Трава, па шта?

Moram da se slozim sa postom jednog forumasa, sad kad sam sve iscitala (mrzi me da citiram)...Elem, uospte ne sumnjam u to da ce moja deca biti u situaciji da probaju travu (skrz bi me iznenadilo da je drugacije) i smatram da je bolje da to uradi sa mnom, nego da pusi neko djubre i da ulazi u dugove i ostale gluposti zbog desetak eura kolko kosta jedna kesica sad...Klincima je najsladje ono sto je zabranjeno...Da li sam zato los roditelj? Da, mozda i jesam u ocima nekih od vas koji se smatrate Bogom dani da osudjujete drugacije stavove od svojih, ali bas me boli...Licemerno je braniti detetu besto sto si i sam radio/la i izigravati sveticu u njihovim ocima...Sto rece cupavka, zamisli da saznaju sa nekih drugih izvora...Kakva bih tek onda bila u njihovim ocima?
 
Hellen:
Аха, па добро. Мада, више ме копка шта би казали родитељи који су и сами прошли кроз сличне ствари у младости. Како рећи детету:'' Ја јесам, ал ти немој!''.... Или не признати ни за живу главу?

Ja nisam roditelj, ali mislim da bih se ponasala kao moji roditelji. I da, imam iskustvo sa "laksim drogama".Dosta bih pricala sa detetom, ne bih mnogo panichila jer duvanje ne mora lose da se zavrsi (znam dosta ljudi kod kojih se nikada nije ni zavrsilo) ali bih se potrudila da objasnim da iako je to "laka droga" moze da izazove mnoge poremecaje i da to bas i nije zezanje. Onda bih ispricala nekoliko strasnih prica o mojim prijateljima narkomanima (sve istina, kao i kad je cale pricao meni) ... a potrudila bih se, tokom vremena, da mi dete vidi nekoliko strasnih filmova "Panika u parku droga", "Rekvijem za san", "Ponocni ekspres" i tako to...
Tu niko ne moze da bude pametan... ceo zivot sam bila jako blizu raznih droga, tj. u drustvu gde sam mogla da pochnem da se radim svim i svachim, a nikada nisam... i stvarno mislim da je to zbog toga sto su mi roditelji (svaki na svoj nacin) jako lepo objasnili sta su droge... nisu mi pricali da je to samo bezveze (jer droge nisu samo bezveze - na njima se, takodje, osecas super), nisu to demonizovali, nego su mi ozbiljno pricali... i nisu bili strogi i agresivni nego su samnom pricali kao sa ozbiljnom i odgovornom osobom...
Ali sve je to samo teorija... imam toliko drugova koji jesu poceli da se drogiraju... to je splet toliko okolnosti, mozda nesto u karakteru, mozda se neki ljudi i radjaju kao narkomani tako da... nema pravila

Da dodam: nikada ne bih duvala sa svojom decom, ne bih im donela "kvalitetan shit" kuci, nista slicno. I da su to moji roditelji uchinili, mislila bih da su kreteni. Mislim da je distanca dete-roditelj itekako neophodna, mene bi zbunio svet u kome bi bilo drugachije...
 
septembar:
Moram da se slozim sa postom jednog forumasa, sad kad sam sve iscitala (mrzi me da citiram)...Elem, uospte ne sumnjam u to da ce moja deca biti u situaciji da probaju travu (skrz bi me iznenadilo da je drugacije) i smatram da je bolje da to uradi sa mnom, nego da pusi neko djubre i da ulazi u dugove i ostale gluposti zbog desetak eura kolko kosta jedna kesica sad...Klincima je najsladje ono sto je zabranjeno...Da li sam zato los roditelj? Da, mozda i jesam u ocima nekih od vas koji se smatrate Bogom dani da osudjujete drugacije stavove od svojih, ali bas me boli...Licemerno je braniti detetu besto sto si i sam radio/la i izigravati sveticu u njihovim ocima...Sto rece cupavka, zamisli da saznaju sa nekih drugih izvora...Kakva bih tek onda bila u njihovim ocima?

