Vreme - opsena uma

tacho,ali samo dok taj isti trenutak ne predje u,do malo pre, buduci, sada vec sadashnji a i za trenutak proshli trenutak;).tako da je sve jedan tren, sem proshlosti koja je skup svih trenutaka iz sadashnjosti.:roll:Tako da jesmo, da, svakog novog trenutka u sadashnjosti.A, koliko traje jedan trenutak?:)

Napravimo jedan eksperiment: ugradimo u covekovo oko kontra-socivo koje ce vratiti zrake iz "nerealne" perspektive ponovo u paralelne zrake.Sta ce on tada videti: pa vise nema perspektive i planine u daljini od 20 km bice u realnoj velicini , isto kao i bicikl 2 m ispred njega.Svet koji mi gledamo svojim ocima je nerealan.To je "iskrivljen" svet."Greska" prirode ili "programirana" greska Stvoritelja?Predmeti u daljini su umanjeni radi fenomena "perspektive".Mi smo na te fizicke zakone navikli ne postavljajuci pitanje zasto je to tako.
E sad primenimo istu teoriju i za merenje vremena.
 
Време служи да опиште кретање - ако нема кретања, нема ни времена.

znaci, mislis, vreme je rezultat geometrijskih zakona.U potpunosti tacno jer u slucaju sna ili kome gde nema subjektivnog kretanja, vreme ima druge dimenzije.Proslost, buducnost , sadasnjost .....(iako cesto nejasno, iako gube hronoloski redosled), projektuju se na horizontu naseg razuma.
 
Vreme je merilo zbivanja. Ni bog ga ne može kontrolisati.

pa da.Sama rec BOG znaci nesto sto postoji sto ima svoj prezent, znaci nesto tekuce , sadasnje, znaci ako je sadasnje mora imati proslost i, posledicno, buducnost.A sve sto u svom postojanju ima ove tri vremenske dimenzije, "zrtva" je tog procesa.Ne postoji nista sto sad postoji a da nema svoj trenutak nastanka odnosno nestanka.Da li se to odnosi i na Boga?Mislim na onog "konvencionalnog" "sluzbenog" Boga u danasnjim religijama.Za nekakav "visi" oblik te "pojave" (Bog) sa ovih par procenata aktivnosti mozga prosecnog a i natprosecnog humanoida ne moze se ni razmisljati u tom pravcu.
 
pa da.Sama rec BOG znaci nesto sto postoji sto ima svoj prezent, znaci nesto tekuce , sadasnje, znaci ako je sadasnje mora imati proslost i, posledicno, buducnost.A sve sto u svom postojanju ima ove tri vremenske dimenzije, "zrtva" je tog procesa.Ne postoji nista sto sad postoji a da nema svoj trenutak nastanka odnosno nestanka.Da li se to odnosi i na Boga?Mislim na onog "konvencionalnog" "sluzbenog" Boga u danasnjim religijama.Za nekakav "visi" oblik te "pojave" (Bog) sa ovih par procenata aktivnosti mozga prosecnog a i natprosecnog humanoida ne moze se ni razmisljati u tom pravcu.
Ako si imalo upoznat sa poimanjem boga ili Boga u filozofiji, znao bi da je bog bivstvo koje biva iznad vremena. On je transcedentan i njegova svrha jeste on sam. On ti je, kako moj nick sam kaze, Purus Actus. Sam pojam nastajanja iz nicega u nesto uveli su Hriscani, dok je Grcima, naprimer bilo nemoguce reci da iz nicega moze nastati nesto. Bog i vreme su, moze se uslovno nazvati, dva opozita.
 
Veliki Arhitekta, Neimar svih svetova = masonsko božanstvo; nespoznajan, nedostižan... Lucifer = božanstvo iluminata, buntovnik s razlogom i prvi pobunjenik u svemiru.

