Zivot

Hektor:
Ako za nesto/nekog ne vredi umreti,ne vredi ni ziveti!Da li se slazete?
Ukoliko je taj za koga živiš ( ili to za šta živiš )
totalna i sveobuhvatna suština i svrha tvoga života ( tj.postojanja )
i ukoliko ne vredi ni malo po tvojim kriterijumima onda ne vredi ni živeti.
U svakom drugom slučaju vredi živeti.
 
random_cloud_form:
iako mislim da je dolazak kelis
na mesto moderatora mali korak za nju ali veliki za ovaj forum, ne vidim sta ima lose u blagom skretanju s teme? blagom, jer tema nosi naziv zivot.

Znas sta OVDE moze da donese jedno malo skretanje teme... i to u slicnom pravcu
Forumaski - verski- rat...
Nista licno!
 
Samuraj:
Hektor:
Ako za nesto/nekog ne vredi umreti,ne vredi ni ziveti!Da li se slazete?
Ukoliko je taj za koga živiš ( ili to za šta živiš )
totalna i sveobuhvatna suština i svrha tvoga života ( tj.postojanja )
i ukoliko ne vredi ni malo po tvojim kriterijumima onda ne vredi ni živeti.
U svakom drugom slučaju vredi živeti.
Ja se izvinjavam,ali zaista nisam shvatio sta si hteo da kazes.Molim te,objasni malo bolje svoje stavove!
 
argonaut:
Ja mislim da bi Kelis trebala da uvede kriterijum za instant zakljucavanje nebuloznih tema....poput ove :wink:
Argonaute,odgovorio sam ti na temi:smisao filosofije str.3. Posto se dobro poznajemo otici ces tamo i pljuvati po meni,ako to ne nastavis ovde.
 
Hektor:
Samuraj:
Hektor:
Ako za nesto/nekog ne vredi umreti,ne vredi ni ziveti!Da li se slazete?
Ukoliko je taj za koga živiš ( ili to za šta živiš )
totalna i sveobuhvatna suština i svrha tvoga života ( tj.postojanja )
i ukoliko ne vredi ni malo po tvojim kriterijumima onda ne vredi ni živeti.
U svakom drugom slučaju vredi živeti.
Ja se izvinjavam,ali zaista nisam shvatio sta si hteo da kazes.Molim te,objasni malo bolje svoje stavove!

Hteo sam da kažem da život pojedinca koji je ograničen i vezan na samo jednu stvar ili osobu ( tj. jedini razlog života tog pojedinca je ta stvar ili osoba )nije vredan daljnjeg života, ukoliko ta stvar ili osoba za koju on živi, po njegovom mišljenju nema nikakvu vrednost.
Ukoliko bi takav pojedinac nastavio da živi za nešto što je po njemu bezvredno,njegov život ne bi imao nikakvog smisla i ne bi bio vredan življenja.
U istoriji ima dosta takvih primera gde su ljudi koji su svoj život vezivali za čast, sami sebi oduzimali život zbog gubljenja časti u društvu.
U svim drugim slučajevima kada pojedinac nije isključivo ograničen na samo jednu osobu ili stvar, iako za tu osobu ili stvar nije vredno umreti, njegov život je i dalje vredan življenja.
Primer toga je dezerterstvo u vojnim jedinicama koje počine pojedinci koji smatraju da država kojoj služe nije vredna njihovih života u toku rata.
Iako su oni odbili da tu državu brane svojim životom
njihov život je vredan daljnjeg življenja jer ta država nije jedina stvar u njihovim životima.
 
Veoma je lepo ziveti i voleti nekoga, ali vrlo cesto ne dobijamo odgovor na nasu ljubav. Desava se da nas razocaraju ljudi za koje smo spremni da umremo. Kako to objasniti: imas nesebicnu ljubav i na nju ti onaj koga volis odgovori "skloni mi se sa ociju", to je bolno iskustvo?! Zasto se desi da poistovetimo ceo svet sa onim koga volimo i zasto nam se taj svet srusi kad nam on ne odgovori na ljubav?
 
