Војнички пасуљ

За оне који тек уче најважнији занат на свету - кување
да кажем да буду стрпљиви
а то значи да сваку храну коју спреме треба и да конзумирају.
И своју и туђу.

То је основно.

Такође када хоће да праве нешто по рецепту
треба да познају кулинарску терминологију,
макар ону основну.

Шта је дунст, шта бланширати, шта је запршка,
шта огрезне, шта темељац, шта бешамел,
шта поховати, а шта панирати ...

Све то да направе, примене или већ,
и да то и поједу.

И да знају да разликују першун од пашканата ...
 
Како не видиш где сам ствар упростио ..?

Умасто говедине (у пракси јунетине)
ставио сам говеђе коцке ?

Интересује нас укус,
а не да стварно једемо тврду јунетину,
или не дај боже говедину.

Залећеш се брате са тим твојим окованим војничким мозгом,
данас је слобода, тражи се ноу хау,
тражи се иновација,
а те форе са бесконачним рецептима и бројањем колико мрвица нечега
иде у колико милилитара нечег другог ... Фуј !
Ne znam, ja recimo nikada ne bih stavio goveđu kocku umesto govedine. Goveđa kocka je mešavina mononatrijum glutamata, soli i nekakve arome govedine, nije mi to ni blizu isto kao pravo meso. Osećam razliku.

A drugo, stvarno mi onaj originalni recept ne izgleda komplikovano, i ja ga u principu tako i pravim. Na primer, mislim da nje ispravno ubaciti svež luk da se kuva ako nije propržen pre toga, jer se karamelizacija šećera u luku neće desiti na sto stepeni ako ga samo skuvaš, ali hoće na 200 ako ga pržiš, i to je ono što pravi bitnu razliku.

Razlika kod mene je što ga nikad ne zapržavam, jer skrob iz pasulja već uradi posao zgušnajvanja kako treba. (ali ja moj pasulj i ne zovem vojnički, pošto nije vojnički) :)
 
Ne znam, ja recimo nikada ne bih stavio goveđu kocku umesto govedine. Goveđa kocka je mešavina mononatrijum glutamata, soli i nekakve arome govedine, nije mi to ni blizu isto kao pravo meso. Osećam razliku.

A drugo, stvarno mi onaj originalni recept ne izgleda komplikovano, i ja ga u principu tako i pravim. Na primer, mislim da nje ispravno ubaciti svež luk da se kuva ako nije propržen pre toga, jer se karamelizacija šećera u luku neće desiti na sto stepeni ako ga samo skuvaš, ali hoće na 200 ako ga pržiš, i to je ono što pravi bitnu razliku.

Razlika kod mene je što ga nikad ne zapržavam, jer skrob iz pasulja već uradi posao zgušnajvanja kako treba. (ali ja moj pasulj i ne zovem vojnički, pošto nije vojnički) :)
Zar nije tajna da pola luka proprzis a pola skuhas svjez
 
Zar nije tajna da pola luka proprzis a pola skuhas svjez

За разлику од свих других јела,
овде нема прво лук на уљу пропржити,
па онда на томе месо издинстати,
па тек онда ставити поврће ...

Неее !

Овде у већ два пута прокуван пасуљ додајеш нову воду, крупно сечен лук, може шаргарепа,
на залогаје исечено суво месо и коску од коленице.

Итд итд ... као што горе објасних.
Кључно је када 20 минута пре краја кувања додаш говеђи темељац !

Мљац, мљац ! :per::per::per:
 
Ne znam, ja recimo nikada ne bih stavio goveđu kocku umesto govedine. Goveđa kocka je mešavina mononatrijum glutamata, soli i nekakve arome govedine, nije mi to ni blizu isto kao pravo meso. Osećam razliku.

Е видиш, ниси обратио пажњу,
горе написах да је тај чувени ЈНА пасуљ уствари стизао у великим конзервама,
значи концентрат !

На лицу места је та "велика коцка" додавана у пасуљ који ври у води !

Тешко је добити врхунски укус без појачивача укуса,
отприлике као што је тешко излечити се једући неку лековиту травку,
јер би требало тоне те травке да попасеш !

Овако узмеш индустријски лек
и у њему је концентрат оне горе траве ! ;)

Просто, зар не ? :super:
 
Како не видиш где сам ствар упростио ..?

Умасто говедине (у пракси јунетине)
ставио сам говеђе коцке ?

Интересује нас укус,
а не да стварно једемо тврду јунетину,
или не дај боже говедину.

Залећеш се брате са тим твојим окованим војничким мозгом,
данас је слобода, тражи се ноу хау,
тражи се иновација,
а те форе са бесконачним рецептима и бројањем колико мрвица нечега
иде у колико милилитара нечег другог ... Фуј !
po tebi možeš staviti u pasulj i slaninu i kobasice i nazvati ga Posni pasulj, možeš i gravče na tavče da napraviš sa pirinčem... nema veze naziv, nema veze originalna receptura, stavi šta te volja
 
i ovo jeste pasulj, ali nije vojnički
vojnički se sprema sa goveđim mesom.

u danima kada smo jeli konzerviranu hranu (teren, čišćenje kuhinje...) najveća radost je kad bi u sledovanju SDO, našao konzervu na kojoj je bilo utisnuto PGM (pasulj sa goveđim mesom)
Je l taj PGM jos uvijek neko proizvodi? I sjecam se postojala je u sdo konzwrva kupus sa mesom , mwni jos ukusnija.
 
Je l taj PGM jos uvijek neko proizvodi? I sjecam se postojala je u sdo konzwrva kupus sa mesom , mwni jos ukusnija.

Данас постоје много боља јела из конзерве.
Лично највише волим пасуљ са сланином.

Мада ово није тема о том пасуљу
који је војска добијала у "сувим следовањима".
 
Je l taj PGM jos uvijek neko proizvodi? I sjecam se postojala je u sdo konzwrva kupus sa mesom , mwni jos ukusnija.
ja sam jna generacija, ne znam kakvi su danas armijski obroci, inače bilo je (kao glavno jelo) konzervi rizi bizija, tog pasulja sa goveđim mesom, bilo je i pasulja sa slaninom, kiseli kupus da svinjetino, jednom sam nabaso i na špagete sa ćuftetom u paradajz sosu...
 

Back
Top