Miskovic krenuo u otvoreni teror nad narodom-Uzicani prvi

Sarge

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
460
SRBIJA
Poslovni objekat u izgradnji u centru Užica smeta stanarima susedne višespratnice
Maksi diskont - veliki problem malih ljudi
Opkoljeni zidovima: Zgrada u ulici Užičke republike i Maksi diskont
Užice - Davdesetak stanara zgrade u ulici Užičke republike broj 1, na Aleskića mostu, u centru Užica, već izvesno vreme pokušavaju da ukažu nadležnima da će poslovni objekat City, koji se gradi tik uz njihovu zgradu, radikalno promeniti njihov dosadašnji način i kvalitet življenja. Posebno su zabrinuti vlasnici stanova na prvom spratu, jer će, kako ističu, taj objekat, koji je namenjen za Maksi diskont, zakloniti dnevnu svetlost, pošto je udaljen svega desetak centimetara od zidova njihovih stanova. Stanari su posebno rezignirani činjenicom da ih niko od nadležnih nije konsultovao o takvom načinu gradnje i navode da će pomoć zatražiti od republičke inspekcije.
hronika5_1.jpg

SUMNJE
Projektant i investitor objekta je užičko preduzeće Enteco, izvđač radova Zlatibor Mehanizacija, a nadzor je poveren Delta investu Beograd. Gradnja je počela septembra prošle, a rok za završetak je kraj juna ove godine.
Pismo Miroslavu Miškoviću
U nadi da će rešiti problem, Ivona Kovač obratila se pismom Miroslavu Miškoviću, vlasniku kompanije Delta, kojim ga obaveštava da je objekat Maksi diskonta zaklonio prozore njenog stana na prvom spratu. "Možda Vas gospodine Miškoviću ne dotiču male stvari i problemi malih ljudi, iako na sajtu Vaše kompanije piše da ste uključeni u razne humanitarne akcije ili je to možda samo paravan za Vas velikog, bogatog čoveka, ali moje dete nema sunca i živi kao da je u konc logoru. Ne znam da li se Vaša deca i unuci bude uz pogled na zidine ili imaju lep, prijatan dom, kakav su imala i moja deca, dok se Vi sa Vašom gradnjom niste pojavili. Ne bi bilo problema, niti bih Vam se obraćala, da je urađeno onako kako je objavljeno na lokalnoj televiziji, a to je da će diskont biti u visini poda našeg stana, ispod kojeg su prizemlje i međusprat, ali da li su apetiti veliki ili neko mimo Vas hoće nešto da ućari, ne znam. Molim Vas da to proverite i još jednom preispitate Vašu savest, jer i mi mali ljudi treba da živimo normalno i srećno u granicama naših mogušnosti. Ne rušite nam snove", navodi Ivona Kovač u pismu Miroslavu Miškoviću.
Stanari sumnjaju da se objekat ne gradi po projektu, jer kako navode, njegova visina ne bi smela da pređe nivo poda stanova na prvom spratu njihove zgrade. - Po najavama, visina tog objekta ne bi trebalo da pređe nivo poda naših stanova, ali sa leve strane zgrade u toku su pripreme za podizanje još jednog sprata, što će nam zakloniti i sunce i pogled. Kada sam to rekao glavnom inženjeru, odgovorio mi je šta bih radio da mi je stan na severnoj strani - rekao je Danasu vlasnik stana na prvom spratu Ivo Kovač, pokazujući da sa prozora dnevne sobe sa lakoćom može da dohvati zid objekta u izgradnji.
On navodi da su se stanari obraćali opštinskoj inspekciji, Zavodu za urbanizam, te da su se uverili da taj objekat prema projektu treba da poseduje podrum, prizemlje i samo jedan sprat, što kako kaže, stanarima ne bi stvaralo probleme.
- Prvo što moje dete ujutro kada ustane ugleda su zidine. To nas podseća na nekadašnji logor na Banjici, samo što nema žica - kaže ogorčena Ivona Kovač, ističući da u opštem društvenom haosu u zemlji običan čovek nije zaštićen i da se ne poštuju prava običnih ljudi, dok veliki kapital uvek nađe načina da ostvari svoje ciljeve.
Užička firma Enteco, koja je investitor i autor projekta, s druge strane, u svom saopštenju tvrdi da se "poslovni objekat City na Aleksića mostu gradi u potpunosti prema projektnoj i tehničkoj dokumentaciji i odborenju o izgradnji i prijavi radova, bez ikakvih promena gabarita i visine objekta".
Istog mišljenja bio je i rukovodilac opštinske inspekcije u Užicu Slobodan Ristović, koji je Danasu rekao da investiror nije odstupio od projekta ni za jedan centimetar. - Po zahtevu stanara, na gradilište je izašao opštinski građevinski inspektor i utvrdio da investitor nije odstupio od tehničke dokumentacije, pa prema tome nije premašio ni visinu tog objekta, koji bi trebalo da bude do nivoa prozora na stanovima te zgrade - kaže Ristović.

