Tradicionalni Aikido

Borenje u vojsci i policiji je tema za sebe. Goloruko borenje je i danas jako vazan faktor obucenosti vojnika i policajaca ( LEO ) . Pored obuke u nekom prakticno orijentisanom sistemu, vazno je i da se bave nekim sportskim , kompetitivnim vidom borbe zbog razvijanja atributa kao sto su ofanzivnost
( agresivnost ), zelja za pobedom..

Ovo je zapravo primarni cilj, da se simulira želja za životom odnosno opstankom po svaku cenu, tako da ako se ikada nađe u život ili smrt situaciji vojnik nikada psihički ne poklekne i samim tim duže traje na bojnom polju.

Za vojsku je bitno da sistem borenja koji uce bude direktan,ofanzivan pa i brutalan. Vojsci ne treba samoodbrana niti komplikovan sistem koji se dugo uci. Zato razni stilovi aikidoa/jujutsua ne dolaze u obzir, zbog svoje izrazite defanzivnosti. Isto tako ni vestina kao sto je Ruski sistem,zbog svoje kompleksnosti ,nije nesto sto zadovoljava uslov brzine i efikasnosti u obuci. Krav maga daje bolje rezultate,ali se ljudi iz razlicitih organizacija i ogranaka mnogo prepucavaju i svadjaju medjusobno,pa to ostavlja los utisak..

Jel misliš na vojnu Krav Magu koju je spominjao i DraganŽ gore? Ovo što sam video da rade sa civilima niđe veze sa životom.

U svetu je ,inace, trenutno mnogo novih instruktora sa svojim RBSD sistemima koji daju mnogo bolja resenja i odgovore nego ovo sto mi imamo kod nas. Pogledajte jednog Kelly Mccanna,Dennis Martina, Lee Morissona ili Scotta Babba, to su ljudi sa pravim resenjima i odgovorima koje mnoge vojne jedinice unajmljuju za specijalisticku obuku, Izadjite iz okvira svojih vestina koje vas samo ogranicavaju..
Sto se tice policije /LEO ,tu je situacija skroz drugacija. Efikasan jujutsu sistem je ono sto treba policajcu. Policajac ima obavezu da obuzda/savlada napadaca , a da ga ne povredi. Loren Christensen to odlicno objasnjava u svojoj knjizi Far Beyond Defensive Tactics.. To je mesto gde cak i realni aikido moze dobro da odgovori na izazov..

I gle čuda zato naši policajci prevashodno rade Đudo i još neke stvari pride. Nije to ništa novo, ima u tome par vekova razvijanja, zato i nisam nešto posebno impresioniran tim "tvorcima" RBSD sistema jer manje-više prežvakaju jedne te iste teme u svih 5-6 knjiga koliko izdaju i na kraju se to opet svodi na već viđeno. Gledajući neke naše pojedine instruktore nisam primetio da su oni išta inferiorniji od tih stranih instruktora, samo mi deluju kao da imaju lošiji smisao za marketing. Doduše videću da nabavim tu knjigu, naslov barem deluje zanimljivo, samo da ne bude deža-vu.
 
Što se tiče Christensena i njegove knjige... on je bivši policajac i instruktor policijskih taktika. Ne izmišlja on toplu vodu, samo govori iz svog (bogatog) iskustva.. Kao što smo već rekli, ne možeš da izmisliš nove tehnike, ali možeš da osmisliš kvalitetan sistem treninga gde ćeš da naučiš kako koja tehnika stvarno radi..

- - - - - - - - - -

A to što kažeš da su nabrojani instruktori modernih combatives sistema slični našima, pa... Iskreno mislim da nisi pogledao ni jednog od pomenutih ????
Razlika u pristupu treningu, metodici obuke pa i samoj tehnici - nebo i zemlja..
 
Ok, pa? :D Rekoh, nisam prošao njihovu obuku tako da ne znam.
I onda dođu ratna dejstva i kada se uvidi koja je zapravo razlika između sportske borbe i borbe na život i smrt zna često doći do psihičkog pucanja. U najboljem slučaju situacija bude takva da mu bolje naoružanje dopusti da zapravo nikada ne dođe u poziciju da mora da razmišlja o tome da li će biti živ ili mrtav. Bilo je ovde dovoljno ratnih sukoba gde su učestvovali ljudi koji su bili i sportski borci pa su nakon dejstava dolazili nazad psihički slomljeni. Naspram takvih situacija svaka sportska borba je plesanje.
А замисли како тек прођу они који су навикли да им се партнери претпочињавају чак и кад ништа конкретно не ураде ...


gle čuda to se upravo radi u sportskim borbama (BJJ, Đudo grappling), dovede te u poziciju da tapneš odnosno da biraš da se predaš. Uzgred razgraniči između sportskog golorukog borenja i rada sa naoružanjem, isto tako niko nije pričao o njegovoj nepotrebnosti nego o prioritetima. Ne šalješ vojnika sa praćkom na vojnika sa minobacačem. Toga si valjda svestan :D .

