ZUBAR!

Potreban mi je jedan savet, misljenje... Pre par dana odlomio mi se deo umnjaka.Nikakav bol nisam osetila bilo je samo malo krvarenja. Umnjak je izrastao ali ne moze sa sigurnoscu da se potvrdi da su mu korenovi pravi i da pri vadjenju nece biti potrebna hiruska intervencija u smislu ''zasecanja'' sa strane. Zub sada ne boli, pri jacem dodiru kao da se veoma tiho ''oglasi'' inace pre lomljena je boleo na slatko. Za 10 tak dana treba da idem na odmor u trajanju od 15 dana. Imam dobrog oralnog hirurga, ali se ipak pribojavam njegovog vadjenja zbog tog puta, ishoda samog vadjenja, zarastanja a sobzirom na cinjenicu da nikada ranije nisam vadila ni jedan zub...pa me zanima vase misljenje oko toga da li je bezbednije odstraniti ga ili ici na odmor sa njim takvim.
Odgovor mi je potreban sto pre.
Unapred vam se zahvaljujem.
 
Poslednja izmena:
Ja bi izvadio zub 7 dana treba ako se secka da rana zaraste i da se skinu konci a mogu da se stave i resorptivni. Ili bi eventualno poneo kutiju antibiotika na more. Ali mislim da je vadjenje najbolja solucija i najbolji izbor izmedju ta dva naravno ukoliko je zub zaista za vadjenje.
 
Fale mi dva zuba i razmisljam da ih nakodknadim sa takozvanim mostom. Sa desne strane gore mi fali takozvana sestica (valjda). petica je mrtav zub i pola zuba fali pa ima dosta velika praznina, a sedmica, odnosno drugi sused ima kvar i svakako bi trebao da se brusi.. Problem je sto bi me izaslo 160 eura da se odradi to..
To mi je otprilike prosecna mesecna zarada.. Vredi li to uopste uraditi? Kako su se ti mostovi pokazali u upotrebi? Navikao sam se ovako i nije mi neki problem, najvise se bojim da ne krenu prednji zubi da se "razilaze" zbog praznine..

Sa leve strane mi fali gornja cetvorka i tu bi po recima zubarke mogao da ide takozvani polu most, koji bi me izasao oko 100 eura.. (nema teorije oba sad da resim..)
 
Fale mi dva zuba i razmisljam da ih nakodknadim sa takozvanim mostom. Sa desne strane gore mi fali takozvana sestica (valjda). petica je mrtav zub i pola zuba fali pa ima dosta velika praznina, a sedmica, odnosno drugi sused ima kvar i svakako bi trebao da se brusi.. Problem je sto bi me izaslo 160 eura da se odradi to..
To mi je otprilike prosecna mesecna zarada.. Vredi li to uopste uraditi? Kako su se ti mostovi pokazali u upotrebi? Navikao sam se ovako i nije mi neki problem, najvise se bojim da ne krenu prednji zubi da se "razilaze" zbog praznine..

Sa leve strane mi fali gornja cetvorka i tu bi po recima zubarke mogao da ide takozvani polu most, koji bi me izasao oko 100 eura.. (nema teorije oba sad da resim..)

Mostovi su u principu jako dobri i mogu da traju i 10-15 godina ukoliko se konkretno odrade.
160 eur za most od tri clana je dzab dzabe. To je nesto vise od 50 eur pa clanu. E sada koliko mozes da dobijes kvalitetan most za te pare ne znam zaista. Gde ja radim je takav most oko 350 eur.
 
Mm je pre tri godine imao zub, tj deo zuba, iz koga je izvađen živac i to se krunilo, nije bilo za popravku. Onda je zubar nešto dugo bušio i zavrnuo mu tu neki šraf na koji je namalterisao novi zub. Nije pravio zub, nego ga praktično izvajao. I taj zub stoji i funkcioniše i dan danas. Koštalo je 40 evra. Možda tako nešto da uradiš.
Mada, čudne stvari radi ovaj zubar, ima neke čudne alate, radi popravke bez anestezije a ništa ne boli, i kad popravi, to drži i ne kvari se, nikad ne ispada plomba.
 
