Zivot bez stana = PODSTANAR!

Mackic:
A koji je to posao, molicu lepo, na kojem ces dobiti toliku platu da mozes da izdvojis za stan, hranu, decu, odecu i poneko letovanje??
Koliko sam imala prilike da vidim ovde kod nas, ima ljudi koji se razbijaju od posla (rade od 9 do 5) pa nabace platu od 500e, pa opet ne mogu da izdvoje za stan.
Jedini nacin da se zaradi neka veca lova ovde, je da se zapocne spostveni biznis u koji ce se naravno ulagati kako sopstveni trud tako i spostveni novac pa da se na kraju ocekuje nesto.
Ne znam iz kog socijalizma ste ispale vas dve, ali vremena su se itekako promenila od pre 30 godina, kad ti je firma nakon 10 godina rada davala stan. Sad sve sto mozes je da podignes kredit za stan i isplacujes ga narednih 50 godina.

Ja se uvek slazem sa Mackicom.
Malo je njih ovde potpuno regularno zaradilo svoje pare.Ako nista onda su bar zakinuli drzavu utajom dela poreza i sl.A to je recimo na zapadu prekrsaj kao da si ubio nekoga.
Sto se sopstvenog biznisa tice i za njega danas trebaju velike pare.Samo dok podmazes raznorazne korumpirane opstinare ima da puknes boga oca.
Ova drzava je zasnovana na kriminalu,korupciji... i retko ko ,ko posteno radi tu moze da uspe.
 
Torrente-BG:
Ja se uvek slazem sa Mackicom.
Malo je njih ovde potpuno regularno zaradilo svoje pare.Ako nista onda su bar zakinuli drzavu utajom dela poreza i sl.A to je recimo na zapadu prekrsaj kao da si ubio nekoga.
Sto se sopstvenog biznisa tice i za njega danas trebaju velike pare.Samo dok podmazes raznorazne korumpirane opstinare ima da puknes boga oca.
Ova drzava je zasnovana na kriminalu,korupciji... i retko ko ,ko posteno radi tu moze da uspe.
aj molim te prekrsaj kao da je ubio nekoga? u kojoj zemlji na zapadu?SVI pokusavaju da utaje bar deo poreza,samo neki uspevaju neki ne
 
2 godine ukoliko si ga ubio nenamerno u saobracaju,njegovom krivicom
10 god ako si utajio milione
mada ne vidim da berluskoni lezi u zatvori,niti dzoni holidej,ni pavaroti :roll:
a ubice bogami leze
i nikad osuda drustva prema ubici nece biti ista kao prema utajivacu
niti je dosije isti
koliko njih ce zaposliti ubicu?koliko se udati za njega?
a da moj pretpostavljeni verenik ima u dosijeu utaju poreza ne bi me toliko bolela glava kao u drugom slucaju
 
Ovde za saobracajke se ne ide u zatvor.
Govorim o skorom slucaju popracenom medijima i zbog toga sam napisala mozda, jer svaki slucaj je za sebe.
10 godina ces ladno dobiti i ukoliko utajis mnogo manje od miliona. Opet zavisi od slucaja do slucaja, nije u kamenu zapisano.
A ubice ako se lepo ponasaju izadju gotovo svi posle manje od 10 godina zatvora. Najcesce promene ime i odsele negde gde ih niko nezna i drustvo se ponasa prema njima kao i prema meni.
Mada nije tema kako se drustvo ponasa jer smo pricali kako se drzava ponasa a tu je velika razlika.
 
Mmm... zanimljiva ste vi svita, moram priznati...

Iskreno Ra-ta-ta prica kao da joj je najlosiji mesec u njnoj poslovnoj karijeri bio 10.000. evra!!! Malo li je kume! Vidim da nisi odavde, ali ovde nije nimalo lako!

A pajamaca, pominje drzavu koja kao da nije aparat koji i treba da resava stambena pitanja nas mladih, ma gde bili, ne samo ovde u Beogradu! A stambeno pitanje je jedan od najozbiljijh pitanja u ovoj zemlji! Takodje, o kreditima jako malo zna, tako da nije lako izdvojiti 10.000. evra za ucesce i na narednih 50 godina otplacivati, a da ne pominjem sto plata mora barem 1.000. evra da mi bude i sto cu duplo vise vratiti nego sto sam uzeo!!!

Moonja ne razume da samo radom, i radom u ovoj zemlji ne moze mnogo da se postigne! Ako bih se vratio u Uzice, odakle sam inace, bio bih primoran da radim za eto nekih 200evra, ako mi se neko smiluje, mada je prosecna plata doel oko 100evra! A zivot nista jeftiniji nego ovde!
.
.
.