Иначе постоји мала разлика између бјј и џудо лупања и лупања у аикидоу. У рвачким дисциплинама постоји конкретан разлог зашто неко мора да лупа да би онај који изводи технику стао пре повреде при чему се у току вежбања често користи двострана вежба где се свако труди да надмудри сувежбача У Аикидоу партнер ни не покушава да се брани тј да не дозволи да до полуге дође већ се препушта без икаквог стварног повода...
Увек је занимиво кад неко ко није у војсци прича о истој ...
А што се тиче подвученог, рецимо да су мене учили да се на одређене варијанте "минобацача" шаљу управо "праћкаши" (илити борци са хладним одружјем, самострелима па и разним праћкама- додуше и са одређеном количином експлозива који се ручно поставља на те исте "минобацаче")... И замисли тим борцима би од пресудне важности било управо познавање борења (што бар у нашим условима најчешће није случај јер они који одлучују често су прескочили практичне тактичке вежбе па имају слично размишљање као и ти...).
 
To nije samo naša boljka. U američkoj vojsci je postojao standardni sistem goloruke borbe koji se nadograđivao generacijama. A onda je neko odlučio da sva vojska treba da radi isključivo BJJ (zamisli?!).. Naravno, specijalne jedinice imaju kurseve koje drže provereni instruktori, ali BJJ je, trenutno, dominantno borenje u vojsci...
Izgleda da je neki general oženio Brazilku.. :)
 
А замисли како тек прођу они који су навикли да им се партнери претпочињавају чак и кад ништа конкретно не ураде ..
.

Isto kao i ovi...


Иначе постоји мала разлика између бјј и џудо лупања и лупања у аикидоу. У рвачким дисциплинама постоји конкретан разлог зашто неко мора да лупа да би онај који изводи технику стао пре повреде при чему се у току вежбања често користи двострана вежба где се свако труди да надмудри сувежбача У Аикидоу партнер ни не покушава да се брани тј да не дозволи да до полуге дође већ се препушта без икаквог стварног повода...

Ma znam, kada jedan lik drugom iščaši rame jer ovaj nije radio ukemi na vreme i kako treba nego je forsirao protiv poluge ovaj prvi nije uradio ništa konkretno :D . Samo mu je rame iščašio. Inače svako lupanje u Aikido-u se radi upravo tek kada se oseti poluga. Način na koji se dolazi do poluge je ono što se predstavlja upitnim, doduše postoji još jedna stvar. U Aikido-u sa prosto mehaničkog aspekta gledanja, "poluge" ne postoje.

Увек је занимиво кад неко ко није у војсци прича о истој ...
А што се тиче подвученог, рецимо да су мене учили да се на одређене варијанте "минобацача" шаљу управо "праћкаши" (илити борци са хладним одружјем, самострелима па и разним праћкама- додуше и са одређеном количином експлозива који се ручно поставља на те исте "минобацаче")... И замисли тим борцима би од пресудне важности било управо познавање борења (што бар у нашим условима најчешће није случај јер они који одлучују често су прескочили практичне тактичке вежбе па имају слично размишљање као и ти...).

Naravno :D i ja to kažem. A ti isti praćkaši nisu išli direktno nego zaobilaznim putem, odnosno koristili u pametniju taktiku borbe što se inače radi u situaciji kada si inferiorniji što se tiče oružane moći. Da su išli direktnim putem zna se kako bi prošli, zato su i bili obučavani u borenju ali pride sa eksplozivom i još ko zna kojim oružjem koje bi poneli sa sobom.
 
Što se tiče Christensena i njegove knjige... on je bivši policajac i instruktor policijskih taktika. Ne izmišlja on toplu vodu, samo govori iz svog (bogatog) iskustva.. Kao što smo već rekli, ne možeš da izmisliš nove tehnike, ali možeš da osmisliš kvalitetan sistem treninga gde ćeš da naučiš kako koja tehnika stvarno radi..

