Zašto se Pikaso smatra velikanom u slikarstvu?

Ni ja nisam nešto fasciniran njegovim slikama
Uopšteno sa slikama po sistemu " Šta je sliar hteo da kaže i prikaže "
Još su mi najsmešniji kritičari koji čak i znaju šta je osećao u tom trenutku i način na koju je razmišljao :bljuc:
A da ne pričam o šarlatanima kao Dali koji se dobro zabavljao sa rajom
Pa zamisli ovo pišanje po raji što radi Abramovićka za debele pare !


" Dok je ovaca biće i vine "
 
...Pikaso i svi iz tog Red-a su se prvo dokazali u 'klasici'
a onda nastupaju 'plavi' ili drugi Periodi...El_Salvador se vise pamti ili pominje po extremnostima tj. nekonvencionalnostima
nego po onome sto On i jest...i, tako to...
P.S.
...ako bi neko rekao bilo sta drugo osim odusevljenja za 'Gerniku',
bio bi civilizacijski nepismen...eto,- Faraonn je nepismen...
 
...Pikaso i svi iz tog Red-a su se prvo dokazali u 'klasici'
a onda nastupaju 'plavi' ili drugi Periodi...El_Salvador se vise pamti ili pominje po extremnostima tj. nekonvencionalnostima
nego po onome sto On i jest...i, tako to...
P.S.
...ako bi neko rekao bilo sta drugo osim odusevljenja za 'Gerniku',
bio bi civilizacijski nepismen...eto,- faraonn je nepismen...
Gernika mi se svidja iz razloga grandioznosti i što oslikava doba rata i revolucije u španiji prenete emocije i vidjenje toga vremena , ali ipak ne toliko da bi osetio neko ushićenje i da bi ostao bez daha !
To i mogu da prihvatim
Ali njegove slike iz doba kubizma , misli da je čisto sprdanje sa rajom ili slike već izlapele ili osobe sa nekom poremećajem :mrgreen:
 
Gernika mi se svidja iz razloga grandioznosti i što oslikava doba rata i revolucije u španiji prenete emocije i vidjenje toga vremena , ali ipak ne toliko da bi osetio neko ushićenje i da bi ostao bez daha !
To i mogu da prihvatim
Ali njegove slike iz doba kubizma , misli da je čisto sprdanje sa rajom ili slike već izlapele ili osobe sa nekom poremećajem :mrgreen:
Želeo bi da dodam da me iz tog vremena španskog gradjanskog rata više dotiču stihovi Garsija Lorke
gde kaže : :
Srce moje sa 5 kama izbodeno.....
Oh , Španijo slomljena gitaro

P.S. postoje razni prevodi pesme koji nisu adekvatni
 
Tako je , bar slika u meni mora da probudi neku emociju , sećanje .
Da se utopim u ambijent !
Ja kad vidim šumske krajolike Ivana Šiškina , Savrasova osetim miris borovine i šume
na morskim pejzažima A jvazovskog imam želju da prenoćim pored slike mora i da čekam svanuće
Da ne pričamo o o gigantoma romantizma i realizma ...
Te šarice i dovodjenje mi psihe u zabludu ne volim !
Ja sam čulan tip i mora mi biti sve jasno na sluci , sud če doneti moja čula i emocije
Tudje kritike me ne zanimaju !
 
Tako je , bar slika u meni mora da probudi neku emociju , sećanje .
Da se utopim u ambijent !
Ja kad vidim šumske krajolike Ivana Šiškina , Savrasova osetim miris borovine i šume
na morskim pejzažima A jvazovskog imam želju da prenoćim pored slike mora i da čekam svanuće
Da ne pričamo o o gigantoma romantizma i realizma ...
Te šarice i dovodjenje mi psihe u zabludu ne volim !
Ja sam čulan tip i mora mi biti sve jasno na sluci , sud če doneti moja čula i emocije
Tudje kritike me ne zanimaju !
Nije ni bitno šta ostali govore o nekom delu, već kako ono utiče na tebe. Neko kaže da je neki film užasan, a za tebe je najbolji na svetu. Šta je uopšte mera za dobro? Sve je to subjektivno.
 
