Zbog čega neke džamije imaju više minareta (munara)?

e kad smo vec kod islama..kad sam bio u turskoj video sam dzamije od jedne do 4 tornja.

u cemu je fora sa vecim brojem tornjeva.
jel svaki ima svog hodzu?
Nije toranj nego munara, najčešće nema nijednog mujezina, sve je odavno snimak, kod nas samo za vrijeme ramazana ide uživo ezan. Ne pentraju se hodže gore bolan :D
Najdraže mi je bilo kad sam bila mala i vragolasta, uletjeti sa ekipom u džamiju u blizini kuće moje majke (bake) i podmetnuti CD, dođe lik koji mora ubaciti cd i kliknuti play u vrijeme molitve a sa zvučnika džamije krene:


A on jadničak star i smotan, prođe i pola pjesme dok ugasi :D
 
Nije toranj nego munara, najčešće nema nijednog mujezina, sve je odavno snimak, kod nas samo za vrijeme ramazana ide uživo ezan. Ne pentraju se hodže gore bolan :D
Najdraže mi je bilo kad sam bila mala i vragolasta, uletjeti sa ekipom u džamiju u blizini kuće moje majke (bake) i podmetnuti CD, dođe lik koji mora ubaciti cd i kliknuti play u vrijeme molitve a sa zvučnika džamije krene:


A on jadničak star i smotan, prođe i pola pjesme dok ugasi :D
:rotf:
e jesi vragolanka :D

ali mi ne odgovori..sta znaci vise kako rece munara u okviru jedne dzamije?
 
Ova prima 4 miliona vjernika, odjednom, malo bi bila jedna munara!

1716105732813.png
 
Nije toranj nego munara, najčešće nema nijednog mujezina, sve je odavno snimak, kod nas samo za vrijeme ramazana ide uživo ezan. Ne pentraju se hodže gore bolan :D
Najdraže mi je bilo kad sam bila mala i vragolasta, uletjeti sa ekipom u džamiju u blizini kuće moje majke (bake) i podmetnuti CD, dođe lik koji mora ubaciti cd i kliknuti play u vrijeme molitve a sa zvučnika džamije krene:


A on jadničak star i smotan, prođe i pola pjesme dok ugasi :D
Ne ide nešto popovima modernizacija. Još su gori ovi što su prešli na onlajn

https://youtu.be/blHRfHKF60k?si=XaVaUb1n0MjlqgHS
 
Nije toranj nego munara, najčešće nema nijednog mujezina, sve je odavno snimak, kod nas samo za vrijeme ramazana ide uživo ezan. Ne pentraju se hodže gore bolan :D
Najdraže mi je bilo kad sam bila mala i vragolasta, uletjeti sa ekipom u džamiju u blizini kuće moje majke (bake) i podmetnuti CD, dođe lik koji mora ubaciti cd i kliknuti play u vrijeme molitve a sa zvučnika džamije krene:


A on jadničak star i smotan, prođe i pola pjesme dok ugasi :D
U moje vrijeme su LP Sabana podmetali hodzi 🙂.
 
Moglo bi se naci kompromis,ostaviti toranj,a u zagradi (minaret,munara).
Radi se o tome da riječ minaret (munara) dolazi od arapske riječi manara, što u prevodu znači „mjesto ili stvar koja daje svjetlost, svjetionik.” Tako da, u skladu s tim, naziv minaret ne opisuje ni oblik niti moguću funkciju kule ili tornja, pa ga tako ne možemo ni zvati jer on prije svega simbolizira Islam.
Analogno tome, mogli bismo reći da je Ajfelov toranj simbol Pariza (što i jeste), i kao takvog, bilo bi posve besmisleno nazvati ga u tom kontekstu minaretom.
Dok Ajfelov toranj simbolizira Pariz i Francusku, munara simbolizira islam i islamsku arhitekturu, i nazvati je tornjem značilo bi da umanjujemo njegovu simboličku vrijednost.
U praksi, jedan minaret (munara) služi za pozivanje na obavljanje namaza (molitve), dok više minareta (munara) imaju estetsku svrhu. Ove višestruke munare često se koriste za ukrašavanje džamija, stvarajući vizuelni balans i ističući značaj građevine u kojoj se nalaze. Na primjer, mnoge poznate džamije širom svijeta imaju više munara koje doprinose njihovoj grandioznosti i estetskom utisku.
 
Poslednja izmena:
Nije toranj nego munara, najčešće nema nijednog mujezina, sve je odavno snimak, kod nas samo za vrijeme ramazana ide uživo ezan. Ne pentraju se hodže gore bolan :D
Najdraže mi je bilo kad sam bila mala i vragolasta, uletjeti sa ekipom u džamiju u blizini kuće moje majke (bake) i podmetnuti CD, dođe lik koji mora ubaciti cd i kliknuti play u vrijeme molitve a sa zvučnika džamije krene:


A on jadničak star i smotan, prođe i pola pjesme dok ugasi :D
Ateistica, vragolanka vazda bila i šerove rabotila, obitelj rezilila, susjedstvo seirila.

Naša frendica draga i prepametna.
 
Za mene je to toranj. Za tebe je munara, za nekoga minaret.

Pomalo mi ide na živce to što muslimani imaju naziv i za udubljenje na dnu flaše, i za stegnuti kraj pertle, a specijalno mi je odbojno to njihovo dičenje tim, pa kad slušaš nekog "pravog" vernika, svaka mu druga reč arabizam.

Nije pokojni nego rahmetli, nije stih nego ajet, nije Bog nego Alah ...
 
Pomalo mi ide na živce to što muslimani imaju naziv i za udubljenje na dnu flaše, i za stegnuti kraj pertle, a specijalno mi je odbojno to njihovo dičenje tim, pa kad slušaš nekog "pravog" vernika, svaka mu druga reč arabizam.

Nije pokojni nego rahmetli, nije stih nego ajet, nije Bog nego Alah ...
Ma da sam ubosni, potrudila bih se da zapamtim. Ovako me živo
ne zanima.
 

Back
Top