Ok, kada budem video knjigu daću neko mišljenje.

A to što kažeš da su nabrojani instruktori modernih combatives sistema slični našima, pa... Iskreno mislim da nisi pogledao ni jednog od pomenutih ????
Razlika u pristupu treningu, metodici obuke pa i samoj tehnici - nebo i zemlja..

Video sam dvojicu beše pre par godina, nisu mi nešto fascinantni bili iako su se spominjali u nekim grupama na fejsu. Isto kao i onaj Rori Miler što svi hvale njegovu knjigu meditations on violence. No dobro, proveriću opet te ljude što si nabrojao i pročitati knjigu. Nije zgoreg biti bolje informisan pre nego donositi neka ishitrena mišljenja.
 
Rory Miller je majstor nekog tradicionalnog ju jutsu stila i čovek sa dugogodišnjim LEO stažom. Što bi rekli "he talks the talk and walks the walk" :)
Inače mi je Meditation on violence jedna od omiljenih knjiga.. Sad jbg, kao što rekoh, ti ljudi rade tehnike koje završavaju posao, a da li su atraktivne, već viđene, drevne ili juče izmišljene... who cares?
 
Rory Miller je majstor nekog tradicionalnog ju jutsu stila i čovek sa dugogodišnjim LEO stažom. Što bi rekli "he talks the talk and walks the walk" :)
Inače mi je Meditation on violence jedna od omiljenih knjiga.. Sad jbg, kao što rekoh, ti ljudi rade tehnike koje završavaju posao, a da li su atraktivne, već viđene, drevne ili juče izmišljene... who cares?

Ok, kapiram na šta misliš.
 
Ono prvo bacanje, koje Machida radi, je pokret koji se nalazi u karate katama. Ja sam ga vežbao na seminaru silata kao i na treninzima filipinskih veština .. To je tehnika koja se vežba u okviru mnogih veština, uz male razlike.
A ni ona druga poluga nije trade mark aikidoa, definitivno.
Treba otvoriti oči, proširiti vidike, izaći iz okvira jednog 'stila', škole.. Uostalom, sve tehnike su izmišljene pre nekoliko hiljada godina, skroz je nevažno koja veština danas dominantno radi koju..
 

Dugo nisam pisao na ovoj temi...nisam bas ni imao vremena...Ali ovde se vidi upravo ono o cemu mislim da sam pisao-krucijalno je bitno, ne samo za Aikido-TAJMING!!Reagovanje na momenat prvog napada...Svaka ova tehnika je munjevito i pravovremeno izvedena zato i jeste tako efikasna...Pogledajte meceve Majka Tajsona-Brus Lija, nebitno-presretanje...Pracenje kretanja protivniak..kontr... To isto je Aikido-dovesti protivnika u sto nezgodniju poziciju-ako je mogiuce njegovim sopstvenim naletom, iskoristi bukvalno njegovu energiju...Samo, raditi te tehnike SKOLSKI i na ULICI-treba PUUUNO vezbanja i iksutva..I rada na sebi..
 
Dugo nisam pisao na ovoj temi...nisam bas ni imao vremena...Ali ovde se vidi upravo ono o cemu mislim da sam pisao-krucijalno je bitno, ne samo za Aikido-TAJMING!!Reagovanje na momenat prvog napada...Svaka ova tehnika je munjevito i pravovremeno izvedena zato i jeste tako efikasna...Pogledajte meceve Majka Tajsona-Brus Lija, nebitno-presretanje...Pracenje kretanja protivniak..kontr... To isto je Aikido-dovesti protivnika u sto nezgodniju poziciju-ako je mogiuce njegovim sopstvenim naletom, iskoristi bukvalno njegovu energiju...Samo, raditi te tehnike SKOLSKI i na ULICI-treba PUUUNO vezbanja i iksutva..I rada na sebi..

Stari izgovor za manjak intenziteta (psihičkog i fizičkog) u radu, drilova, sparinga i situacionih treninga. Ne treba ti sto godina da naučiš kako da radiš određene tehnike.
 
Znam mnogo ljudi koji govore kako je neka veština loša ili neka bolja .Međutim nije do toga. Zavisi koliko je osoba koja koristi veštinu dobra. Klasični borci MMA i ne razumeju da koriste više borilačkih veština protiv samo jedne. I upravo time se podsmevaju bilo kojoj drugoj. Da im se naredi da koriste samo aikido izgubili bi. Čak i najbolji MMA borci protiv najboljeg aikido majstora.
 

Back
Top