Napad na Iran zbog nuklearnog programa

Obersturmfuehrer:
uzas...
nisam ni znao koliko na ovom forumu ima mudahedina i njihovih ortaka i postovalaca...
koliko li je kratka srpska pamet kada su nam danas "prijatelji" oni isti koji su klali srbe po bosni...
verovatno vam je Naser Oric jedan od heroja?
naser orlic nije mudzahedin! a i to sto je neko sam seo u avion i dosao, ja zbog toga ne mrzim celu njegovu zemlju! a ovaj iran ce ameri tako da izoru, da ce sve da se pusi!
 
ZORANNS83:
naser orlic nije mudzahedin! a i to sto je neko sam seo u avion i dosao, ja zbog toga ne mrzim celu njegovu zemlju! a ovaj iran ce ameri tako da izoru, da ce sve da se pusi!
mislim ako dodje do sranja da Iran nema ni najmanje realne sanse da izadje pobednik u tom sukobu, imace Ameri mnogo vise zrtava i stete nego u Srbiji ili Iraku (u zavisnosti da se odluce za okupaciju ili samo udare), ali ce zato globalna ekonomija da dozivi udarac cene nafte ima do odu do ku... i mi cemo sve te cene placati, jedno ce Rusi da profitiraju, a ne da ce ameri da izoru ove obrezane, nego..
 
mastercat:
....a da li ste razmisljali kakav bi uticaj na vas zivot imao bilo kakva propast amerike??Sta mislite kako propada najmocnija ekonomija u istoriji...tako sto samo nestane ili tako sto sa svojom propascu povlaci i sve ostale.Ovo je doba globalizacije tako da bilo kakva negativna promena u americkoj ekonomiji utice direktno na svetsku ekonomiju,sto mu znaci i na nas.A to nam se ne bi svidelo

zavisi kako mislis propadne, odjednom ili postepeno.Ako bi propala odjednom,doslo bi do opste ekonomske krize ali bi se svet ubrzo (godinu-dve) izvukao.Znacajniji udar bi osetila jedino informaticka industrija.I filmska naravno. :twisted:

Postoji samo problem-sta bi sprecilo ruse da iskoriste nuklearni arsenal i razore preostale ekonomije.
 
sloboda 2:
grke smatram nasim najvecim prijateljima, sta ti nije jasno?
ima,ima, samo sto ti pojmis politiku poput deteta.Sa neprijateljom mnogo vise pregovaras
nego sa prijateljom, sklapas saveze... Ekonomija je najvaznija ali nije jedini faktor.


Nacin na koji odgovaras pokazuje da si ti taj koji o manje-vise svemu razmisljas kao dete...moze se pretpostaviti da si prilicno mlad. Naravno, nije mi cilj da ovom prilikom odredjujem tvoju zrelost jer bih time i sam ispao nezreo, vec samo da te uputim da to nije bas najadekvatniji nacin da odgovaras nekome o kome ne znas nista.

To sto ti Grke smatras vasim najvecim prijateljima je lepo, samo nisi definisao ko ste to vi...ako si pri tome mislio na Srbe kao naciju, mislim da si u dubokoj zabludi. Ovo o pregovorima bolje da i ne komentarisem...
 
Koliko lupanja na jednoj temi od strane pojedinih. Prvo americka ekonomija ne moze da propadne. Zasto? Zato sto je drzi vecinom kineski i japanski novac odnosno zajmovi. Oni kreditiraju americku ekonomiju. Vecina drzava drzi svoje devizne rezerve u americkim dolarima. Sta mislite zasto? :wink: Jer ako krene dolar da propada propasce sve ostalo. I to je USA uradila tako pametno posle drugog svetskog rata da ce biti veoma tesko preokrenuti takvu situaciju i staviti neku drugu valutu da bude reper. Iran jos uvek drzi svoje devizne rezerve u dolarima iako je gromoglasno najavljivao da ce da predje na evro. Dakle ako amerika propadne svi idu u tri lepe i tu oporavka nema.

Sto se politike tice. Ljudi u politici ne postoje prijatelji samo interesi. Od "prijatelja" se necete leba najesti. I to je najveca greska. Ili nesto mozes da uradis sam ili ne mozes. Ako ne mozes trudis se da se priblizis nekome ko moze. Procitajte knjigu "Vladalac" koju je napisao Nikolo Makijaveli i neke stvari ce vam biti jasnije. Covek je pre 500 godina napisao ono sto se i danas koristi u politici. Dakle samo interes. Sve ostalo je sto bi rekli Novosadjani KESA.
 
