Usamljenost

Kad sam dosao u Nemacku prvi put, dosao sam u jedno malo mesto na severu. Nikog nisam poznavao, a jezik mi je bio na traljavom A1 nivou - znaci taman toliko da umem da kupim leba i pitam za pravac :D

A posle 7 dana sam imao s kim da odem na kafu i na pivo.

A kad sam otisao na Novi Zeland, za 24h sam postao pripadnik lokalnog plemena 😂😂😂

Znaci sve se moze. Sve je do nas.
Do okruženja je delimično.
 
Do okruženja je delimično.
Uzajamno je.

Iako može biti i isključivo.
Mada Maori su fini. Zamisli da su bili Srbi lokalci, nikad se ne bi primio @Frederick_
Lol

Da. Usamljenost je igra vremena.
Prolaznost za većinu. Stil života za druge, i recimo manjinu.

Psa, mačku imaš? Onda nisi u potpunosti sam. Brinete, oni da zabrljaju a ti da odbrljaš, nahraniš i sačuvaš samoću s nekim drugim bićem.

Sa ljudima, je druženje. Gubljenje vremena zajedno. Trošenje. Ali i čuvanje jedno drugog.
Roštilj je najbolji primer ...
 
Osecanje, negativno osecanje, kao kada osecas potrebu za necim/nekim a toga nema, i ne osecas se lepo.
Tako je i usamljenost osecanje koje nastaje kada imas potrebu za drustvom ali nemas drustvo. Ali ne samo kada je akutno, vec kada je hronicno.
E pa vidi! Osećanja se ne kontrolišu. Tako da možeš biti usamljen u moru ljudi, društva i čega god.
Ali si otisao. Svako moze da ode. Poenta je: do nas je.
Ne može svako da ode. Šta god mislili oni koji odu, isto mogu da misle i oni koji ostaju.
 
E pa vidi! Osećanja se ne kontrolišu. Tako da možeš biti usamljen u moru ljudi, društva i čega god.
Osecanja se kontrolisu. Daleko bilo da ne kontrolisemo osecanja. Ne kontrolisu se 100%, ali kontrolisu se.
I ovde pricamo o usamljenosti kao hronicnom stanju (bar je tako tab opisao u uvodnom postu), a ne o trenutnom stanju.
Svako se nekada, u trenutku, oseti usamljenim, ali da je neko konstantno, hronicno, godinama usamljen, to je vec druga stvar.
Ne može svako da ode. Šta god mislili oni koji odu, isto mogu da misle i oni koji ostaju.

I opet se svodi da je do nas. Znaci misli nase kontrolisu i kreiraju volju za odlaskom ili ostankom.
 
Shvataš li da postoje zatvoreni ljudi koji odgojem postanu još zatvoreniji? Misliš da oni eto malo izađu napolje i reše sve probleme?
Pa opet je do njih, to sto su zatvoreni je do njih, ne do mene ili drustva u celini (kao sto neki ovde krive drustvo za usamljenost ljudi).
Sve sto je do tvog karaktera (pa i introvertnost i zatvorenost) je do tebe a ne do nekoga spolja.
 
I opet se svodi da je do nas. Znaci misli nase kontrolisu i kreiraju volju za odlaskom ili ostankom.
Nisi baš realan, jer posmatraš iz svog ugla. Ali zamisli, imaš recimo decu školskog uzrasta, bolesne roditelje koji imaju samo tebe, nemaš konkretno zanimanje, živiš tako dan po dan, mnogi ljudi zavise od tebe i tvog prisustva. I ti šta, rešiš da ideš? Imaš volju i sve i samo tako odeš? Važi.
Osecanja se kontrolisu. Daleko bilo da ne kontrolisemo osecanja. Ne kontrolisu se 100%, ali kontrolisu se.
Kontroliše se ono što pokazuješ, ono što osećaš baš i ne. I tačka.
 
Ima puno usamljenih ljudi i "krivim" drustvo za to pre svega.
Ljudske veze su su postale povrsne a ljudi otudjeni. Veliki je jaz I medju ljudima zbog para. Mnogi nemaju da doprinesu okupljanjima, slavljima. Kao zive zivot normalno a utuceni su zato sto jedva prezivljavaju.
U Americi, bas je nedavno pisano negde o tome u jednoj ulici 70% su bile porodice sa decom... Sada je 60% samaca.
Kvazi internet veze I veze na noc zamenjuju bliskost u ljubavim odnosima, itd...

