Pečat Slovena u Vitiniji

*+*+*+*+*

Veoma poznat
Poruka
11.319
PEČAT SLOVENA U VITINIJI

O slovenskoj kolonizaciji u Maloj Aziji sačuvao se jedan dragocen dokument. To je olovni pečat pronađen početkom XX veka, a publikovao ga je Pančenko. Na pečatu stoji natpis na starogrčkom jeziku koji u prevodu glasi: "[PEČAT] APOIPATA SLOVENSKIH ZAROBLJENIKA PROVINCIJE VITINIJE"

Na licu pečata obeležen je VIII indikt i vidi se dobro očuvan lik cara.

Pačenko je pečat pogrešno datirao u 650. godinu za vreme vladavine Konstansa II. Kulakovski ga, medjutim, s pravom stavlja u doba Justinijana II, ali ni njegova godina 710-11. nije tačna. Ispravan datum 694-5. godina daje Georgije Ostrogorski uzevši u obzir da mladalački lik cara Justinijana II odgovara dobu njegove prve vlade (685-695), i da je kasnije obično predstavljan sa sinom i savladarem Tiberijem. U 694-5. godinu takođe pada VIII indikt, koji je za Justinijanove vlade dolazio dva puta.

Pečat je pripadao carskom činovniku apoipatu, koji je administrativno upravljao Slovenima organizovanim u vojni odred u temi Opsikion, odnosno njenoj pokrajini Vitiniji. Ova organizacija je nesumnjivo u vezi sa velikim preseljenjem makedonskih Slovena u Opsikion, koje je Justinijan II izvršio 688-9. godine.

Potpuno verujući Teofanovom preterivanju o pokolju svih vitinskih Slovena posle carevog poraza 691-2. god. i smatajući da zato slovenska vojska nije mogla postojati 694-5. god., Haranis se vraća na pogrešno Pančenkovo datiranje pečata.

U odgovru Haranisu, Maricq, ističe da se analizom Teofanovog teksta može potkrepiti tačnost datiranja Ostrogorskog.
___________________________________________________________
Moje pitanje je: Da li smatrate da su dokazi Ostrogorskog o datiranju pecata dovoljno pouzdan pokazatelj da pecat zaista potice iz 694/5 god. Mozda neko ima neku drugu ideju? Otezavajuca okolnost je ta sto nemamo sliku pecata, nigde nisam mogao da je nadjem i skeniram a jedino postoji mogucnost da je ima na sajtu http://www.jstor.org/ jer sam video da tamo postoji clanak o pecatu, ali nazalost iz nase zemlje ne moze da se pristupi celom sajtu.
 
8 индикт пада 650, 710 и 695 према индикту један од та три датума је тачан. Да ли има и неки други податак, осим ових што си навео, јер у то време је било Руса у тим пределима.

Вујадин
 
vujadin:
8 индикт пада 650, 710 и 695 према индикту један од та три датума је тачан. Да ли има и неки други податак, осим ових што си навео, јер у то време је било Руса у тим пределима.

Вујадин

Nema nista drugo zato i smatram da su podaci nedovoljni. Mladi lik cara za kog ni sigurno ne moze da se kaze da je Justinijan II i 8 indikt - priznaces nije bas 100% pouzdano. Cak ni to sto je utisnut VIII indikt ne moze da bude bas apsolutni pokazatelj jer su se u to vreme dosta pravile greske kod preracunavanja indikta. Recimo kod Teofana koji se pominje gore u tekstu pronadjeno je nekoliko gresaka za pojedine godine.
 
Carstvo za konja - Ne znam sta bih dao da govorim Engleski
U skoli sam ucio Ffrancuski a zivot me naucio Nemacki.
Pogledao sam onaj gore pomenuti sajt i to je na Engleskom.
Nisam dalje trazio ali ako postoji mogucnost sa Eng. na Nem.
jos cu probati.
Vi ste stvarno interesantno drustvo i drago mi je da od vas
mogu taliko detalja da saznam.
Hvala - Pozdrav !!!
 
И ја сам био на том сајту, то је једино за универзитете који су удружени са њима, али нико нема право копирања без дозволе , па и онда се може користити само за наставу а никако у никаквом виду за коришчење на интернету или репродукцији, према томе није користан, него ако неко може наћи име документа или књиге, можда постоји и на неком другом сајту или библиотеци.

Вујадин
 
SerbiaUnited:
A GORDOSERBON ili GRODOSERBON???

what about it?

zna li neko nesto o tome...

Gordoservon (Gordoserbon) u prevodu znaci "Grad Srba" i on se takodje nalazio u temi Opsikion, pokrajina Vitinija. Smatra se da je on takodje u vezi sa preseljenjem Makedonskih Slovena u Vitiniju, tj. da je medju njima bilo Srba koji su osnovali ovaj grad. Gordoservon se pominje prvi put 680/81. god.
 
