Туча!

shaddow:
Hellen, šta da ti kažem, u svakom slučaju ih razdvojiti, a kasnije razgovarati o tome (kada se strasti smire).

Ма добро, моје се ретко бију, па ми то није неки горући проблем...
Ал волела бих да чујем како друге маме (и тате) то решавају.
 
ja sam fina... nisam se tukla... :D
al sestra i brat jesu.... ne chesto al sasvim dovoljno da i ja ponekad svrnem samo da ih mlatnem novinama u prolazu....
mama bi samo rekla 'prolaz' i otishla po mobilne i comp..... i josh poneshto... al posle toga.... qq.... ochitavanje satima al bukvalno satima kakvi su divljaci i koje shta....
 
Secam se taktike moje mame koja je odlicno funkcionisala.
Kad se brat i ja pomakljamo, samo proviri u sobu i kaze: sad cu da vam donesem nozeve pa se pobijte do kraja. Onda se nas dvoje pogledamo u stilu: ova nije normalna i okrenemo se protiv nje. To je uvek palilo jer nas je bes prema njoj udruzivao, tj automatski smirivao.
Inace se ne slazem sa Shaddow-om, mislim da Hellenina taktika dobra sto ih je pustila da same razrese svoje probleme. Mislim da su te tuce na relaciji sestra/brat-sestra/brat sasvim normalne i zdrave, naravno pod uslovom da ne postanu opasne (hladno oruzje, izbijanje zuba i sl.)
 
E pa ja imam samo jedno dete,pa nema sa kim da se bije;-)
Iskreno,po meni ne treba decu pustati da probleme resavaju pesnicama,treba se umesati kada pocnu da se biju.Moj brat i ja smo se kao deca stalno tukli,roditelji nikada nisu reagovali,valjda su mislili da je najbolje da naucimo da sami resavamo probleme.Mislim da je to glupo,najlakse je pobiti se,ali time se nista ne dobija,deca treba da znaju da se svaki problem moze resiti pricom,na normlalan nacin.Jer ako kao mali ponu tako da se krecu kroz zivot,kasnije ce na slican nacin resavati probleme......drekom,histerijijom i pesnicama.
Skoro se moja cerka potukla sa jednom klinkom iz ulice.Izgrdila sam je,iako sam znala da ona nije kriva(ta mala je jako bezobrazna i voli da sikanira sve oko sebe),objasnila sam joj da je razumem,da znam kakva je ta mala,ali da se problemi ne resavaju tako,i da ako se ona ponasa tako,bice ista kao i ova devojcica......nadam se da je shvatila.Nikad nisam tukla svoje dete,mozda sam je cusnula 2-3 puta,jednom kada se igrala sa utikacem,drugi put kada je pretrcavala ulicu van pesackog.......decu treba od malena uciti da komuniciraju normalno.
 
Emily, ne slazem se s tobom. I ja imam jedno dete koje jedino ima sansu da se potuce na igralistu, i isto tako sam je stalno grdila i upozoravala kad god bi bila malo grublja u igri i shvatila da pravim veliku gresku. Shvatila sam kad mi je pocela dotrcavati na igralistu i zapomagati: "mama udario me je, mama uzela mi je loptu, mamaaaa..." e kad sam videla jednom kako ju je jedan mali udario, a ona se pogubljeno okrenula da vidi gde sam i trazi moju podrsku, odvela sam je u stranu i rekla da ne treba da se tuce prva ali zaboga ako je neko udari neka mu vrati!!!
Mislim da razgovori u njihovom uzrastu ne pale. Zamisli neko je mlatne, a ona kaze: nemoj to nije lepo, ajde da popricamo zasto si me udario..
Nemoj to licno shvatiti, svako odgaja svoje dete na svoj nacin, ali ja licno mislim da trebaju da se nauce da se brane u zivotu. Nece uvek mama da bude uz njih da ih brani. Ne trebaju biti nasilni, ali moraju znati da se brane od nasilnika.
 
gudajoka:
.............
Inace se ne slazem sa Shaddow-om, mislim da Hellenina taktika dobra sto ih je pustila da same razrese svoje probleme. Mislim da su te tuce na relaciji sestra/brat-sestra/brat sasvim normalne i zdrave, naravno pod uslovom da ne postanu opasne (hladno oruzje, izbijanje zuba i sl.)

Samo je pitanje kako ćeš da znaš kada će i da li će da postanu opasne? Da li ćeš da stojiš pored njih i da, kao sudija u bokserskom ringu, vodiš računa o tome da nema nedozvoljenih udaraca, ispod pojasa i slično.

Pazi ovako, bavio sam se godinama borilačkim veštinama, i mogu pouzdano da ti kažem da, kao što stari kažu: "u ruci kantara nema". Što znači, kada nekoga udariš ne možeš uvek da znaš šta će biti posledica toga. Jedan nezgodan udarac može da ostavi trajne posledice. Ili recimo, šta ako jedno dete gurne drugo, a ovo prilikom pada udari glavom u ivicu ormana i ostane na mestu mrtvo?

Hajde razmisli još jednom, da li bi dozvolila da gledaš kako ti se deca tuku?


Inače, potpuno je OK pustiti decu da sama razreše konflikt (naravno ukoliko su za to sposobna) i naravno da roditelj ne treba uvek da se meša, ali ovde ne govorimo o konfliktu u smislu svađe ili neslaganja, već o tuči.
 