E upravo tako, recimo ja se često osećam usamljeno iako sam po prirodi vrlo ovako ekstrovertna, komunikativna i vedra osoba, ono lako uspostavljam kontakt sa ljudima, započinjem priču (gomilu ljudi koje znam sam upoznao onako slučajno negde na ulici ili usput), ali nažalost problem je kad ja koliko god bio otvoren, komunikativan, zabavan, iskren, dobronameran i ne libio se da pokazujem emocije, itd prosto uglavnom ne nailazim na razumevanje i povratnu reakciju (jer su ljudi uglavnom otudjeni, depresivni i površni) i onda mi je više prosto glupo da insistiram na nečemu na ne znam vezi, druženju ili čemu već (jer neka površna poznanstva me ne interesuju niti ljudi koji me ne prihvataju i ne cene onakvog kakav jesam) ili ono radije bi vreme provodio sam nego bio u prisustvu nekih ljudi koji mi ne prijaju, čije mi je prisustvo opterećujuće ili čija mi energija ne prija pa onda kad je takva situacija više gledaš da sam nadješ što više zanimacija i stvari koje te ispunjavaju (ono da čitaš nešto, da treniraš, da slušaš muziku, da surfuješ po netu i društvenim mrežima, ono muzika, filmovi, igrice, stripovi, knjige i tako neke hobije i zanimacije, itd ) jer ono jasno ti je da na druge ljude ne možeš mnogo da se osloniš niti da očekuješ nešto od njih pa onda gledaš da tvoje raspoloženje i osećaj zadovoljstva što manje zavisi od nekog drugog i od drugih osoba.
 
Nisi baš realan, jer posmatraš iz svog ugla. Ali zamisli, imaš recimo decu školskog uzrasta, bolesne roditelje koji imaju samo tebe, nemaš konkretno zanimanje, živiš tako dan po dan, mnogi ljudi zavise od tebe i tvog prisustva. I ti šta, rešiš da ideš? Imaš volju i sve i samo tako odeš? Važi.

Kontroliše se ono što pokazuješ, ono što osećaš baš i ne. I tačka.
Čovek ima potpunu nemogućnost da razmotri neki drugi ugao gledanja, nema smisla diskutovati.
 
Pa opet je do njih, to sto su zatvoreni je do njih, ne do mene ili drustva u celini (kao sto neki ovde krive drustvo za usamljenost ljudi).
Drustvo treba da prihvata takve osobe,dakle do okruzenja je.
Sve sto je do tvog karaktera (pa i introvertnost i zatvorenost) je do tebe a ne do nekoga spolja.
Ti spolja treba da prihvate osobu kao takvu a ako je socijalno iskljucuju ti spolja su odgovorni za usamljenost jer odbijaju da se druze sa osobom,do okruzenja je kako god da se gleda na to.
 
Nisi baš realan, jer posmatraš iz svog ugla. Ali zamisli, imaš recimo decu školskog uzrasta, bolesne roditelje koji imaju samo tebe, nemaš konkretno zanimanje, živiš tako dan po dan, mnogi ljudi zavise od tebe i tvog prisustva. I ti šta, rešiš da ideš? Imaš volju i sve i samo tako odeš? Važi.

Kontroliše se ono što pokazuješ, ono što osećaš baš i ne. I tačka.

Slozicemo se da se ne slazemo.
Izbor uvek postoji.
 
  • Podržavam
Reactions: Red
Slozicemo se da se ne slazemo.
Izbor uvek postoji.
Lajk je za prvi deo.
Što se drugog tiče, nekad su naši izbori uslovljeni drugim ljudima i okolnostima.
A opet, ako sam ja recimo ovde usamljena, i složimo se da je usamljenost osećanje koje imam u sebi, kako će mi pomoći da odem na drugi kraj sveta, kad ne mogu da pobegnem od sebe?
 
Izbor postoji ali ipak u okvirima nekih granica i limita, mislim uvek možemo barem delimično uticati na našu stvarnost i barem delimično si možemo malo popraviti odredjenu situaciju to je istina ali one priče kako je sve stvar izbora i sopstvene volje i kako može sve biti po tvome i onako kako želiš samo ukoliko dovoljno to želiš je glupost, nažalost to prosto ne funkcioniše tako.
Recimo negde skoro sam čuo da su neki naučnici uz pomoć neke matematičke formule i jednačina došli do zaključka da ljudi svega oko 10% sami odlučuju o sopstvenoj sudbini a sve ostalo se dešava nekim spletom okolnosti, zavisi od spoljnjeg uticaja ili neke više sile, e sad ja kad sam to čuo mislio sam ma glupost, šta, kako samo 10%, ono znam da nije sve samo do mene ali premalo je to 10%, pa onda kad sam malo krenuo da razmišljam u tome i što sam više razmišljao o tome nekako mi je to sve više imalo smisla i nekako ta teorija sudbinicizma bila sve logičnija.

