Zašto u Srbiji više nemamo prave zime?

Zašto u zadnje vreme nemamo ozbiljne i prave zime u Srbiji nego baš blage? Kada pogledamo ovaj period od zadnjih 10 godina ne sećam se da smo imali ijednu zimu za koju se može reći da je bila oštra i ozbiljna. Npr. ovo je treći februar uzastopno koji je vrlo blag i u kome nije bilo ni Z od zime.
Зато што смо ушли у период климатских промена.
 
Snega za tri zimska meseca u proseku padne baš malo, evo sad u januaru padao je sneg u dva navrata i to je bio pokrivač od svega par santima (čak je i na planinama poput Zlatibora i Kopaonika palo snega znatno manje od proseka).
Odakle izlazite vi ljubitelji zime sto bi da se svi bez grejanja smrzavaju.Mislite li na druge koji se smrzavaju ili sebicno samo sebe gledate.
Isto vrlo malo je ledenih dana, u proseku nema većih jutarnjih i večernjih mrazeva, ima nemali broj dana kad su temperature prave prolećne a ne zimske. Evo i prošle i ove godine na samom početku januara (period oko Nove godine pa do Božića) smo imali prolećno umesto zimskog vremena.
Izvoli gde da ides ako hoces da se razbolis na hladnom,na snegu.(Jel' to neki tik~tok izazov,hoces da budes popularan,u trendu?)
https://www.google.com/amp/s/mondo.rs/Info/Drustvo/amp/a1872910/Pao-sneg-na-Goliji.html
Zašto više nemamo prave zime sa snegovima i mrazevima kao nekada što su bile?
https://www.google.com/amp/s/www.sd.rs/vesti/drustvo/sneg-pao-na-zlatiboru-debelom-brdu-tari-i-zlataru-2024-01-08?amp

Ima ako volis da ti ruke budu crvene od hladnoce,da ne mozes ni kosu da operes,ni pod tus da odes,ni stvari da operes jer nemas gde da ih osušiš.
Gledas dah kako ti se dah ledi,spavas u dukserici sa kapom u trenerci jer je neki dokoni sadista napisao u nekom romanu da je smrzavanje "zimska idila".
 
Pa jest, sve je to lijepo, al što mi šljive cvetaju u februaru ?
Odakle znam,jer ne zivis u gradu gde imas dostojanstven travnjak?Da sedis kao gospodin covek uvece te gledas Djokovica,Jokica uz čašu vina već nisi zadovoljan tu gde se nalazis pa izgovor tražiš u vremenu?
Kad bi sneg trebao biti do kolena !
Eno ti gore planina gde je sneg!
Brani li neko da odeš i smrzavaš se ako volis ekstremne vremenske uslove zimi?

https://mediaportal.rs/2024/01/22/k...vako-izgledaju-karajuki-a-bunari-na-minus-30/
 
Shvatio sam posle vise godina da je kod nas bilo generalno hladnije - vruce leto je bilo 28 stepeni a zime su bile regularno u minusu. Sad imamo taj uticaj mediterana koji donosi topao vazduh iz sahare (zajedno sa peskom ponekad). I to se nije desavalo ranije (ili jako retko). Ali isto tako imamo uticaj polarnog kruga. Tu postoji jos i takozvani jet-stream (visinski pojas jakih vetrova) za koji tvrde da je takodje nestabilan - obicno drzi hladan vazdug u polarnom krugu ali se sad razdesi sto dovodi do dolazenja jako hladnog vazduha na jugi i obrtnuto toplog u polarni pojas (izmedju ostalog zato se i otapa led).

Svakako su nam i leta i proleća i zime dosta toplije nego nekada. Kao što sam rekao mi sad imamo jedno mesec dana kalendarskog proleća sa pravim prolećnim temperaturama i odmah uskačemo u kratke rukave i temperature iznad 25 stepeni a to su letnje temperature. U maju znaju već naveliko da temperature budu oko 30 stepeni, a to je kalendarski prolećni mesec a ne letnji.
 
Odakle izlazite vi ljubitelji zime sto bi da se svi bez grejanja smrzavaju.Mislite li na druge koji se smrzavaju ili sebicno samo sebe gledate.

Izvoli gde da ides ako hoces da se razbolis na hladnom,na snegu.(Jel' to neki tik~tok izazov,hoces da budes popularan,u trendu?)
https://www.google.com/amp/s/mondo.rs/Info/Drustvo/amp/a1872910/Pao-sneg-na-Goliji.html

https://www.google.com/amp/s/www.sd.rs/vesti/drustvo/sneg-pao-na-zlatiboru-debelom-brdu-tari-i-zlataru-2024-01-08?amp

Ima ako volis da ti ruke budu crvene od hladnoce,da ne mozes ni kosu da operes,ni pod tus da odes,ni stvari da operes jer nemas gde da ih osušiš.
Gledas dah kako ti se dah ledi,spavas u dukserici sa kapom u trenerci jer je neki dokoni sadista napisao u nekom romanu da je smrzavanje "zimska idila".