Pjerr:
Veoma je lepo ziveti i voleti nekoga, ali vrlo cesto ne dobijamo odgovor na nasu ljubav. Desava se da nas razocaraju ljudi za koje smo spremni da umremo. Kako to objasniti: imas nesebicnu ljubav i na nju ti onaj koga volis odgovori "skloni mi se sa ociju", to je bolno iskustvo?! Zasto se desi da poistovetimo ceo svet sa onim koga volimo i zasto nam se taj svet srusi kad nam on ne odgovori na ljubav?
Tvoje bolno iskustvo potvrdjuje ono sto smo ucili iz Dogmatike na Bogoslovskom Fakultetu:za nas postoji samo ono sto volimo i mi postojimo ako nas neko voli!Eto tako,setam Knezom,desetine ljudi prolaze,ne primecujem ja njih a ni oni mene.Odjednom,poznato lice,radujemo se i ljubimo se.Ili drugi primer:1 vojnik pogine na frontu.Za General stab to je 1 broj manje,a za vojnikovu majku izgubljen je ceo svet,pa makar imala jos dosta dece.Dva primera za ilustraciju.
 
random_cloud_form:
da ne skrecem s teme ali
posto vidim da ovde dolaze i nacitani vernici, pitam se sta govore pravoslavni duhovnici o musko-zenskim odnosima? cini mi se da se nisu bas nesto bavili u svojim spisima ovom temom. daju li neke savete kako se odnositi prema zenskim stvorenjima?
posto veoma cenim te duhovne ljude, njihovi stavovi bi mi sigurno znacili.
Musko-Zenski odnosi:1.Vide Bog da nije dobro coveku biti sam...Bog stvori coveka,musko i zensko stvori ih
2.Radjajte se i mnozite se i napunite svet
3.Sveta tajna Braka
4.Ljubav pre braka je moguca i bez seksualnih odnosa:7 zapovest:ne cini preljube(ni blud)
5.Ne postoji nista lepse od Ljubavi
 
divlja-u-srcu:
Hektore , definisi mi sta je to BLUD??? :?
Blagosloveni su seksualni odnosi u braku.Ako ozenjen covek ili udata zena prevari svoga bracnog druga to je preljuba.Blud,pak,je seksualni odnos osobe koja nema blagoslov za to,odnosno nije u braku.Treba reci da nismo katolici,fanatici tipa:misionarski polozaj itd.Polni odnos se moze obavljati raznoliko,ali uvek prirodno!Svaki oblik neprirodnog odnosa i u braku je zabranjen.Neprirodni odnosi se zajednickim imenom zovu:sodomija.
 
vidish ti si u pravu.
ali...
ljubav sve veruje,svemu se nada,sve prasta,sve trpi....
ljubav pokriva mnogo grehova.
to ti pishe.
samo ljubav a ne egoizam.
ajd kad sam pocheo da i zavrshim.
po meni postoje samo dve stvari na svetu koje zezaju chovechanstvo.
strah i egoizam.
jednostavno ljudi su loshi ili ako su ugrozeni ili ako misle da vrede vishe od drugih.
iz straha prihvataju da moraju da se ponashaju loshe ako hocje da prezive.
a egoizam je ubedio hitlera u ono ushta je verovao.
mada je bio i u ratu pa je onda od straha poceo da smishlja kako ginu mladi nemci a bogati jevreji ne.
i eto ti "maj kamft"
bog je ljubav.
 
bhc33:
vidish ti si u pravu.
ali...
ljubav sve veruje,svemu se nada,sve prasta,sve trpi....
ljubav pokriva mnogo grehova.
to ti pishe.
samo ljubav a ne egoizam.
ajd kad sam pocheo da i zavrshim.
po meni postoje samo dve stvari na svetu koje zezaju chovechanstvo.
strah i egoizam.
jednostavno ljudi su loshi ili ako su ugrozeni ili ako misle da vrede vishe od drugih.
iz straha prihvataju da moraju da se ponashaju loshe ako hocje da prezive.
a egoizam je ubedio hitlera u ono ushta je verovao.
mada je bio i u ratu pa je onda od straha poceo da smishlja kako ginu mladi nemci a bogati jevreji ne.
i eto ti "maj kamft"
bog je ljubav.

:D
 

Back
Top