Iz kojih drugih izvora? Licemerno je, kazes? A da si prosla ulicom u kojoj je bio otvoren saht i ti upala i skoro poginula ili polomila kicmu - ti bi pustila svoje dete da tuda prodje? rekla bi mu - idi sine, ako se polomis polomio si se, kako da ti kazem da ne ides tuda kad se i meni desilo?! Ili bi rekla Nemoj ici tom ulicom, opasno je, a onda to potkrepila i maksimalnom zabranom (onolko kolko mozes). Dete je radoznalo, virilo bi, mozda bi i doslo do ivice sahta, mozda bi i ne poslusalo pa upalo; ali da li bas treba da ga - gurnes unutra, da se polomi, da vidi kako to izgleda: jer - bolje da ga ti ubacis nego neko drugi?
Uopste se ne radi o licemerju niti o izigravanju svetaca pred decom. deca nisu glupa, tacno. ali jesu deca, ijesu neodgovorna i cine glupe stvari. Zato su i zasticena zakonom do 18 godina, zato i postoje roditelji - da ih spasavaju od gluposti koje su u stanju u neiskustvu i neznanju da ucine. A ne zbog toga d abi ispali sveci pred decom. BEzveze.
 
I da cuveno opravdanje "POVUKLO GA DRUSTVO", dete koje je sigurno u sebe, koje voli sebe kakvo jeste nece posegnuti pri negovorima drustva, posto takvu osobu boli uvo sta drugi miste ona je prosto stabila, samouverena i sigurna u sebe. Naucno dokazano. Dakle jos jednom droga je bezanje u drugi svet. Sto ce reci da ako vase dete podlegne pod pritisak okoline znaci da ne voli sebe, da je nesigurno u sebe, a onda bi vi prvo ko roditelj trebali da se zapitate kako ste vi licno doprineli da vase dete ima potrebud da bezi u neku virtuelnu realnost, i da se zapitate cime ste doprineli da je vase dete nesigurno, povodljivo i da ne oseca lepo u svojoj kozi. Cisto malo za razmisljanje. Posto vidim da se ovde niko ne bavi pitanjem droga iz ove moje perspektive. Drusto je samo okidac, drustv samo ponudi drogu, a droga je idealan sistem bezanja od samog sebe.
 
I da cuveno opravdanje "POVUKLO GA DRUSTVO", dete koje je sigurno u sebe, koje voli sebe kakvo jeste nece posegnuti pri negovorima drustva, posto takvu osobu boli uvo sta drugi miste ona je prosto stabila, samouverena i sigurna u sebe. Naucno dokazano. Dakle jos jednom droga je bezanje u drugi svet. Sto ce reci da ako vase dete podlegne pod pritisak okoline znaci da ne voli sebe, da je nesigurno u sebe, a onda bi vi prvo ko roditelj trebali da se zapitate kako ste vi licno doprineli da vase dete ima potrebud da bezi u neku virtuelnu realnost, i da se zapitate cime ste doprineli da je vase dete nesigurno, povodljivo i da ne oseca lepo u svojoj kozi. Cisto malo za razmisljanje. Posto vidim da se ovde niko ne bavi pitanjem droga iz ove moje perspektive. Drusto je samo okidac, drustv samo ponudi drogu, a droga je idealan sistem bezanja od samog sebe.

Tako da umesto sto krivite drustvo , drugove, drugarice, ispitujete ko sta kim sta kako, bolje bi bilo da preispitate sami sebe i vase postupke prema vasem detetu. I da ukapirate da ste licno odgovorno za to kako se vase dete oseca u svojoj kozi i da ste licno odgovorni za to da li ce sutra imati potrebu da bezi u neku drugu kozu makar i na 2 sata.
 
