U predgrađima Beograda se živi bolje nego igde

Tako i jeste.
Evo ja ću da navedem primer kojega sam doživela jedared tamo 2000. u Negotinu.
Vraćavši se za Beograd dođoh na autobusku stanicu da kupim kartu kada na peron uđe autobus iz Nemačke sve sa onom prikoličicom pozadi i ljudi počeše da izlaze napolje, gepeci
da se otvaraju a ja sva u čudu gledam kako se iz istih vade paketi i paketi kojekakvih osvežavajućih pića i piva i tu i tamo pokoja kesa praška i mislim se pa zar bi se ja iz Nemačke vraćala sa bocama Fante
koje mogu i ovde da kupim ili bi donela nešto konkretno.
Prodavačica voznih karata me ču kako si mumlam u bradu i prokomentariše to na glas. "To su vam naši gastarbajteri gopođo, došli su na odmor 10 dana da izmene pločice u svojim pustim
kućerdama pa se vraćaju nazat"

Tempi pasati. Toga vise nema , a kucerine po nekoj zabiti zvrje prrazne, ali to uopste nije tema ovog topika.
Jos bemsilenije kucerine su Karici zidali po Dedinju, Milanka je trazila da se oslika plafon kao u Sikstinskoj Kapeli ( Mikelandjelo),
ali da bude od plastike da moze da se pere.

Hajlender je savsreno u pravu kada tvrdi da nemamo nikakvu kulturu stanovanja, izglleda da je nekada i postojala, ali i to sto se zvalo nekada carsijski red i obicaji
ubio je komunizam praveci nehumana naselja, poklanjajuci stanove, a kada ti je nesto poklonjeno ti to ne smatras svojim pa ga unistavas.

I svaka cast Hajlenderu da je bas naveo predgradja u Americi ( slicno je i u Engleskoj) gde nema ograda , gde je svuda trava , gde se komsije ne ubijaju
iz dvocevke zbog grane drveta koja zalazi u komsijsko dvoriste.

U principu je tako i u Nemackoj, Francuskoj, Skandinaviji jer vec sa gradjevinskom dozvolom dobijes i ogranicenja pa ne mozes da se ogradjujes, a ako
bas to zelis onda samo zbunnjem koje ne sme da bude vise od 50 cm.

Tihi nije u pravu kada kaze da su pare vazne za kulturu stanovanja.
 
Poslednja izmena:
Баш лепо изгледају улице и куће на горњим сликама. Ја бих волео у тако неком месту да живим.

To je razlika u uticaju države na izgradnju. Srbija je siromašna i nije planirala izgradnju u predgrađima a za ova američka predgrađa je neki Indios u Južnoj Americi platio svojim robovskim radom.
 
To je razlika u uticaju države na izgradnju. Srbija je siromašna i nije planirala izgradnju u predgrađima a za ova američka predgrađa je neki Indios u Južnoj Americi platio svojim robovskim radom.


A ko je placao robovskm radom u Vojvodini? I kakve veze imaju sada Indiosi iz Perua ili Bolivije sa Bostonom i predgradjima?
I od kud da je cela Zapadna Evropa ukljucujuci i Italiju, Spaniju pa i Grcku prijatna, sredjena, a kako znamo tu robova nije bilo?
 
A ko je placao robovskm radom u Vojvodini? I kakve veze imaju sada Indiosi iz Perua ili Bolivije sa Bostonom i predgradjima?
I od kud da je cela Zapadna Evropa ukljucujuci i Italiju, Spaniju pa i Grcku prijatna, sredjena, a kako znamo tu robova nije bilo?

Italija je bila kolonijalna sila do1942. Španija držala gotovo pola sveta, ako pitaš za Portugaliju odgovor je sličan, a Grčka za "sređivanje" koje nije uspelo duguje preko 300 milijardi dolara. Jel ti dosta? Ajde sad vrati se u tvoju kuću sa lavovima i lamudovima.
 
Italija je bila kolonijalna sila do1942. Španija držala gotovo pola sveta, ako pitaš za Portugaliju odgovor je sličan, a Grčka za "sređivanje" koje nije uspelo duguje preko 300 milijardi dolara. Jel ti dosta? Ajde sad vrati se u tvoju kuću sa lavovima i lamudovima.

