U Britanskoj arhivi pronađen dokument o streljanju Draže

Ma deda ti je rintao na Nemicama.Svo musko mobilisano, a seljankama uvalili ratne zarobljenike da rintaju.Drljaj Lazo, drljaj,bas mu je bilo lose:mrgreen:Nije se babe ni setio:heart:

:mrgreen:
Deda mi je bio seljak poljoprivrednik i kovač. Dobar čovek, bez muškog poroda (bar ovde u Srbiji :hahaha: ). Voleo bih da si bar malo u pravu, šta bi falilo - ljudski je ... :mrgreen:

A odmah po završetku se vratio i on i njegov rođeni brat.
 
Постоје "подаци", и подаци.

Хвала, не треба, знам ја све то, и имам у својим архивама, мегабајте и мегабајте фајлова, и гомилу књига, с разних страна, и разних гледања на ствари.

Ја, за разлику од већине, озбиљно проучавам нашу историју.

(Али исто тако знам, и да је ово само један - форум).
:manikir:

..to je u redu...i treba poznavti.."svoju"..povijest...ali i ne omalovažavati.. tuđu..slažeš..li se s tom konstatacijom...:think:...
 
..to je u redu...i treba poznavti.."svoju"..povijest...ali i ne omalovažavati.. tuđu..slažeš..li se s tom konstatacijom...:think:...
Ја не омаловажавам ничију повијест.

Ја само износим - чињенице.
Озбиљан историчар, и свако озбиљно заинтересован за проучавање историје треба само да изнесе што више чињеница, из различитих извора, што разноврснијих и богатијих то боље.

А што се оне некима не свиђају, то је њихов проблем.
:manikir:
 
Ја не омаловажавам ничију повијест.

Ја само износим - чињенице.
Озбиљан историчар, и свако озбиљно заинтересован за проучавање историје треба само да изнесе што више чињеница, из различитих извора, што разноврснијих и богатијих то боље.

А што се оне некима не свиђају, то је њихов проблем.
:manikir:

...slazem..se..
... koga od Hrvatskih povijesničara priznajes za relevantne sugovornike..
 
Још једна прича за широке народне масе или истина?
Коме у овом тренутку значи коначно сазнање?

A zašto da se sazna?Iz tih ratnih turbulentnih vremena gde je svako ratovao sa svakim,pregovarao,šurovao,tražio podršku vuku se repovi i dan danas,sve neke tajne,sve strogo poverljivo.Manje više Draža,treba sa svim tim raščistiti,objaviti i završiti sa tim "misterijama"za narod od pre 60 godina.
 
treba samo konacno otvoriti nase arhive...ali sta posle istine...??koliko vidim ovde na forumu ima toliko ostrascenosti da je za neverovati...a tek u narodu..???
zamislite koliko dokumenata bi dokazalo da je brat izdao brata...sin oca..otac sina...sestra brata...zamislite koliko bi to jos razdora napravilo u srbiji..?? pa dokazi da je komsija ubio komsiju....da li nam to treba..?? koliko moze biti opasno i katastrofalno za srbiju..??
 
Још једна прича за широке народне масе или истина?
Коме у овом тренутку значи коначно сазнање?

Tačno tako.
Ta arhiv prvo treba platiti, pa potrošiti vrijeme da se pročita i na kraju nađeš recimo ovo:

Draža Mihailović je ubijen 17.7.1946 godine, na osnovu presude vojnog suda i ubijen je.
Njegovo tijelo i mjesto ubistva, nikad nije pronađeno.
 
treba samo konacno otvoriti nase arhive...ali sta posle istine...??koliko vidim ovde na forumu ima toliko ostrascenosti da je za neverovati...a tek u narodu..???
zamislite koliko dokumenata bi dokazalo da je brat izdao brata...sin oca..otac sina...sestra brata...zamislite koliko bi to jos razdora napravilo u srbiji..?? pa dokazi da je komsija ubio komsiju....da li nam to treba..?? koliko moze biti opasno i katastrofalno za srbiju..??

..:eek: :eek: :eek:...znači da ipak ima prljavog veša...:think:..
 
Poslednja izmena:
Ја, за разлику од већине, озбиљно проучавам нашу историју.


:manikir:

Ти си незналица чим тврдиш да су збораши фашисти,уз то си и комуниста,а добровољци су одговорни за смрт неколико стотина људи,док су партизани побили стотине хиљада,колико си ти госпођо прочитала књига или чланака од Д.Љотића,или С.Кракова,шта ти знаш о љотићевцима?