Tex707:
Nacin na koji odgovaras pokazuje da si ti taj koji o manje-vise svemu razmisljas kao dete...moze se pretpostaviti da si prilicno mlad. Naravno, nije mi cilj da ovom prilikom odredjujem tvoju zrelost jer bih time i sam ispao nezreo, vec samo da te uputim da to nije bas najadekvatniji nacin da odgovaras nekome o kome ne znas nista.

To sto ti Grke smatras vasim najvecim prijateljima je lepo, samo nisi definisao ko ste to vi...ako si pri tome mislio na Srbe kao naciju, mislim da si u dubokoj zabludi. Ovo o pregovorima bolje da i ne komentarisem...

na ovom forumu se pod "mi" podrazumeva Srbi.
OK, ti si pametan, iskusan...Objasni mi logicku vezu izmedju recenica:
"nasi najveci prijatelji su Grci,Rusi..." i
"nemoj da potcenjujes Grke"
Jedino ako mislis da je sramota biti prijatelj Srbima.

Ako Grci nisu nasi najveci prijatelji,ko jeste? Iznesi svoju misljenje pa da raspravimo.
 
Markelja:
Prvo americka ekonomija ne moze da propadne. Zasto? Zato sto je drzi vecinom kineski i japanski novac odnosno zajmovi.

Nemoj biti toliko siguran u to da amerika ne moze da propadne, a i rasprava o tome je cisto hipoteticka.

Markelja:
Sto se politike tice. Ljudi u politici ne postoje prijatelji samo interesi. Od "prijatelja" se necete leba najesti. I to je najveca greska. Ili nesto mozes da uradis sam ili ne mozes. Ako ne mozes trudis se da se priblizis nekome ko moze. Procitajte knjigu "Vladalac" koju je napisao Nikolo Makijaveli i neke stvari ce vam biti jasnije. Covek je pre 500 godina napisao ono sto se i danas koristi u politici. Dakle samo interes. Sve ostalo je sto bi rekli Novosadjani KESA.

Zvucis mi kao da si nekad verovao iskljucivo u prijateljstvo, pa se razocarao i sad verujes SAMO u interes.Nije dobro generalizovati. Prijateljstva postoje, ali postoji i cena za koju se ona krse. Sa druge strane prijateljstvo je vrsta interesa.Prestanite rezonovati crno-belo i pocnite misliti dinamicki.
 
Markelja:
:D :D :D

Naravno da je hipoteticka... Jer se to ne moze desiti iz razloga koje sam ti gore naveo...


Pogresno ti zvucim.........

OK,onda...Samo treba biti pazljiv sa recima SAMO,JEDINO,NIKAD,UVEK...
A to "ne moze desiti", zameni sa "verovatno nece desiti".
Ko ti garantuje da svet nece propasti(mada bi svet opstao i bez Amerike)?

Sto se tice valute, logicno je da je dolar "glavni".To je valuta zemlje koja je u svemu prva, najstabilnija a ima i dugu tradiciju. Evro je star 5-6 godina, sta da ocekujes od njega.EU je donekle nestabilna,posto se siri. Juan ne moze biti glavna valuta, jer je ta ekonomija u razvoju.Kad Kina i EU budu ekonomski jace od SAD, dolar ce gubiti na znacaju.Cena zlata ce ici gore.
 
sloboda 2:
Postoji samo problem-sta bi sprecilo ruse da iskoriste nuklearni arsenal i razore preostale ekonomije.

sta bi dobili time?
1000 godina nemogucnosti koriscenja resursa na tim teritorijama?
milione mrtvih koji bi mogli biti radna snaga?
unistena infrastruktura, fabrike, transportne veze...

nece moci, takva ideja za dostizanje ekonomske dominacije je totalno blesava...
 
Obersturmfuehrer:
sta bi dobili time?
1000 godina nemogucnosti koriscenja resursa na tim teritorijama?
milione mrtvih koji bi mogli biti radna snaga?
unistena infrastruktura, fabrike, transportne veze...

nece moci, takva ideja za dostizanje ekonomske dominacije je totalno blesava...

Palo mi je samo na pamet.Jezim se od ideje da jedna zemlja bude superiorna u nuklearnom oruzju, ko god to bio.
Nisam mislio na masovan nuklearni napad vec precizan, sa unistavanjem samo vitalnih industrijskih ciljeva, i to samo u EU,Kini i Japanu.
 
mislim da nema nista od tih "preciznih" napada...cim jedna strana napadne, druga ce da odgovori, i tu ce nastati uvod u smak sveta...
gledao sam nekog amera koji je pricao da u trenutku kada rusi lansiraju rakete na njih, da jedino sto oni mogu da urade u cilju odbrane da i oni lansiraju na rusiju...e sad uzmi u obzir da i jedna i druga strana imaju najmanje 10 000 nuklearnih glava svaki....
 
