U Sloveniji partizani bez suda streljali 100.000 ljudi

Где су сви ти Срби убијени у Словенију

Амерички историчар Боривоје Карапанџић, писац дела о ликвидацијама Срба у Словенији 1945. године, уручио захтев председнику Србије да се испитају гробнице побијених Срба ван Србије.

Марко Лопушина | – Када је председник Борис Тадић у септембру посетио Кливленд, упознао сам се са њим на пријему и предао му лично писмо с молбом да ургира да се из Архиве Озне објаве спискови Срба и имена стрељаних српских добровољаца у Кочевју. Тај списак побијених Срба је са собом из Словеније 1945. године однео Слободан Пенезић Крцун, шеф Озне. Моја супруга Љиљана питала је председника Тадића када ће њој да се вратити имовина, која је отета пре шест деценија у Београду. Председник Србије нам је рекао да ће “држава све то да испита, да плати или да врати”.

Овако говори амерички историчар Боривоје Карапанџић, један од најистакнутијих српских емиграната у САД, писац прве студије о ликвидацији припадника националних снага у Словенији 1945. године, која је објављена под насловом “Југословенско крваво пролеће”. Књига је објављена пре три деценије, али Боривоје Карапанџић, како нам је рекао, и даље трага за истином о гробницама Срба ван Србије, у бившим југословенским републикама.

- Комисија Владе Словеније за питање масовних гробница открила посмртне је само на Похорју остатке око 15.000 убијених особа. У Словенији има 540 масовних гробница. Пронађено је 134 скривених гробља са војницима, 79 цивилних гробља, 72 гробља гдје су сахрањени и цивили и војници. Највећи масакр Срба изведен је у месту Кочевски рог, о чему се у Србији ћути и зато врло мало зна – каже Боривоје Карапанџић.

О злочинима комуниста и партизана над припадницима српских националних снага Карапанџић је писао у својим књигама “Грађански рат у Србији 1941-45″, “Прикази из емиграције”, “Споменице српских добровољаца”, “Кочевје – Титов најкрвавији злочин” и “Југословенско крваво пролеће”. Карапанџић пише у својим књигама да је све до 1952. године, када је у ФНРЈ убијен и последњи припадник четничких јединица, трајао је обрачун Озне и Удбе са остацима националних снага у Југославији. Гро те поражене војске побијен је на Кочевју у пролеће 1945. године, када су Британци и Американци вратили Титу из Аустрије пребегле усташе, четнике, љотићевце, добровољце, белу гарду и балисте, да их Јосип Броз побије. Британски лорд Николас Бетел, сведок и аналитичар збивања у поратној Аустрији, тврдио је, помиње га Карапанџић, да је званични Лондон изручивање пребеглица из Југославије партизанима и комунистима, извео да би зауставио војно надирање Титове армије на Запад и да би пружио руку сарадње званичном Београду.

- Словенци и Хравати су, међутим, оптужили само Србе за убиства и ликвидације националиста у Словенији. Није, међутим, само Симо Дубајић, против ког је подигнута и оптужница, био одговоран као партизански официр за насилну смрт неколико хиљада ратних заробљеника и цивила. Ту одговорност носе и Тито, и Ранковић, и Кардељ, и Кидрич. Али и Слободан Пенезић, и Митја Рибичић, и Милка Планинц, који су као комесари бригада били на месту тог злочина. Они су организовали ликвидацију око 12.000 ратних заробљеника. Побијени су припадници Српског добровољачког корпуса из Србије, Срби црногорски четници, али и доста цивила који су се из Србије повлачили у време одласка Немаца. Тачан број и имена страдалих Срба се не знају, јер званични Београд скрива те податке – сматра Боривоје Карапанџић.

Према његовим тврдњама словеначка комисија још није завршила рад и планира да отвори још 19 гробница у околини Марибора и Кидричева. Хрватска је почела радове на истраживању места страдања и убистава хрватских бораца. Једино Србија у Словенији ништа не истражује.

- Колико ја знам Слободан Пенезић је као начелник Озне списак стрељаних Срба у Словенији предао у архив тајне полиције. Тај списак је потом пребачен у други архив, тачније у депо који се налази код Умке. Ја већ деценијама трагам за тим списком као историјским документом о ликвидацији српских добровољаца. Писмо које сам дао Борису Тадићу у руке, слао сам пре тога и Слободану Милошевићу, али и др Војиславу Коштуници, када су били први људи у Србији. Њих двојица ми нису никада одговорили. Надам да ће Борис Тадић и држава Србија да услишају моју молбу да се открије истина – каже Карапанџић.

