Najveci zlocinu u Evropi posle WW2

Great Old One

Primećen član
Banovan
Poruka
995
Juce je odrzana godisnjica, komemoracija ili kako se to vec zove, ustanka u Budimpesti 1956. Njegovo gusenje bilo je najveci zlocin u Evropi posle WW2. Najvece zlocine na svetu pocinili su Amerikanci u Vijetnamu.
E sad, ovaj dogadjaj je stekao pravo prisustva na Politici zbog desavanja koja su ga pratila. I cudi me da vec neko nije prokomentarisao kako su se ono provozali tenkom koji je bio muzejski eksponat, pa krenuli na policiju. Svaka cast za podvig.
Uzgred, ja onako naivan poverovao da su svi problemi Madjara, i svih ostalih koji su imali tu srecu, prestali uclanjivanjem u EU. Kad vidi vraga, rokanje kao pre pedeset godina. Tada je Madjarska bila deo jednog ranijeg komunistickog projekta.

A ja bih skrenuo paznju na dve stvari.
Prvo, secate li se 9. marta 1991? Pa ovo bilo skoro isto tako, jedino sto je policija upotrebila gumene metke, a ondasnja srpska je primenila prave (istina sporadicno, valjda u nedostatku gumenih). I kamo sad osude "demokratskog sveta". Toliki bili samo par stotina metara dalje na proslavi. Mogli su se ograditi od vlasti, solidarisati sa narodom... :roll:

Drugo, ako je ovo bio najveci zlocin posle WW2, a jeste, samim tim to ne moze biti Srebrenica. Prema tome ocekujem od Cede Jovanovica i njemu slicnih da priznaju svoju gresku. A ja cu se praviti da su oni to slucajno lupili. Mada dobro znamo zasto porede Srbe sa nacistima.
 
Great Old One:
Juce je odrzana godisnjica, komemoracija ili kako se to vec zove, ustanka u Budimpesti 1956. Njegovo gusenje bilo je najveci zlocin u Evropi posle WW2. Najvece zlocine na svetu pocinili su Amerikanci u Vijetnamu.
E sad, ovaj dogadjaj je stekao pravo prisustva na Politici zbog desavanja koja su ga pratila. I cudi me da vec neko nije prokomentarisao kako su se ono provozali tenkom koji je bio muzejski eksponat, pa krenuli na policiju. Svaka cast za podvig.
Uzgred, ja onako naivan poverovao da su svi problemi Madjara, i svih ostalih koji su imali tu srecu, prestali uclanjivanjem u EU. Kad vidi vraga, rokanje kao pre pedeset godina. Tada je Madjarska bila deo jednog ranijeg komunistickog projekta.

A ja bih skrenuo paznju na dve stvari.
Prvo, secate li se 9. marta 1991? Pa ovo bilo skoro isto tako, jedino sto je policija upotrebila gumene metke, a ondasnja srpska je primenila prave (istina sporadicno, valjda u nedostatku gumenih). I kamo sad osude "demokratskog sveta". Toliki bili samo par stotina metara dalje na proslavi. Mogli su se ograditi od vlasti, solidarisati sa narodom... :roll:

Drugo, ako je ovo bio najveci zlocin posle WW2, a jeste, samim tim to ne moze biti Srebrenica. Prema tome ocekujem od Cede Jovanovica i njemu slicnih da priznaju svoju gresku. A ja cu se praviti da su oni to slucajno lupili. Mada dobro znamo zasto porede Srbe sa nacistima.

Срамота је и ВЕЛИКА ГРЕШКА ШТО ЈЕ БТ ОТИШАО ТАМО ДА СЕ НАТРПА - у питању је серија разноразних акција против Русије - иде да подржава УСТАНАК ПРОТИВ РУСИЈЕ - а после Србија очекује да Руси ставе ВЕТО . ИдиЈотизам! А
овакви ексцеси уперени против Русије само припадају серији антируских поступака
наше власти а што датира у више наврата од 1948. па надаље.

После немојте да се чудите КАДА И ОД ЊИХ ДОБИЈЕМО НОГУ ! Али, верујем да је БТ зато тамо и отишао (као човек САД) - само да би изазвао БЕС РУСА ПРОТИВ НАС !
 