Nije ni bitno šta ostali govore o nekom delu, već kako ono utiče na tebe. Neko kaže da je neki film užasan, a za tebe je najbolji na svetu. Šta je uopšte mera za dobro? Sve je to subjektivno.
Gledao si neke neboluze po par miliona dolara Bila je tema ovde !
To su neke veštački naduvane cene iz nekih razloga ili u nekim dilovima izmedu slikara i kupaca
Vidi ovo :eek:
w_56387062.jpg

Najveća slika na svetu prodata za 62 miliona dolara​

Sa površinom nešto manjom od 1.600 kvadratnih metara, „The Journey of Humanity“ Saše Jafrija najveća je slika na svetu, a ove nedelje grandiozno platno prodato je za isto tako grandioznu cenu na aukciji u Dubaiju.


Slika je prodata za 62 miliona dolara, čime se svrstala u jedno od najskupljih umetničkih dela ikada prodatih na aukcijama.
https://www.rts.rs/page/magazine/sr.../najveca-slika-62-miliona-dolara-aukcija.html
Ko je tu lid ???
Ima takvih nebuloza na stotine
 
^Ko će ga znati. Više puta sam čuo teorije da u tim situacijama ume i neko pranje novca da bude posredi.

Kao sin umetnika koji je oduvek slabo zarađivao za svoje radove koji su objektivno sasvim dobri, doživljavam kao nepravdu to što u svetu umetnosti jedan slikar dođe u situaciju da uzima grdne pare za svoja dela a drugi, ništa manje talentovan, preživljava. Pa majka mu stara, daj da svako ko je talentovan do određene mere adekvatno i zarađuje. A ne da pravimo neku selekciju po ne znam ni ja kom osnovu.
...Pikasova Gernika se meni svidja samo zato sto je Spomenik nemackih varvarizama tj. opomena na europsku civiliziranost...i,- tako to...
Ima ona anegdota da su, godinama kasnije, neki zvaničnici iz Nemačke posetili muzej gde je izložena slika, i jedan od njih je, posmatrajući je, pitao Pikasa koji je stajao sa strane:
- Ovo ste vi uradili?
- Ne, to je vaše delo.
 
Pikaso se ili voli ili ne volii
Obeležio modernu umetnost prošavši naturalizam, vajarstvo, grafiku, kubizam, akademski realizam, kolaže
Njegov rad se deli na nekoiliko faza : plavo razdoblje, ružičasto razdoblje, afrička primitivna umetnosti , analitički kubizam, sintetički kubizam

Volim njegovu plavu fazu kao sto je Stari gitarista

Old_guitarist_chicago.jpg


i uticaj nadrealizma u Gernici koija je nastala 1937. godine.

Pablo-Pikaso-Gernika.jpg


U toj slici Pikaso je prikazao sav užas gradjanskog rata u Španiji, koristeci crnu, belu i sivu boju.
Pablo Pikaso je Gernikom uspeo da dovede čovecanstvo do opšte osude ludila rata.
Sama slika je vizija propasti koja čovečanstvu još vise preti u ovo doba nuklearnog zveckanja oružjem.
Slika Gernika je odgovor zasto je Pikaso jedan od velikana u slikarstvu i modernoj umetnosti
 
Pablo Pikaso je obožavao prašinu?

Naime, zabranjivao je da mu se čisti atelje i stalno je nosio siva odela na kojima se prašina ne vidi.
Smatrao je da je prošlost sačuvana kroz prašinu koja je za njega bila i vid zaštite, jer je odmah mogao da vidi da li mu je neko dirao stvari.
 
Pozvaću jednog psihoanalitičara, jednog egzistencijalistu, jednu feministkinju, još jednog egzistencijalistu, jednog pesnika,
jednog fotografa, još neku čuvenu gospodu i onda ću da im podelim uloge u mom komadu jer ja sam Pikaso pa zašto i ne bih.

Gore: Jacques Lacan, Cecile Eluard, Pierre Reverdy, Luoise Leiris, Pablo Picasso, Zanie Campan, Valentine Hugo, Simone de Beauvoir, George Brassaï.
Dole: Jean Paul Sartre, Albert Camus, Michel Leiris, Jean Aubier

15872024_841128389373963_2498801904713196087_n.jpg
 

Back
Top