Vulkani u Srbiji

važi sutra idem , leskovac, sijerinska banja i bujanovačka banja, vraćam se do večeri

Okej.

Sad sam videla da ima tri kružna toka geotermalne puteve, a možda i četiri...? Da nije možda pod Balkanom i Evropom postoji neki zakon pravilne geotermalne mreže?:think:

Nedostaju mi podaci od istočne Srbije od Zaječara pa sve do Trgovišta na jugu pored granice.
 
Okej.

Sad sam videla da ima tri kružna toka geotermalne puteve, a možda i četiri...? Da nije možda pod Balkanom i Evropom postoji neki zakon pravilne geotermalne mreže?:think:

Nedostaju mi podaci od istočne Srbije od Zaječara pa sve do Trgovišta na jugu pored granice.

voda pamti ima veliku memoriju i uvek se vraća na prvobitni položaj, meni je propao odlazak koji sam planirala.
 
u utorak bio zemljotres 15km. severoistočno od leskovca.

Čula sam za to, nije opasno. :) To je normalno podrhtavanje koje naše čulo ne registruje.

tu je nekad bio izvor, zatvorili su ga kao i izvor na keju a ta voda mora negde da izađe.

Ma šta kažeš! Nisam znala da je bio tu izvor, saznala sam to u snu.:eek: Verovatno ima više izvora negde zatvorene.
 
Poslednja izmena:
A je li ko znao da u Jelašnici postojao rudnik uglja i da su ga obustavili, navodno kao nema uglja i da su ga zatvorili komunjari jer tu je bilo vrelo i zagušljivo i da svakog časa mogao da šiklja vrela voda?
 
Poslednja izmena:
A je li ko znao da u Jelašnici postojao rudnik uglja i da su ga obustavili, navodno kao nema uglja i da su ga zatvorili komunjari jer tu je bilo vrelo i zagušljivo i da svakog časa mogao da šikne vrela voda?

da rudnik je zapošljavao dosta ljudi, postoji čitavo rudarsko naselje i danas sa pratećim objektima, sale kuhinje, restorani a uglja ima samo je vema skupa proizvodnja a oprema veoma stara, ...
 
A je li neko zna o aleksinačkom, sokobanjskom i rtanjskom rudniku i zbog čega su oni zatvoreni?

aleksinački je zatvoren posle metanske eksplozije kada je poginulo 68 rudara, soko rudnik je imao 14 žrtava i posle toga je zatvoren štose tiče rtanjskog on je ranije od njih
zatvoren, postoji na rtnju senjski rudnik koji čitav grad a kasnije pretvoren u letovalište
to rudarsko naselje ima i olimpijski bazen, u odmaralištu su dolazili visoki državni fukcioneri i danas se sobe zovu po njima, titova soba, kardeljeva, rankovićeva i td...
 
Ružice, gledam mapu praistorijskih prvih niških stanovnika koji su koristili izvore u blizini (zašto baš negde blizu a ne odmah pored izvora), evo recimo Humska velika čuka imala onaj izvor "propast", Toponica imala Miljkovac, Topilo i Vidrište;Trupale bilo je u središtu delti reke ali ne verujem da su pili sa Nišave, Vrežina odakle su koristili izvore isto i Bubanjska čuka kod Novog Sela?
 
Ružice, gledam mapu praistorijskih prvih niških stanovnika koji su koristili izvore u blizini (zašto baš negde blizu a ne odmah pored izvora), evo recimo Humska velika čuka imala onaj izvor "propast", Toponica imala Miljkovac, Topilo i Vidrište;Trupale bilo je u središtu delti reke ali ne verujem da su pili sa Nišave, Vrežina odakle su koristili izvore isto i Bubanjska čuka kod Novog Sela?

ako možeš postavi je da je zajedno prokomentariševo ili daj izvor.
 
ako možeš postavi je da je zajedno prokomentariševo ili daj izvor.


Evo ti ove mape koju sam objasnila gde su nalazili lokaliteti:

Bubanjska čuka je kod Novog Sela, na Trupalsku petlju auto puteva...
Velika humska čuka je iza sela Huma blizu Kamenice....

Ova dva praistorijska lokaliteta često spominju u Google i možeš ih naći.

Negde se spominje da su nađeni predmeti i lokaliteti ove male zajednice, posle Bubanjske čuke i Velike humske čuke pojavila se grupa ili migracija, šta ti ja znam, na Trupalu, Donju i Gornju Toponicu; i Donju i Gornju Vrežinu a gde je tačno locirano, ni to ne znam ali pretpostavljam da su tu negde. Gde su oni bili tu su bile negde izvori.
 
