Volite li klasičnu muziku?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Malo upoznavanja muzičke klasike. Evo jednog bisera simfonijske muzike, koji je snagom svog umetničkog izraza snažno osvetlio obraz svojoj zemlji u vreme jednog od najcrnjih oblika državnog terora koji je ikada vladao u svetu.

USRED STALJINISTIČKE TIRANIJE - ŠOSTAKOVIČEVA PETA SIMFONIJA

Dmitrij Šostakovič (1906 - 1975), svestrani muzički stvaralac, umeo je objediniti, kako vredna dostignuća muzičke prošlosti, tako i stremljenja avangarde njegovog vremena, pa i džeza i takozvane ''zabavne muzike'' druge polovine XX veka. Zbog toga je čitavog svog stvaralačkog veka bio žestoko gonjen od komunističkih, Staljinovih, Hrušćovljevih i Brežnjevljevih kulturnih cenzora i ''ždanovista'' i optuživan je za ''formalizam'' i ''protivnarodni individualizam'', kako su njegovu umetnost ovi cenzori žigosali. Kao drastičan primer te cenzure, njegova Trinaesta Simfonija iz 1962.godine (Šostakovič je za života komponovao ukupno petnaest simfonija i jednu ''Kamernu Simfoniju'' za gudački orkestar iz 1960. godine, posvećenu uspomeni na žrtve fašizma), koja evocira uspomenu na ''Babi Jar'', na strašan nacistički zločin iz vremena Hitlerove okupacije SSSR-a, bila je zabranjena, a rukopis je krišom iznet iz zemlje i premijerno izveden u SAD, pod dirigentskom palicom Judžina Ormandija.

Njegova PETA SIMFONIJA u d-molu, opus 47, iako još jedan primer koji objedinjuje sve navedene karakteristike, pravim čudom je i u samom SSSR-u odmah stekla priznanje, a u svetu primeren ugled i ustaljivanje na koncertnom repertoaru. To je druga velika Šostakovičeva simfonija, posle vrlo uspešnog iskoraka njegove Prve iz 1926. godine.

Koncipirana je u četiri stava, čisto je instrumentalna i ukupnog je trajanja oko 45 minuta. Neobično je uspela sinteza simfonizma Čajkovskog, Betovena i Malera. Premijerno je izvedena u Sankt-Petersburgu 21. novembra 1937. godine, a Orkestrom Filharmonije ovog grada dirigovao je Jevgenij Aleksandrovič Mravinski. Dakle, u vreme najžešćih Staljinovih čistki vršenih masovno i nad njegovim partijskim saborcima.

Prvi stav je ''Moderato'', koji odmah na početku u violončelima donosi betovenski snažni ''motiv sudbine'' koji postaje osnova ovog stava. On se zatim razvija u stilu prvog stava kakve simfonije Čajkovskog, dostiže bolnu kulminaciju i postupno utihnjuje. Drugi stav je kratki skerco, ''Allegretto'', jedna tipična groteska, ironija, koja ne odagnjuje mrak sudbine. Vrhunac Simfonije je treći stav, ''Largo'', u kome Šostakovič jezikom koji kombinuje fugalni stil Baha i raskošnu umerenost Malerovog misticizma, izlaže svoje najdublje duševne osećaje i unutrašnju krizu, pod okruženjem njegovog vremena. Finalni stav, ''Allegro non troppo'', ponovo donosi betovenski ''žar borbe'' i u burnoj i optimistčkoj završnici, ukazuje na nesalomivost i snagu Vere.

Gotovo svi veliki svetski dirigenti, tumačili su ovo delo: Ormandi, Karajan, Bernštajn, Mazel, Abado, Meta, Muti, Retl... U Beogradu ovu Simfoniju redovno izvode i Beogradska Filharmonija i Simfonijski Orkestar Radio - Televizije Beograd, jednako sa uspešnim dirigentima iz zemalja nekadašnje Jugoslavije, kao što su Vančo Čavdarski i Anton Kolar i sa novim i mladim dirigentskim snagama. Šostakovičeva Peta Simfonija je jedan od antologijskih primera simfonijske muzike XX veka.
 
Loengrin

Svaka cast za postove ...

Hvala! Samo što ja dosta dugo nisam bio na ovom forumu i primetio sam da su u međuvremenu nestale neke od divnih tema iz onog vremena, poput teme ''Ludvig van Beethoven(1770-1827)'' i ''Hector Berlioz(1803-1869)'', u kojima sam pisao.

Molim administarora ili moderatora ovog podforuma za nešto više detalja oko pronalaženja ovih tema, ukoliko je to moguće!
 
e, secam se... otishao u shkolu bio neki smor dan i profesor (pokojni, obozhavao sam lika) kazhe ''neshto si mi loshe raspolozhen, evo da te razveselim, dve karte za koncert'', pozovem ja ortaka i odemo, beshe u sava centru... u fazonu nisam ni znao shta slusham... a nema lepshe atmosfere na svetu od udobne stolice i one topline, a inache bila je zima... i svira lik, i svira, prelepo... a onda magija... chujem sledece...


vreme, mesto, kompozicija...

p.s. bilo je u izvodjenju de lucie ali je on previshe fanatik za flamenkom da bi svirao neshto ovako, ne ume to da odradi lepo i skladno, onda ima sa ovim yepes-om ali taj dekica izgleda kao da svira na baterije, tehnichki ok i sve promenio je po svom ukusu tu i tamo po neshto ali nema dushe, onda williams-ov nastup je extra al losh snimak (zato cu da ostavim audio njegovog, poshto je on ipak tata za takve kompozicije) i zato izmedju svega odabrao sam ovu kineskinju zato shto je zaista prelepo odsvirala....

John Williams - Concerto De Aranjuez Addagio

http://www.sendspace.com/file/9vfkmt

p.s.2 mnogo vazhna stvar, na you tube klipu orkestar je ok ali ne dovoljno dobar, zato je potreban audio snimak da bi se upotpunilo.... a i williams je to, o5 ponavljam....
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top