Obersturmfuehrer:
mislim da nema nista od tih "preciznih" napada...cim jedna strana napadne, druga ce da odgovori, i tu ce nastati uvod u smak sveta...
gledao sam nekog amera koji je pricao da u trenutku kada rusi lansiraju rakete na njih, da jedino sto oni mogu da urade u cilju odbrane da i oni lansiraju na rusiju...e sad uzmi u obzir da i jedna i druga strana imaju najmanje 10 000 nuklearnih glava svaki....

Mislio sam na situaciju da SAD nekako "nestane" i rusija ostane jedina nuk. supersila.
Da, napad je najbolja odbrana u takvom slucaju.1990. SSSR je imao bojevih glava da ceo svet unisti 5 puta, a SAD 3 puta.U medjuvremenu su smanjili, ali verovatno i jedni i drugi imaju dovoljno da ceo svet uniste.
 
Zat6o nasa ekonomija treba da bude losa i onda nas niko nece gadjati nuklearkama :).
Iran ne bi imao nikakve sanse protiv SAD.Da je Iran na mestu SAD i da ima takvu tehnologiju davno bi ih napao.I ne samo njih nego sve oko sebe.Zato treba da bude neko "Svetski policajac"
 
Sarafim:
Zat6o nasa ekonomija treba da bude losa i onda nas niko nece gadjati nuklearkama :).
Iran ne bi imao nikakve sanse protiv SAD.Da je Iran na mestu SAD i da ima takvu tehnologiju davno bi ih napao.I ne samo njih nego sve oko sebe.Zato treba da bude neko "Svetski policajac"

Svetski policajac treba da bude Savet bezbednosti, a ne jedna zemlja.Da postoji ravnoteza u svetu odavno bi se svi slozili da silom sprece. Ovako Rusija, Kina, Francuska ce podrzavati Iran iako ih se i sami boje.
 
Meni je interesantno kako mnogi seru protiv Amerike i u korist Irana, a uopste se ne stavljaju u posmatranje kakav bi svet bio pod nekim kao sto je Iran naspram nekog kao sto je Amerika.

Pricajte vi sta hocete o dominantnosti americke politike i ekonomije u svetu, Amerika je ipak demokratska republika. Sta je Iran? Fundamentalisticka 12-o vekovna vukojebina.

Mnogo se ovde slepo nude saveznistva jednom od najvecih zala na svetu samo radi neslaganja sa izvesnim politickim odlukama izvesnih politickih struktura u izvesnim periodima istorije. U Americi barem postoje struje reforme i kontra-odluke koje su vrlo na snazi ustavno i politicki. Cega takvog ima u Iranu? Nicega, samo sranja o tome da se holokaust nikad nije dogodio i da sve hriscane i jevreje treba potamaniti. Ako se ne slazes sa tim, progut'o te mrak.

Za slucaj da niste primetili, Amerikanci od Hirosime i Nagasakija u 1945. nikad vise nisu primenili nuklearno naoruzanje u vojne svrhe, a od 1960-ih su mu cak i znatno smanjili kolicinu. Cak stavise, celo zveckanje sabljama tokom hladnog rata je bilo da bi se odrzala stabilnost izmedju SAD i SSSR, a i jedni i drugi su znali tacne posledice upotrebe takvog oruzja. To je jedini razlog zasto svet nije pretvoren u ozracenu pustinju jos 1962. Ljudima jednostavno nije bilo do unistenja.

Sad kad imas ove muslimanske ludake po bliskom istoku kojima ocigledno ne smeta da se opasu sa svim i svacim i da se dignu u vazduh za neku suplju religioznu ideologiju, stvarno se zapitaj ko je gori. Ja ni jednog Amerikanca (pa cak ni nekog zadrtog hriscanskog desnicara) u zivotu nisam sreo koji bi usao u autobus pun dece i digao se u vazduh za slavu Boga. A Iran i druge slicne teokratije u tom regionu tu taktiku smatraju jednim od zvanicnih nacina za postizanje cilja podvrgavanja celog sveta njihovoj veri.

Nije da je to bas nedozvoljavanje nikom da ima ono sto Amerika ima. Francuska ima nuklearke, Engleska ima nuklearke, Indija ima nuklearke, Pakistan ih ima takodje, pa cak i Rusija sa svim svojim rupama i supljinama koje je 70 godina komunizma ostavilo, i tako dalje, ali se Amerika tu ne buni jer zna da u svim tim zemljama preovladava neki razum u posedovanju i koriscenju istog. Kakvog razuma ima u zemlji koja svaki dan poziva na unistenje drugih zemalja i podvrgavanje celog sveta njihovoj fundamentalistickoj dogmi?
 

Back
Top