Mostovi su u principu jako dobri i mogu da traju i 10-15 godina ukoliko se konkretno odrade.
160 eur za most od tri clana je dzab dzabe. To je nesto vise od 50 eur pa clanu. E sada koliko mozes da dobijes kvalitetan most za te pare ne znam zaista. Gde ja radim je takav most oko 350 eur.

Pa, ne znam za kvalitet ali zubarka je korektna, prijatna, kolko ja vidim dobro radi i mlada je :D
Ordinacija je drzavna, pa radi sa losom opremom, slabo su snabdeveni itd, ne znam kolko bi se to odrazilo na sam kvalitet mosta jer kolko sam ja shvatio to se izradjuje drugde pa ona to postavlja.


Mm je pre tri godine imao zub, tj deo zuba, iz koga je izvađen živac i to se krunilo, nije bilo za popravku. Onda je zubar nešto dugo bušio i zavrnuo mu tu neki šraf na koji je namalterisao novi zub. Nije pravio zub, nego ga praktično izvajao. I taj zub stoji i funkcioniše i dan danas. Koštalo je 40 evra. Možda tako nešto da uradiš.
Mada, čudne stvari radi ovaj zubar, ima neke čudne alate, radi popravke bez anestezije a ništa ne boli, i kad popravi, to drži i ne kvari se, nikad ne ispada plomba.

To sa sarafom deluje ka mnogo bolje resenje, mada moguce da je taj zubar unikat :)
 
Sticajem okolnosti danas je mm opet išao do njega jer mu se neki drugi zub odlomio i ostalo samo 1/3 zuba bez živca koji je još ranije vađen. Kaže čika zuba da sada ima neki mnogo dobar materijal i da više ne treba ni šraf da ugradi, samo kapne to i izvaje zub. I napravio mu novi , lep zub za pola sata...cena 2500 dinara.
Kaže mm da mu je došao neki lik, otvorio kutijicu kao kutijica cigareta, ali metalna, unutra par nekih delića, burgija, šta li. I zubar izvadi 800 evra, sav zadovoljan mu plati. Dakle, nova tehnologija na pomolu.
Ja sam posle dve godine neidenja na kontrolu išla i popravio mi je tri zuba, bez anestezije i bola, dve bele plombe, jedna metalna. Ukupno 3500 dinara.
 
Sticajem okolnosti danas je mm opet išao do njega jer mu se neki drugi zub odlomio i ostalo samo 1/3 zuba bez živca koji je još ranije vađen. Kaže čika zuba da sada ima neki mnogo dobar materijal i da više ne treba ni šraf da ugradi, samo kapne to i izvaje zub. I napravio mu novi , lep zub za pola sata...cena 2500 dinara.
Kaže mm da mu je došao neki lik, otvorio kutijicu kao kutijica cigareta, ali metalna, unutra par nekih delića, burgija, šta li. I zubar izvadi 800 evra, sav zadovoljan mu plati. Dakle, nova tehnologija na pomolu.
Ja sam posle dve godine neidenja na kontrolu išla i popravio mi je tri zuba, bez anestezije i bola, dve bele plombe, jedna metalna. Ukupno 3500 dinara.

Pa sta je tu cudno? Jedan nasadnik , kolenjak ili turbina a to je ono sto stomatolog drzi u ruci znaju da kostaju i po 1000 i vise eura :) Pa sada neka se neko zapita koliko treba radnih dana da se otplati takva investicija :) Stomatoloska opema nije ni malo jeftina niti stomatoloski materijali ko sto ljudi misle. Racunaj da ti treba bar 2500-3000 eur za one delove koje stomatolog drzi u ruci znaci to malo metalno. Pa podeli sa plombom od 20 eur pa onda shvatis da neko treba da stavi 125 plombi da otplati investiciju :) Sto za jednu jaku ordinaicju i nije problem da ima toliki obim posla, ali za nekog ko pocinje i ko je tek otvori i ko tek suplja pacijente dok dogura do 125 plombi je avantura i to zesca. O ostalim cenama da ne govorim.
 