Ti ovde sa ovakvim komentarom demonstriraš ekstremnu zimogrožljivost koja meni nije baš jasna a ni prirodna. Nije mi jasno kako možeš toliko biti antizimski nastrojen kad već duže vremena mi nemamo prave zime. Zadnji put smo osetili "smrzavanje" 2012. kada je krajem januara stigao sibirski talas i doneo najmanje pola metra snega i temperature od -15, 20 i to je trajalo jedno dve do tri nedelje. Nakon 2012. do dana današnjeg ne sećam se da smo imali zimu gde smo se smrzavali i da smo imali snežni pokrivač iznad 20cm.
Svi vi koji ste ekstremno zimogrožljivi ne znam kako bi mogli da razumete da postoji pojava da se gola žena u Rusiji kupa napolju na snegu na -20. Mnogo ste se razmazili sa vrlo blagim zimama u Srbiji i nema pojma o pojmu da biste se ikad navikli na imalo ekstremnije zime, a da ne pričamo o ruskim zimama.
 
Svakako su nam i leta i proleća i zime dosta toplije nego nekada. Kao što sam rekao mi sad imamo jedno mesec dana kalendarskog proleća sa pravim prolećnim temperaturama i odmah uskačemo u kratke rukave i temperature iznad 25 stepeni a to su letnje temperature. U maju znaju već naveliko da temperature budu oko 30 stepeni, a to je kalendarski prolećni mesec a ne letnji.
leta koja traju do kraja decembra - kod nas nisu normalna, jesu za mediteran
to da na malti padne grad 3 puta zaredom u jednoj godini pred leto ili na siciliji sneg (oba ostrva ispod linije snega) ni to nje normalno (medikeni isto tako)
pomešali su se pojasevi - planeta se brani
 
Ti ovde sa ovakvim komentarom demonstriraš ekstremnu zimogrožljivost koja meni nije baš jasna a ni prirodna.
Nema grejanja jer je preskupo,sta tu nije jasno?Ono,zalozi se vatra za kuvanje,przenje kad je minus al' mnogo teško se dolazi do drva.
Nije mi jasno kako možeš toliko biti antizimski nastrojen
Ni meni zasto svaki put kad se nekom ne dopadne kako odgovorim pise da sam musko,pa jel' to neko ekskluzivno musko pravo da imaju odgovor ili mogu mozda i ja kao zensko da pišem?
kad već duže vremena mi nemamo prave zime.
Sto je dobro jer nema para za grejanje al' desava se led,mraz,dosta je klizavo.
Neko je mogao da pogine na ledu a pukom srecom preživeo pad.Opasna je zima cak i kad je "nema" klasicno.
Zadnji put smo osetili "smrzavanje" 2012. kada je krajem januara stigao sibirski talas i doneo najmanje pola metra snega i temperature od -15, 20 i to je trajalo jedno dve do tri nedelje. Nakon 2012. do dana današnjeg ne sećam se da smo imali zimu gde smo se smrzavali i da smo imali snežni pokrivač iznad 20cm.
Zamisli da nemas grejanje,peres ruke hladnom vodom te ces shvatiti.Svaki nacin grejanja je nedostupno preskup.
Svi vi koji ste ekstremno zimogrožljivi ne znam kako bi mogli da razumete da postoji pojava da se gola žena u Rusiji kupa napolju na snegu na -20.
Vi koji obozavate zimu treba da pogledate mesta u svetu gde je prolece uvek.
Fine temperature,ni previse toplo ni previse hladno,milina jedna.
Mnogo ste se razmazili sa vrlo blagim zimama u Srbiji i nema pojma o pojmu da biste se ikad navikli na imalo ekstremnije zime,
Zasto prizivate da se smrzavaju svi kojima je grejanje nedostupno?
(Ne bukvalno al' npr.cele zime grip,kasalj,ostalo jer je hladno.
a da ne pričamo o ruskim zimama.
Daleko bilo,pomeri se sa mesta.
 
Evo ovaj februar nije normalno koliko je topao u proseku, nismo imali nijedan hladan dan u mesecu. Meteorolozi tvrde da ce ovo biti najtopliji februar u zadnjih 130 godina i ja verujem da je to tacno. Ni prosle ni pretprosle godine nismo uopste videli zimu u februaru a ove je jos toplije.
Овај фебруар је најтоплији откад постоје мерења.
 

Back
Top