Veš-mašina i crveno slovo

Мени је једном баба рекла кад сам била мала да се не купам, црвено је слово :eek: ја реко шта, треба да будем штрокава јер је празник...па ваљда би Бог волео да будем чиста кад је празник :rumenko:
 
Samo još ubediti okolinu da ako želi ostane u tim starim vremenima. Svako ima pravo na svoj izbor.
Ja sam nekako više u novim i ne bih da me dave zbog toga.

Верујем да ти није лако, ако толико њих около говори да ,,се то не ваља'' .
Свако од нас је помало сујеверан од кад имамо децу, и вероватно је грозно кад треба којекоме да се правдаш што си укључила машину на ,,црвено слово''.

Мало ћу да офтопикујем, али, ја се дружим са свештеницима који су у неким ,,модернијим водама''. Они ми, на пример, кажу да још има попова који траже да жене уђу у цркву искључиво са марамом на глави. А кажу, не може се то радити, марама није више обавезни део гардеробе, као у временима кад је било срамота ићи без ње.
 
Moja divna baba-tetka, Bog da joj dusu prosti je bila religiozna zena, postovala je Crkvu, ALI uvek je govorila da su crveno slovo izmislile lenje domacice. Sto se npr. posta tice, njena deviza je bila da greh ne ulazi na usta ali izlazi iz usta. Stoga...moje osecanje vere je samo moje, moji religijski rituali su samo moji, ukljucujem masinu kad je ves prljav, pa cak i na crveno slovo.
 
Jao moram jedan offtopic.... jel ste obratile pažnju koliko stvari ''ne treba'' da uradite jer vas neće voleti svekrva? :eek: Sedenje na ćošku stola, jedenje okrajka hleba, otvaranje kišobrana u kući... ili nije to, to je za nešto drugo :think: Ali mi je fascinantno kako je ukorenjeno ovo ''neće te voleti svekrva''.... :dash:
 
Jao moram jedan offtopic.... jel ste obratile pažnju koliko stvari ''ne treba'' da uradite jer vas neće voleti svekrva? :eek: Sedenje na ćošku stola, jedenje okrajka hleba, otvaranje kišobrana u kući... ili nije to, to je za nešto drugo :think: Ali mi je fascinantno kako je ukorenjeno ovo ''neće te voleti svekrva''.... :dash:

:rotf::rotf::rotf::rotf::rotf:
Иди, Пуси, у першун!
Ја мора да сам седела на ћошку, јела окрајак, и сигурно сам поотварала силне кишобере по кућама! :hahaha:
 
Мени је једном баба рекла кад сам била мала да се не купам, црвено је слово :eek: ја реко шта, треба да будем штрокава јер је празник...па ваљда би Бог волео да будем чиста кад је празник :rumenko:

Kod mene ima ljudi koji ni nokte ne sijeku na crveno slovo.
 
Živim sa porodicom na selu,bavimo se poljoprivredom,i poštujemo crveno slovo. Nikada ništa ne radimo na Veliki petak,prvi i drugi dan Uskrsa,Djurdjevdan kada nam je krsna slava,i prvi i drugi dan Duhova.

Svi ostali dani mogu biti crvena slova koliko hoće,ako mi taj dan moramo da uradimo nešto što ne trpi odlaganje,prosto moramo,mi radimo.To nije stvar vere,nego egzistencije,jer ako mi npr.12.jula,na crveno slovo,ne oberemo dinje,a one su za branje,pa padne kiša,i mi posle toga dva dana ne možemo da uđemo u njivu,mi ćemo ih brati.Ako one ostanu na njivi, posle možemo samo da ih bacimo,a mi od toga živimo.I ne mogu da kažem ljudima iz elektrodistribucije da ne mogu da platim struju,jer su mi propale dinje zato što je bilo crveno slovo.Ono što ne trpi odlaganje se radi,bez obzira na boju slova u crkvenom kalendaru.

Ali zato ono što može da se odloži,ostavimo za neki drugi dan.
 
Aaaa pa sad bi ti moja svekrva rekla na tu temu svasta.
Ona sva crvena slova postuje.
I nista ne radi na crveno slovo.
Al NISTA pod milim bogom.
I aj to sto ona ne radi nego sto mene zove da me obavesti da je crveno pa me iznervira jer ko sto kaze novembarkina baba kad ne znas ne vazi se , a onda me ona obavesti i kako onda ja da radim bilo sta da me bije maler.

Šizim od izgovora zvanog crveno slovo i definitivno mi nije jasno dal i kako u 21 v iko to moze da postuje.

Српска посла!
Хришћани смо само кад не треба да радимо! :lol:


Е, и ја сам шизела са мојом свекрвом.
У животу није привирила у цркву, никад јој није падало на памет да пости, нису славили славу, нису крстили децу, нису фарбали јаја, нису славили чак ни Божић...али се ''црвено слово'' стриктно поштовало што се рада тиче!
Не само црвено слово, него чак и недеља! Недељом се не узимају игле у руке (а ја се у то време занимала штрикањем), кад је црвено слово не узмају се игле у руке... Човече, морала сам да се сакривам по буџацима да бих тајно штрикала! :lol: (Живели смо са свекрвом!:confused:)
 
Jao moram jedan offtopic.... jel ste obratile pažnju koliko stvari ''ne treba'' da uradite jer vas neće voleti svekrva? :eek: Sedenje na ćošku stola, jedenje okrajka hleba, otvaranje kišobrana u kući... ili nije to, to je za nešto drugo :think: Ali mi je fascinantno kako je ukorenjeno ovo ''neće te voleti svekrva''.... :dash:

ne sviraj u kući - prizivaš miševe
ne liži šerpe nakon mućenja torti - padaće ti kiša n asvadbi - e ovo je laž jer se ništ au kući nije napravilo a da se ja ne oglušim o zapovest, a taj 27 maj je bio prelep ...sunčan...