Ne znam recimo primera radi nekad sam upoznao neku devojku i ono iako mi se učinilo da bi možda nešto lepo moglo proizići iz toga ono od toga ne bi bilo ništa ili bi puklo pre nego što je i počelo, i sad tebi je žao i razmišljaš šta je krenulo po zlu, da li je to moglo ovako ili onako, da li sam možda trebao da joj kažem ono što sam rekao i šta ja znam, a onda skapiraš da zapravo nisam ništa krivo uradio, da joj ne znam nisam to rekao i da se možda nismo pokarabasili tad ono verovatno bi ona mene uhvatila za nešto drugo što sam rekao i pokarabasili bi se možda sutra ili za 5 dana i što više razmišljaš zapravo shvatiš da od toga već unapred nije bilo ništa niti je postojao i promil šanse da to uspe i da budete zajedno iz prostog razloga jer je ona takva kakva jeste i jer sam i ja takav kakav jesam i prosto nije ni moglo da ispadne drugačije, ili ne znam one priče šta bi bilo da je Pedja Mijatović 98. u Francuskoj pogodio onaj penal protiv Holandije, da bismo dobili Holandiju i prošlu dalje, pa možda i nema, vrlo moguće da je on dao taj penal da bi onda Holandjani navalili i dali nam još 2 gola do kraja, ono nikad nećemo saznati šta bi bilo kad bi bilo, ili ne znam ja šetam sam gradom i vidim neke 3 ribe sede u nekoj bašti i ja pomislim e vidiš bilo bi lepo kad bi i ja sa njima sedeo umesto što šetam sam ali onda pomislim, pa čekaj čoveče, ono šta da sedim sa njima, tu da ispijam jednu čašu soka 3 sata i da vodim neke prazne razgovore i abrove ko se sa kim smuvao ili ko je sa kim raskinuo ili da slušam tu kuknjavu kako su se smorile na poslu i šta im se dešava na poslu, pa prosto ne interesuju me te priče i takvi razgovori i da me interesuju verovatno bi već sedeo sa njima ili u sličnom društvu i na kraju skapiraš da si taj dan zapravo bio predodredjen da sam šetaš gradom (i da možda razgledaš nešto što te zanima) ili ne znam pomislim kako sam inteligentan, markantan, načitan, imam harizmu, žvaku, umem sa ljudima pa kako to da nisam recimo uspešniji i u boljoj situaciji nego što jesam ali onda skapiram da je to zato što sam ne znam inertan, lenj i da imam i neke mane koje me u tome koče jer ono što kažu Bog negde daje ali negde i uzima i to je prosto tako, tako da uticaj našeg izbora i uticaj na sopstvenu sudbinu je dosta limitiran i zapravo mnogo manji nego što mislimo i u biti nekad prosto treba prihvatiti stvari onakve kakve jesu i iz tih takvih okolnosti nastojati da izvučeš nešto pozitivno i dobro a ne po svaku cenu nastojati da menjaš okolnosti, druge ljude i da sebi taj teret prebacuješ na ledja.
 
gledam neki reziran filmic na tiktoku gde jedan lik dolazi u kafic, porucuje mafin, stavlja svecicu, duva i kao osoblje restorana vidi to, sazali se na njega i donose veliku tortu sa sve vatrometom, pevaju sa njim i napravili su atmosferu i drustvo za rodjendan da nije sam.
klasicna americka limunadica...nja nja itd..

ali ovi komentari su bas ostavili utisak na mene koliko oko nas ima usamljenih koji prosto vicu za drustvom, ali da li su i oni sami krivi zbog te situacije?

koliko je osoba sama kriva sto je usamljena i koliko je moderno drustvo generalno usamljeno?
Do osobe je. U detinjstvu sve počinje. Naučiš da postoje različitosti , shvatiš mnoge stvari , jednostavno osećaj za druženje i kako biti fer , da se ne takmičiš , premeravaš, da gajiš lepe vrednosti i potisneš sve što navire loše. Da jednostavno voliš i prihvataš ljude.
 
Lajk je za prvi deo.
Što se drugog tiče, nekad su naši izbori uslovljeni drugim ljudima i okolnostima.
A opet, ako sam ja recimo ovde usamljena, i složimo se da je usamljenost osećanje koje imam u sebi, kako će mi pomoći da odem na drugi kraj sveta, kad ne mogu da pobegnem od sebe?

Ne znam. Ali opet se svodi da je do tebe, necega u tebi.
Kad ovako krenemo, ne mogu da ne dodjem do zakljucka da je usamljenost stanje koje se treba tretirati uz strucnu pomoc.
 
