Manje studenata-vece skolarine!

Vukosava

Početnik
Poruka
2
"Ako se ispustiju kriterijumi koje je propisala komisija za akreditaciju a koji se odnose na postojanje dva kvadratna metra za jednom upisanom studentu i odrednjen broj mesta u amfiteatrima i ucionicama mnogi fakulteti u Srbiji ce morati da koriguju upisnu politiku i smanje broj studenata koje upisuju svake godine.
Taj kriterijum ce najvise pogoditi takozvane "masovne fakultete" kao sto su pravni fakultet u Beogradu i ekonomski fakultet.
Pravni fakultet u Beogradu raspolaze sa oko 5000 metara kvadratnih tako da ce broj studenata koji ce moci da studira na tom fakultetu biti smanjen na 2500 hiljade sa preko 10000 koliko iznosi danas.
To prakticno znaci da ce se fakultet moci da upise 600-700 stdenata po godine sto ce biti dva i po puta manje nego do sada.
Sve to ce usloviti veliko povecaje cena skolarine pa je realno ocekivati da cena studije prava ili ekonomije u Srbiji kroz dve do tri godine porastu tri do cetiri puta."
 
Pa to je odlicno! Taj fakultet (po mom mosljenju) ima kapacitet za toliko studenata. Samim tim i kvalitet nastave ce biti bolji.
Sad, to za skolarinu jeste cinjenica, ali postoji sistem stipendija, postoji broj mesta koji je ostavljen za finansiranje iz budzeta... Boze moj nisu svi za studiranje. Ko hoce da studira, mora da se potrudi da stvarno studira.
Sa druge strane, manji broj studenata u glomaznim univerzitetskim centrima kakav je Beograd ce dovesti do smanjenja stanarina za stanove zbog smanjene potraznje.
 
Sumnjam da ce Pravni fakultet korigovati kvote. Verovatno ce se naci neko resenje o 2kvm na nivou Univerziteta u Beogradu ili slicno. Inace Pravni nije uspeo da popuni kvotu u prvom, a koliko vidim ni u drugom roku, tako da ce mozda doci do smanjivanja ali ne drasticnog.

Velike su pare tu u pitanju a i pravni fakultet je medju najuticajnijim fakultetima u drzavi ako ne i najuticajniji.
 
ivchonny:
Pa to je odlicno! Taj fakultet (po mom mosljenju) ima kapacitet za toliko studenata. Samim tim i kvalitet nastave ce biti bolji.
Sad, to za skolarinu jeste cinjenica, ali postoji sistem stipendija, postoji broj mesta koji je ostavljen za finansiranje iz budzeta... Boze moj nisu svi za studiranje. Ko hoce da studira, mora da se potrudi da stvarno studira.
Sa druge strane, manji broj studenata u glomaznim univerzitetskim centrima kakav je Beograd ce dovesti do smanjenja stanarina za stanove zbog smanjene potraznje.

Kolega ivchoni mislim da od smanjenja stanrina a i nekretnina u beogradu nece bti nista cak mislim da ce one rasti kako zemlja bude bliza EU.
35000 ljudi po podacima zavoda za statistiku svake godine dodje u BGD da se trajno nastani(tu se ne racunaju studenti).
Cele porodice zadnjih godina dolaze u BGD da zive ja znam mnoge iz Bora,Prokuplja...
Cak i ako beogradski univerzitet smanji kvote sto ja isto sumnjam otvorice se prostor za nove privatne fakultete koji ce prezute taj broj studenata u Beogradu.
 

Back
Top