a ono za ćoše nije tačno - svekrva me voli - a kako i d me ne voli kad sam takva kakva sam
 
ени је једном баба рекла кад сам била мала да се не купам, црвено је слово ја реко шта, треба да будем штрокава јер је празник...па ваљда би Бог волео да будем чиста кад је празник
baš čudno, onda ne bi trebalo ni da jedeš, da se voziš prevozom...


većina naroda su verinici "al ne mnogo", tj poštuju verske obrede kad im odgovaraju, tako da, kod nas, ko donamileva i pusi- od verskog do sujeverja nema razlike. šta biste na pasah kad nijedan uređaj ne sme da radi. a ako je neko mislio na jučerašnji dan, subotu, nisu svake zadušnice crveno slovo..to za one "malo smo vernici" malo trudne devojke... ša znam, higijena ispred svega... i mentalna i svakojaka...aaa zbog toga ona tema na ljs-u sex na veš mašini...
 
Meni svekrva i baka često prebace što nedeljom spremam stan. A to je jedini dan kada nisam na poslu i tada imam najviše vremena da pospremim po kući. Ostalim danima em nemam vremena, em nemam snage.
Osim toga smešno mi je da o tome razmišljam kad ne marim za crkvu i njene običaje i one to jako dobro znaju. U Boga verujem i sigurna sam da je Njemu važno samo da smo dobri ljudi, a ako smo vredni, to je samo plus. Ne verujem da on mari za crveno slovo i ostalo što su izmislili biznismeni zvani crkva!
A pogotovo je glupost za mašinu. To mi još niko nije prebacio. Ne kapiram kakve ima veze pritiskanje par dugmića sa bilo čime... To sa pranjem veša se možda odnosilo na ručno pranje veša, ali mašina je mašina i ja ništa nemam s njom.
 
Tema je za dip
Verski fanatizam nikad mi nije bio omiljena stavka u misljenju okoline
ja verujem, ali na human nacin, sve se setim one knjige Ime ruze, i sta sve zapravo crkve plasiraju kroz religiju
Ali ja sam jos Jeki rekla - vera i religija nisu isto
Ako se setim ispostovacu praznik, a ako se ne setim, znaci da je nesto mnogo vazno za moju porodicu i nije huljenje na Boga
za mene je huljenje na Boga ako cinis losa dela i lose stvari, ako si los covek i ako ne zivis porodican zivot, a ne ukljucivanje masine
Jedna stara bajka, mislim da je istocnjacka, kaze: Bog je tamo gde je tvoj dom, gde su ti porodica i deca, a propo price kako je covek isao da trazi Boga po celom svetu, i nije ga nasao, sve dok mu se ovaj u snu nije javio i rekao mu da ide kuci - jer je on tamo....
 
I da, Mirka je u pravu, taj nazovi verski fanatizam je obicno prikrivanje sopstvenih izgovora da nam se ne radi i da smo eto po ps-u .... imidz i znak raspoznavanja, a to sto na crveno slovo izudara dete ili posvadja narod u kuci - to nema veze, ona je ispostovala crveno slovo....
 
Мени је једном баба рекла кад сам била мала да се не купам, црвено је слово :eek: ја реко шта, треба да будем штрокава јер је празник...па ваљда би Бог волео да будем чиста кад је празник :rumenko:

ma sad je meni sinulo..toe naš promućurni narod: neće baba da troši struju, pa joj treba izgovor... :hahaha:
 
juce su bile neke zadusnice, ali ne u mom selu, ja postujem obicaje mog sela, pa sam prala ves.
danas je trojica, to mi je baba rekla...a ja u utorak putujem...i sad objasnite vi meni kako da ne peglam 3 dana? da ne perem, a spremam se za put? i to da sam ja ranije znala da se ne sme..mozda bih se i pripremila...a ovako...da idem na put prljava i poguzvana? oh, kako me nerviraju!
 
Pre neki dan otvorila ja mašinu za šivenje da ušijem nešto sitno što se rasparalo. Ali kako kod mene zbog bebe ništa ne može da se uradi u kontinuitetu zadržim se ja oko nje i kada se vratim mašina sklopljena. Sklopila je moja mama pod izgovorom da je praznik. A pantalone skoro najnovije i najbolje mi stoje. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
Nemoj danas da pereš veš crveno je slovo.
Milion puta sam čula ovo i više mi se diže kosa na glavi. U redu je da se svi poslovi završe na vreme pa kad je praznik da se odmori i vreme posveti, ako ne bogu, a ono porodici i bližnjima. Ali da mi kažu da ne uključujem veš- mašinu, pa preteraše. Ili možda nisam u pravu?
Kada ih pitam da li i sudo-mašinu da ne uključujem ostanu bez teksta. Kada da završim sve poslove? Zašto onda idu na posao kada je crveno slovo? Gledam samo da bude jeftina tarifa za struju, a ne boju broja u kalendaru. Ne sme ni dugme da mi otpadne na crveno slovo, jer zaboga tada se i ne šije.
Kakva su Vaša iskustva i stavovi?

Ako tema nije za dip premestite je.

Interesantno je da samo u Srbiji Bog ima tako opasne namere da kažnjava radnike. Nigde u svetu se ne zna za crvena slova i ljudi žive normalno, ali kod nas...
Meni je ta priča sa praznicima i crvenim slovom samo pokazatelj gluposti i lenjosti.
Uostalom, pere mašina, a ne ti, ako ćemo da pratimo te priče.
 

Back
Top