I ima jos toga, ali to sada nije bitno! Ne kritikujem nikoga, samo me zanima stav ljudi "mojih godina"! Kako god... Raditi, krasti, muvati... bla...bla... formula = ???

Ah...

pozz svima i hvala vam!
 
Nisam ja rekla da moras ti iz Bg da sad prodas stan i da se preselis u unutrasnjost, ja samo pitam one iz unutrasnjosti sto je blam da se vrate u svoj grad. Mli grad ima svoje prednosti i nedostatke.
Sad da ne citiram ko je sta rekao, ali hocete da mi kazete da svi u Bg imaju platu preko 300e, ma daj... pa sad kako ja to mislim da oni u unutrasnjosti za te pare zive. I ljudi u Bg zive za te pare i plus placaju prevoz koji u malim gradovima i nije neophodan jer mozes i na bajs il peske do posla. Da ne pricam o prednostima da se ne smaras po prevozu i cekajuci prevoz i po sat vremena i duze, jer je sudar na Gazeli ili strajkaci blokirali Nemanjinu pa je Slavija "zagusena"... i onda kad dodjes kuci, mozes samo da se bacis u krevet i odmras od putovanja. Za to vreme onaj u malom gradu je i rucao, odmorio se, odgledao seriju il sta vec, popio kafu s komsijom i odmoran je ako moze jos nesto da se odradi!
Uostalom ne morate da kupite stan u centru grada! Sad je gradjevniski materijal jeftiniji nego ikad. Kupite plac u predgradju, zasucite rukave i svaki mesec ponesto kupite il sazidajte i eto resenog stambenog pitanja za koju godinu! Naravno opet je bezveze da se zivi u Kaludjerici,Sremcici, Borci... mislim da generalno mnogi cekaju da im stavri padnu s neba i neko "bolje" vreme kad ce im neko udeliti milostinju, to je davno proslo vreme!
 
Moonja ne razume da samo radom, i radom u ovoj zemlji ne moze mnogo da se postigne! Ako bih se vratio u Uzice, odakle sam inace, bio bih primoran da radim za eto nekih 200evra, ako mi se neko smiluje, mada je prosecna plata doel oko 100evra! A zivot nista jeftiniji nego ovde!

dakle..... nije isto, pošto ti nemaš stan u beogradu, razlika između stanarine koju plaćaš između,hajde da računamo prosečnu platu i cene iznajmljivanja u beogradu ...pa ništa ti ne ostaje...što nije slučaj u užicu......... a što se tiće cena nekretnina, koliko puta je jeftinije, ako hoćeš da kupiš? zanimljivo je da baš o stanu razmišljaš i to baš u beogradu..... pre posla... rada, rada i rada.... a i ovo si ti rekao

"Ne znam kako je u ostalim gradovima...."

pa, raspitaj se.....
 
Evo navescu ti primer mladih ljudi koje znam iz NS. Iznajmili su najmanji najeftiniji stan (garsonjeru) koju su mogli naci za 100 evra (ima 15tak kvadrata!). Obadvoje rade i stede (jedno ima fakultet) i ostavljaju oko 300 evar mesecno. Racunaju da za 5 godina vide sta ce sa tom ustedjevinom moci kupiti ili uzeti kredit. Plan im je prvo da kupe neki malu garsonjeru u predgradju, pa otplate, pa prodaju i kupe malo veci i/ili u boljem delu grada i tako... Za 30tak godina racunaju da ce imati u vlasnistvu relativno pristojan stan.
 
Neko je pomenuo selidbu u manja mesta. Zavisi od ljudi. Ja sam odrasla u centru Novog Sada, i muz takodje. Dete nam se tamo rodilo, raslo i krenulo u skolu. Onda smo odlucili da se preselimo na Palic i evo vec petu godinu smo vrlo zadovoljni.
Velike su prednosti malih sredina, pa cak i za posao ako imas smisla.
Ako ste vec podstanari, budite podstanari u nekom malom mestu za probu. Mi smo tako poceli da zivimo ovde. Pa ako vam se ne svidi za godinu-dve, vratite se gde ste bili ali sa novim iskustvom.
 