S_K_V_O:
snowwoman:
a mogao bi da bude i potpuno iskren pa da kazes ono sto i antuntun...
kako se meni nije desilo da me povuce ili da predjem na nesto sto drugacije vozi? probala sam nekoliko puta u zivotu i prijalo mi je...poslednji put pre sigurno vise od godinu dana...a verovatno cu opet nekad...iako sam danas shvatila da sam u stvari narkoman... :)

Mozda su moje konstatacija pomalo nejasna. Ja samo hocu da kazem da je i trava mnogo opasna i da ne treba imati pristup `ja sam duvala i to je lose`. Jel posledice se mogu osecati i godinama kasnije. Ja se ne osecam kao narkoman, vec neko kome je trava mnogo naudila. Ako ti nije tesko poseti podforum zdravlje.
 
Da i pitanje: koje je to dete toliko stabilno, samouvereno i sigurno u sebe npr. u periodu od 13-17 god ili u uzrastu osnovca? Ja bi takvo dete volela da upoznam. A u prilog ce mi ici i anketa sprovedena u O.S. o broju ucenika koji su probali i koji su konzulmirali marihuanu.
Ja kad sam isla u O.S. marihuane nije bilo da se kupi u skolskom dvoristu.
Kakvo je Vase vreme bilo?
 
Elastica IncredibIe:
Pa ne znam,mislim da su ljudi koji redovno koriste kanabis potpuno prazni,neproduktivni i beskorisni jer jedino sto oni rade jeste izbegavanje stvarnosti.
Cak mislim da bi im trebalo zabraniti da se razmnozavaju :)
Ganju nikad nisam probala niti cu,sto se tice odnosa sa roditeljima nikad,ali APSOLUTNO NIKAD nije pokrenuta tema "droge" za ovih 30-ak godinica.
Cak,moji roditelji oduvek puse a ja eto ne.
Sto znaci da je uloga roditelja da nauce deta da pravilno razmislja jos odmalena,tako se ono nikad nece ni uhvatiti za to zlo jer ima cime pametnijim da upotpuni zivot.

dole trava !

ua narkomani !

:lol: Ovo je jos jedan stereotip. Trava je recimo dosta dobra (naravno da nije uslov :) ) za neke kreativne poslove - crtanje, slikanje, pravljenje muzike itd. Poznajem dosta ljudi koji je redovno konzumiraju a nisu ni prazni, ni beskorisni, ni neproduktivni - naprotiv... Ali ti mozda mislis da su umetnici kao takvi lezilebovici? I da ih treba obesiti na bandere? Zezam se :) Pojednostavljujes stvari ali ok - kapiram da je velikom broju ljudi dosta da cuju "t" od trava pa da im se zgadi zivot... tvoje pravo.

A o "izbegavanju stvarnosti" hihi, pa zavisi od definicije stvarnosti... al sada vec zvuchim kao opasan narkoman :lol:
 
Jos nisam roditelj, ali ako ne daj Boze to dozivim progutao bih ogromnu knedlu i sa cerkom, ili sinom, razgovarao mirnim tonom, jer tuca i galama moze stvoriti kontra efekat! Na neki nacin pokusao bih im utuviti u glavu da vise ne staju na tu pocetnu stepenicu ka paklu! Ali kad vide tatine fotke iz mladosti bice im tesko dokazati da je tata vodio zdrav zivot!
 