He Mitke Mitke po tebi je ustanka protiv jednopartijskog sistema i okupatora nesto lose ?!!? Ljudi su tada masovno lomili Staljinove i Lenjinove biste ,skinuli su petokrake sa zastava,ukinuli nacionalizaiju,najavili izlazak i Varsavskog pakta i uvodjenje visepartijskog sistema i onda su judeosovjestski komunisti presli granicu i vaspostavili crveni jaram i ponovo iskitili Pestu spomenicima jevreja Lenjina uz ogroman broj pobijenih Madjara kamo srece da smo mi nesto slicno napravili .Jos jedan tvoj komunjarski ispad.
 
eremita:
Срамота је и ВЕЛИКА ГРЕШКА ШТО ЈЕ БТ ОТИШАО ТАМО ДА СЕ НАТРПА - у питању је серија разноразних акција против Русије - иде да подржава УСТАНАК ПРОТИВ РУСИЈЕ - а после Србија очекује да Руси ставе ВЕТО . ИдиЈотизам!

Nemojte tako kolega Mito. Evo ja nemam nista protiv sto je Boris bio tamo. Mada razocarao me je sto nije bio uz narod, kao inace, sto nije uzjahao onaj tenk. Cujem na "Pescaniku" kako Tadic veoma voli vojsku (kao Kostunica crkvu), kako sav zablista pored oruzja. Dakle pravo mesto mu je bilo na tenku. Kao onomad onaj drugi Boris. Jelcin.

Mada u pravu ste sasvim. Slavi se ovo kao godisnjica ustanka protiv Rusa. Da im smeta komunizam onda bi podrzali narod u porbi protiv savremenom evro-komunizma u Madjarskoj.
 
"savremeni evro komunizam" ovo ce biti biser celog danasnjeg dana inace neke lazne patriote ovde su odvratno licemerne pa kada se Iracani bore propiv americkog okupatora onda je to super a kada se Madjari bore protiv komunjarskog ruskog onda je to lose sram ih bilo iako je ruski okupator i nama u Srbiji naneo mnogo zla i unistio celu srpskuelitu i nasao najgore u narodu koje je postavio da vladaju po njihovm receptu a o ponasanju ruskih "osloboditelja" u Srbiji 44. mogu nam stariji sugradjani i jos vise sugraadjanke posvedociti tj. vojnici Vermahta su bili pojam kulture za crvenoarmejce.Inace za velike pravoslavac ti zlikovci sto su rusili ustanak u Madjarskoj su isti oni koji su i milione Rusa oterali u smrt i hiljade pravoslavnih crkva unistili i pretvorili u obore tako da to sto se neko buni protiv njih nije antiruska manifestacija nego antizlikovacka.
 
al bundy:
"savremeni evro komunizam" ovo ce biti biser celog danasnjeg dana inace neke lazne patriote ovde su odvratno licemerne pa kada se Iracani bore propiv americkog okupatora onda je to super a kada se Madjari bore protiv komunjarskog ruskog onda je to lose sram ih bilo iako je ruski okupator i nama u Srbiji naneo mnogo zla i unistio celu srpskuelitu i nasao najgore u narodu koje je postavio da vladaju po njihovm receptu a o ponasanju ruskih "osloboditelja" u Srbiji 44. mogu nam stariji sugradjani i jos vise sugraadjanke posvedociti tj. vojnici Vermahta su bili pojam kulture za crvenoarmejce.Inace za velike pravoslavac ti zlikovci sto su rusili ustanak u Madjarskoj su isti oni koji su i milione Rusa oterali u smrt i hiljade pravoslavnih crkva unistili i pretvorili u obore tako da to sto se neko buni protiv njih nije antiruska manifestacija nego antizlikovacka.