И предлаже:

- Комисија за истраживање гробница страдалих у Србији, која је основана на иницијативу “Новости”, требало би да прошири своје истраживања и ван Србије. Бивша Југославија, тачније, Словенија, Хрватска, БиХ и Црна Гора су пуна гробница побијених Срба из тих крајева, али и из Србије. Сведоци из емиграције тврде да је после Другог светског рата убијено око 250.000 људи. И ако их ви живи не откопате, мртви ће из земље, кад-тад проговорити, Јер, ти побијени Срби су део српске историје коју не смемо да заборавимо. Ако не кажемо истину о њима, те тајне гробнице ће нас стално подсећати како смо као народ, сами себи чинили зло – упозорава Боривоје Карапанџић.

ПОБИЈЕНИ ПУКОВИ

Пред налетом партизана маја 1945. године, у Аустрију су се повукла три пука Српског добровољачког корпуса, који је предводио Радослав Таталовић, четници Павла Ђуришића, које је водио мајор Васо Вукчевић, словеначки домобранци са командантом генералом Францом Кренером, тридесетак хиљада избеглица из Словеније, које је водио бискуп Рожман.

- Енглези су од 24. до 29. маја 1945. године, на превару, под изговором да их шаљу у Италију, изручили Титу све пребеглице. Превозили су их, прво камионима до Вилаха и Јесеница, а затим возовима у логор Ћент Вид код Љубљане. У Марибор је довежено 8.000 словеначких домобрана и 6.000 Срба. Ту их је посетио Слободан Пенезић – Крцун, у својству председника Комисије ДФЈ за амнестију. Боривоје Карапанџић тврди да је Пенезић заправо донео Титово наређење за ликвидацију пребеглица, које су и послате на стратиште у Кочевје – тврди Боривоје Карапанџић.

Када су враћени у Југославију српске националне снаге су прогониле јединице пет дивизија ИИИ армије, пет дивизија ИИ армије и две дивизије И армије, као и формације ИВ оперативне зоне Словеније. Међу командантима били су Иван Матија-Мачек, Макс Баће и Јово Капичић, Бошко Шиљеговић, генерали Хочевар, Коста Нађ, Петар Драпшин и Зденко Завадлов из словеначке Озне, Милан Баста, али и политички комесар Реља Савовић.

- У Кочевском рогу убијено је око 3.000 српских добровољаца, око 1.000 црногорских четника и 1.000 руских белогардејаца. Код Зиданог Моста стрељано је око 6.000 Црногораца, на челу са митрополитом црногорско-приморским Јоаникијем и 70 српских православних свештеника из Црне Горе. На падинама Похорја уништени су животи и 8.000 четника војводе Павла Ђуришића, који су враћени из Плиберка – пише Боривоје Карапанџић.

НЕДИЋЕВ РОЂАК

Боривоје М. Карапанџић је по образовању геометар, а по професији наставник и писац. Близак је рођак Милана Недића. Пореклом је из Ваљева, где је рођен 1921. године. Радио је бируо краљевске владе и са Српским добровољцима се 1944. године повукао у Словенију. Преживео је масакр, јер је пребегао у Италију. У избегличким логорима у Италији и Немачкој је уређивао српске новине. Са супругом је 1950. емигрирао у САД и радио као градски чиновник у Кливленду. Подигли су петоро деце, Душана, Александра, Адама, Милована, Ангелину и Зорицу. Аутор је тридесет књига и најполоднији је живи писац у дијаспори. Управо је председнику Србије поклонио своју последњу књигу “Историја Срба и СПЦ у Америци и Канади”.



 
Poslednja izmena:
У питању су разне јединице,већином Хрватске.

од Србских овде су страдали Ђуришлије,Љотићевци,Недићевци...
Конкреткно
СДК
СУК

Tako je.
Godine 1945, se kroz Sloveniju kretala ogromna masa izbjeglica od 500.000 ljudi, Njemaca i sa njima oko 300.000 Jugoslovena svih nacija.

Partizani su uspjeli pohvatati oko polovine a pola je uspjelo pobjeći.