Zanimljivo!
Naziv Slavensis ili Savius prvi puta javlja se tek nakon Dioklecijanovih reformi 297.g.,kada je u okviru Panonske dijeceze nastala pokrajina Pannonia Savia.Stanovnici te pokrajine po rijeci Savi upravno su nazvani Savensi ili Savii.Po tom regionalnom neologizmu (novoj jezicnoj tvorbi)nazvan je i jezik kojim su govorili njezini stanovnici.Pokrajina Panoniva Savia prostirala se od Karlovca na sjever do Dunava kod Bratislave,a zapadno od Dunava do blizu Becza,ukljucujuci i veci dio danasnje Slavonije.Na tom je prostoru do dolaska Hungara u X.st. zivjelo je hrvatsko stanovnistvo.To je stanovnistvo govorilo jezikom koji su Rimljani nazivali savius ili savensis,od cega je nastao naziv slavo ili slavenski.Od svih zivih jezika takozvane slavenske skupine hrvatski jezik najblizi je prastarom iranskom jeziku Medijaca(Meda) kojom su napisana Gatha.
 
Shpitamo Zaratrushtra:
Zanimljivo!
Naziv Slavensis ili Savius prvi puta javlja se tek nakon Dioklecijanovih reformi 297.g.,kada je u okviru Panonske dijeceze nastala pokrajina Pannonia Savia.Stanovnici te pokrajine po rijeci Savi upravno su nazvani Savensi ili Savii.Po tom regionalnom neologizmu (novoj jezicnoj tvorbi)nazvan je i jezik kojim su govorili njezini stanovnici.Pokrajina Panoniva Savia prostirala se od Karlovca na sjever do Dunava kod Bratislave,a zapadno od Dunava do blizu Becza,ukljucujuci i veci dio danasnje Slavonije.Na tom je prostoru do dolaska Hungara u X.st. zivjelo je hrvatsko stanovnistvo.To je stanovnistvo govorilo jezikom koji su Rimljani nazivali savius ili savensis,od cega je nastao naziv slavo ili slavenski.Od svih zivih jezika takozvane slavenske skupine hrvatski jezik najblizi je prastarom iranskom jeziku Medijaca(Meda) kojom su napisana Gatha.

Termin ''Slaven'' i ''slavenski'' nastao od ''savius'' ? Ja sam mislio da je nastao od latinskog ''sclavus''(robovi) !

Hrvatski jezik !!!??? O cemu govoris, koji crni hrvatski jezik, ovaj njihov hrvatski je ''modifikovan'' srpski. Postoji kajkavsko i cakavsko narecje, a jezik oni nisu imali.
 
Rujevit:
Termin ''Slaven'' i ''slavenski'' nastao od ''savius'' ? Ja sam mislio da je nastao od latinskog ''sclavus''(robovi) !

Hrvatski jezik !!!??? O cemu govoris, koji crni hrvatski jezik, ovaj njihov hrvatski je ''modifikovan'' srpski. Postoji kajkavsko i cakavsko narecje, a jezik oni nisu imali.


E da,javljaju se oni koji nemaju pojma.
Sad bi ti rekao da je Glagoljicu stvorio Ciril.
Hhahahahah :p smijem se unaprijed odgovoru
 
Shpitamo Zaratrushtra:
Sorry,ako te muci istina.
Ja pokusavam neke stvari objasniti,a ti ko iz szume.
Historija je kompleksna stvar,a ne szuma Striborova.

Izpricavam se ako sam nekoga uvrijedio.

Znas li ti dete sta je to morfoligija, sintaksa, gramitika i leksika? Znas li ti sta je to dvojina i znas li koliko je taj, maternji slovenski imao padeza i KAKO zapravo izgleda (zvuci) JAT!

Ne bih rekao da ti imas pojma o lingvistici! Slovenacki jezik je mnogo blizi izvornom slovenskom jeziku od srpskog i hrvatskog.

Opet cu te zamoliti da mi navedes lingvisticke razlike izmedju srpskog i hrvatskog!
 
Wilkołak:
Znas li ti dete sta je to morfoligija, sintaksa, gramitika i leksika? Znas li ti sta je to dvojina i znas li koliko je taj, maternji slovenski imao padeza i KAKO zapravo izgleda (zvuci) JAT!

Ne bih rekao da ti imas pojma o lingvistici! Slovenacki jezik je mnogo blizi izvornom slovenskom jeziku od srpskog i hrvatskog.

Opet cu te zamoliti da mi navedes lingvisticke razlike izmedju srpskog i hrvatskog!

To pitaj vase prepisivace iz IX.st. :)
 
Na drugoj temi sam otvorio raspravu o tome kako se cisti ventil za dovod vode u vodo-kotlic jerbo imam slican problem ovih dana.

Hocemo ovde da pricamo o tome koji prasak za pranje koristite i kako ste zadovoljni kombinacijom istog i Kalgona?
 

Back
Top