Ajde bre ne lupetaj. Valjda su i Svedjani bili kolonjalci ili Finci ,Danci. aj pocni sada da mi objasnjavas kako su Vikinzi drzali London.
Pricamo o dvadesetom veku, ne o vremenu Krstaskih Ratova ili rodjenja Cara Konstantina.
 
Zivot u predgradjima SAD je dodatno prodavanje magle kolonizatora i okupatora modernog sveta... Idilicna slika americkog zivota sa kojom zaludjuju ceo svet...
Taj i takav zivot kosta i nemoguce ga je odrzavati, a da zivis samo od svog rada... Mora tu da se nadje neki eksploatisani kome uvodis demokratiju ili da imas rezerve nafte za sledecih 50 godina...

Nadam se da ne mora da se objasnjava zasto je manja gustina stanovnistva i sirenje grada skupo? Nadam se da ne mora da se objasnjava cena struje, vode, kanalizacije, saobracajne infrastrukture, goriva, zagadjenja zbog goriva...

Nemojte se zaludjivati time... Mi samo treba da biramo, hocemo li u grad ili selo... Ne moze da se zivi kao na selu u sred grada (moze, ali je bahato i skupo)... Grad treba da bude grad i da bude sto manji povrsinski...

Vreme je da ljudi shvate da taj lepi zivot koji nam serviraju kosta ceo svet i da nije predvidjen da ga ceo svet konzumira, vec samo odabrane drzave. I vreme je za one nemoralne koji bi da uskoce u to drustvo povlascenih bez obzira na cenu po druge, da shvate da vise nema mesta u tom drustvu i da ga je sve manje...
 
Ajde bre ne lupetaj. Valjda su i Svedjani bili kolonjalci ili Finci ,Danci. aj pocni sada da mi objasnjavas kako su Vikinzi drzali London.
Pricamo o dvadesetom veku, ne o vremenu Krstaskih Ratova ili rodjenja Cara Konstantina.
Da, naravno, sve se ovo dešavalo u dvadesetom veku, pa čak i ono što si skribovala o Vojvodini. Planiranje gradnje se ne radi kao u selendri pored Zaječara. Finci se i danas oslanjaju na planiranje koje im je ustrojio ruski car a Helsinki upravo tako i izgleda.
 
Zivot u predgradjima SAD je dodatno prodavanje magle kolonizatora i okupatora modernog sveta... Idilicna slika americkog zivota sa kojom zaludjuju ceo svet...
Taj i takav zivot kosta i nemoguce ga je odrzavati, a da zivis samo od svog rada... Mora tu da se nadje neki eksploatisani kome uvodis demokratiju ili da imas rezerve nafte za sledecih 50 godina...

Nadam se da ne mora da se objasnjava zasto je manja gustina stanovnistva i sirenje grada skupo? Nadam se da ne mora da se objasnjava cena struje, vode, kanalizacije, saobracajne infrastrukture, goriva, zagadjenja zbog goriva...

Nemojte se zaludjivati time... Mi samo treba da biramo, hocemo li u grad ili selo... Ne moze da se zivi kao na selu u sred grada (moze, ali je bahato i skupo)... Grad treba da bude grad i da bude sto manji povrsinski...

Vreme je da ljudi shvate da taj lepi zivot koji nam serviraju kosta ceo svet i da nije predvidjen da ga ceo svet konzumira, vec samo odabrane drzave. I vreme je za one nemoralne koji bi da uskoce u to drustvo povlascenih bez obzira na cenu po druge, da shvate da vise nema mesta u tom drustvu i da ga je sve manje...

Тако је.
Уосталом, нема веће усамљености и депресије него у тим америчким "идиличним" предграђима.
 
Depresija nema veze sa kucom u kojoj zivis.
Ima veze sa samim covekom pa tako imamo da su najdepresivniji Finci,, Madjari i Japanci, ali i uopste ljudi iz ravnica.

Не знам, јел само ја гледам на TLC каналу оне прегојене сакупљаче свакојаког смећа за долар, који се не сећају кад су задњи пут видели властито одбегло дете.
 
Тако је.
Уосталом, нема веће усамљености и депресије него у тим америчким "идиличним" предграђима.
Та предграђа су изумрла још 70их година и сем у Очајним домаЧицама одавно не постоје, а мекомуди белци у потпуној несразмери са својим очекивањима гледају како им црЊци и Љатиноси руше американски сан.
 