Tu je ubijeno najviše hrvatskih ustaša ali i njihovih članova porodica, koji su bježali pred partizanima i tražili spas na zapadu.
Bježali su i četnici, ljotićevci, bjelogardejci i crnogorski četnici Pavla Đurišića.
Crnogoraca je tamo ubijeno oko 5000 a Srba pripadnika Draže Mihailovića oko 20.000. Slovenaca je ubijeno oko 10.000.
Ostalo do 200.000 su Hrvati i naravno Njemci i ostali poraženi.

ps. Ja sam čitao mnoge izvještaje od toga istoričara Dr.Dežmana.
Ovaj gore članak je izvučen iz konteksta i vrlo je tendenciozan, jer navodi samo srpske i crnogorske žrtve, što je nekorektno.
Treba reći istinu u cjelosti.
 
Poslednja izmena:
У питању су разне јединице,већином Хрватске.

од Србских овде су страдали Ђуришлије,Љотићевци,Недићевци...
Конкреткно
СДК
СУК

Убијали су и припаднике РОА... Шетали би их од места до места да их народ пљује, онда их убију крај пута и баце у јарак...
 
Poslednja izmena:
Убијали су и припаднике РОА... Шетали би их од места до места да их народ пљује, онда их убију крај пута и баце у јарак... Шљам комунистички!

Kolega,spusti loptu... Ovo je prijateljski savet,pošto sam već video da si dobijao kaznene poene...
 
Ustase su bile na istoj strani sa cetnicima i ljoticevcima. Nisu komunisti bezali sa ustasama prema Austriji vec cetnici i ljoticevci.

Sreca pa su drugovi bili brzi od strele koja pretice munju:mrgreen: te ih je stigla zasluzena kazna.

Прави примерак комунисте... Нека си ти само здрав... Па учи дете да треба да закоље бебу човека који не мисли исто као ти... Нека си ти жив и здрав...
 
a bre sta vi i hrvati kukate samo ko neke zene???
jeste muskarci ili niste??

mog naroda je takodje mnogo pobijeno u sloveniji....ne hvala bogu clanova familije,jer su oni posle pucanja totalnoh sremskog fronta isli ka budimpesti i juznoj nemackoj...tukuci se sa rusima
ali...recimo,pobijeni su svi dobrovoljci iz banatskog novog sela....do jednoga su bili odlikovani gvozdenim krstom

cujte,englezi su to znali sta ce biti...prica je ova...ovo vam govorim iz proverenih izvora,a ne tih vasih istoricara.......englezi su sa titom pogodili da se vrate svi drzavljani jugoslavije.....svi vermahtovci su prosli dalje ka nemackoj,a folksdojceri,ustase,cetnici razne garde,balisti nedicevci,kame,andzarlije su vraceni u jugu....zapravo,englezi su i nalozioli titu da ih pobije

pobijeno je i vermahtovaca....oko zagreba mnogo,te odmah pred kraj rata sto je hvatano po severu slovenije...posle vise nisu smeli....pustili su ih da idu,a drzavljane su sve pobili...cak su i neke kozake i roa vratili

no,suma sumarum,sta kukate??
jeste ratovali? jeste izgubili...nas je pobijeno,ali smo i mi pobili
sto bi reko corba...bio sam tucen,i ja sam tukao

a nemislim uopste da ste vi bili nevinasca
 
Tako je.
Godine 1945, se kroz Sloveniju kretala ogromna masa izbjeglica od 500.000 ljudi, Njemaca i sa njima oko 300.000 Jugoslovena svih nacija.

Partizani su uspjeli pohvatati oko polovine a pola je uspjelo pobjeći.

Tu je ubijeno najviše hrvatskih ustaša ali i njihovih članova porodica, koji su bježali pred partizanima i tražili spas na zapadu.
Bježali su i četnici, ljotićevci, bjelogardejci i crnogorski četnici Pavla Đurišića.
Crnogoraca je tamo ubijeno oko 5000 a Srba pripadnika Draže Mihailovića oko 20.000. Slovenaca je ubijeno oko 10.000.
Ostalo do 200.000 su Hrvati i naravno Njemci i ostali poraženi.

ps. Ja sam čitao mnoge izvještaje od toga istoričara Dr.Dežmana.
Ovaj gore članak je izvučen iz konteksta i vrlo je tendenciozan, jer navodi samo srpske i crnogorske žrtve, što je nekorektno.
Treba reći istinu u cjelosti.