Hellen:
Како реагујете кад вам се деца потуку међусобно?
Moja mama je tukla i mene i brata,a ako to ne bi pomoglo,onda bi pozvala tatu,a on nam je udarao packe po dlanovima(jednom me je brat nagovorio da izmaknem ruku,i zato sam dobila duplu packu,tako mi i treba kad slusam onog zbog koga i dobijam packe).
 
gudajoka:
Emily, ne slazem se s tobom. I ja imam jedno dete koje jedino ima sansu da se potuce na igralistu, i isto tako sam je stalno grdila i upozoravala kad god bi bila malo grublja u igri i shvatila da pravim veliku gresku. Shvatila sam kad mi je pocela dotrcavati na igralistu i zapomagati: "mama udario me je, mama uzela mi je loptu, mamaaaa..." e kad sam videla jednom kako ju je jedan mali udario, a ona se pogubljeno okrenula da vidi gde sam i trazi moju podrsku, odvela sam je u stranu i rekla da ne treba da se tuce prva ali zaboga ako je neko udari neka mu vrati!!!
Mislim da razgovori u njihovom uzrastu ne pale. Zamisli neko je mlatne, a ona kaze: nemoj to nije lepo, ajde da popricamo zasto si me udario..
Nemoj to licno shvatiti, svako odgaja svoje dete na svoj nacin, ali ja licno mislim da trebaju da se nauce da se brane u zivotu. Nece uvek mama da bude uz njih da ih brani. Ne trebaju biti nasilni, ali moraju znati da se brane od nasilnika.
nisi razumela sta sam htela reci,ili se ja nisam dobro izrazila.Vidis ok je kada te neko udari,gurne i slicno da mu ti vratis(to naravno vazi i za decu),ali nije po mom misljenju dobro uciti dete da na tudji bezobrazluk,psovanje i drskost odgovara nasiljem.Jer u zivotu ce sresti bezbroj nevaspitanih i drskih ljudi.....nece valjda sa svima da se bije?!
Kazem ja mojoj cerci,kada te neko udari,vrati mu nemoj da se sklanjas,ali kada te neko opsuje ili uvredi varti mu,ali ne pesnicama........
 
@Emily - slazem se
@Shaddow - mozda se i s tobom slazem, a mozda i ne. Nemam pojma. Jos imam samo jedno dete, pa nemam iskustva na kojima bih bazirala neki cvrsti stav. Kad sam se bolje zamislila, skontala sam da nemam pojma da li bih izdrzala da se ne umesam, iako i dalje mislim da bi ih trebalo pustiti da se sami obracunaju
 
gudajoka:
@Emily - slazem se
@Shaddow - mozda se i s tobom slazem, a mozda i ne. Nemam pojma. Jos imam samo jedno dete, pa nemam iskustva na kojima bih bazirala neki cvrsti stav. Kad sam se bolje zamislila, skontala sam da nemam pojma da li bih izdrzala da se ne umesam, iako i dalje mislim da bi ih trebalo pustiti da se sami obracunaju
Ma ja još uvek nemam dece. Ja to onako teorijski. :)
 
Sestra i ja smo se retko tukle.I kad jesmo, to je izgledalo ovako: naravno, uvek neko prvi krene, a zavrsi se tako sto ja nju izlemam iako je ona starija i veca od mene za glavu.Zanimljivo je to da je i kao dete stalno govorila da ona zna da ako mene samo jednom udari da vise necu dici sa patosa!:)Tako da me je uvek pustala....roditelji su vrlo malo imali potrebu da se mesaju. Ustavari mama, tate nije bilo kod kuce.Problem je resavala razdvajanjem i kaznjavanjem tipa ''mars u cosak'' , i tu nije bilo dalje rasprave.A onda posle, sedne sa nama i porazgovara.Objasni nam koiko je to sve ruzno i strasno i kako mozemo jedna drugoj,ne daj Boze, oko da isopamo....

Mislim da cu i ja tako resavati svadje, tacnije tuce medju decom.;)
 
Ajd' da vidim ko može da bude 100% principijelan kada se tuku i cuskaju nekoliko puta dnevno (normalno sa svim varijetetima i razlozima) i tako svaki dan. Normalno da treba biti na oprezu za ne-daj-bože ali metode tipa "Nastavite sa tučom ali sa ubojitijim sredstvima da sto pre zavrsite", "Ko prodje bolje neka dodje do mene da mu i ja dodam malo, da se izjednacite" i sl cesto pale.
Ali za sve to treba biti i 100% uvek u raspoloženju.
U poslednje vreme primenjujem oprobanu tehnologiju moje majke - posle zavrsetka ih postrojim i onda ih psihicki maltretiram sat vremena i dovodim u situacije da se sami postave u glupu poziciju. Vrlo često upali jer deca znaju da cu to raditi i jedva cekaju da ja zavrsim, (da oni prodju bez kazne) i da se sto pre vrate igranju.
Iako mi je u trenucima tuce grozno kad gledam sa neke vremenske udaljenosti, veoma su mi interesantne ideje, razlozi i resenja njihovih sukoba - tu ih i upoznajem!
 
Ja i sestra smo se tukle, tako sto me je ona udarala,grebala... sve dok joj jednog dana nisam vratila i njoj podje krv na nos. Od tada se vise nismo tukle. Inace, ona je 5 godina starija.
Mislim da mama i tata nisu imali pojma da se nas dve tucemo, jedino mozda saznaju posle.
Moji su klinci sada poceli da se mlate, guraju, urlaju, cupaju...
Nekada ih pustim da vidim dokle su spremni da idu, prokomentarisem strogo da ne smeju to da rade, ali se spremam da ih u takvim situacijama razdvajam po sobama kad malo porastu (sada imaju 3,5 1,5 i 1,5 godina).
Morace tu da padne dosta price i dosta strpljenja sa nase strane, ali mislim da ce vredeti.
 

Back
Top