Ne bih ga nazvao arhitektom jer arhitekta oblikuje samo prostor tacnije menja geometriju eksterijera i enterijera u ovih nama poznatih 4 dimenzije a ne zalazi u "arhitekturu" filozofije i vremena.Moguce je da ima arhitekti koji zele (zasada, nerealna ideja)oblikovati i vreme ali to je vec problem metafizike a ne arhitekture.
Ako GA i zelis nazvati arhitektom onda je ON to samo u smislu stvaranja "repromaterijala" odnosno atoma a sama igra atoma u stvaranju molekula i dalje ,materije, posledica je sveopsteg kretanja u svemiru pa i tih, najsitnijih ,cestica.Tragamo za Onim ko je ucinio inicijativni potez u tom procesu pokretanja.
 
Milune, ja uopšte ne govorim o arhitekturi (to mi je primarna struka), nego o arhitekturi svemira. Vidiš li i sam kolika je razlika između prosvetljenih i običnog naroda, i najosnovniji pojmovi su vam strani.
 
Ako si imalo upoznat sa poimanjem boga ili Boga u filozofiji, znao bi da je bog bivstvo koje biva iznad vremena. On je transcedentan i njegova svrha jeste on sam. On ti je, kako moj nick sam kaze, Purus Actus. Sam pojam nastajanja iz nicega u nesto uveli su Hriscani, dok je Grcima, naprimer bilo nemoguce reci da iz nicega moze nastati nesto. Bog i vreme su, moze se uslovno nazvati, dva opozita.

da, tako kaze istorija verskih filozofija.Ali to treba i logicno objasniti.Nije dovoljno reci "njegova svrha jeste on sam" sta, kako , gde , zasto.........na sva ta pitanja treba dati odgovor da bismo razumeli rec BOG.U pokusaju da se objasni nemoguce najbolje je tih 99 posto neaktivnosti naseg mozga ispuniti verovanjem u nekoga ko zna odgovor na sva nasa pitanja pa i na pitanja koja se odnose na njega samog............do momenta dok ne otkrijemo da zemlja nije ploca, pardon, dok ne aktivisemo jos neki procenat naseg mozga.Nekad smo i vatru pripisivali Bogu a danas znamo da je vatra "sakrivena" tu u nasoj blizini i da je mozemo uvek imati a ne samo kad se molimo Bogu da nam da vatru.Da bismo to shvatili trebalo nam je 25 000 godina. a aktivnost naseg mozga se u tom periodu povecala za hiljadite delove promila.
 
Pa ja cu da izlozim svoj argumet tako sto cu reci ti nisu u pravu ja sam!??? I sam znas da ovakav moj argument nije na mestu, a nasi komentari lice jedan na drugog, zar se ne slazes?
Ne mozes prosto reci da je bog u vremenu zato sto ti tako mislis, a pritom ne eksplikujes i ne navodis argumete u korist sebe i protiv-argumente. Jer sad cu ti dati jedno odredjenje koje oponira tvom stavu.
Ako je Bog u vremenu onda znaci da je on u jednom trenutku nastao, a samim tim sto je nastao, on mora imati svoj kraj (mada se ovde moze navesti argument njegove vecnosti koja se mora postulirati izvan vremena). Ako je u vremenu on se menja, jer se sve krece. To bi ti naprimer rekli sholasticari i Aristotel.
Navedi svoje argumente zasto i kao je on u vremenu, bilo ko b
Bez navodjenja "zato sto ja mislim tako", jer to nije ni priblizno filozofiji i tada tu vam nije mesto
 
da, tako kaze istorija verskih filozofija.Ali to treba i logicno objasniti.Nije dovoljno reci "njegova svrha jeste on sam" sta, kako , gde , zasto.........na sva ta pitanja treba dati odgovor da bismo razumeli rec BOG.U pokusaju da se objasni nemoguce najbolje je tih 99 posto neaktivnosti naseg mozga ispuniti verovanjem u nekoga ko zna odgovor na sva nasa pitanja pa i na pitanja koja se odnose na njega samog............do momenta dok ne otkrijemo da zemlja nije ploca, pardon, dok ne aktivisemo jos neki procenat naseg mozga.Nekad smo i vatru pripisivali Bogu a danas znamo da je vatra "sakrivena" tu u nasoj blizini i da je mozemo uvek imati a ne samo kad se molimo Bogu da nam da vatru.Da bismo to shvatili trebalo nam je 25 000 godina. a aktivnost naseg mozga se u tom periodu povecala za hiljadite delove promila.
Ja vam mogu pomoci oko nekih stvari ali trebate mi ih navesti eksplicitno, ono na sta tacno mislite. Sto se tice njegove svrhe, ja ne zelim da ulazim u to dublje, jedino ako ne budete insistirali na tome, jer to mora da se iznese na malo kompleksniji nacin.
Ako zeliti ja bih vam rado pomogao da uvidite neke stvari sto se tice toga, a da pre niste mogli da ih formulisete ili da nadjete resenje.
 