Pricas napamet, da se kulturno izrazim.
Pre svega gde sam ja rekao da je lose sto su se Madjari pobunili protiv komunizma. Iz njihovog ugla je svakako dobro, a iz naseg... pa recimo da je SFRJ dobro opstajala u vreme blokovskih podela, prema tome pobeda bilo kog bloka nije bila dobra za Srbe. Moj stav.
To sto se Iracani bore protiv okupatora je opet dobro za njih, ako zele da zive u slobodnoj zemlji. Dobro je i za Srbe, cak i da zanemarimo sasvim opravdane sentimente prema Amerikancima (koje recimo ja imam). Ili bi mozda vise voleo da Amerika pritiska nas ili Ruse u korist "jadnih malih muslimana" kao u vreme Klintona. Zato sam ja i bio da Bush pobedi. I nisam se pokajao. A Iracani sto stradaju? Moj Boze, pa to su muslimani :roll:

Ono o ruskim zlocinima je veliko preterivanje. Toga je bilo u drugim zemljama vise, a kod nas je bravar preuzeo glavnu rec. Ako ne znas spavao si na casovima istorije. Pa Sremski front je bio zato da bi se mlada JNA pokazala i bez Crvene armije. Kasnije smo rekli HISTRORIJSKO NE, zar ne? Prema tome, ako hoces da zameras komunistima, zameraj domacim. Ocu Biljane Kovacevic Vuco na primer. I Latinki Perovic koja je hapsila ljude a sad je Ceda uznosi kao ikonu. I Danilovicu koji je bio neko mudo u komunistickoj omladini dok su crveni sikanirali onog ciju porodicu zastupa na procesu. A sada ga hvale neki drugi crveni.

Evrokomunizam? EU je komunisticki projekat, zar nisi znao? I mondijalizam uopste. Citaj malo Zinovljeva. Djurcan je lagao narod, u najboljem crvenom maniru. Tadic je trebalo da podrzi madjarski narod kao sto su razni belosvetski politicari podrzavali srpski narod u borbi protiv satrapa.
 
Pa svima je jasno da je najvise Rusa stradalo upravo od sopstvene komunisticke ruke mnogo vise nego od nemacke ili bilo koje druge tko da ta prica o Ruskim zlocinima nije nikako preterana mozda se ne moze govoriti samo o Ruskim jer je tu bilo i Gruzijaca poput Staljina ili Ukrajinaca poput Hruscaova kao i nesto jevreja ali ogromni zlocini su pocinjeni a upravo zahvaljujuci Rusima suse crveni instalirali u Jugoslaviji sto je bio dogovor Staljina i Cercila da su nas oslobodili Englezi ko Grke ili Zabare sigurno ne bi dosl crveni.A to glede domacih komunista meni smeta recimo to Cedino surovanje sa bivsim komunistima ali nikad nisam cuo da je Latinka ili ne znam ni ja ko Pavicevicka ili taj Danilovic da su pljuvali na proslo vreme previse jer ipak su potekli iz toga miljea meni su recimo mnogo odvratniji neki ljudi iz SANU na primer Nikola Milosevic bivsi glavni skojevac Beograda ,pa bivsi udbas Matija pa onda omoiljeni Tiletov knjizevnik Cosic kome je udba sagradila kucu ,pa onda tata Tadic koji je bio marksista a sada je veliki nacionalista,pa onda Risto Tomov vladika crnogorski sto je drzao opelo sa tri popa i hvalospeve komunjarskom krvniku Djilasu ,pa onda istoricar Terzic Slavenko takodje bivsi skojevac i crnogorski udbas koji je posle postao cetnik i desnicar ali ovu opskurnu bratiju niko i ne spominje jer su oni sada kao patriote pa nema veze sto su bili komunisi bitno je da su pljunuli na sistem u kome su sve postigli u zivotu i sada su super a Latinka je olicenje zla.
 
Znas sta, lepo je siriti temu, nego odgovori ti prvo na naceta pitanja:
1. Da li je laz da je Srebrenica najveci zlocin u Evropi posle ww2?
2. Da li je Tadic trebalo da podrzi demonstrante u Budimpesti (OK, dosta i na recima ono za jahanje tenka sam se salio)?
3. Da li je gusenje demonstracija juce slicno gusenju demonstracija 9.3.1991. u Beogradu?
4. Ako jeste, sto niko od tolikih drzavnika to ne osudjuje?
5. Da li postoje razlicite perspektive glrdanja na dogadjaje - madjarska, srpska, ruska, americka, iracka?
 
Obersturmfuehrer:
da....zaboravili smo staljina i njegove metode obracunavanja....