Izbor postoji ali ipak u okvirima nekih granica i limita, mislim uvek možemo barem delimično uticati na našu stvarnost i barem delimično si možemo malo popraviti odredjenu situaciju to je istina ali one priče kako je sve stvar izbora i sopstvene volje i kako može sve biti po tvome i onako kako želiš samo ukoliko dovoljno to želiš je glupost, nažalost to prosto ne funkcioniše tako.
Recimo negde skoro sam čuo da su neki naučnici uz pomoć neke matematičke formule i jednačina došli do zaključka da ljudi svega oko 10% sami odlučuju o sopstvenoj sudbini a sve ostalo se dešava nekim spletom okolnosti, zavisi od spoljnjeg uticaja ili neke više sile, e sad ja kad sam to čuo mislio sam ma glupost, šta, kako samo 10%, ono znam da nije sve samo do mene ali premalo je to 10%, pa onda kad sam malo krenuo da razmišljam u tome i što sam više razmišljao o tome nekako mi je to sve više imalo smisla i nekako ta teorija sudbinicizma bila sve logičnija.

Ne znam recimo primera radi nekad sam upoznao neku devojku i ono iako mi se učinilo da bi možda nešto lepo moglo proizići iz toga ono od toga ne bi bilo ništa ili bi puklo pre nego što je i počelo, i sad tebi je žao i razmišljaš šta je krenulo po zlu, da li je to moglo ovako ili onako, da li sam možda trebao da joj kažem ono što sam rekao i šta ja znam, a onda skapiraš da zapravo nisam ništa krivo uradio, da joj ne znam nisam to rekao i da se možda nismo pokarabasili tad ono verovatno bi ona mene uhvatila za nešto drugo što sam rekao i pokarabasili bi se možda sutra ili za 5 dana i što više razmišljaš zapravo shvatiš da od toga već unapred nije bilo ništa niti je postojao i promil šanse da to uspe i da budete zajedno iz prostog razloga jer je ona takva kakva jeste i jer sam i ja takav kakav jesam i prosto nije ni moglo da ispadne drugačije, ili ne znam one priče šta bi bilo da je Pedja Mijatović 98. u Francuskoj pogodio onaj penal protiv Holandije, da bismo dobili Holandiju i prošlu dalje, pa možda i nema, vrlo moguće da je on dao taj penal da bi onda Holandjani navalili i dali nam još 2 gola do kraja, ono nikad nećemo saznati šta bi bilo kad bi bilo, ili ne znam ja šetam sam gradom i vidim neke 3 ribe sede u nekoj bašti i ja pomislim e vidiš bilo bi lepo kad bi i ja sa njima sedeo umesto što šetam sam ali onda pomislim, pa čekaj čoveče, ono šta da sedim sa njima, tu da ispijam jednu čašu soka 3 sata i da vodim neke prazne razgovore i abrove ko se sa kim smuvao ili ko je sa kim raskinuo ili da slušam tu kuknjavu kako su se smorile na poslu i šta im se dešava na poslu, pa prosto ne interesuju me te priče i takvi razgovori i da me interesuju verovatno bi već sedeo sa njima ili u sličnom društvu i na kraju skapiraš da si taj dan zapravo bio predodredjen da sam šetaš gradom (i da možda razgledaš nešto što te zanima) ili ne znam pomislim kako sam inteligentan, markantan, načitan, imam harizmu, žvaku, umem sa ljudima pa kako to da nisam recimo uspešniji i u boljoj situaciji nego što jesam ali onda skapiram da je to zato što sam ne znam inertan, lenj i da imam i neke mane koje me u tome koče jer ono što kažu Bog negde daje ali negde i uzima i to je prosto tako, tako da uticaj našeg izbora i uticaj na sopstvenu sudbinu je dosta limitiran i zapravo mnogo manji nego što mislimo i u biti nekad prosto treba prihvatiti stvari onakve kakve jesu i iz tih takvih okolnosti nastojati da izvučeš nešto pozitivno i dobro a ne po svaku cenu nastojati da menjaš okolnosti, druge ljude i da sebi taj teret prebacuješ na ledja.
Izuzetno trezveno razmišljaš.
Sa većinom napisanog sam saglasan.
Ali, pobogu brate, stavi negde tačku.
Rečenicu počni velikim slovom.
Šta misliš, da će neko osim par nas koji ma je dosadno ovo da čita?
Jedino ako te boli D hoće li neko čitati.
Onda zabboravi da sam ti išta napisao.
:cool:
 

Back
Top