VUKOVI

Jeste li znali da su vukovi sami sebi najgori neprijatelji? Oni cesto znaju da se medjusobno dave, npr. ako sretnu pripadnika drugog copora...

Na nasim podrucjima za klanje stoke se maltene uvek osudjuju vukovi, a to ustvari najvise rade sakali i "divlji" psi (psi lutalice organizovani u copore).
 
Juce preturam po diskovima i nadjem onu seiju sto ona zena tamo negde ne secam se kako se zvase mesto spava, jede, i zivi sa vukovima. Jovan Memedovic joj je bio u poseti. Ona zavija, i svasta radi sa njima .. nemam pojima ali mi slim da nije u VINKLU bas !!!! Jel gledao neko to ???
 
Jeste li znali da su vukovi sami sebi najgori neprijatelji? Oni cesto znaju da se medjusobno dave, npr. ako sretnu pripadnika drugog copora...

Na nasim podrucjima za klanje stoke se maltene uvek osudjuju vukovi, a to ustvari najvise rade sakali i "divlji" psi (psi lutalice organizovani u copore).

Ja sam cuo da je Vuku poslastica pas lutalica .. bas kao i mom psu !!! :lol:
 
Istina. Oni jedu i pripadnike svoje vrste, sto ne bi i pse... :lol:

Gresis kolega,takav slucaj nije zabelezen.Istina je da vuk najvise voli svoga srodnika Canidae,tj
psa,ali nisam cuo da vuk pojede vuka,izvinjavam se ako gresim.
Borbe izmedju vukova se vode samo za vreme gonjnja zenki,odnosno period,tj sezona parenja.Obicno su to borbe,za teritoriju i zenku,ali u coporima uvek postoji predvodnik,odnosno dominantni alfa.

Ispravite me ako gresim,jer covek se na greskama uci.
 
Gresis kolega,takav slucaj nije zabelezen.Istina je da vuk najvise voli svoga srodnika Canidae,tj
psa,ali nisam cuo da vuk pojede vuka,izvinjavam se ako gresim.
Borbe izmedju vukova se vode samo za vreme gonjnja zenki,odnosno period,tj sezona parenja.Obicno su to borbe,za teritoriju i zenku,ali u coporima uvek postoji predvodnik,odnosno dominantni alfa.

Ispravite me ako gresim,jer covek se na greskama uci.

Ni ja nisam čuo. Vukovi se tuku oko teritorije, ženke, vođstva, iz igre... Štaviše, vuk je veoma društvena životinja... Zato i živi u čoporima... Voleo bih da ako stvarno obojica grešimo, neko da neki dokument, link, štagod, kojim će potvrditi... Sve prihvatam, osim ono tipa: Imam ja druga, ne znaš ga ti, e on zna...:lol:
 
Juce preturam po diskovima i nadjem onu seiju sto ona zena tamo negde ne secam se kako se zvase mesto spava, jede, i zivi sa vukovima. Jovan Memedovic joj je bio u poseti. Ona zavija, i svasta radi sa njima .. nemam pojima ali mi slim da nije u VINKLU bas !!!! Jel gledao neko to ???

He,he,pozdrav kolega.
Rec je o zeni koja zivi u planina u Norveskoj,ne znam ni ja kako se zove selo,ali je istina da drzi divlje zivotinje poput lisica,risova,muflona,a glavna atrakcija su copor vukova,koja se sa njom verovali ili ne sporazumeva pogledom,rezanjem itd...
To sto mi mislimo da zena nije kako ti kazes u "vinklu" to je nesto sasvim drugacije.Zapravo ona drugacije misli,jer njen smisao zivota,kako ona i kaze je samo priroda i priroda i naravno njeni stanovnici.
 
Gresis kolega,takav slucaj nije zabelezen.Istina je da vuk najvise voli svoga srodnika Canidae,tj
psa,ali nisam cuo da vuk pojede vuka,izvinjavam se ako gresim.
Borbe izmedju vukova se vode samo za vreme gonjnja zenki,odnosno period,tj sezona parenja.Obicno su to borbe,za teritoriju i zenku,ali u coporima uvek postoji predvodnik,odnosno dominantni alfa.

Ispravite me ako gresim,jer covek se na greskama uci.
Iz iskustva znam da vuk moze da pojede psa, a da vuk pojede vuka, to sam samo procitao, ali ne mogu da nadjem te tekstove...