-"Има и други пут,онај који се позива на Лондон и Вашингтон.Лако је нама, разграничити се са Титом и титовцима,то није ни мало тешко. Ни један Србин неће против Бога, Краља и домаћина....али тешко је разграничити се са са онима који нису против Бога исто као и ми, нису против Краља исто као и ми нису против домаћинства. А не иду путем којим Србе данас водим Генерал Недић, већ имају Други пут, свој који су ставили под заставу Лондона и Вашингтона. Зар ви не видите да Лондон и Вашингтон данас док између њих и Стаљина постоји 300 немачких дивизија које штите и њих чак од Стаљинових таласа, зар ви не видите сад кад постоји тај зид од три стотине немачки дивизија да су ти ваши велики савезници у сувише великој зависти пред Стаљином? Лако би ми са црвенима,али ова браћа што се позивају на Лондон и Вашингтон, ту су скоро држала некакву конференцију у неком селу код Ваљева, које се зове Ба,па су на тој конференцији дословно примили ту понуду, па и они са поносом кажу,разуме се, неће се никоме Краљ наметати него после рата на потпуно демократски начин ставићемо Краља на гласање. "-Љотић




Uploaded with ImageShack.us
 
Što moraš da se trpaš u sve pa i u ono o čemu pojma nemaš...Možda neki jesu a neki i nisu,mislim da ima i autentičnih posebno ako dolaze iz zapadnih država:neutral:

E jesi ubo prstom...

Da si rekao da ima dokumenata u Rusiji odnosno bicsem SSSR-u pa da covjek povjeruje.
Ovako.... dokument koji se nalazi u Velikoj Britaniji ili je falsifikat ili se ne odnosi na Dragoljubovo strijeljanje.
 
treba samo konacno otvoriti nase arhive...ali sta posle istine...??koliko vidim ovde na forumu ima toliko ostrascenosti da je za neverovati...a tek u narodu..???
zamislite koliko dokumenata bi dokazalo da je brat izdao brata...sin oca..otac sina...sestra brata...zamislite koliko bi to jos razdora napravilo u srbiji..?? pa dokazi da je komsija ubio komsiju....da li nam to treba..?? koliko moze biti opasno i katastrofalno za srbiju..??

Одавно нема ни партизана ни четника ни љотићеваца.Оно чега би морало да има, зове се целовита истина о њима.Помирења нема док ходамо по мртвима друже Пајо.Из ноћи тајне о злочинима не може Србији сванути ниједан људски дан. На лажи се не гради истина, нити се на тајним масакрима и гробовима може градити ни појединачна, ни породична, ни партијска, ни национална срећа. Признање греха и његово откривање једини су лек. Горак за многе, али ће бити мелеман за све. Нарочито за оне који ће тек доћи.
 
Одавно нема ни партизана ни четника ни љотићеваца.Оно чега би морало да има, зове се целовита истина о њима.Помирења нема док ходамо по мртвима друже Пајо.Из ноћи тајне о злочинима не може Србији сванути ниједан људски дан. На лажи се не гради истина, нити се на тајним масакрима и гробовима може градити ни појединачна, ни породична, ни партијска, ни национална срећа. Признање греха и његово откривање једини су лек. Горак за многе, али ће бити мелеман за све. Нарочито за оне који ће тек доћи.
Јако ми се свиђа ово што си написао.
Али ти си филозофе идеалиста ,:)а како достићи идеал потпуне истине ти мени кажи, јер си ти СловесниФилозоф.
 
treba samo konacno otvoriti nase arhive...ali sta posle istine...??koliko vidim ovde na forumu ima toliko ostrascenosti da je za neverovati...a tek u narodu..???
zamislite koliko dokumenata bi dokazalo da je brat izdao brata...sin oca..otac sina...sestra brata...zamislite koliko bi to jos razdora napravilo u srbiji..?? pa dokazi da je komsija ubio komsiju....da li nam to treba..?? koliko moze biti opasno i katastrofalno za srbiju..??

Za nepristrasno sagledanje nekog istorijskog dogadjaja treba da prodje odredjeno vreme....Istoričari kažu " da se slegne debela prašina"..

Dokumenta sklonjena na sto godina od završetka WWII nisu sigurno u našem Arhivu.
 
U Britanskoj kraljevskoj arhivi pronađen je dokument koji krije tajnu o streljanju đenerala Draže. Među nekoliko desetina hiljada stranica Britanskog kraljevskog arhiva koji se odnose na Srbiju od 1941. do 1946. godine, pronađen je i fajl zaveden pod imenom - Draža Mihailović. Datum: 17. jul 1946. godine. To je upravo datum streljanja ovog generala Kraljevske vojske Jugoslavije, bivšeg načelnika štaba Vrhovne komande. Veruje se, stoga, da je upravo to dugo traženi dokument koji krije egzaktne podatke o mestu, načinu i vremenu njegovog streljanja.

Dokument je, međutim, pod dvostrukom zaštitom poverljivosti. Jedna od njih nosi pečat britanskog Forin ofisa. U roku od nekoliko narednih dana Komisija za utvrđivanje istine o pogubljenju Draže Mihailovića zatražiće od Forin ofisa skidanje oznake tajnosti. A već je dobila uveravanja da će to biti i učinjeno. Prethodno mora biti ispoštovana procedura, i naše Ministarstvo pravde mora da prosledi zahtev. Nakon što stigne zvanična potvrda Forin ofisa, delegacija Komisije za utvrđivanje istine o streljanju Draže Mihailovića boraviće još jednom u Londonu s ciljem da se dokument donese u Srbiju.
http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/1...reljanju-Draze

Још једна прича за широке народне масе или истина?
Коме у овом тренутку значи коначно сазнање?