Mnogi u svetu porede Staljina i Hitlera. Boljsevicki i nacisticki rezim (ekvivalent bi bilo poredjenje komunizma i fasizma). Koliko su zla naneli svojim i drugim narodima.
Al' ne lezi vraze, Evropski parlament odbio da komuniste zabrani kao i naciste.

Ta diskusija je svejedno otvorena, no vratimo se onome ovde. Niko se nije bunio zbog bombardovanja Drezdena i Hamburga. Ili kad su folksdojcere proterivali. Sto se tice Rusa, takodje su mnogi dvostruki arsini uzimani zdravo-za-gotovo. Recimo Rusi ni danas nemaju pravo glasa u clanicama EU - Estoniji i Litvaniji. Iako tamo zive godinama.
Zelite da se i prema nama tako odnose? Da otcepljuju Kosovo a isto ne daju Srpskoj? Da nasa "vlast" (citaj: filijala Velikog Brata) kaze kako smo to i zasluzili? Glasajte za Cedomira Jovanovica.
 
Najvece zlocine posle drugog svetskog rata, ucinili su Rusi , odnosno Sovjeti..........
I tu su bez premca.........milioni su pobijeni , pomrli , muceni i zatvarani u logore, sve do 1960. godine zvanicno, a nezvanicno , verovatno i duze...........

Zlocini su cinjeni konstantno i kontinuirano , kako u samom SSSRu, tako i u svim zemljama istocne evrope, koje su imale nesrecu da budu okupirane od Sovjetskog saveza......

Dakle, prvo mesto, u cnjenju masovnih zlocina posle WW2, pripada ubedljivo SSSR-u....

http://gulaghistory.org/exhibits/nps/onlineexhibit/stalin/
 
eremita:
Срамота је и ВЕЛИКА ГРЕШКА ШТО ЈЕ БТ ОТИШАО ТАМО ДА СЕ НАТРПА - у питању је серија разноразних акција против Русије - иде да подржава УСТАНАК ПРОТИВ РУСИЈЕ - а после Србија очекује да Руси ставе ВЕТО . ИдиЈотизам!

zar ti nisi kao neki ekstremni anti-komunista?
i zar uvek ne proihash-sovjeti i rusi nisu isto??:confused:

eremita:
А
овакви ексцеси уперени против Русије само припадају серији антируских поступака
наше власти а што датира у више наврата од 1948. па надаље.

После немојте да се чудите КАДА И ОД ЊИХ ДОБИЈЕМО НОГУ ! Али, верујем да је БТ зато тамо и отишао (као човек САД) - само да би изазвао БЕС РУСА ПРОТИВ НАС !

znachi, da bi nas pravoslavna slovenska braca podrzala negde, moramo da volimo i njihovu
sovjetsku politiku?
mozda i staljina?
 
markovozd..:
Najvece zlocine posle drugog svetskog rata, ucinili su Rusi , odnosno Sovjeti..........
I tu su bez premca.........milioni su pobijeni , pomrli , muceni i zatvarani u logore, sve do 1960. godine zvanicno, a nezvanicno , verovatno i duze...........

Zlocini su cinjeni konstantno i kontinuirano , kako u samom SSSRu, tako i u svim zemljama istocne evrope, koje su imale nesrecu da budu okupirane od Sovjetskog saveza......

Dakle, prvo mesto, u cnjenju masovnih zlocina posle WW2, pripada ubedljivo SSSR-u....

http://gulaghistory.org/exhibits/nps/onlineexhibit/stalin/

Znaci nisu Srbi u Srebrenici.
Slazes se samnom da Ceda Jovanovic laze?
 
al bundy:
"savremeni evro komunizam" ovo ce biti biser celog danasnjeg dana inace neke lazne patriote ovde su odvratno licemerne pa kada se Iracani bore propiv americkog okupatora onda je to super a kada se Madjari bore protiv komunjarskog ruskog onda je to lose sram ih bilo iako je ruski okupator i nama u Srbiji naneo mnogo zla i unistio celu srpskuelitu i nasao najgore u narodu koje je postavio da vladaju po njihovm receptu a o ponasanju ruskih "osloboditelja" u Srbiji 44. mogu nam stariji sugradjani i jos vise sugraadjanke posvedociti tj. vojnici Vermahta su bili pojam kulture za crvenoarmejce.Inace za velike pravoslavac ti zlikovci sto su rusili ustanak u Madjarskoj su isti oni koji su i milione Rusa oterali u smrt i hiljade pravoslavnih crkva unistili i pretvorili u obore tako da to sto se neko buni protiv njih nije antiruska manifestacija nego antizlikovacka.