Pogledaj ovaj sajt, mislim da na njemu ima nesto o tome... ;)
http://www.vukovi.hr/
Stvarno ima dosta informacija, preporucujem svima da ga pogledaju. :)
 
Poslednja izmena:
Vuk je vuku vuk
Na žalost ni vučica Ines nije poživjela dovoljno dugo da bi nam pokazala koliko je stvarno velik teritorij njenog čopora i koje područje zauzima. Početkom studenog 2002. u Gorskom kotaru napadalo je 15-30 cm svježeg snijega. Vučicu Ines nisam uspio pronaći ni nakon drugog cjelokupnog pretraživanja njenog do sada poznatog terena. Nije je bilo ni u područjima na nižim nadmorskim visinama u koja se dolaskom zime premještaju parnoprstaši - glavni plijen vukova. Slabi signal sam ponovno uhvatio tek u večer petka 13. studenog s prijevoja Šija u smjeru Snježnika. Ogrlica je bila na brzom "mortality" ritmu. Znao sam da nam se sada ostao još samo jedan vuk za telemetrijsko praćenje. Cijeli sutrašnji dan smo se, troje studenata i ja, pokušavali približiti ogrlici. Ledena kora pucala je pod nogama i dodatno otežavala hodanje kroz duboki snijeg. U jutro trećeg dana našli smo se s druge strane Snježnika, koji kilometar od skijaških terena na Platku. Signal je ovdje bio jak. No umjesto još jednog odstrijeljenog vuka pronašli smo nešto što se znatno rjeđe susreće. U petnaestak cm snijega u krugu promjera 20 m pronašli smo razvučeno na oko osam mjesta tragove krvi i čuperke dlake, dva komadića crijeva, te lubanju vuka s pet vratnih kralježaka.
Ostaci vučice Ines - W4 koju su ubili, raskomadali i pojeli drugi vukovi, kod Platka sredinom prosinca 2002.
foto: Josip. Kusak

Pronađena je i ogrlica, te jedna ušna markica. Lubanja i vratni kralješci bili su skoro potpuno oglodani, a s dva komadića crijeva i ogrlicom bili su na površini snijega, dok su čuperci dlake i krv bili uklopljeni u stariji snijeg. Na površini snijega pronađen je i izmet lisice. Mjesto nalaza je izvan do tada utvrđenog životnog prostora čopora vučice Ines. Iz nađenog se može zaključiti da je vučica bila napadnuta i pojedena od drugih vukova, a ostatke su kasnije iskapali i njima se hranili manji mesožderi (strvinari), najvjerojatnije lisice. Vjerojatno je da je bila napustila svoj čopor (disperzija), te su je usmrtili pripadnici susjednog čopora braneći svoj teritorij. Samo smo još jedan takav slučaj zabilježili u Hrvatskoj. Bilo je to kod Donjeg Lapca 06. veljače 1998. kada je čopor vukova usmrtio, ali i samo djelomično pojeo, jednog vuka u prvoj godini života. Ta pojava je među vukovima čest slučaj, odnosno najčešći oblik prirodne smrtnosti. U stabilnim populacijama, bez utjecaja čovjeka, do 70% vukova strada od vukova iz drugih čopora. Najčešće stradavaju mladi vukovi koji su napustili svoj čopor radi disperzije. U Hrvatskoj je daleko najčešći poznati uzrok smrtnosti vukova čovjek. Od 1995. (od kada su vukovi postali zaštićena vrsta) u Hrvatskoj je zabilježena smrtnost 69 vukova, od čega je 34 (49.3%) odstrijeljeno, 20 (29.0%) je stradalo od prometa, a ostalih 13 (18.8%) stradalo je od drugih uzroka, ili je uzrok ostao nepoznat. Naravno da je ukupna smrtnost vukova znatno veća zbog nepoznate "nezabilježene" smrtnosti.

Evo linka za citav tekst, vredi procitati. :)
http://www.vukovi.hr/gl_vuk/v_z_kusak.htm
 
Mogu samo da dodam da ce vukovi napasti i pojesti i svog dojuceranjeg vodju (alfu) koji je zbog starosti izgubio poziciju alfe. Tako nastaju vukovi samotnjaci, sami se izoluju iz copora da ne bi bili pojedeni, vukovi to znaju.

