Uvrediću te, baš me briga!

Džudi S

Ističe se
Moderator
Poruka
2.096
FORUM 1.jpg

Blogove, forume, društvene mreže Fejsbuk i Tviter ( sadašnja mreža X ), pored pametnih, zanimljivih tekstova i lepog druženja prate i uvrede.

Doživela sam da me vređaju i na blogovima ( sada imam samo dva bloga ).

Doživela sam linč i prošla kroz "toplog zeca" na jednom forumu i na jednoj Fejsbuk grupi.

Na Fejsbuku me je jedan površni poznanik uvredio rečima da sam "Glupa i da ne znam ništa o umetnosti i o pisanju"

Ta uvreda me je najviše zabolela. Dve nedelje ranije uradila sam intervju sa " njegovom ekselencijom novinarem ovdašnjem". Reklamirala sam i medijsku kuću u kojoj je radio, reklamirala njegov rad.

Ali..ovo nije tema posvećena meni.
Ovo je tema o uvredama na svim društvenim mrežama a koje su posebno vidljive na mreži X i na još postojećim forumima.

Ne mogu da razumem da neko dolazi na mrežu X ili na forum kako bi se svađao sa drugim, nepoznatim ljudima.

Da li pojedinci uđu na net sa namerom " Uvrediću te, baš me briga" ?

Da li je normalno da vređaš ljude koje ne poznaješ? Da li se to radi na netu, kako bi se kompenzovala negativna energija koja ne može da se ispolji u pravom životu?

Vređanje ljudi je loše. I van interneta i na internetu. Ne znamo ko stoji iza drugog monitora i kako se oseća. Takođe, ne znamo koliko nekoga uvreda može da povredi.

Da li se svađate na forumu?

Da li ste bili žrtva verbalnog nasilja i ako jeste, kako ste se osećali tada?

Da li svađa daje neki poseban "čar" forumu?

Napomena:
Ovde ne mislim konkretno na naš forum i na naše forumaše. Molim da ne spamujete ovu temu. Važna je! Diskutujmo o verbalnom nasilju na ozbiljan i primeren način.
 
Pogledajte prilog 1544384
Blogove, forume, društvene mreže Fejsbuk i Tviter ( sadašnja mreža X ), pored pametnih, zanimljivih tekstova i lepog druženja prate i uvrede.

Doživela sam da me vređaju i na blogovima ( sada imam samo dva bloga ).

Doživela sam linč i prošla kroz "toplog zeca" na jednom forumu i na jednoj Fejsbuk grupi.

Na Fejsbuku me je jedan površni poznanik uvredio rečima da sam "Glupa i da ne znam ništa o umetnosti i o pisanju"

Ta uvreda me je najviše zabolela. Dve nedelje ranije uradila sam intervju sa " njegovom ekselencijom novinarem ovdašnjem". Reklamirala sam i medijsku kuću u kojoj je radio, reklamirala njegov rad.

Ali..ovo nije tema posvećena meni.
Ovo je tema o uvredama na svim društvenim mrežama a koje su posebno vidljive na mreži X i na još postojećim forumima.

Ne mogu da razumem da neko dolazi na mrežu X ili na forum kako bi se svađao sa drugim, nepoznatim ljudima.

Da li pojedinci uđu na net sa namerom " Uvrediću te, baš me briga" ?

Da li je normalno da vređaš ljude koje ne poznaješ? Da li se to radi na netu, kako bi se kompenzovala negativna energija koja ne može da se ispolji u pravom životu?

Vređanje ljudi je loše. I van interneta i na internetu. Ne znamo ko stoji iza drugog monitora i kako se oseća. Takođe, ne znamo koliko nekoga uvreda može da povredi.

Da li se svađate na forumu?

Da li ste bili žrtva verbalnog nasilja i ako jeste, kako ste se osećali tada?

Da li svađa daje neki poseban "čar" forumu?

Napomena: Ovde ne mislim konkretno na naš forum i na naše forumaše. Molim da ne spamujete ovu temu. Važna je! Diskutujmo o verbalnom nasilju na ozbiljan i primeren način.
Da li se svađam na forumu? Trudim se da ne. Ulazim u sukobe mišljenja ali svađe mislim da izbegavam.
 
Da li se svađam na forumu? Trudim se da ne. Ulazim u sukobe mišljenja ali svađe mislim da izbegavam.

Forumi postoje radi diskusije. Tokom diskusije sukobi mišljenja su u redu. Sve dok se drugi ne vređaju po ličnoj osnovi moglo bi da se opravda.

ukratko, to je nemoć, rekao bih. e sad, o toj nemoći može da se mnogo priča i piše

Da li su i žrtve tog vređanja, verbalnog nasilja nemoćne i ne mogu da se brane?
 