snowwoman:
Da i pitanje: koje je to dete toliko stabilno, samouvereno i sigurno u sebe npr. u periodu od 13-17 god ili u uzrastu osnovca? Ja bi takvo dete volela da upoznam. A u prilog ce mi ici i anketa sprovedena u O.S. o broju ucenika koji su probali i koji su konzulmirali marihuanu.
Ja kad sam isla u O.S. marihuane nije bilo da se kupi u skolskom dvoristu.
Kakvo je Vase vreme bilo?
u poslednjih par godina situacija se jako promenila,a ima svega nekoliko godina od kada sam zavrsila srednju,znam po jednom mom bratu i njegovim pricama.
inace u moje vreme bio je jedan diler heroina pa su ga izbacili.
a meni je jedna devojka iz razreda,i to jos godinu dana mladja,ne bi li me navukla,stavila u ruku kesicu marihuane.imala sam 16 godina,znaci drugi gimnazije i tada me to jednostavno nije zanimalo pa sam kesicu bacila.....hocu reci ako si ti razumno bice i ako znas sta hoces i sta neces,samo su opravdanja loseg drustva....ja sam svakakva drustva u zivotu imala,pa evom me ziva i zdrava sam,ne pusim ne drogiram se,popijem retko a i to mi nesto ne prija,i u saolidnoj sam psiho-fizickoj kondiciji....licno,nikad nisam razumela te preice sa drustvom...ili hoces ili neces.ako neces,jasno ti je sta ti je delati.i to se redovno srecem sa tim 'iskusenjem' (i da je samo to) i nikad se nisam pokolebala...
 
septembar:
...Licemerno je braniti detetu besto sto si i sam radio/la i izigravati sveticu u njihovim ocima...

Sad sam se uključio i nemam vremena da pročitam čitavu temu. Ali zamislimo jednu hipotetičku situaciju. Roditelj je imao suicidalne tendencije, odnosno pokušao je da izvrši samoubistvo. Kasnije se oporavi, ali u nekom periodu života njegovo dete dođe u istu situaciju, padne u depresiju i pokuša da izvrši samoubistvo. Da li bi bilo licemerno da takav roditelj brani detetu da se ubije? :lol:
Na kraju krajeva i on je to isto pokušao. Možda bi trebao da mu kaže: Samo napred, i ja sam to radio u tvojim godinama.
 
shaddow:
Sad sam se uključio i nemam vremena da pročitam čitavu temu. Ali zamislimo jednu hipotetičku situaciju. Roditelj je imao suicidalne tendencije, odnosno pokušao je da izvrši samoubistvo. Kasnije se oporavi, ali u nekom periodu života njegovo dete dođe u istu situaciju, padne u depresiju i pokuša da izvrši samoubistvo. Da li bi bilo licemerno da takav roditelj brani detetu da se ubije? :lol:
Na kraju krajeva i on je to isto pokušao. Možda bi trebao da mu kaže: Samo napred, i ja sam to radio u tvojim godinama.
Potpuno tacno.Neke nase greske deca ni po koju cenu ne treba da ponavljaju.
Bas suprotno,zahvaljujuci tim nasim losim iskustvima decu treba da sprecimo da isto to rade.
 
WithdrawnWater:
Iz kojih drugih izvora? Licemerno je, kazes? A da si prosla ulicom u kojoj je bio otvoren saht i ti upala i skoro poginula ili polomila kicmu - ti bi pustila svoje dete da tuda prodje? rekla bi mu - idi sine, ako se polomis polomio si se, kako da ti kazem da ne ides tuda kad se i meni desilo?! Ili bi rekla Nemoj ici tom ulicom, opasno je, a onda to potkrepila i maksimalnom zabranom (onolko kolko mozes). Dete je radoznalo, virilo bi, mozda bi i doslo do ivice sahta, mozda bi i ne poslusalo pa upalo; ali da li bas treba da ga - gurnes unutra, da se polomi, da vidi kako to izgleda: jer - bolje da ga ti ubacis nego neko drugi?
Uopste se ne radi o licemerju niti o izigravanju svetaca pred decom. deca nisu glupa, tacno. ali jesu deca, ijesu neodgovorna i cine glupe stvari. Zato su i zasticena zakonom do 18 godina, zato i postoje roditelji - da ih spasavaju od gluposti koje su u stanju u neiskustvu i neznanju da ucine. A ne zbog toga d abi ispali sveci pred decom. BEzveze.
Apsolutno se slazem sa tobom.NE samo u ovom postu nego i u ranijim postovima u ovoj temi. :)
 
Izvin'te, ali na ovo sada stvarno moram da napišem: trava - pa šta?!