Majmune napuši se k.určine i Rusima i meni. Zar si toliko glup?
Milion puta smo ovde pričali da Rusi nemaju veze sa Sovjetskim Savezom. Kao što su Srbi vodili politiku za vreme Broza, tako su i Rusi za vreme Lenjina, Staljina i ostalih govana.
Pravi tvorci i vladari SSSR-a, bili su Jevreji. Oni su i osmislili progone, gulage i ostale strašne stvari. Nađi na netu spisak funkcionera ČEKA pa pogledaj ko je činio ogromnu većinu.
Ne mogu da verujem da si takav bilmez u eri informacija. Ako si i zlonameran, preterao si.
 
satarichar:
Majmune napuši se k.určine i Rusima i meni. Zar si toliko glup?
Milion puta smo ovde pričali da Rusi nemaju veze sa Sovjetskim Savezom. Kao što su Srbi vodili politiku za vreme Broza, tako su i Rusi za vreme Lenjina, Staljina i ostalih govana.
Pravi tvorci i vladari SSSR-a, bili su Jevreji. Oni su i osmislili progone, gulage i ostale strašne stvari. Nađi na netu spisak funkcionera ČEKA pa pogledaj ko je činio ogromnu većinu.
Ne mogu da verujem da si takav bilmez u eri informacija. Ako si i zlonameran, preterao si.


gar3bu5.gif
 
Друг Джугашвили
svj2.jpg

је био једнако параноичан као и његове колеге са запада.

Ипак, постоји разлика. Друг Стаљин је "летвио" своје. Колико се сећам
цифра је за цео период око 3 милиона. Мало ли је , јел ?!

Колеге са запада су ту према својима биле суптилније, али су зато на још гори начин
плаћали "црвени" у Азији. Плаћали су и они који нису били црвени, па чак ни у Азији,
него на њиховом јужном континенту (али под изговором да су црвени).

Дакле, злочини су злочини.
Период после ЊЊИИ ??

Е, сад, где нестаде око милон Јермена из Турске. Колико и где нестадоше Курди ?
И, шта би са милион жртава у Африци где се рат водио паралелно док је трајало
цепање СФРЈ ?

Ми Срби смо дефинитивно боранија кад су у питању "послови с ножем".
Али смо зато у новијој историји прво ми били уживо на ТВ сликама целог света.
Ружни, прљави зли. И сви остали су само патили а ми ножакалаи ... док није
дошла демократска власт. Они су бољи али још нису добри. Неће дићи руке
од нас док се Срби, раја не одлучи да гласа за "праве" који могу без проблема
да задовоље све потребе запада. То стоји, Авганистану а сада и Ираку ...

Мени се чини да (поготову због Ирака) су се мало зајебали ...
 
Е, сад, где нестаде око милон Јермена из Турске.

To nije bilo posle 2WW........

Колико и где нестадоше Курди ?

Najvise ih je pobio Sadam, isti onaj nad cijom sudbinom kukaju mnogi odavde...... :roll:
A i Turci su pripomogli......

И, шта би са милион жртава у Африци где се рат водио паралелно док је трајало

Kao i za plemena sa Balkana, i za ta africka, se otvorio tribunal u Hagu.......nema mnogo razlike izmedju Tutsa, Srba , Hrvata, Hutua , Bosnjaka.........tako se bar pokazalo...... :roll:

Ми Срби смо дефинитивно боранија кад су у питању "послови с ножем"

Sada ce se mnogi posteni chetnici uvrediti.......... :D

Али смо зато у новијој историји прво ми били уживо на ТВ сликама целог света.

