Zašto se Pikaso smatra velikanom u slikarstvu?

Uf, pa onda mi se već ne sviđa.
:confused:
Gugla sam, izlazi samo priča da je svojevremeno bio optužen za krađu Mona Lize.
Kada je 1911. godine Mona Liza ukradena iz Luvra policija je kao jednog od osumnjičenih privela i pesnika Gijoma Apolinera,
a on je kao mogućeg počinioca naveo svog prijatelja, Pabla Pikasa. Nakon saslušanja, obojica su puštena na slobodu.
 
Pablo Pikaso, „Usnuli seljaci“ 1919.
13934675_748321445321325_6341505421988298130_n.jpg
 
1083801_pablo-pikaso_ls.jpg


Slika „Glava žene“je ulje na platnu dimenzija 59 x 50 cm, u Narodni muzej stigla je 1949. godine.Erih Šlomović je dobio sliku na poklon u Parizu.Nemci su ga streljali 1942. godine.Ženski deo porodice spasao je sliku

Pikaso je poznat i kao veliki ljubavnik, koji je menjao žene kao slikarske tehnike.Njegovih sedam ljubavnica nazivao je svojim muzama. Prva, ujedno i najduža veza, bila je Fernanda Olivije. Model, žarkocrvene kose, divnih crta lica i izvajanog tela, ušetala se u njegov život sasvim slučajno, u potrazi za zaklonom od kiše 1904. godine. Od tog trenutka pa nadalje, sve do 1912. godine kada ga napušta zbog njegove neizdržive posesivnosti, ona postaje samo njegova, zabranivši joj da pozira drugima. Upravo na njenom portretom prvi put se javlja "kubistički postupak, kojim se motiv prelama na osnovne geometrijske oblike, a prostor zgušnjava gubeći dubinu

Smatra se da je "beogradski Pikaso" jedan od najboljih primera analitičkog kubizma koji je Pikaso sa Žoržom Bakom razradio u periodu od 1909. do 1912. godine. U ovom periodu oba umetnika koriste braon i neutralne tonove, pokušavajući da dočaraju predmet kao da ga posmatraju iz više uglova. Ovaj period prekinuta je i Pikasovim begom u Španiju zbog, zbog sumnje da je učestvovao u krađi "Mona Lize" iz pariskog Luvra 1911. godine.
 
Postavljam ovo pitanje zato što mi njegove poznate slike vizuelno uopšte nisu privlačne, nego mi izgledaju prilično "ružno".
Ne razumem kako čovek koji nije imao smisla za ili nije težio ka lepoti likovnog izražavanja se smatra vrhunskim slikarom i jednim od najvećih slikara svih vremena.
to je do vremena. tom vremenu je trebao neko nov po moguctvu excentrik
 

Back
Top