Људи, боли ме зуб са десне стране вилице. Доња вилица је у питању. На додир боли и ако не пијем ниједну таблету онда боли и овако обично. До тога је највероватније дошло звог кокица. Покушавао сам да сломим зрно које није пукло. Зуб о коме говорим је здрав, врло мало се клати и то је једва уочљиво, Да ли сам ја због тог зрна расклимао зуб? Пошто ми је зубар ван града питам овде да ли ће зуб сам од себе престати или је потребно вађење иако је зуб здрав?
 
Poslednja izmena:
Pitanje je vise za maksilofacialnog hirurga, ali pretpostavljam da i stomatolozi znaju nesto o tome.
Kako se leci iščašenje viličnog zgloba? U kojim slucajevim je potrebna operacija..?.itd. Sto opsirnije ako moze.

Hvala.
 
Bolela me je sestica jos pre mesec dana,jednog dana nisam mogao da spavam,bolelo me je kada sam pio hladnu vodu,jeo,sada je to mnogo bolje mogu skoro na miru da jedem i pijem hladno,ali ipak malo me boli na dodir,bio sam kod doktora pre 2 dana i rekli su da mora da se izvadi zub,a to je inace stalan zub.Fali mi delic tog zuba posto sam ga polomio dok sam jeo,danas idem u privatnu ordinaciju,da li po vasem misljenju mogu da sacuvam zub,msm. bilo bi glupo da izgubim prvi stalni zub sa 15 godina,inace redovno perem zube barem 2 puta dnevno..
Inace oni zubari kod kojih sam isao su potpuno nezainteresovani,bezvoljni ko iz topa su rekli mora da se vadi.
 
Poslednja izmena:
Bolela me je sestica jos pre mesec dana,jednog dana nisam mogao da spavam,bolelo me je kada sam pio hladnu vodu,jeo,sada je to mnogo bolje mogu skoro na miru da jedem i pijem hladno,ali ipak malo me boli na dodir,bio sam kod doktora pre 2 dana i rekli su da mora da se izvadi zub,a to je inace stalan zub.Fali mi delic tog zuba posto sam ga polomio dok sam jeo,danas idem u privatnu ordinaciju,da li po vasem misljenju mogu da sacuvam zub,msm. bilo bi glupo da izgubim prvi stalni zub sa 15 godina,inace redovno perem zube barem 2 puta dnevno..
Inace oni zubari kod kojih sam isao su potpuno nezainteresovani,bezvoljni ko iz topa su rekli mora da se vadi.

A sto se nisi javio stomatologu kada te boleo zub.
Bol koji budi nocu i ne pusta te da spavas i bol na hladno koji traje duze od minut , ispravi me ako to nije tvoj slucaj, ukazuju na pulpitis tj. upalu zubne pulpe. To sto te sada ne boli na hladno znaci da je pulpiticna faza prosl, a bol na dodir ukazuje da je preslo na periapikalnu fazu. Znaci zub je kako se to kaze mrtav ali postoji infektivni proces u kosti oko vrha korena. Cesto takvi zubi mogu adekvatnom endodontskom terapijom da se spasu. Ali nista ne moze da se kaze 100% bez snimka i pregleda u cetri oka.
 
Dobro je prosao zub,zatvorili su mi ga sa nekom vaticom i cinkom,imam neki hronicni ja mislim ovo sto pise iznad,pulpitis,mnogo je boleo posle anestezije,nekih sat vremena,ali sam sada zadovoljan ne boli uopste,siguran sam da cu uspeti da izlecim.Vadili su mi zivac cini mi se,bilo je krvi i busili.
 
Joooj pomagajte molim vas. :rida:

Jeo sam nektarine i kako sam zagrizao,zub mi je zakacio deo kospice kore i otpao je veoma mali deo gledji sa vrha keca. Culo se kvrc. :rida:
Sta da radim sad? Ne moze da se primeti koliko je mali deo otpao a da se ne zagledas posteno. Hoce li se gledj vratit na taj deo? :sad2:
Parcence zuba je otpalo po vertikali.
 