Poslednja izmena:
Evo ti ove mape koju sam objasnila gde su nalazili lokaliteti:

Bubanjska čuka je kod Novog Sela, na Trupalsku petlju auto puteva...
Velika humska čuka je iza sela Huma blizu Kamenice....

Ova dva praistorijska lokaliteta često spominju u Google i možeš ih naći.

Negde se spominje da su nađeni predmeti i lokaliteti ove male zajednice, posle Bubanjske čuke i Velike humske čuke pojavila se grupa ili migracija, šta ti ja znam, na Trupalu, Donju i Gornju Toponicu; i Donju i Gornju Vrežinu a gde je tačno locirano, ni to ne znam ali pretpostavljam da su tu negde. Gde su oni bili tu su bile negde izvori.

logično.
 
U dalekoj prošlosti od prvih stanovnika Bubanjske čuke i Velike humske čuke pa sve do pre 300 godina ovaj niški predeo je bio bogat vegetacijom i većom količinom voda, kako reke na zemlji tako i podzemne. Sredinom prošlog veka svedoci smo sečenje šuma i drveća pored Nišave od Niške banje pa sve do Trupale i pojedinih mesta većeg regiona što je prouzrokovao gubljenje polovine voda u niškom kraju. Pošumljavanje nove mlade sadnice nisu od koristi jer ravnoteža prirode se poremetila trajno. Apeluje se buđenje svesti kod ljudi da ne diraju šume, gejziri i izvore. Biće više reči o ovome.
 
'de si ti, Ružice? :)

Istražujem istoriju srpske i turske vojske sa kasarnama, jedino znam da je palilulska vojna kasarna bila skoncentrisana oko Donine česme tako da su mogli da snabdevaju vodom u solidnoj količini.

I zato me zanima da li ste pretraživali izvore u okolini turske šančeve i Markovog kalea? Tamo je nekad bila turska vojska mora da su snabdevali vodom, a odakle su ih nalazili?

Takođe, gde su bili izvori kod Vojne komande, Pantelejske i Inženjerske kasarne i naravno oko Ćele kule?
 
Poslednja izmena:
'de si ti, Ružice? :)

Istražujem istoriju srpske i turske vojske sa kasarnama, jedino znam da je palilulska vojna kasarna bila skoncentrisana oko Donine česme tako da su mogli da snabdevaju vodom u solidnoj količini.

I zato me zanima da li ste pretraživali izvore u okolini turske šančeve i Markovog kalea? Tamo je nekad bila turska vojska mora da su snabdevali vodom, a odakle su ih nalazili?

Takođe, gde su bili izvori kod Vojne komande, Pantelejske i Inženjerske kasarne i naravno oko Ćele kule?

pričaćemo o tome opširnije, imam neki problem nisu nam usvojeni elaborati čim završim eto me . :bye:
 
izvor ili česma u kasarni stevan sinđelić(kao objekat)još uvek postoji međutin presušio je il je kaptiran u kanalizaciju pantalej kasarna se snabdevao vodom iz pantalejske crkve za ostale kasarne neznam
cela južna srbija je bogata vodom priča se da niš leži na ogromnom jezeru što se gradskog polja tiče sredinom 30ih godina prošlog veka je vršeno neko ispitivanje podzemnih voda kako počelo tako se i završilo (pod velom tajne)šta su ispitivali i šta našli možda jedino nekog traga u arhivu niša ima

s druge strane što se gradnje na gradskom polju tiče gradnja je pouzdano znam zabranjena iz sasvim drugog razloga a taj je da je gradsko polje proglašeno za arheološki lokalitet od velikog značaja i da se pod zemljom gradskog polja nalazi antički niš sa svim pratećim objektima tadašnjih antičkih gradova
kako para za veća ispitivanja nije bilo akcenat je dat medijani i njenom iskopavanju
gradsko polje i antički niš čekaće bolja vremena
a da još nešto palilula nikad nije imala vojne objekte (ako ne računamo zgradu žandarmerije )ona je uvek i oduvek bila gradska četvrt na kraju (periferiji) grada
najstarija lokacija za smeštaj vojske van zidova tvrđave je midhad pašina kasarna pod goricom (današnja bubnanjski heroji)
niš iako bogat vodama i izvorima čak i po gradu gradski vodovod (ako ne računamo kaptaže za neke česme po gradu )je dobio tek početkom 20 veka
 

Back
Top