Milune, ja uopšte ne govorim o arhitekturi (to mi je primarna struka), nego o arhitekturi svemira. Vidiš li i sam kolika je razlika između prosvetljenih i običnog naroda, i najosnovniji pojmovi su vam strani.

znam da si to rekao figurativno pa sam i ja istim "jezikom" odgovorio.Naravno da nisam mislio na projekte i AutoCAD planove vec na pojam "arhitekt" koji se odnosi na "stvaranje" kao uopstenog termina za nesto sto se vizuelno dozivljava.Zato sam i Bozje nepromenljivo "delo" odvojio od onog "vizuelnog" nama dostupnog , onog sto mi mozemo oblikovati.
 
Pa ja cu da izlozim svoj argumet tako sto cu reci ti nisu u pravu ja sam!??? I sam znas da ovakav moj argument nije na mestu, a nasi komentari lice jedan na drugog, zar se ne slazes?
Ne mozes prosto reci da je bog u vremenu zato sto ti tako mislis, a pritom ne eksplikujes i ne navodis argumete u korist sebe i protiv-argumente. Jer sad cu ti dati jedno odredjenje koje oponira tvom stavu.
Ako je Bog u vremenu onda znaci da je on u jednom trenutku nastao, a samim tim sto je nastao, on mora imati svoj kraj (mada se ovde moze navesti argument njegove vecnosti koja se mora postulirati izvan vremena). Ako je u vremenu on se menja, jer se sve krece. To bi ti naprimer rekli sholasticari i Aristotel.
Navedi svoje argumente zasto i kao je on u vremenu, bilo ko b
Bez navodjenja "zato sto ja mislim tako", jer to nije ni priblizno filozofiji i tada tu vam nije mesto

Ja sam to lepo opisao i postavio na blog. Nije bog u jednom trenutku nastao, no se to biće u jednom trenutku probudilo iz sna izazvanog pređašnjim uništenjem apsolutne celine, jer se sve vrti u krug. O, da, naravno da bog nije savršen. Ali kako objasniti to nekome za koga je bog ON - muškarac - a samim tim i životinja...

znam da si to rekao figurativno pa sam i ja istim "jezikom" odgovorio.Naravno da nisam mislio na projekte i AutoCAD planove vec na pojam "arhitekt" koji se odnosi na "stvaranje" kao uopstenog termina za nesto sto se vizuelno dozivljava.Zato sam i Bozje nepromenljivo "delo" odvojio od onog "vizuelnog" nama dostupnog , onog sto mi mozemo oblikovati.

Naravno, ali nema razloga da se plašiš, slobodno piši bog malim b...
 
Vreme je veličina izmišljena da bi se ljudi lakše snalazili u prostoru. Vreme kao nešto prolazno ne postoji. To je samo mera koja zavisi od koordinatnog sistema u odnosu na koji merimo. Svi smo mi rođeni u istom trenutku, sad smo se i rodili, sad i umiremo. Sve je sada, prošlost su samo sećanja, a budućnost projekcija uma. Ništa se tu nije promenilo. Dan, noć, dan, noć... Uvek si u istom trenutku samo te časovnik i um varaju da nešto prolazi. Ne prolazi ništa meri se samo kretanje, fizičko telo stari ali to nije posledica vremena već posledica biologije. Kad atletičar istrči 100 m za 10 sekundi, izmerena je brzina njegovog kretanja, ali ništa nije prošlo, to je sve isti trenutak kada se on i rodio, i kada je umro. Prolaznost je utisak u glavi, pamćenje. Postojanje ne može biti samo fizičko kretanje koje se meri jer kao takvo imalo bi početak i kraj, i moglo bi da nestane. Postojanje postoji oduvek, i ono poništava vreme i granice.
 