Poslednja izmena:
Ljudi pomagajte.....

Radio sam pre 2 godine navlake,7 komada,gornja vilica...

U poslednjih mesec dana se to dobro rasklimalo a na kecu jutros vidim na mesu neku crnu crticu...Osetim pljuvacku pod navlakama...

Da li se navlake mogu izvaditi pa zacementirati ponovo ili cu morati da radim nove? :sad2:
 
Ljudi pomagajte.....

Radio sam pre 2 godine navlake,7 komada,gornja vilica...

U poslednjih mesec dana se to dobro rasklimalo a na kecu jutros vidim na mesu neku crnu crticu...Osetim pljuvacku pod navlakama...

Da li se navlake mogu izvaditi pa zacementirati ponovo ili cu morati da radim nove? :sad2:

Pa to ti je neko fusharski uradio. Navlake ne mogu ponovo da se stavljaju

To , kako ti opisujes, skoro pa da i nije moguce. Idi kod toga ko ti je to pravio i trazi da ti sve ponovo uradi. Postoji neka garancija za te navlake.
 
Joooj pomagajte molim vas. :rida:

Jeo sam nektarine i kako sam zagrizao,zub mi je zakacio deo kospice kore i otpao je veoma mali deo gledji sa vrha keca. Culo se kvrc. :rida:
Sta da radim sad? Ne moze da se primeti koliko je mali deo otpao a da se ne zagledas posteno. Hoce li se gledj vratit na taj deo? :sad2:
Parcence zuba je otpalo po vertikali.


I mom muzu se to nedavno dogodilo( ali sa koskom), zubar mu je samo ostrugao ( poravnao) zub.
 
Joooj pomagajte molim vas. :rida:

Jeo sam nektarine i kako sam zagrizao,zub mi je zakacio deo kospice kore i otpao je veoma mali deo gledji sa vrha keca. Culo se kvrc. :rida:
Sta da radim sad? Ne moze da se primeti koliko je mali deo otpao a da se ne zagledas posteno. Hoce li se gledj vratit na taj deo? :sad2:
Parcence zuba je otpalo po vertikali.
Семенка, кошпица је у НДХ, али мање више.
Оно што би требало да те брине је да ти се одвалило парче глеђи(ма колико мало) на тако нејаком искушењу као што је семенка нектарине.
Вероватно због исхране имаш тешки недостатак флуора, калцијума, фосфора... у организму па адекватно и слабе зубе, или због претеривања(много енергетских пића, кафа, чај...) избациш те минерале из организма.
 
Ljudi pomagajte.....

Radio sam pre 2 godine navlake,7 komada,gornja vilica...

U poslednjih mesec dana se to dobro rasklimalo a na kecu jutros vidim na mesu neku crnu crticu...Osetim pljuvacku pod navlakama...

Da li se navlake mogu izvaditi pa zacementirati ponovo ili cu morati da radim nove? :sad2:

Nije jasno iz price sta se rasklimatalo. Ako se rasklimatao sam rad u smislu da se rascementirao moze ponovo da se cementira i problem je resen, naravno ukoliko je red inicijalno korektno uradjen. Naravno postoje situacije kada mora da se radi novi rad iz xy razloga. Sto nas dovodi do zakljucka da bez pregleda zapravo ne moze nista da se kaze. E sada ako su se rasklimatali zub koji nose rad to je druga i mnogo zeznutija prica.
 
...poštovanje...pre tri dana sam vadila donju desnu šesticu...vađenje je bilo dugotrajno i bolno,u jednom trenutku sam mislila da će mi vilični zglob ispasti iz ležišta.Od tada mi bolovi na mestu izvađenog zuba ne popuštaju,nesnosni su,te živim na analgeticima.Nema nekog vidljivijeg otoka,i nisam ničim ispirala ranu.Danas sam se zbog bolova opet javila svom stomatologu,koji mi je očistio ranu,i stavio u nju čak tri tablete,mislim neomicina.Međutim to nije pomoglo.Ne znam šta da radim,očajna sam???!Koliko dugo boli rana nakon vađenja?:-(
 

Back
Top