Mnoogo je dug put od trave do šprica, pa i do redovne konzumacije. Ako mislite da vaš šesnaestogodišnjak nikada nije probao travu, ogromne su šanse da se varate.
Nema je u trafikama i to je većini dovoljno da je ne doživljavaju kao cigarete koje su, takođe, problem. I to, možda, veći.
Druga stvar, nema danas - probao pa bacio :roll:
Svi ste se uhvatili za probanje :lol: kakvo probanje, šta vam je? Pa u početku, kao i sve slične supstance, ne hvata kako treba i tu i samo zato možda neko okleva da sledeći put proba, ali ako su ga/je jednom nagovorili, nema mesta oklevanju sledeći put.

I nije to put ka paklu, ko je došao u stadijum da mu ispadaju zubi morao bi da se uozbilji, neke stvari dolaze sa godinama :roll: ne razum, ali da - smuči se čoveku.
I nije licemerno braniti detetu. Samo mi je zanimljivo da se malo ko (jao, neko jeste) izjasnio da to i sada radi, pored svoje žive, razumne dece. Ono, ne pred njima, ali radi to. Isto važi i za cigarete.
Ne radi se ovde o probao - pa ostavio, radi se o meri. Šta je sad, veći greh ako duva na svakih mesec dana nego ako to radi nedelju dana uzastopno pa posle ide na terapiju za odvikavanje? :lol: Svašta.
Mislim da nije vredno pomena braniti detetu takve stvari. U krajnjoj, ali zaista krajnjoj liniji, to jeste njegov život i neka ga živi kako hoće. Čim pređe 16-u već je dovoljno odgovorno za svoje postupke.
Od 15 do 18 samo je tri godine, one će proći vrlo brzo i vi ćete sami poželeti da se "odmorite od njegovih problema". Aca je, naravno, rekao istinu, samo je malo preterao i smorio, kao uvek.
Meru neće imati ona osoba kojoj taj svet postane zanimljiviji od onog u kome stvarno živi. A travu će probati i vukovac i miss maturske večeri i maloletni delikvent, Pera, Žika, Mira, Goca... Nema tu "pitanja karaktera" jer je trava prestala biti tabu, odavno. Niko, zaista, NE ŽELI da je nikada ne proba. Nastrašeni nekim jezivim filmovima samo će da se razbesne kada shvate da tu nema istine ili da im je neko namerno preuveličao situaciju.
I ne treba da sami uvodimo decu u to (da kupimo džok i drugarski podelimo) osim, možda, zbog lošeg tripa :lol: da ne histerišu sledeći put :mrgreen:
Fora i jeste upravo da to urade sa društvom, da je zabranjeno, ali da nije tabu, tako da niko ne zna, nešto poput seksualnih odnosa u tom uzrastu. Ipak se tako nešto podrazumeva, ne?
Ali do masovne pojave kondoma, bilo je gore das' ebemo nego da duvamo...
Recite šta znate o tome i to je najviše što možete da uradite. Ni trunku laži ili preuveličavanja. I, da, učinite da vašem detetu bude taman toliko dobro u životu da ne mora da se nasilno smeje...
Sve ostalo je na njemu, verovatno je teško prihvatiti da smo izgubili kontrolu, posle toliko godina, ali pre ili kasnije to će morati da se dogodi.
 
Lexa:
Ako svom detetu preuveličavate efekte i posledice trave, zapitajte se da li je, generalno, toliko loše što duvaju? Mislim, čemu preuveličavanje? Samo budimo realni.

Pa zato sto roditelji moraju da se brinu, to im je u opisu radnog mesta. Mogu ja da kazem "Duvam ceo zivot, tu i tamo, i nista mi nije, sta fali travi bla bla" ali bogami znam ljude kojima je duvanje "otkacilo" sizofreniju ili neke psihoze, kako se to vec sve zove... i to nisu babske price, nego stvarno jeste tako - ako imas neke predispozicije za te vrste oboljenja, trava (i druge droge, naravno) zesce odmaze... E sad, sto to moze da uradi i razvod roditelja, rat ili neki drugi stres - to je druga prica...
 
