Užitak programiranja (ili zašto volim da programiram)

redsonia:
Nemoj tako... ne radi se ovde bas "od jutra do sutra". Sto se posla tice, mogu ti reci da je (iz mog iskustva) veoma slicno kao i u Srbiji (ako ne i bolje). Radno vreme mi je fleksibilno i mogu da radim i od kuce... stvarno ne mogu da se zalim.

LA? Neka odredjena firma ili...?
Znam da se ne radi od jutra do sutra.
U pitanju je bila firma koja se bavi proizvodnjom zastitnih sistema za banke.
[offtopic]
Pocetna plata je bila je bila 23$/h. Odbio sam. Ovde radim za platu oko 60.000 din.
Problem je zdravstvena zastita, moras se sloziti sa tim. Znam da tamo kao spasilac na bazenima mozes da zaradis 8-12 $/h. Tesko ces u Srbiji naci posao koji je tako placen, ali deo para mora otici na stan, hranu... itd. Da napomenem 8 $/h je smesno u Americi,ali u Srbiji sa takom platom mogao bi da zivis k'o lord.

Mislim svako ko misli da treba da ode da proba neka proba. Francuska, Nemacka, Holandija, Engleska, Austrija sve su to zemlje koje su po platama slicne Americi.
[offtopic]
Ali da se vratimo na temu.
Pa kompletno nemash ama bash nikakvo ogranichenje. Mogutjnosti, potencijal, beskrajnost..
To stoji. Ali nekada je besktajnost ogranicena memorijom. Npr kod mikrokontrolera, ako pises ozbiljniji program, strahovito moras da pazis koliko promenljivih koristis (zbor ram memorije) , koliko je dugacak kod (zbog flesh memorije) a nekad i brzina mikrokontrolera zna da zeza.
Ali programiranje je beskrajno ako imas dovoljno resursa.
 
Login Killer:
Znam da se ne radi od jutra do sutra.
U pitanju je bila firma koja se bavi proizvodnjom zastitnih sistema za banke.
Pocetna plata je bila je bila 23$/h. Odbio sam. Ovde radim za platu oko 60.000 din.
Problem je zdravstvena zastita, moras se sloziti sa tim. Znam da tamo kao spasilac na bazenima mozes da zaradis 8-12 $/h. Tesko ces u Srbiji naci posao koji je tako placen, ali deo para mora otici na stan, hranu... itd. Da napomenem 8 $/h je smesno u Americi,ali u Srbiji sa takom platom mogao bi da zivis k'o lord.

Plata od 23$/h je jako malo... pogotovo za Kaliforniju koja je veoma skupa drzava. Dobro je sto nisi to prihvatio jer sa tim parama tesko da bi mogao da prezivis. Nije mi jasno kakva je to ponuda bila, jer je stvarno malo para - ja sam pocela da radim dok sam studirala i imala sam vise od toga.
Ja sa zdravstvenom zastitom nemam problema - zahvaljujuci firmi u kojoj radim. MS ima odlicne pakete/programe, tako da su mi troskovi pokriveni i ne mogu da se zalim.
Da li je smesno zaradjivati kao spasilac 8-12$, zavisi od drzave. Cene zivota su veoma razlicite u zavisnosti od toga u kojoj si drzavi.
 
Pomalo sam vec i umoran, da priznam, od programiranja i sad se to sve skupa svodi uglavnom na pare i zbog para. Tj sad sam vec u fazi kad se polako (bas polako ali ipak) okrecem menaderisanju, jer stizu mladi, puni elana, koji mogu da rade 10 dana i noci bez prestanka (karikiram naravno), kao sto sam i sam mogao (zamalo). Radim nije da ne radim, al vise gledam na kintu, nego na ono sto radim (da se ne lazemo). Radim nekeko mehanicki, ono tipa daj da odradim , uzmem pare i caos. Mozda je to samo faza, ne znam.
p.s. ne bi zeleo da neko sad pomisli da mislim da sam nesto mnogo pametan niti da puno znam, samo sam imao prilike (valjda je to sreca) da radim sve i svasta i to uvek za 'juce' , tako da sam se valjda malo zamorio od tenzija, a i nisam jos bio na odmoru, bas mi fali.
 
I evo novog posta, nakon samo 6 meseci! :lol:

Vi se upletoste u problematiku spavanja. Totalno zanemariste glavnu temu. :)

Ja ne znam zašto volim da programiram. Neko je pomenuo da mu to omogućuje da stvara nešto, verovatno je to jedan od razloga i kod mene. Jednostavno, dobar sam u tome, sviđa mi se i zato to radim. Trenutno mi je to samo hobi (jer imam 19 godina), ali radim na tome da mi to postane i posao.

Mislim, zašto pisac piše ili zašto muzičar svira? Postoje stvari u životu koje volimo da radimo i tu ne postoji adekvatno "ZATO" da opiše razlog zbog kog to radimo. Jedino za stvari koje moramo da radimo možemo reći zašto ih radimo.
 
evo, sad pred kraj radnog vremena osetih da ipak trebam nešto da napišem. Bavim se programiranjem zato što volim, a i pre mene su se u porodici bavili programiranjem tako da je za mene bilo sasvim očekivano da se bavim istom profesijom. E sada, to je poprilično zanimljiv posao ako radiš raznovrsne stvari. Ja sam se poslednjih nekoliko meseci zakucao na web programiranju i u jeziku koji baš ne podnosim (PHP). Jedino što mi je bilo zanimljivo u skorije vreme je integracija sistema za online plaćanje i sinhronizovanje baza, ali to je sada prošlo i veoma se smaram... Što se tiče plate, nisam baš nešto zadovoljan, ali se dopunjujem poslovima sa strane. Nadam se da će se u neko skorije vreme srediti situacija po tom pitanju, ali ovo je zemlja Srbija gde gleda svako da te za*ebe.i kao nagaradu za dobro obavljen posao da tapšanje po ramenu...
 

Back
Top