Da, u nedostatku svega drugog, (papkara npr) vuk ce napasti i pojesti sve do cega moze da dodje. On ne pravi razliku kao covek , da je to "srodnik" iz familije Canidae (pas, lisica , sakal, drugi vuk itd..) Te razlike i podele je napravio covek da bi lakse razlikovao vrste, uradio sistematike razne da bi imao naziv za sve sto na zemlji postoji, vukovima to nista ne znaci, nisu obavesteni o tome!
Nece coveka, ne bojte se!

Ovaj slucaj Vucice koja je bila na telemetrijskom pracenju je dovoljno ilustrativan ali nije ni cesta pojava jer vukovi postuju hijerarhiju i postuju tudju teritoriju.

dobro si stavio ovaj link Marko88, vuk je u Hrvatskoj zasticen i nije lose da lovci procitaju malo o tome sta ih ceka, posebno ovi koji upucavaju bez reda, bez plana o gazdovanju itd...a i da nauce ponestoo vukovima.

Voleo bih bar jednog vuka na telemetrijskom pracenju kod nas ili bilo kakvo istrazivanje da konacno znamo na cemu smo.
 
Poslednja izmena:
He,he,pozdrav kolega.
Rec je o zeni koja zivi u planina u Norveskoj,ne znam ni ja kako se zove selo,ali je istina da drzi divlje zivotinje poput lisica,risova,muflona,a glavna atrakcija su copor vukova,koja se sa njom verovali ili ne sporazumeva pogledom,rezanjem itd...
To sto mi mislimo da zena nije kako ti kazes u "vinklu" to je nesto sasvim drugacije.Zapravo ona drugacije misli,jer njen smisao zivota,kako ona i kaze je samo priroda i priroda i naravno njeni stanovnici.

Rec je o Tuvi Tornson i ceo projekat zastite i proucavanja vukova i drugih karnivora , ceo taj prostor koji su odvojili za te svrhe u Norveskoj finansira norveska vlada i malo novca park ostvaruje sam. Izmedju ostalog tu se cuvaju i polarne lisice za povratak u prirodu jer su pred nestankom. Risevi se posebno proucavaju!

Razne parkove (sanctury centre) za cuvanje i odgajanje vukova za ponovno nastanjivanje u predelima gde su istrebljeni imaju vecina zemalja EU. I to jako puno kosta, uspeh neizvestan!

Zena je savladala komukaciju vukova, svaki zvuk i nacin na koji je "saopsten" ostalima nesto znaci i zena nije freak.Nacini komukacije medju vukovima su brojni samo su coveku mahom nepoznati (izmedju ostalog i pogled), obelezavanje teritorije na kojoj stanuje neki copor sto je znak drugima da tu ne zalaze , sto vukovi uglavnom postuju, itd...itd...

Vukovi su drustvena bica i nasi lovci cine jednu veliku gresku (to sam cuo vec vise puta) sto po ubijanju vucice koja ima okot (to je prva velika greska), nadju mladunce i razdele ih medju sobom , da svako cuva po jedno nakon cega ih kao vracaju u prirodu.:eek: (druga velika greska)
Jedinka odgajena na taj nacin je izolovana i cesto zauvek ostecena (jer je rasla sama, bez svojih i nije imala od koga da nauci bar osnovne stvari ), za povratak u prirodu...nacini postoje ali lovci uglavnom sve rade po sopstvenom vidjenju i "razumevanju" vucje prirode i prirode uopste i nece da konsultuju strucne ljude.
Clanci koji se objavljuju po stampi uz samohvalospeve kako su kao uradili nesto super, jako stete ugledu svih lovaca.
 
Poslednja izmena:
Vukovi su drustvena bica i nasi lovci cine jednu veliku gresku (to sam cuo vec vise puta) sto po ubijanju vucice koja ima okot (to je prva velika greska), nadju mladunce i razdele ih medju sobom , da svako cuva po jedno nakon cega ih kao vracaju u prirodu.:eek: (druga velika greska)
Jedinka odgajena na taj nacin je izolovana i cesto zauvek ostecena (jer je rasla sama, bez svojih i nije imala od koga da nauci bar osnovne stvari ), za povratak u prirodu...nacini postoje ali lovci uglavnom sve rade po sopstvenom vidjenju i "razumevanju" vucje prirode i prirode uopste i nece da konsultuju strucne ljude.
Clanci koji se objavljuju po stampi uz samohvalospeve kako su kao uradili nesto super, jako stete ugledu svih lovaca.

