svi ostali samo postuju pogresna ili slaba bozanstva.
 
Wilkołak:
Tema uopste nije za Istoriju ali dobro ...
...

da, tema je za "Mobilni Telefoni" :)

Pa ispada da su svi bili pagani... :confused:

indijanci iz Papua Nove Gvineje koji jos nisu pronadjeni od strane civilizacije i nikada nisu imali dodira sa jednobozackim religijama ni krivi ni duzni po nekima treba da odu u "pakao" :confused: again

i hriscanstvo je pokupilo mnogo "paganskih" obicaja tako da moze samo da bude prijatelj a ne protivnik
npr.
pogotovo Protestanti u Skandinaviji koji su preuzeli stare obicaje Laponaca, Vikinga i ostalih naroda koji su ziveli gore i okolo.
Pravoslavci kod nas i na severu koji su pokupili stare Slovenske paganske obicaje.
 
SerbiaUnited:
indijanci iz Papua Nove Gvineje koji jos nisu pronadjeni od strane civilizacije i nikada nisu imali dodira sa jednobozackim religijama ni krivi ni duzni po nekima treba da odu u "pakao" again

Po obicaju, ili pravilu, ne mogu da definisem, tek, nemas ti ni blage veze o onome o cemu govoris!
Samo brbljas ... ali kako nemam nameru da ulazim u sukobe sa intelektualnim gigantima iz provincije, kao sto si ti, zaobicicu te u sirokom luku, kako mi mozda ovaj put ne bi poslao onaj spisak od app. 11000 hiljada keltskih reci koje su iste sprskim ...
 
Jos jednom, mene zaista ne interesuje da li neko veruje u bubamarine fleke, ili u neki zbun ili u neku domacu zivotinju, dokle god taj isti ne ugrozava mene, moju egzistenciju i egzistenciju moje porodice. Sto se mene tice, mozete verovati i astabilni multivibrator, ako znate sta je to...

Sto se, paganstva tice i ubedjenja starih naroda, za mene je to pitanje opste kulture. Cak mislim da o tome znam i vise nego sto odredjeni diskutanti, koji simpatisu religije starih Slovena/Germana/Grka znaju o Hriscanstvu a opet diskutuju o tome ... Culi su nekada nesto, procitali iz novina ili culi na TV-u ...

Ipak, nemam nameru da pljujem da gorepomenuta ubedjenja, jer kao sto rekoh, sto me ne ne unistava, jaca me ... Prema tome, prijatno!
 
ko zna nesto o religiji starih slovena neka pise.... mislim procitao sam ono sto se pise na wikipediji ali....sve je dobrodoslo....
PS.Dobro dosli svi u klub pagana, da se borimo protiv sveopste hriscanske globalizacija...dakle back to the roots!
 
Demandred_Forsaken:
A sto se mene tice ti mozes da verujes i u jevrejskog proroka (i jevrejskog boga) koji je zamenio ceo panteneon slovenskoh bogova u koje su nasi preci verovali milenijumima!

Milenijumima? Buahahahahahahahahhahaha :lol:

Demandred_Forsaken:

Hahahahahahahahahahahahhaahahahahah ... hahahahahahahahahahahah PANTENEON! Sta je to decace? Jbt, ti ni ne znas u sta verujes, al' dobro, aj' sto ne znas, nego sto ne znas ni kako se to zove .... hahahahahahhahah ...

Demandred_Forsaken:
ko zna nesto o religiji starih slovena neka pise.... mislim procitao sam ono sto se pise na wikipediji ali....sve je dobrodoslo....

Uuuuuuu WIKIPEDIJA je dokazano stivo za izucavanje svega i svacega! Garant si tamo cuo i za panteneon ... HAHAHAHAHHAHAHA ... Knjigu u sake decace, pa ako hoces da se bavis necime procitaj neko ozbiljnije delo!

Demandred_Forsaken:
PS.Dobro dosli svi u klub pagana, da se borimo protiv sveopste hriscanske globalizacija...dakle back to the roots!

Samo se ti bori! DakleN, back to the PANTENEON!

Hahahahahahahahahaha .... de bre decko, idi nadji si curu, nemoj ovde da se zamljacujes sa tim glupostima!
 
EpOx:
a to najvise rade ovi veroucitelji,svestenici i ta crkvena lica.

naravno,oni su pastiri hriscanskih ovcica 8-)
na prosto pitanje sta je sa ostalim verama dobicemo odgovor da je bas njihov hriscanski bog jedini pravi i istiniti. ne znam sta bi neki Grk u V. veku pne. rekao o tome ali sta je tu je. nas je zapalo da na zalost zivimo u eri krsta,sto ne znaci da se protiv toga ne mozemo boriti
 
ne znam da li ponekad imate osecaj da ste rodjeni u pogresno vreme??
ja se recimo ziv smorim kada negde citam o prelepim paganskim procesijama i izvanrednim kultovima sirom starog sveta. voleo bih da mogu da se vratim u antiku, sednem na neko drvo i posmatram sledbenike Atisa i Kibele ili neke Bahanalije. tada bi verovatno imao neverovatan nagon da im se pridruzim i stopim se sa prirodom i svim onim sto nam ona daje :-?
 
/I/I@Ī@:
koliko se secam kod slovena je bio perun , kao los bog ... i bog sunce kao dobar bog ...
obredi i molitve su obavaljani pod drvetom u prirodi ...specijalnog hrama nije bilo...

nije bio losh
retko ko od njih je bio samo dobar ili samo losh

njihove ingerencije su se delile malo drugachije ;)
 
Jeah, meni je paganizam ok... u igrama... ono... moliš se bogovima svega i svačega, primaš blagoslove, rešavaš questove za njih i dobijaš bolji armor, weapons i sl... a ovako u RL k'o što bi se reklo... dok god ne kolju decu, žene i tako to, ok je takođe... Ma...
 
paganizam je daleko privlacniji i lepsi od hriscanstva. smatram da je odlicno sto se sve vise sire paganske grupe po zapadnom svetu, ideja o mnogobozanskim religijama postaje sve masovnija i uzima maha medju ljudima sve vecom brzinom. zapadni svet ponovo prihvata stare obicaje, vracamo se korenima, hriscanstvo gubi uticaj mada mislim da ce jos dugo ziveti na narocito konzervativnim i zatucanim podrucijima poput latinske amerike gde je jedino jos uvek papina rec iz vatikana od velike vrednosti i u ova ratna vremena. brojne paganske sekte postoje sirom evrope, cak i u italiji gde je kolevka rimske kulture, u americi su poznate i indijanske samanisticke grupacije a da ne pominjemo vika religiju sirom celog zapadnog sveta. lagano se vracamo keltskim korenima, koji opet imaju korene iz jos starijih religija egipta, mesopotamije, persije, indije. ideje o miru, prirodi, spokoju, ljubavi i svetom sjedinjenju su besmrtne, njih ce uvek biti, jer je to ono sto pokrece ljudski rod, a price o laznim prorocima iz palestine i jedinom spasitelju koji je zapravo pogresno opisan kasnijim narastajima od strane prevrtljive crkve nista ne znace jos od renesanse, a pogotovu posle 2000 godina.
 

Back
Top