Ih, sad odosmo u drugu krajnost...po meni nije dobro ni duvati, ni pu.siti, ni konzumirati alkohol, ali necu da kazem da nisam probala, nesto sam nastavila nesto nisam, ali generalno ne bih volela da mi dete takve stvari uvede kao nesto najnormalnije, i da mu na kraju ode jetra dodjavola, zakrci arterije zbog duvana ili mu mozak propadne od trave. Kao sto neko rece sve treba da ima svoje granice pa i koriscenje trave. Mada svejedno mislim da bi granica tu trebala da se povuce na nuli. Cigare jesu stetne po zdravlje ali nisu (toliko) stetne po mozak kao trava. Upoznala sam jednog decka koji je neko 86 godiste, i duva vec ko zna koliko godina, izgleda uzasno, koza mu je sasusena kao kod pedesetogodisnjaka, sad je nesto rasejan, a da ne spominjem da se sa mojom drugaricom upoznavao pet puta, a da se prethodnih puta nije uopste secao. Izvinte ali tako nesto sa cigarama ne moze da se desi, koliko god paklica pusili dnevno. Tako da dolazim do konacnog ulitmatuma - cigare i alkohol moze (ako bas mora) u odredjenoj meri, trava moze jednom i vise nikad. U suprotnom izbacujem iz kuce, jer necu da gajim odsutno, rasejano bice bez memorije. I tacka.
 
snowwoman:
Da i pitanje: koje je to dete toliko stabilno, samouvereno i sigurno u sebe npr. u periodu od 13-17 god ili u uzrastu osnovca? Ja bi takvo dete volela da upoznam. A u prilog ce mi ici i anketa sprovedena u O.S. o broju ucenika koji su probali i koji su konzulmirali marihuanu.
Ja kad sam isla u O.S. marihuane nije bilo da se kupi u skolskom dvoristu.
Kakvo je Vase vreme bilo?

Svi smo mi jednom probali marihuanu iz fazona, jedno je kad neko jednom proba, a drugo je kad neko krene cesto da je konzumira.
 
Mackic:
Ih, sad odosmo u drugu krajnost...po meni nije dobro ni duvati, ni pu.siti, ni konzumirati alkohol, ali necu da kazem da nisam probala, nesto sam nastavila nesto nisam, ali generalno ne bih volela da mi dete takve stvari uvede kao nesto najnormalnije, i da mu na kraju ode jetra dodjavola, zakrci arterije zbog duvana ili mu mozak propadne od trave. Kao sto neko rece sve treba da ima svoje granice pa i koriscenje trave. Mada svejedno mislim da bi granica tu trebala da se povuce na nuli. Cigare jesu stetne po zdravlje ali nisu (toliko) stetne po mozak kao trava. Upoznala sam jednog decka koji je neko 86 godiste, i duva vec ko zna koliko godina, izgleda uzasno, koza mu je sasusena kao kod pedesetogodisnjaka, sad je nesto rasejan, a da ne spominjem da se sa mojom drugaricom upoznavao pet puta, a da se prethodnih puta nije uopste secao. Izvinte ali tako nesto sa cigarama ne moze da se desi, koliko god paklica pusili dnevno. Tako da dolazim do konacnog ulitmatuma - cigare i alkohol moze (ako bas mora) u odredjenoj meri, trava moze jednom i vise nikad. U suprotnom izbacujem iz kuce, jer necu da gajim odsutno, rasejano bice bez memorije. I tacka.