Можда не би било лоше напокон сазнати колико су заиста, и на који начин Енглези били умешани у долазак комунизма на власт на овим просторима.

Колико знамо - Черчил је дао подршку Титу и комунизму.
Верујем да та подршка није била само морална. :cool:

Невезано за четнике и њихову (оправдану или неоправдану) рехабилитацију, мени је Дража Михајловић одувек личио на жртвено јагње.

Било би дефинитивно интересантно видети енглеску улогу у свему томе.
 
Poslednja izmena:
Одавно нема ни партизана ни четника ни љотићеваца.Оно чега би морало да има, зове се целовита истина о њима.Помирења нема док ходамо по мртвима друже Пајо.Из ноћи тајне о злочинима не може Србији сванути ниједан људски дан. На лажи се не гради истина, нити се на тајним масакрима и гробовима може градити ни појединачна, ни породична, ни партијска, ни национална срећа. Признање греха и његово откривање једини су лек. Горак за многе, али ће бити мелеман за све. Нарочито за оне који ће тек доћи.

pa ima njihovih naslednika koji su ostrasceni kao ti recimo...
 
Како где, и како који.

На неки начин сурађивали су - сви у појединим тренуцима, јер је на терену све то било много компликованије.

Али је у озбиљним историографским, а и политичким круговима, глобоално говорећи, антифашистичка борба призната једино Титовим партизанима и четницима Драже Михаиловића, његовој ЈВуО.

Усташе, љотићевци, недићевци, рупниковци, балисти, хортијевци... Зна се где спадају

"Сурађивали" " .. "у бити".. "дојмило се" стално користиш те изразе, никад да се заебеш па употребиш српски, тако да се види где ти "спадаш" и коме припадаш..
 
Можда не би било лоше напокон сазнати колико су заиста, и на који начин Енглези били умешани у долазак комунизма на власт на овим просторима.

Колико знамо - Черчил је дао подршку Титу и комунизму.
Верујем да та подршка није била само морална. :cool:

Невезано за четнике и њихову (оправдану или неоправдану) рехабилитацију, мени је Дража Михајловић одувек личио на жртвено јагње.

Било би дефинитивно интересантно видети енглеску улогу у свему томе.

О томе се доста зна и како је текло савезништво и како су Енглези окренули леђа Дражи. За то сам Дража сноси огроман део кривице.

Одавно нема ни партизана ни четника ни љотићеваца.Оно чега би морало да има, зове се целовита истина о њима.Помирења нема док ходамо по мртвима друже Пајо.Из ноћи тајне о злочинима не може Србији сванути ниједан људски дан. На лажи се не гради истина, нити се на тајним масакрима и гробовима може градити ни појединачна, ни породична, ни партијска, ни национална срећа. Признање греха и његово откривање једини су лек. Горак за многе, али ће бити мелеман за све. Нарочито за оне који ће тек доћи.

Тачно
Za nepristrasno sagledanje nekog istorijskog dogadjaja treba da prodje odredjeno vreme....Istoričari kažu " da se slegne debela prašina"..

Dokumenta sklonjena na sto godina od završetka WWII nisu sigurno u našem Arhivu.
О свим масовним стратишзима комунци су водили евиденцију, злу нетребало.
Генерално, црвени ниси били склони статистици, а прави подаци ће се открити.
Прави подаци су још неприступачни у смислу да нису јавни, али то неће трајати довека. Са сакривањем могу да се сложе само они којима савест није чиста и поставља се питање, а ко су ти људи који се боје истине и после 70 година?
 
Можда не би било лоше напокон сазнати колико су заиста, и на који начин Енглези били умешани у долазак комунизма на власт на овим просторима.

Колико знамо - Черчил је дао подршку Титу и комунизму.
Верујем да та подршка није била само морална.
:cool:

Невезано за четнике и њихову (оправдану или неоправдану) рехабилитацију, мени је Дража Михајловић одувек личио на жртвено јагње.

Било би дефинитивно интересантно видети енглеску улогу у свему томе.

"Izdaja" Nikola Milovanović, Slovo ljubve,Bgd,1983.

......"Pored toga, u ovom tomu uspešno je prikazana politika izbegličke jugoslovenske vlade, koja je četnike prihvatila i proglasila za svoju vojsku u otadžbini a Dražu Mihailovića postavila januara 1942. za vojnog ministra, i vlade Velike Britanije, koja je slala četničkom pokretu izdašnu materijalnu pomoć i pružala moralnu podršku."

Što više dostupnih dokumenata, u svakom slučaju.
 
О свим масовним стратишзима комунци су водили евиденцију, злу нетребало.
Генерално, црвени ниси били склони статистици, а прави подаци ће се открити.
Прави подаци су још неприступачни у смислу да нису јавни, али то неће трајати довека. Са сакривањем могу да се сложе само они којима савест није чиста и поставља се питање, а ко су ти људи који се боје истине и после 70 година?

Nailazila sam na podatak u kome se kaže za neki dokument da je arhiviran na 100 godina od završetka WWII.
Ko zna šta tu tek piše.
 

Back
Top