Pa , interesantnji je medijski, rat u Evropi, nego u Africi............mislim, u Africi i Aziji stalno ratuju, ali u Evropi............moras biti umetnik, da uspes da zaratis u Evropi na kraju 20 veka.........
 
eremita:
Срамота је и ВЕЛИКА ГРЕШКА ШТО ЈЕ БТ ОТИШАО ТАМО ДА СЕ НАТРПА - у питању је серија разноразних акција против Русије - иде да подржава УСТАНАК ПРОТИВ РУСИЈЕ - а после Србија очекује да Руси ставе ВЕТО . ИдиЈотизам! А
овакви ексцеси уперени против Русије само припадају серији антируских поступака
наше власти а што датира у више наврата од 1948. па надаље.

После немојте да се чудите КАДА И ОД ЊИХ ДОБИЈЕМО НОГУ ! Али, верујем да је БТ зато тамо и отишао (као човек САД) - само да би изазвао БЕС РУСА ПРОТИВ НАС !

au, au, au...kamo sad one price "nisu to Rusi, to su Sovjeti"

nisam hteo da verujem, ali sad sam gotovo siguran...ti si Ilija Cvorovic, precrtan...
 
Колеге са запада су ту према својима биле суптилније, али су зато на још гори начин
плаћали "црвени" у Азији. Плаћали су и они који нису били црвени, па чак ни у Азији,
него на њиховом јужном континенту (али под изговором да су црвени).

Егзактли
 
Nije bila posebno umetnost zapoceti rat u SFRJ. Pomogli su nam nasi civilizirani Europejci - pre svega Nemacka. A evo zasto nije bilo ratova u Evropi. (Pisano pre punog saznanja da Srebrenica u stvari nije najveci zlocin)

Često smo svedoci izricanja jedne od već uobičajenih floskula kako su u ime srpstva izvršeni najveći zločini posle WW2. Mogao bih reći da je “autor” ove floskule bio veoma lukav jer je izbacio podatak GDE su ti zločini izvršeni, odnosno “epsilon-okolinu” oko naših egzistencija u kojoj su ti zločini najveći. Puna rečenica glasi da su to najveći zločini u Evropi posle WW2.
Ali mislim da nije uputno ovoga puta posezati za teorijom zavere, jer ovakva rečenica pripada jednom pogledu na svet koji za ljudsku civilizaciju priznaje samo onu evropsku, naseljenu pretežno belcima i judeohrišćansku. Paradoks je da ljudi koji floskulu o najvećim zločinima rado koriste zagovaraju nekakvu “opštu pravdu” koja bi trebala da bude ista za bele, žute i crne.
Prihvatimo li činjenicu da su Bosni učinjeni najveći zločini u Evropi posle WW2, što jeste istina, odnosno važi za Srebrenicu kao najveće “pojavljivanje” zločina u navedenom periodu – ostaje nam da se nosimo sa tom činjenicom.
Srebenica je zločin reda veličine zločina koji su pripadnici Staljinove Crvene Armije učinili nad Poljacima u Katinskoj šumi. Ciljevi nameravani ovim zločinom mogu se donekle podvesti pod isti kalup. Zločin tog reda veličine je mali u poređenju sa događajima u WW2 – on je reda veličine jednog dana u Aušvicu ili jednog bombardovanja Drezdena. Ali je veliki u poređenju sa svime što se u istoj Evropi dešavalo posle rata.
Objašnjenje razloga zločina bilo bi pogrešno tražiti u nečemu što je svojstveno Srbima zbog toga što su neki Srbi počinili taj zločin. Ono bi se moglo tražiti i tu, ali je u tom slučaju ekvivalentno traganju za “zločinačkom prirodom” Amerikanaca, Hutua, Japanaca ili Francuza koji su, ne tako davno, uradili slične ili veće zločine. Traganje za smislom može se početi od opšte fenomenologije zločina kod ljudi, i kada se već pominje vremensko-prostorna odrednica, ne bi smelo izostaviti odgovor na bitno pitanje koje se nameće: zašto se takvi zločini NISU dogodili u Evropi posle WW2?
O fenomenologiji zločina dosta je rekao Karl Segan u Kosmosu, poglavlje Ko govori u ime zemlje, pozivajući se na istraživaja britanskog metereologa L. F. Ričardsona, koji je ustanovio statističku zakonitost pojavljivanja oružanih sukoba protokom vremena. Što u nekom ratu pogine više ljudi, to je verovatnoće njegovog pojavljivanja manja, odnosno na njega treba duže čekati, kao što velike oluje ređe dolaze od manjih.
Spusti li se kriva do veoma malih logaritamskih vrednosti, odnosno do M=0 dolazimo do pojedinačnog ubistva, koje se desi na svakih pet minuta na svetu. Odavde proizilazi da je rat ubistvo sa velikim =U=. “Kada naša dobrobit biva ugrožena, kada nešto ospori iluzije koje imamo o samima sebi, onda ispoljavamo sklonost – bar neki od nas – ka ubilačkom besu. A kada se sa istim izazovima suoče države-nacije, i njih ponekad osvoji ubilački bes, koji često podstiču oni koji žele da se domognu lične moći i zarade”.
Iz tog ugla gledano, dugi period mira u Evropi pre je bio izuzetak nego zakonitost. Ovaj “izuzetak” se nije dogodio neprirodno, već je bio posledica straha od većeg zla – nuklearnog rata – koji bi nastao nasilnim narušavanjem ravnoteže. Mir se ne može objasniti nekakvim “uvidom” koji je izmenio ljudsku prirodu posle WW2. Sam veliki rat tu je “učestvovao” koliko potrebom da se oližu rane. Jer ako je tako zašto je onda do zločina došlo na Dalekom Istoku koji je bio pogođen koliko i Evropa. Zašto se u Kini, koja je imala najviše žrtava u WW2 dogodila Kulturna revolucija? Odgovor je prost – zato što nasilje tamo nije remetilo (u tolikoj meri) nuklearnu ravnotežu.