Наклапање без смисла и доказа. Ниједан Дражин четник није стрељан тамо, јер су се на време повукли у Италију.
 
Прави примерак комунисте... Нека си ти само здрав... Па учи дете да треба да закоље бебу човека који не мисли исто као ти... Нека си ти жив и здрав...

Tebi bi bilo draze da su se ustase izvukle ?
Tvoja stvar, meni su se posle orgija tokom ndh smucili i smatram da su takvi ljudi besni psi koji su opravdano uspavani.
Takodje mi je drago sto se tu nije stalo vec se pristupilo operaciji Odstrel te su psi gonjeni po celom svetu a glavne je stigla zasluzena kazna.
 
Tebi bi bilo draze da su se ustase izvukle ?
Tvoja stvar, meni su se posle orgija tokom ndh smucili i smatram da su takvi ljudi besni psi koji su opravdano uspavani.
Takodje mi je drago sto se tu nije stalo vec se pristupilo operaciji Odstrel te su psi gonjeni po celom svetu a glavne je stigla zasluzena kazna.

Nažalost, mnogi kolovođe su pobjegle a dobar dio naroda i oni zavedeni su stradali.

Najtragičnije je to, da još uvijek mnogi Hrvati ne vide, da Pavelić nije bio vođa hrvatskog naroda već običan iskompleksirani kreten, koji je bio željan vlasti i slave, pa makar i preko žrtava svoga naroda.
On je samo na startu iskoristio normalnu volju naroda, da ima svoju državu, što je normalno ali se pokazalo, da to nije bila država, već neka zločinačka tvorevina i logor smrti.


On je zbog te svoje bolesne volje, prodao Italijanima najljepši dio Hrvatske tj.Istru i dalmacijsko primorje a za to su mu nacisti dali brdovitu Bosnu u kojoj niko živi nebi mogao uspostaviti mir i normalan život jer je sastavljena iz čitavog konglomerata naroda i vjera koje se isključuju.
Nacisti su mu uvalili nešto neodrživo, da se o svome jadu zabavi i da je tako još više zavisan od neke njihove kao pomoći.

Partizani su takođe napravili veliku grešku, što tada nisu kolovođe pobili bez ili sa sudom a narod i civile amnestirali i proglasili opšte narodno pomirenje.
Dakle, osim vođa, trebali su proglasiti opštu amnestiju svih (ustaša, četnika, itd...).
Na taj način bi spriječili i nebi sebi napravili toliko neprijatelja u zemlji i onih koji su pobjegli iz zemlje.
Ali eto tako je to- po bitki su svi pametni i svi su generali.
 
Nažalost, mnogi kolovođe su pobjegle a dobar dio naroda i oni zavedeni su stradali.

Najtragičnije je to, da još uvijek mnogi Hrvati ne vide, da Pavelić nije bio vođa hrvatskog naroda već običan iskompleksirani kreten, koji je bio željan vlasti i slave, pa makar i preko žrtava svoga naroda.
On je samo na startu iskoristio normalnu volju naroda, da ima svoju državu, što je normalno ali se pokazalo, da to nije bila država, već neka zločinačka tvorevina i logor smrti.


On je zbog te svoje bolesne volje, prodao Italijanima najljepši dio Hrvatske tj.Istru i dalmacijsko primorje a za to su mu nacisti dali brdovitu Bosnu u kojoj niko živi nebi mogao uspostaviti mir i normalan život jer je sastavljena iz čitavog konglomerata naroda i vjera koje se isključuju.
Nacisti su mu uvalili nešto neodrživo, da se o svome jadu zabavi i da je tako još više zavisan od neke njihove kao pomoći.