pa retko ko moze odmah posle faksa da kupi stan. prvo se novac ostavlja sa strane jedno 5 godina da bi se uzeo povoljniji kredit. nakon 5 godina sa nekim minimalnim kapitalom se uzme prvi kredit za manji stan. onda se otplacuje kredit i ostavlja novac sa strane, koliko - toliko, narednih nekoliko godina (recimo 3) - uz dobar izbor stana, pazljivo odabran kredit, mozes da razmisljas o kupovini drugog, veceg ili na boljem mestu. to je dugotrajan proces, kupovina nekretnina ne ide bez muke. ne kupuje se u startu stan od 70 m2 u centru bg-a, to zaboravi. prvo se kupi manji stan, na periferiji, mozda cak i za renoviranje ako umes i mozes, imas volje i volis to da radis. sve zavisi od tvojih mogucnosti i sposobnosti, procene koji stan odgovara tvojoj finansijskoj i zivotnoj situaciji.
 
imas i soluciju da prvi stan ne kupis u bg-u nego u nekom drugom gradu, da ga izdas i da stanarina pokriva otprilike kredit. ipak, treba ti pocetna ustedjevina, bar 5 / 6000 evra. najvise se isplati zadrzati taj stan jedno deset godina, da bi mogao da ga eventualno stavis pod hipoteku, i iskoristio ga za kupovinu manjeg stana u bg-u. opet, morao bi paralelno da ostavljas bar nesto para sa strane. svejedno, racunaj na jedno 15 / 20- tak godina otplate da bi dosao do stana koji ti odgovara.
 
a da...vi beste oni što zaradjuju oko 5.000 soma eura mes. i to sve zahvaljujući sposobnostima...ima jedna šampionka ovde koja je za, nisam zapamtio koliko, manje od pet ...godina kupila stan u bg.....ništa kredit, samo keš- štek sistem.........uzmi pelcer.....
 
ne moras imati platu hiljadu evra da bi podigao stan..ne moras imati ni nekretninu da bi dobio kredit, vec se na onu nekretninu koju kupujes upisuje hipoteka..jedini uslov je da stan bude uknjizen...

i drzava vec ima te dinkiceve kredite gde drzava daje 20% ucesca, a onaj koji kupuje daje deset posto...

malo se raspitajte, pa onda pricajte...

ovo je siromasna drzava, sta ocekujete od nje?

i jos nesto..komentari na cinjenicu da se stan otplacuje 25 god...misim, kakve predstave vi imate uopste?mislite li da su na zapadu drugacije postavljene stvari?pa i tamo srednji sloj citav zivot otplacuje hipoteke:roll:

jeste, kamate su i dalje sramno visoke...ali ako vec placas, a placas podstanarstvo, tu ti nije problem da bacas svaki mesec pare u bunar, a ovamo ti je problem sto placas kamatu?
no, svako pravi procenu za sebe
treba samo biti realan..dakle, ako covek dodje u neku novu sredinu, gde nema nista..on jeste pionir..i mora da se namuci da bi nesto stvorio...pa ce onda njegovoj deci mozda biti lakse..
mnogo me nervira ta prica kako je beogradjanima ili novosadjanima lako jer oni imaju...ja poznajem mnogo onih koji imaju, i rade kao crnci...
najlakse je kukati
 
i jos nesto..ja imam 36 god..i 15 god sam placala podstanarstvo, jer se NISU MOGLI PODICI KREDITI!!! ova je drzava prosla tesko sra.je, ako niste primetili

sad se stvari koliko toliko normalizuju, ali polako bre ljudi...ne moze nista preko noci!
svi bi avione, slepere , kamione..ako moze odmah:roll:
 
Koliko kamate platis ovisi o kamatnoj stopi za koju se pogodis sa bankom. Tu bitnu ulogu igra i ucesce, zatim na koliko godina uzimas kredit itd.
Normalno je da ces platiti vise nego iznos (nece ti niko za dzaba dati novac). Nisam racunala ali sasavim je moguce da za kredit platis duplo (toliko platis i za vecinu proizvoda u maloprodaji). Banke nisu nista drugo nego trgovina, pa ako za ves masinu platis npr 40% vise nego njena vrednost sto bi drugacije bilo kod kredita.
 
@ Moonja Kamate koje se odobravaju u Srbiji su "klizne" sto znaci da banka zadrzava pravo da poveca retko kad smanji dogovorenu kamatnu stopu, tako da kad uzimas kredit onda potpisujes ugovor, obavezno sve procitaj, a posebno ono sitnim slovima, e tu iznosi jedna visina kamatne stope, ali desi se da nakon tri meseca umesto 200 evra, kamata bude nesto veca, ili se pak na kraju godine fakturise (obracuna) ta neka razlika koju mora da platis.
 

Back
Top