To mi bas ide na zivce. Takve zivotinje se uglavnom ne znaju same snaci (logicno, jer nisu naucene), pa ubrzo ili uginu ili bivaju ubijene ili prilaze selima, malo koja jedinka se u potpunosti snadje...
 
Jedan od nacina da se smanji izlovljavanje je zabrana upotrebe lovackih pasa. Znam da nema sanse. Oko toga se razvila i nauka i ekonomija, ali mislim da bi to bitno uticalo. Kvalitetni osi su u stanju da pronadju sve i doteraju pred lovca. Onda sledi istrebljenje. Kad bi se svako namucio da trazi divljac i prati tragove, lov bi bio zanimljiviji i vise bi se cenio tako ulvljen jedan vepar, nego 5 sa psima. I takav lovac ne bi pio i glupirao se po lovistu cekajuci da mu pas donese divljac, nego bi se trudio. Naravno, to ne mogu svi. Zato. ko ne moze, pusku o klin i stap za pecanje u ruke.
 
Jedan od nacina da se smanji izlovljavanje je zabrana upotrebe lovackih pasa. Znam da nema sanse. Oko toga se razvila i nauka i ekonomija, ali mislim da bi to bitno uticalo. Kvalitetni osi su u stanju da pronadju sve i doteraju pred lovca. Onda sledi istrebljenje. Kad bi se svako namucio da trazi divljac i prati tragove, lov bi bio zanimljiviji i vise bi se cenio tako ulvljen jedan vepar, nego 5 sa psima. I takav lovac ne bi pio i glupirao se po lovistu cekajuci da mu pas donese divljac, nego bi se trudio. Naravno, to ne mogu svi.
:klap:
 
Poslednja izmena:
... to ne mogu svi. Zato. ko ne moze, pusku o klin i stap za pecanje u ruke.

sta je pesnik hteo time da kaze, da mozes da stavis pusku o klin i da odmah budes ribolovac u vrhu kao sto si pretpostavljam lovac sada .. pa sta vi imate ulaganje u taj vas lov bre ? Sta da cujem kupite pusku od soma ili dva eura i to je to ???

Gde je camac, pa sistem za stapove rod-pod, satori, lampe oprema stolice ???? samo stolica kosta od 50k dinara pa navise, a stapovi ?? a Masine ?? strune koje se menjaju ponekad i dva puta za sezonu u zavisnosti od aktivnosti na vodi ???

Sta ces ti meni da pricas kad mozda ni stap ne znas da drzis ! Ovde niko ne vredja lovce pa nemoj ni ti da se bacakas tako nekim pricama o ribolovcima, da ne pustim ove moje da te rastrgnu ko Vukovi onu ovcu u obnoru !!!!
 
Poslednja izmena:
Ne volim pecanje, niti sam ikad bio ribolovac i imao stap. Lov ne bih menjao nizasta na svetu. Ali ti ne razumes. To je bilo u prenesenom znacenu, a znacilo je da se manes lova i radi bilo sta drugo. A to sto ne podrzavam pse u lovu, pri tome i ostajem. Ako lov nije izlovljavanje divljaci, vec druzenje, zasto je nekome posto-poto stalo da kad god izadje ubije nesto po svaku cenu. Nisu nase sume kao kanadske. Gde god mrdnes neko selo ili grad. I kad pustis pse, divljac nikakve sanse nema, OSIM AKO JE SVA IZLOVLJENA. I sta to da pustis na mene?
 
ove moje zelenasice !!!!:hahaha:

Dobre su zelenasice... Nego da vidis kakvih "ljubitelja" ima na "Kucni ljubimci" podforumu, ima ih koji misle da je psima mesto samo u stanu, da slucajno ne bi dobili krpelja u dvoristu ili da ne bi pokisli... :hahaha:


@tema
Evo jos jednog zanimljivog sajta o vukovima u Hrvatskoj, mislim da oni vode vise racuna o njima, nego mi...
http://www.life-vuk.hr/naslovna_stranica.htm
 
Poslednja izmena:
Spreman sam da budem rastrgnut, ako ce to da vas zadovolji. Mislim, jedan lovac manje u svetu. Zar to nije izuzetan uspeh zelenih... Onda ce svet biti bolji.

:klap::klap:::hahaha:
ma jok...da rastrgnu i mene i tebe zajedno, nista, kolega ...:whistling:
Nemoj da se primas!

nego , molim vas, nemojte na temi Vukovi, (zamandalice Nitro temu), predjite na cuveni Spam...da caskamo...:mrgreen:
 

Back
Top