Što se mene tiče, internet doživljavam kao mesto gde iznosim svoje mišljenje, neke svoje stavove, uvrede ne doživljavam lično jer ljudi sa interenta su neki, meni nepoznati ljudi, tako da me njihovo vređanje ne dotiče. Ni u realu nisam sklona svađanju, umem da planem, ali se brzo vratim samokontroli. Inače, ljudi koji vređaju druge po internetu su ljudi koji i u realu imaju slično ponašanje, samo možda nisu toliko direktni. Kada sam postavila temu zašto se ljudi toliko vređaju, izražavaju dozu mržnje po internetu, po svim osnovama, religijskim, nacionalnim, po sexualnim opredeljenjima, dobila sam salvu uvreda i klasifikaciju da sam autošovinista koji ne voli svoj narod....
 
Ne znam da li samo ja to primećujem, ali naš narod i inače voli da vređa i pokazuje manjak poštovanja prema drugima. ''Svi su glupi, retardirani, kreteni i idioti, samo sam ja pametan.'' To je stav prosečnog Srbina, ali i čitavog naroda. Mnogi čak praktikuju provociranje da bi videli koliko daleko mogu da idu s nekim. Ako ih taj neko pusti da ga vređaju, teško njemu.

Na forumu se trudim da ne vređam sve dok mene ne vređaju. Ako sagovornik iznese argumente za svoje tvrdnje, biće sve ok. Ako ne iznosi argumente ali lupeta, volim da se sprdam s takvima. A ako je baš bezobrazan, onda sledi primeran odgovor.
 
Svakome može da se desi nesporazum.
Nisam ni ja izuzetak...
pa i sa rođenom sestrom se ponekad sporečkam...
Posle shvatimo da često govorimo jedno te isto, ali na drugačiji način.
Dešava se ponekad i na internetu, iako ređe...
Postoji jedna suštinska razlika...sa sestrom sednem posle i razjasnimo sve.
Ona mi je važna i zato se trudim da je ne razočaram.
Forum? Neću bežati od objašnjavanja svojih postupaka ako moram.
Ali mi ne pada na pamet da se pravdam bilo kome...a može da me vređa koliko hoće...
Šta su mi sve ljudi ničim izazvani rekli u 4 oka,ovo ovde je kamliica...
Razlika je tome što me ovo ne tangira uopšte,
 
@Lagerta Nisam znala za tvoju temu..ne bih onda otvarala ovu.

Usput da dopunim svoj uvodni post. Pogađa me vređanje na netu kada su u pitanju ljudi koje poznajem van neta..onaj novinar npr, znamo se i van neta.

I pored velikog truda još ponekad emotivno reagujem kada pročitam neku neistinu o meni.
 
@Lagerta Nisam znala za tvoju temu..ne bih onda otvarala ovu.

Usput da dopunim svoj uvodni post. Pogađa me vređanje na netu kada su u pitanju ljudi koje poznajem van neta..onaj novinar npr, znamo se i van neta.

I pored velikog truda još ponekad emotivno reagujem kada pročitam neku neistinu o meni.
Nee, ta je na politici i ima dodirnih tačaka sa ovom temom, ali nije poenta ista ;) ja sam se bazirala na ponašanje članova na forumu i vređanje sa kojim se susrećem, pa sam se zapitala gde to Srbija ide ;)
 
Pogledajte prilog 1544384


Na Fejsbuku me je jedan površni poznanik uvredio rečima da sam "Glupa i da ne znam ništa o umetnosti i o pisanju"

Ta uvreda me je najviše zabolela. Dve nedelje ranije uradila sam intervju sa " njegovom ekselencijom novinarem ovdašnjem". Reklamirala sam i medijsku kuću u kojoj je radio, reklamirala njegov rad.
Ljudi su ljubomorni na tudj uspeh, srecu,sposobnost i nisu u stanju da to prihvate pa pribegavaju omalovažavanju i vredjanju

Dostojevski je to lepo rekao :
"Ako na svom putu do cilja budes zastajkivao da kamenom gadjas svakog psa koji na tebe zalaje, nikad neces stici do cilja."

Zato radi svoje najbolje sto znas i ne dozvoli da te druga negativna mišljenja ometaju na tvom putu
Ja tako radim, znam da sam dobra u onome što radim i za šta sam se zivotno opredelila i ne pogadjaju me tudji otrovni jezici.
Ranije sam znala da otplacem uvredu,nepravdu,nerazumevanje,sada više ne iako još uvek zna nekada da me pogodi izgovorena reč ili delo
ali to brzo prevazidjem i ostavljam iza sebe, i najvažnije nikome ne zameram
 
@38imak Dominantni javni diskurs, misliš na poilitiku i na ljude koji tamo pišu?

Svi smo mi, zapravo mali ljudi, ne bavimo se visokom politikom, i niko se uglavnom ne bavi politikom. Zašto bi se svađao sa ljudima koje ne poznaješ i koji ti ništa ne znače? U svakom trenutku jednim klikom možeš da izađeš i odeš tamo gde su ti istomišljenici..ako želiš..
 
Pogledajte prilog 1544384
Blogove, forume, društvene mreže Fejsbuk i Tviter ( sadašnja mreža X ), pored pametnih, zanimljivih tekstova i lepog druženja prate i uvrede.