ODOBRENJE
Prema saznanjima Danasa, odobrenje za projekat dalo je opštinsko odeljenje za urbanizam, a šef tog odeljenja Milanko Vukotić takođe tvrdi da investitor poštuje tehničku dokumentaciju. - Projektom je predviđeno da visina krova novog objekta bude u visini dna prozora na prvom spratu susedne zgrade, a stanarima je objašnjeno da armatura koja se vidi ne služi za podizanje još jednog sprata. Projektom je predviđeno da novi poslovni objekat ima podrum, prizemlje i jedan sprat i nema dalje gradnje u visinu, tako da prozori stanova na susednoj višespratnici neće biti ugroženi - rekao je Danasu Vukotić i objasnio da ta armatura mora da se savije u krovni venac i da neće premašiti projektom određenu visinu.
- Ipak, neposredno uz tu zgradu samo je jedan ugao novog objekta sa dve etaže, ali je i to po projektu i te kule za stepenište i liftove stanarima neće zakloniti svetlost - dodao je Vukotić. - Problem je što mi ne možemo da kažemo da nam se nešto ne sviđa što se gradi, već isključivo ocenjujemo da li je po zakonu, tako da ne postoje propisi koji zabranjuju da se nekome može zakloniti ili ugroziti pogled - kazao je Vukotić. On navodi da bi ovakvi i slični problemi bili rešeni kada bi Užice imalo pravilnik o visokoj gradnji, kao što ga ima Beograd, a kojim je, primera radi, utvrđeno da svaki stan mora da ima minimalno pola dana sunčeve svetlosti, a ne da ga susedni objekat zakloni.
- Taj pravilnik trebalo bi da predloži opštinska komisija za planove i da ga usvoji SO Užice, što bi nama olakšalo da reagujemo prilikom sličnih primedaba. Ovako, mi moramo da se pridržavamo zakona, a u njemu ne piše da je zabranjeno zaklanjanje pogleda - objasnio je Vukotić.
S druge strane, stanari navode da su zazidana i dvoja vrata skloništa u podrumu, ali Vukotić navodi da ta vrata na tom mestu nije ni trebalo da budu, jer se prilaz do njih nalazi na parceli koja je od ranije bila namenjena za izgradnju. - Prilazi tim vratima trebalo je da budu s javne površine, a ne s parcele koja je godinama bila namenjena izgradnji poslovnog objekta, a iz tog razloga nije bio urađen ni deo fasade u prizemnom delu te višespratnice - objašnjava Vukotić.

INSPEKCIJA
Ipak, stanari su odlučni da idu dalje, pa su se obratili i republičkom inspektoru za urbanizam, od koga traže odgovore na pitanja ko je odobrio gradnju ovog objekta, jer kako navode, "kada otvore prozore od svojih soba na prvom spratu, prvo što vide su stubovi i zidine budućeg Maksi diskonta.
"S obzirom na to da objekat koji se gradi direktno utiče na stanovanje moje porodice, na izvor svetlosti, kao i tržišnu vrednost mog stana koja je ovom gradnjom znatno pala, molim da mi odgovorite ko je i na osnovu kog zakona odobrio njegovu gradnju, a da pri tome nije vodio računa o ugrožavanjumojih prava i ličnih interesa, jer se nalazimo opkoljeni zidinama kao u zatvoru", piše Ivo Kovač u zahtevu republičkom inspektoru za urbanizam


p.s.meni je vec stavio so na zivu ranu zato sto sa svojom bandom koci preregistraciju automobila,samo neka nastavi ovako ali neka razmisli koliko ce jos dugo ne samo uzivati u svom bogastvu i moci,nego i biti medju zivima.
 
Капитал рулз ... Шта ту могу да ураде два три појединца који ће живети у подрумским условима ? Ништа. Неће имати чак ни подршку осталих грађана ... Еј, МАХИ је то. Солидарност ? То је привилегија "комунистичких банди", архаичан израз, скоро не популаран јер неодољиво подсећа на самоуправљање, радничке савете, национализацију, за Фосила-Васу Тито ... јер, ми морамо да проживимо прескочено - либерални капитализам. У оваквој сиротињи мале паре могу да купе много ... поготову ако ујка има важног сестрића.
 

Back
Top