Gdje je Srbijancima ponos

serb_pagan:
pa za mnoge velike umove evropske civilizacije nacionalno osecanje nikad nije bilo primarno...nije to nista novo
Ја нисам написала "примарно", већ "назадно". И за то сам питала.

А, шта у ствари значи то - "примарно"? И то се може различито схватати.
 
~Petar~:
jel mozes molim te da opises to svoje 'nacionalno osecanje' i kako se tacno osecash kad ti ono bash dodje...da se 'nacionalno osecash' :confused:

pa svi mi navijamo za reprezentaciju, imamo dobar trip kad se vracamo posle duzeg odsustva, volimo kajmak...:roll:
Рецимо... Осећање припадности свом народу. Осећање да с том неком групом делим неке заједничке ствари, које боље познајем него неке друге...

Али код мене као индивидуалца, то није припадност групи као "стаду". Већ, свесно опредељење.
Такође, то је осећање за поштовање неке традиције...

Има тога још, феномен је сложен.

То је за мене, такође, - Дис, Миљковић, Надежда Петровић, Црњански, Милунка Савић, Исидора Секулић...

И оно нити "долази", нити "одлази". Ту је.
 
serb_pagan:
pa tu ce uvek i biti..ne vidim ko danas osporava gore navedene velicine...
Нико (?) надам се не оспорава. Али су оне, сем свега и српске. (Песме рецимо, писане баш на - српском, кад се ради о књижевницима. Да никпо не спори право да се уз те универзалне вредности које ови људи симболишу, напомене, и да су они - Срби. )

Друго, ја сам само одговарала на постављено ми питање - шта је то за мене национално осећање.
 
Norma Kampl:
Нико (?) надам се не оспорава. Али су оне, сем свега и српске. (Песме рецимо, писане баш на - српском, кад се ради о књижевницима. Да никпо не спори право да се уз те универзалне вредности које ови људи симболишу, напомене, и да су они - Срби. )

Друго, ја сам само одговарала на постављено ми питање - шта је то за мене национално осећање.
vidi,tvoje nacionalno osecanje nije da zabodesh komshiju zardjalom kasikom..problem je takav nacionalni osecaj...
 
serb_pagan:
vidi,tvoje nacionalno osecanje nije da zabodesh komshiju zardjalom kasikom..problem je takav nacionalni osecaj...
"Забости комшију зарђалом кашиком" није никакав "национални осећај". То је злочин. Из шовинистичких побуда, ако је комшија друге националности. А ако није, ода је, напросто, злочин. Дакле, зло у сваком случају, које нема везе с националним осећањем.

Ако неко то, у заблуди, тако назива, већ је друга прича.

(И онај ко боде, и онај ко то само тако назива).
 
Norma Kampl:
"Забости комшију зарђалом кашиком" није никакав "национални осећај". ).
vidish,ni ja ne volim kada nam dolaze sa strane svakakve nule,kao sto smo spali na to da nam finci odredjuju sta cemo da radimo...ili da nam slovak razresava krizu..sta je sledece,dopusticemo da nam rumuni postave ministra finansija,ili rusi ministra privrede? sami smo krivi za to...
 
rikir:
Imam utisak, da je iz Srbije nestao onaj nacionalni ponos, koji je krasio vjekovima...Srbija danas zivi od raznih ultimatuma, pritisaka, ucjenjivanja sa zapada, veoma lose pri tom brani interese drugih Srba, onih u BiH, Crnoj Gori...svjedok sam bio, dok su 95-te godine NATO snage bombardovale Srbe u Bosni, Srbijanci su sjedali skrstenih ruku, nikom se glasa nije culo, a svi znamo kako Bosanci i Hercegovci, Srbi, gledaju na Srbiju. Isto tako, poslije Dejtona, prepustili su Srbe Esdaunu...a danas se utrkuju ovi iz Beograda, koji ce se prije nasmijati americkom ambasadoru, zemlji koja zeli odvojiti Kosovo od centralne Srbije...i svi cute, zadovoljno klimaju glavom
Истина је да су ''новије'' генерације изгубиле понос и осећај за слободу и правду,што је последица глобализације(која је донела ненормалан систем вредности и отуђивање од Бога,као нешто што највише утиче на свакодневни живот и размишљање људи) и окупације(економске,територијалне,културне...).Због тога већина више није спремна да се бори за слободу,за своју и будућност свог народа.

Шта да ти кажем,сем то да очекујем да се нестајање и пропаст настави убрзаним током,у случају да српски народ дозволи отимање Космета.Погледај кога имамо за Председника и шта тај говори свакодневно и како отворено покушава да утиче својим припремањем људи на ''прихватање реалности''.А,већина гласала за њега...До душе,више од пола бирача није ни гласало,али то опет показује да их боли ку*ац док њима у њиховом дворишту не засмрди и док имају да се наједу печења.А,кад дођу последице(а,дошле су) у виду отпуштања,пљачке(тзв.приватизација),неадекватне здравствене заштите,школство за привилеговане...,онда кукају како,ето нису то желели,већ су хтели ''демократију'' и транзицију коју ће им спровести добре чике из ''савезничких'' земаља...Такав народ и такви људи не заслужују боље,већ да нестану...
 
Па, нико вас није терао да усвојите сулуди концепт заједничке имовине. Сада приватизацију тога називате "пљачком," али каква је то пљачка ако се не зна ни ко је био титулар својине. Да би било пљачке прво мора да постоји власник.