A da se zapitas zasto tvom detetu treba bezanje u neki drugi svet? Znas da se ne lazemo ja sam isao na grupnu terapiju najvise ne bilo narkomana a malo nas sa manjim problemima od narkomanije ako se problemi ikako mogu porediti. I niko od njih nije imao normalnu porodicu, i niko od njih se nije osecao lepo u svojoj kozi. I zato su i duvali i drogirali se. I da se ne lazemo, nisu to bile neke propalice, bilo je i vukovaca , vecinom ljudi nadprosecne inteligencije, koje su roditelji stucali, nekima su vukove diplome, priznanja sa tahmicenja cak zavrsavali u djubretu. . Znam da sam ovo 100X ponovio ali cu da ponovim jos toliko ako treba da bi vam utuvio u glavu.

S A M I
STE
KRIVI
AKO SE
VASE DETE
OSECA LOSE U SVOJOJ
KOZI I AKO JE NESIGURNO U SEBE
A TO DOVODI DO TOGA
DA VASEM TETETU TREBA
BEZANJE U NEKI LEPSI SVET
MAKAR I NA PAR SATI
DA MU TREBA DA DOKAZE
DA NESTO VREDI
PRVENSTVENO SAMOM SEBI
A POSLE I DRUGIMA
A DROGA JE IDEALNO SREDSTVO
ZA TAKO NESTO
 
Nije bezveze marihuana zabranjena, a alkohol i cigarete nisu. Marihuana menja svest o stvarnosti. Zabranjena je i voznja u pijanom stanju - znaci da i alkohol u vecoj kolicini menja svest o stvarnosti. U manjim kolicinama alkohol ne menja svest. Cigarete su stetne i po osobu koja pusi, i po pasivne pusace, ali svest ostaje netaknuta. Uostalom, ako sam vas dobro razumela, osoba koja pusi marihuanu ima haluncinacije, zbog kojih moze da pocne da histerise. Kako onda da to stanje dozvolim detetu :shock:
Mada, po tom rezonu, morala bih da mu zabranim i da se napije :smile:
 
Da, bilo bi pozeljno!

I mislim, ne razumem jednu stvar: stalno se prica o tome kako zaboga dete mora da proba, detetu je zanimljivo zabranjeno. Zasto onda broj dece koja probaju (?!) da obiju kola, ili trafiku, ili necviji stan, ili menjacnicu nije veci - ako je tako normalno da je zabranjeno najsladje?! Verovatno zato sto su takva dela mnogo manje socijalno i porodicno prihvatljiva (hm, tesko ko cak i od ovdasnjih tematskih 'duvaca' marihuane nakon smestanja deteta u krevet ce da trkne nesto da obije, a jos manji broj ce da kaze svom adolescentu "Sine, ako te uvati napast da bi iscupo radio iz komsijinog BMWa, reci tati - pa cemo zajdno; bolje samnom nego sa nekim drugim, ovako ako te odvedu u miliciju bar ces biti u pratnji roditelja!").

Stvari se mogu zvati raznim imenima, ali droga ostaje droga, kradja ostaje kradja, pijanstvo ostaje pijanstvo - kanabis jeste droga, i upotreba i zloupotreba su zakonom zabranjeni, kao i distribucija i prodaja: da vam upadne murija dok malo duvate kad decu stavite na spavanje, slatko bi vas priveli da zanocite u zatvorskoj celiji, a po novom zakonu decu bi vam mogao oduzeti centar za socijalni rad, privremeno ili trajno, makar vam to bio jedini dzo.int koji ste u zivotu dunuli! To sto se zakon kod nas ne sprovodi ni po mnogo strasnijim pitanjima nego sto je zloupotreba i upotreba kanabisa, druga je stvar. Ali zakon o tome itekako postoji, i da malo duvate dok vam deca spavaju na primer u Kanadi, a prijavi vas komsija jer oseti travuljinu iz vaseg stana, ne biste vise videli svoju decu; poslednje sto biste videli bio bi socijani radnik koji ih odvodi u nepoznatom pravcu i policajac koji (u lisicama!) odvodi vas.
 

Back
Top