Neko bi sada rekao kako je Hladni rat prošao, a zločini u Evropi su nezamislivi. To nas vraća na početak priče – na insistiranje na zločinima samo u Evropi. Paralela se može povući sa jednom čisto mirnodopskom pojavom – što su lakši prelasci granice između zemalja Šengena, to je teže onima koji nisu iz EU da u istu uđu. Ovde je jednostavno izvršena integracija (preko NATO i EU) i tamo gde je pre bila nacija-država, sada je Evropa-država (civilizacija-država). Znači, ako zločini u Evropi više i nisu mogući, zločini Evropljana ostaju kao sasvim realna mogućnost.
Dobar je deo Evrope “proglasio” nekakvu neutralnost u, trenutno najizrazitijem, sukobu – onom u Iraku. Time se distanciraju i od Rata protiv terorizma. Ova distanca nije izazvana nekom naglom plimom humanosti, već jednom čisto pragmatičnom pojavom – strahom. Osim toga ni ovo se ne odnosi na sve Evropljane, “Nova Evropa” se odazvala ratnom pozivu Amerike.
Trenutna neutralnost međutim nije ona kakva postoji u Švajcarskoj. Evropa se ne odriče (preventivnih?) intervencija širom sveta. Au contraix, takvo “antiterorističko” delovanje ulazi u sve doktrine odbrane od završetka hladnog rata. Pitanje je samo da li su intervenciju “odobrili” NATO ili Savet bezbednosti. To je sva razlika između Evrope i Amerike.
I ne mogu da završim bez pominjanja još jednog zločina koji se ipak dogodio u Evropi, mada srećom ne toliko velikog. Reč je, naravno, o “Milosrdnom Anđelu”, agresiji protiv Srbije u kome je učestvovalo oko 15 evropskih država. Kao što vidimo sećanja na WW2 tu nisu ništa izmenila. Čak je i Nemcima bilo sasvim moguće da ponovo bombarduju.
 
satarichar:
Majmune napuši se k.určine i Rusima i meni. Zar si toliko glup?
Milion puta smo ovde pričali da Rusi nemaju veze sa Sovjetskim Savezom. Kao što su Srbi vodili politiku za vreme Broza, tako su i Rusi za vreme Lenjina, Staljina i ostalih govana.
Pravi tvorci i vladari SSSR-a, bili su Jevreji. Oni su i osmislili progone, gulage i ostale strašne stvari. Nađi na netu spisak funkcionera ČEKA pa pogledaj ko je činio ogromnu većinu.
Ne mogu da verujem da si takav bilmez u eri informacija. Ako si i zlonameran, preterao si.
Eto... Ode.
 

Back
Top