Partizani su takođe napravili veliku grešku, što tada nisu kolovođe pobili bez ili sa sudom a narod i civile amnestirali i proglasili opšte narodno pomirenje.
Dakle, osim vođa, trebali su proglasiti opštu amnestiju svih (ustaša, četnika, itd...).
Na taj način bi spriječili i nebi sebi napravili toliko neprijatelja u zemlji i onih koji su pobjegli iz zemlje.
Ali eto tako je to- po bitki su svi pametni i svi su generali.

jesi li ti svestan,koliko bi dana posle toga trajala juga
pa potomci tih partizana su je razbucali,a kamoli da si u zemlji ostavio sve t6e paravojske
amnestirali su domobrane i tako neke benigne trupe,ovo ostaslo,se moralo pobiti
 
Moj deda je bio zarobljen kao domobran na Blajburškom polju, imao je 17 godina, mobilizirali su ga domobrani 45 u povlačenju kao i dosta ljudi s mog kraja, nisu imali nikakvog doticaja ni s ustašama ni ratom, pripeosti seljaci koji su tu živjeli, isto tako bi bili u partizanima da su ih ovi prvi pokupili. Pričao mi je da kada su ih englezi zaustavili i bilo je očito da će biti vraćeni u Jugoslaviju, pravi ustaše i malo pametniji su rekli da se moraju probiti dalje jer će ih partizani pobit, ali moj deda i masa ostalih domobrana rekla je da nisu ništa krivo napravili, nisu nikog ubijali i nemaju zašto bježat pred partizanima a rat je ionako gotov i samo žele ići kući. I većina ustaša odlazi dalje a ostaje hrpa domobrana, civila i samo manji dio pravih "kvislinga" zato jer svako ko je ubijao zna šta ga čeka. Dolaze partizani i počinje kako se u hrvatskoj kaže "križni put" veći dio domobrana i civila biva odmah ubijen dok preostali dio šalju u logore diljem jugoslavije, moj deda je preživio "oslobođenje" te hodao od Blajburga do Subotice gdje je ostao u logoru, uz ovu "šetnju" pričao mi je o ubijanjima i torturi koju su prošli preživjeli, kako su jeli travu i gledali sklapiranja od strane partizanki, ali i i pričao je kako su sa njima bili i čerkezi, kozaci, srbi nijemci - pravi a ne folksdojčeri i večinom su pobijeni putem ili pomrli od fizičkog napora, zanimljivo je da kaže da su od iscrpljenosti umrli prvo oni fizički veći i jači, izgleda da je nekad zgodno bit sitan jer ti treba manje da bi preživio. Neko vrijeme proveo je u logoru i onda ga je od tamo spasio stariji brat koji je bio u partizanima. Godinama poslije je bio obilježen kao domaći izdajnik. Bakin brat, domobran, 10 kuća dalje ista priče ali manje sreće, ubijen od strane partizana kod Zidanog mosta.

Većina ljudi ovdje misli da su u Sloveniji pobijeni mahom "pravi krivci" ali kao i uvijek najebao je većinom narod.

Prpić
 
Prpicu,
streljano je 13 hiljada ustasa, i niti jedan domobran, svi oni ispod 18 godina su na licu mesta pusteni kucama...pun kufer mi je ovih jeftinih hrvatsko-srpskih (ustasko -cetnickih) pripovesti..."deda mi je pricao"......koljacki agitprop...

Griješiš Sabljaru a i ti Ljuta mamba,

Sa toga puta ih se vrlo malo vratilo a još manje ih je pušteno.
Znam da se od Crnogoraca nije vratila ni jedna dobra četa, sve drugo je pobijeno.
A i oni što su se nekako vratili, bili su ožigosani za cio život kao izdajnici.

Bilo je i u drugim državama ljudi, koji su bili na onoj poraženoj strani ali takve osvete niđe nije bilo kao u Yugi.
Većina drugih država je odmah posle rata proglasila opštu amnestiju osim vođama.
Zato nijedna zemlja nije imala toliki broj neprijateljske emigracije kao Yuga.
 
Poslednja izmena:
Prpicu,
streljano je 13 hiljada ustasa, i niti jedan domobran, svi oni ispod 18 godina su na licu mesta pusteni kucama...pun kufer mi je ovih jeftinih hrvatsko-srpskih (ustasko -cetnickih) pripovesti..."deda mi je pricao"......koljacki agitprop...

LOL ipak vjerujem ljudima koji su bili oko mene i pričali mi ovo 80tih kad se o tome nije smijelo pisnut, jednog domobrana već imaš brat moje bake ali za tebe je on bio opaki ustaša, ti više voliš izgleda partizanske bajke o pravdi, kako je Tito kuhao svinjsku glavu i slične stvari. Drago mi je vidjet da je 45 godina komunističke propagande ipak dalo nekog rezultata, barem na nekome.

Prpić
 

Back
Top