Zaspali Bog i Kupidon

Елан Витал је животна сила коју непосредно можемо доживети као напрегнутост сопствене воље која покушава да се пробије кроз отпор који представља сопствена инертност - материја. Ове речи могу постати јасне уз једну малу "вежбу" .

Ако подигнемо руку паралелно испред себе. После пар минута изгубићемо снагу и рука ће против наше воље почети да пада. Управо је то ситуација коју тражимо. У том тренутку спуштања руке у њој ће и даље бити делић наше воље која је руку подигла. Међутим, тај делић воље сада није више у стању да спуштање руке спречи али га може барем успорити.

Ово је јасна аналогија саме суштине овога света. Ако општу инертност, општу ентропију у универзуму узмемо за отпуштеност воље, а живот и сваку слободну акцију узмемо за остатак првобитне воље која општу ентропију универзума не може да заустави, али може да је успори.

"Бог је умро" говорио је Ниче али пре можемо рећи да је бог заспао а да смо ми оно будно што је још од бога остало. Или да смо ми као остаци снаге у руци која је клонула и која покушава да оно што пада, ако не заустави, бар успори.

Као што сам већ писао овде ова слика је идеалан симбол тога:

Christ support.jpg


Клонули Исус је заспали бог или интелигибилна слобода - воља по себи.

Два анђела су оно што је још остало од будности заспалог бога и што истог "придржава" и успорава од његовог пада и потпуне инертности.

Међутим, нисам нешто приметио када сам изнео овај пример са Христом на теми о Елан Виталу, а то је да је један од ове двојице анђела управо Купидон. Јер, сила која спречава да заспали бог потпуно усни јесте управо Купидон или полни нагон који својим стрелама неуморно гађа клонуле индивидуалне воље не би ли их покренуо на борбу, на будност, на живот у мору свеопштег мртвила, свеопште инертности.

Јасно је да је наша борба против материје узалудна и да бог "жели да спава". Елан витал га може само придржати да потпуно не клоне.

Можда је врхунско знање и увид који води у спасење од овога света једноставно одустајање ву веи (неделање) и чекање на миру и без отпора да се оно трансцендентно, а што је заспало, то јест ми сами пробудимо. А можда је и тај тренутак одустајања само буђење.

https://forum.krstarica.com/threads/elan-vital.287444/
 
Poslednja izmena:
kako moze kupidon da gadja strelama kada u rukama drzi "zaspalog Boga"?:think:

mislim da je problem dublji i nije u kupidonu vec u nama samima..to je ta, sto ti rece..borba volje sa voljom..uffffffff.....mislim da u tom grmu lezi zec..stalna borba sa zeljom za spasenjem i apsolutnom ljubavlju sa nasom lijenoscu inertnoscu i predavanjem...( ne govorim o intertnosti koju ti pomenu;), ta se u vedanti zove piton-yoga) ...hm..mada zanimljivo je i ovo...

opet nekako mislim da priroda ovoga svijeta i Boga u njemu i nama jeste da nam pomogne da se izbavimo a ne da nas nepotrebno zadrzav tu...kada volja postane toliko jaka i cista cjelokupni mehaniizam univerzuma se usresredjuje da nam pomogne u tome--mi jedan korak On deset:) ali def necemo tamo tako lako..jer su i carolije zacarane shumice nase svijesti i duha i srca ..jos uvijek lavirintisticne i zaludicne....kako god..preostaje simpl metod.. molitva...slusanje..sravanam kirtanam vishnu smaranam i td....

uvjek se sve jednostavno odgonetne ali uvijek dolazak do istog odgovora podrazumijeva prolazak testova...koji produbljuju meaning..odgovora koji smo i na pocetku znali...to je vigyana-spoznajno znanje--..hm..nemam pojma..ali ipak nesto se razrijeshi:) hvalaaaaa
 

Back
Top