OBRAZLOZI SVOJ STAV SA VREMENOM I BOGOM WEISHAUP
Ja te pitam zasto i kako a ti mi odgovaras zato, da li to iz tebe progovara religija i verovanje, ne moze se kiritikovati dogma??

Odgovorio sam ti na blogu.

А твој тата?

Užasno me povredio. Ali i dalje mi je važnije šta on misli a ne šta misle milijarde ljudi. Šta da radim?
 
Vreme je veličina izmišljena da bi se ljudi lakše snalazili u prostoru. Vreme kao nešto prolazno ne postoji. To je samo mera koja zavisi od koordinatnog sistema u odnosu na koji merimo. Svi smo mi rođeni u istom trenutku, sad smo se i rodili, sad i umiremo. Sve je sada, prošlost su samo sećanja, a budućnost projekcija uma. Ništa se tu nije promenilo. Dan, noć, dan, noć... Uvek si u istom trenutku samo te časovnik i um varaju da nešto prolazi. Ne prolazi ništa meri se samo kretanje, fizičko telo stari ali to nije posledica vremena već posledica biologije. Kad atletičar istrči 100 m za 10 sekundi, izmerena je brzina njegovog kretanja, ali ništa nije prošlo, to je sve isti trenutak kada se on i rodio, i kada je umro. Prolaznost je utisak u glavi, pamćenje. Postojanje ne može biti samo fizičko kretanje koje se meri jer kao takvo imalo bi početak i kraj, i moglo bi da nestane. Postojanje postoji oduvek, i ono poništava vreme i granice.
Pa sta si ti, neka vrsta neoelejca??? Vreme tece, ali ne po sebi, zato sto je ono vecno. Vecna je sama promena, vecna je reka kao reka, a ne voda koja tece.
Ovo se pobija samo od sebe. Sta je izmedju nista i svega? Sta je izmedju bica i nebica? To je genesis (nastajanje)
. To bi ti rekao Aristotel i takav tvoj stav je u tom trenutku neodrziv.
Ako zelis opsirnije, mogu ti navesti, ali ne samo Aristotela, vec i drugo.
 
Pa sta si ti, neka vrsta neoelejca??? Vreme tece, ali ne po sebi, zato sto je ono vecno. Vecna je sama promena, vecna je reka kao reka, a ne voda koja tece.
Ovo se pobija samo od sebe. Sta je izmedju nista i svega? Sta je izmedju bica i nebica? To je genesis (nastajanje)
. To bi ti rekao Aristotel i takav tvoj stav je u tom trenutku neodrziv.
Ako zelis opsirnije, mogu ti navesti, ali ne samo Aristotela, vec i drugo.

Ne, nisam neolejac, tvrdim samo da postojimo u istom momentu.
To što se svest čoveka razvila kroz "istoriju" nema veze sa vremenom. To je evolucija svesti :lol:

Ne slažem se sa Aristotel-om:) Navedi i druge, nisam od onih koji ne menjaju mišljenje :lol:

Po meni vreme ne teče, već samo služi za merenje kretanja materije, u tvom slučaju predstavlja kretanje vode koja teče, ili reku koja se uliva u okean, ili okretanje zemlje oko ose... To su merljivi ciklusi u odnosu na nešto. Takvo vreme je relativno.

Da si u svemiru u svemirskom brodu ne bi mogao da izmeriš njegovo kretanje, jer ne bi imao u odnosu na čega da izmeriš. Vreme je relativno u fizičkom smislu ali nije relativno u odnosu na postojanje.

Ne možes reći ništa i svega, jer jedno iz drugog ne proizilazi. Ne mozeš reći biće i nebiće jer sve je jedno u postojanju. Ako bi uzeo da postoji ništa i sve, biće i nebiće, ti bi uveo podele, kraj i početak, nastajanje i nestajanje. Da li može da se stvori kg zlata u vakuumu? Ne može :lol:

U takvom poretku ograničenosti mi ne bi mogli da postojimo jer od ništa ne možeš napraviti sve. "Sve" može postojati samo u neograničenom prostoru i vremenu.
 

Back
Top