Уместо свог тог глупирања са заједничком својином, треба свако да зарађује за себе, и онда се зна шта коме припада.
И онда ако ти треба здравствена услуга, ти зарадиш новац и купиш ту услугу. Ако ти треба школа, ти зарадиш новац и платиш то образовање.
 
inagadadavida:
Najjaci primer ponosa su pokazali "ljuti krajisnici" , bezeci bez ispaljenog metka pred Hrvatima, obarajuci svetski rekord u trcanju i skidanju uniforme , istovremeno..........a danas opet mrse mooda o novim ratovima za Kosovo, Knin, RS........( seca li se neko, da su pre godinu dana oformili u Beogradu i "vladu u izbeglistvu"???)....

Srbijanci ce povratiti ponos, kada ne budu morali da crvene pred svojom decom, zato sto im elektrodistribucija i PTT seku zice zbog neplacenih racuna, kada budu mogli svoju decu da ponovo povedu na more, i kada budu ziveli zivotom dostojnim gradjana u 21 veku...........a vi i dalje tamburajte o ratovima, granicama, ponosima, guslama i vekovnim ognjistima......ebala vas vekovna ognjista, sto ne ostadoste, tako ponosni na njima???
Krajisnici su ostali sami,izdani od matice nam Srbije.Da nam nisi ti mozda pritekao u pomoc?Ne,sigurno si sedeo u svojoj sobi i ladio yaya.Ali znas kako kazu,sve se placa,sve se vraca...i tako se i dogodilo
 
gradac5:
Krajisnici su ostali sami,izdani od matice nam Srbije./jelena 87
draga jelena, nas srbijance niko nista ne pita od 45-e do danas.
srbija je i danas jugoslavija sa iznudjenim imenom srbija.
На жалост тачно.
Све земље протераше Србе,а једино Србија ћутала и била равнодушна према свему томе.Сад кад треба одлучивати о питањима од националног интереса имамо ситуацију да 30% несрба има право гласа...И даље то зло од Југославије живи само у Србији.И даље само овде важи братство 'јединство...све на штету српског народа.
 
jedite_kod_Joa:
На жалост тачно.
Све земље протераше Србе,а једино Србија ћутала и била равнодушна према свему томе.Сад кад треба одлучивати о питањима од националног интереса имамо ситуацију да 30% несрба има право гласа...И даље то зло од Југославије живи само у Србији.И даље само овде важи братство 'јединство...све на штету српског народа.

Не бих ја рекла "Србија", већ - власт у Србији.
А, на жалост, ни сада није много боље.

А, иначе, шта мислиш тачно под тим: "30% несрба има право гласа" ?
 
Norma Kampl:
Не бих ја рекла "Србија", већ - власт у Србији.
А, на жалост, ни сада није много боље.

А, иначе, шта мислиш тачно под тим: "30% несрба има право гласа" ?
Мислим на злоупотребу права гласа.
Не треба се правити слеп,па затварати очи да су већина мањинског становништва у Србији делови народа који су били или јесу непријатељски и агресорски настројени према Србији и Србима.Не треба ваљда да то образлажем?

Ми смо класичан пример како се демократија обије о главу већинском народу који дозволи да мањина прерасте у велику већину на једном великом делу територије.
А,у Европи имамо и имаћемо све више примера.Последњи је био у Француској.То је само одложено на кратко.Очекујем и проблеме у Немачкој.Све ће им се вратити као бумеранг...
А,наравно,то мањинско(сада многобројно) становништво ће захтевати све већа ''права''...и тако,имаће и они своју Југославију коју су дуго месили Србима.

Дакле,мислио сам на злоупотребу демократије...''Гаји гују у недрима да те уједе''.
 
...kad ce popis stanovnistva...te cifre od pre vise od 10 godina ne vaze :)
...a to je tacno za nesrbe u Srbiji...imaju rezervnu domovinu a mnogi se ponasaju kao da su ovde na privremenom radu u inostranstvu...gastarbajteri - neprilagodjeni i iskompleksirani...stalno kukaju da su im ugrozena ljudska prava a negde napolju bi radili na crno i ne bi se zalili :)
 
Andreavk:
...kad ce popis stanovnistva...te cifre od pre vise od 10 godina ne vaze :)
...a to je tacno za nesrbe...mnogi se ponasaju kao da su ovde na privremenom radu u inostranstvu...gastarbajteri - neprilagodjeni i iskompleksirani :)
Tacno tako treba tim zlim manjinama staviti trake oko ruke (recimo Madjarima i Muslimanima zelene a Albancima crvene) da bi dobri rodoljubni i verujuci Srbovi mogli da prepoznaju te zle i destruktivne elemente u nasem drustvu koji vazda jos od Cezara i Pompeja rade na rusenju svega Srbskoga ,zato bolje da ih obelezimo dok nije kasno.
 
svetolik trpkovic:
Tacno tako treba tim zlim manjinama staviti trake oko ruke (recimo Madjarima i Muslimanima zelene a Albancima crvene) da bi dobri rodoljubni i verujuci Srbovi mogli da prepoznaju te zle i destruktivne elemente u nasem drustvu koji vazda jos od Cezara i Pompeja rade na rusenju svega Srbskoga ,zato bolje da ih obelezimo dok nije kasno.

...a ti se prepoznao...proradila paranoja :)
 

Back
Top