Та предграђа су изумрла још 70их година

Можда се твоја сазнања о америчким предграђима заснивају искључиво на Градићу Пејтону, па су зато 70-е кључна деценија? :think:

Огромна већина Американаца живи у предграђима барем од другог светског рата.
 
Не знам, јел само ја гледам на TLC каналу оне прегојене сакупљаче свакојаког смећа за долар, који се не сећају кад су задњи пут видели властито одбегло дете.

Ja TV ne gledam vec desetak godina, pojma nemam o cemu pricas. Svoja saznanja i utiske prenosim sa "lica mesta", a to bi znacilo da sam cesto u USA.
Svakako da ima depresije do bola, ali ne u predgradjima ( ako ne racunas Detroit) nego bas u centrima gradova gde su radnje zakucane ekserima
jer se zivot preselio u molove, a kako vidimo taj american way of life polako ali sigurno osvaja i Evropu( Novi Beograd).
 
Можда се твоја сазнања о америчким предграђима заснивају искључиво на Градићу Пејтону, па су зато 70-е кључна деценија? :think:

Огромна већина Американаца живи у предграђима барем од другог светског рата.
И градић Пејтон је крепао са све идиличним предграђима из тог времена.
 
Ja TV ne gledam vec desetak godina, pojma nemam o cemu pricas. Svoja saznanja i utiske prenosim sa "lica mesta", a to bi znacilo da sam cesto u USA.
Svakako da ima depresije do bola, ali ne u predgradjima ( ako ne racunas Detroit) nego bas u centrima gradova gde su radnje zakucane ekserima
jer se zivot preselio u molove, a kako vidimo taj american way of life polako ali sigurno osvaja i Evropu( Novi Beograd).

Najposećeniji shopping mall na Novom Beogradu je buvljak
photo_explorer
 
Можда се твоја сазнања о америчким предграђима заснивају искључиво на Градићу Пејтону, па су зато 70-е кључна деценија? :think:

Огромна већина Американаца живи у предграђима барем од другог светског рата.
On ne zna sta je mali grad pa i predgradje. Igrom slucaja sam cesto u USA ( uglavnom u Kaliforniji) i tu ima jako malih gradica
gde gradonacelnici volonterski rade, gde gradjani neguju svoje okruzenje, ne zagadjuju ga i gde je cuveni gradonacelnik jednog od
najdivnijih gradica na Pacifiku vise od decenije bio Klint Istvud ( Carmel).

Amerikanci vole svoju zemlju, ne ocekuju nista od partija i drzave, zato su za razliku od Evropljana ( a i mi smo Evropljane)
vodeca nacija.
 
Авај, само у злобној машти неких сиромаха из далеких земаља.
И деШперантне домаЧице су напустиле тај распад од американских предграЏа и преселиле се у домове опасане бедемима од 15 стопа и сензорима који региструју Љатиносе и црЊце на пола миље.
 
"Предграђе" у америчком парлансу нема много везе са физичком локацијом. Има их и у градовима. То су резиденцијалне зоне са породичним кућама. Мањак сиромаштва и неприлагођених мањина и то је то - тзв предграђе.
 
On ne zna sta je mali grad pa i predgradje. Igrom slucaja sam cesto u USA ( uglavnom u Kaliforniji) i tu ima jako malih gradica
gde gradonacelnici volonterski rade, gde gradjani neguju svoje okruzenje, ne zagadjuju ga i gde je cuveni gradonacelnik jednog od
najdivnijih gradica na Pacifiku vise od decenije bio Klint Istvud ( Carmel).

Amerikanci vole svoju zemlju, ne ocekuju nista od partija i drzave, zato su za razliku od Evropljana ( a i mi smo Evropljane)
vodeca nacija.
Диван је Стоктон...скоро па лепши од Детроита, Балтимора, Мајамија(добро они имају среће откад је Хорејшио преузео закон у своје руке)...
 
"Предграђе" у америчком парлансу нема много везе са физичком локацијом. Има их и у градовима. То су резиденцијалне зоне са породичним кућама. Мањак сиромаштва и неприлагођених мањина и то је то - тзв предграђе.
Предграђе је предграђе...увек и свуда, јер да је свеједно корпорације би понудиле огромне своте за откуп површина и нанизале небодере као што то раде у свим центрима американских градова.
 

Back
Top