Doživela sam da me vređaju i na blogovima ( sada imam samo dva bloga ).

Doživela sam linč i prošla kroz "toplog zeca" na jednom forumu i na jednoj Fejsbuk grupi.

Na Fejsbuku me je jedan površni poznanik uvredio rečima da sam "Glupa i da ne znam ništa o umetnosti i o pisanju"

Ta uvreda me je najviše zabolela. Dve nedelje ranije uradila sam intervju sa " njegovom ekselencijom novinarem ovdašnjem". Reklamirala sam i medijsku kuću u kojoj je radio, reklamirala njegov rad.

Ali..ovo nije tema posvećena meni.
Ovo je tema o uvredama na svim društvenim mrežama a koje su posebno vidljive na mreži X i na još postojećim forumima.

Ne mogu da razumem da neko dolazi na mrežu X ili na forum kako bi se svađao sa drugim, nepoznatim ljudima.

Da li pojedinci uđu na net sa namerom " Uvrediću te, baš me briga" ?

Da li je normalno da vređaš ljude koje ne poznaješ? Da li se to radi na netu, kako bi se kompenzovala negativna energija koja ne može da se ispolji u pravom životu?

Vređanje ljudi je loše. I van interneta i na internetu. Ne znamo ko stoji iza drugog monitora i kako se oseća. Takođe, ne znamo koliko nekoga uvreda može da povredi.

Da li se svađate na forumu?

Da li ste bili žrtva verbalnog nasilja i ako jeste, kako ste se osećali tada?

Da li svađa daje neki poseban "čar" forumu?

Napomena: Ovde ne mislim konkretno na naš forum i na naše forumaše. Molim da ne spamujete ovu temu. Važna je! Diskutujmo o verbalnom nasilju na ozbiljan i primeren način.
Problem danasnjeg vremena i interneta je što niko nije dobio poštenu šamarčinu za svoje javne ispade i uvrede koje iznese 👊
 
@38imak Dominantni javni diskurs, misliš na poilitiku i na ljude koji tamo pišu?

Svi smo mi, zapravo mali ljudi, ne bavimo se visokom politikom, i niko se uglavnom ne bavi politikom. Zašto bi se svađao sa ljudima koje ne poznaješ i koji ti ništa ne znače? U svakom trenutku jednim klikom možeš da izađeš i odeš tamo gde su ti istomišljenici..ako želiš..
Ne, dominantni javni diskurs nije samo za politiku. To je masa stvari, vezana za svakodnevni zivot, gde svakodnevno, na svim nivoima mozemo da cujemo lupetanja ljudi koji nemaju pojma, a koji slove za neke autoritete u drustvu.

Pa ne zelim sa istomisljenicima.
 
Da li pojedinci uđu na net sa namerom " Uvrediću te, baš me briga" ?
Neko da neko neko, ima nas svakakvih.
Da li je normalno da vređaš ljude koje ne poznaješ? Da li se to radi na netu, kako bi se kompenzovala negativna energija koja ne može da se ispolji u pravom životu?
Da li je normalno rekao bih da zavisi od toga kako većina ljudi na nekom prostoru reaguje, ako većina reaguje vređanjem - onda spada u neku kategoriju "normalizovanog"
Sa druge strane rekao bih da ovo potpada pod nekulturno - vređati ljude koje ne poznaješ. Na netu je jednostavnije jer podsvesno oni koji ulaze u sukobe znaju da neće biti fizičkih posledica.
Da li se svađate na forumu?
Online mogu ući u žustre rasprave, ali da zađem u lični sukob sa nekim gledam da izbegnem, u real life-u ume da bude nešto drugačija situacija...
Da li ste bili žrtva verbalnog nasilja i ako jeste, kako ste se osećali tada?
Dok sam bio klinac jesam, osećaj nije bio prijatan jer je bilo i onih gaslighting momenata koji poduže drže. Sitne uvrede se zaborave brzo ali neke sistematske stvari i ne baš.
Da li svađa daje neki poseban "čar" forumu?
Zavisi sa kim, gde i kako?
Prvo što mi pada na pamet jeste da ako se sa nekim uđe u svađu na forumu i sl. kontam da je došlo do ličnog ili ideološkog sukoba. Ako je sukob ideološke prirode ovi što učestvuju su po meni uglavnom papci i online ratnici... Sada ako osnova sukoba lične prirode kontam da je neko nešto doživeo kao napad na samog sebe bez da prorazmisli ili pak postoji neka socijalna konotacija tj. da su osobe nekako povezane i preko real life-a.

Npr. tehnički dođem "sukobljive prirode" jer mi je konstrukcija misli/rečenica takva da često bodem lično u priči i diskusijama kako bih došao do korena tuđih motiva ako mi nešto deluje nedorečeno/slabo definisano, više puta sam na drugim forumima imao situaciju da ljudi moje reče tumače kao napad na njih same, no ako ne pobegnu od priče relativno brzo dođemo do solidnog razumevanja.
 

Back
Top