TIBI - TIBI - TIBI

Tačno tako. Lepo si to rekla. Kada čovek izgubi tu “vezu sa sitnicama” običnim stvarima, on onda prestane da uživa u životu i malim stvarima koji ga čine srećnim.
To što kažeš da postoje ljudi koji bi “preko hleba hteli pogaču i ništa ama ništa ih ne može učiniti srećnima” je istina, i to sam čitala negde da to nezadovoljstvo se javlja kod onih ljudi koji imaju krut SUPEREGO ko želi više, ko želi da grabi više i više……
I tako prikupljanjem materijalnih stvari za sebe misli da je sve srećniji i srećniji, a u stvari je obratno……
Samo veza sa sitnicama, sa nekim sitnim nadasve običnim stvarima, veza sa prirodom koja je neraskidivi deo čoveka, omogućava da se oseti prava radost života.
 
Podrzavam misljenje i Lexe i novcica.

A za ove sto bi , al nebi , sto bi u seoski turizam.
Uopste vam ne treba nista da bi to odradili .
ima puno praznih kuca u planinskim delovima srbije i pustice vas ljudi da u njima zivite, necete biti gladni ,zedni , ni hladno vam nece biti. Ima sume pa ko na vreme misli njemu nije hladno.
Bicete rastereceni brige o hrani i gladi, brige o poslu i karijeri, brige o deci u loshem drustvu.
Gledacete svoju decu kako rastu , kako se raduju i tuguju jer ce uvek biti tu negde u blizini.
E negde imaju i drustvo pa mogu stvarno da se razvijaju kao socijalna bica.
Na kraju necete dospevati u iskusenje da napravite jedan od grehova, vec cete imati mnogo skromniji jelovnik , ali i zdraviji.
Neznam ko ce duze ziveti , kopija na planini ili kopija u gradu, kopija bez nekih ambicija ili kopija sa ambicijama i frustracijama, kopija koja ne mazi decu ali je sa decom stalno ili kopija koja razmazuje <> decu ali ih i nevidja cesto,mala kopija ili VELIKA kopija.
 
Novcic_u_fontani:
Lexa:
Da, prosto, odgovorim na temu:
Kad si bila mala ti nisi bila srećna?
Zašto majka nije otišla da sa Bušmanima nađe sreću?
Navikla se žena, lepo, na komotan život i zna da će se samo uzalud izmaltretirati...
DECA SU SREĆNA BIĆA. NJIMA NE TREBAJU PARE, NAKIT, KOLA, NE TREBA IM LUKSUZ DA BI BILA SREĆNA. TO SAMO ODRASLI MISLE DA ĆE SVOJU DECU USREĆITI KUPUJUĆI IM SVE ŠTO POŽELE.
Život sa Bušmanima je za dete "Tibi-inih" godina potpuno isti kao život u bogatoj američkoj porodici.

Slažem se sa tobom da su deca srećna bića, sama po sebi.
UPRAVO TO I HOĆU DA KAŽEM: deci nisu potrebne ni pare, ni luksuz, ni trka za kupovinom nekih stvari da bi oni bili “zadovoljni”. Ali primeri nekih američkih porodica, su dovedene do vrhunca “zavisnosti” od materijalnih stvari. Žive da bi kupovali stvari.

Život sa Bušmanima za Tibi nije isto kao život u bogatoj američkoj porodici.Uzmimo da je Tibi npr. dete iz upravo takve jedne “bogate američke porodice”, svakako da za nju će to biti nešto sasvim novo, drugačije od onog sveta u kom je odrasla, provesti jedno vreme sa ljudima koji žive pod vedrim nebom, jedu tek onda ako nešto rodi i ako nešto nađu u prirodi, pale vatru i onda kada u džepu nemaju zrno šibice, pravljenje lekova od prirodnih materijala….itd….suština je u tome, oni su samo hteli da joj pokažu da postoji život i bez TV, najnovijeg singla, najnovije lutke Barbi, da nije uvek “prvi u odeljenju” ko nosi Nike patike, već ko zna stotinu drugih reči koje drugi ne razumeju šta znače, ko zna bezbroj pesama i hiljadu drugih stvari o životinjama, ljudima, kulturi, običajima, drugim civilizacijama….

Smatram da se oni nisu “uzalud izmaltretirali”, to je bila njihova misija i smatram da to ima veoma veliki značaj za Tibi ili za bilo koje drugo dete. Smatram da je to hiljadu puta vrednije nego jedna poseta Diznilendu.
Uvideti razliku između stvarnosti i “veštačke stvarnosti” života.
Zato je meni ova priča o Tibi super.
Naravno da nije isti život, poenta mog teksta je bila kritika na to da je detetu neophodna promena života da bi bilo srećno. T.j. da dete uopšte ima potrebu da svoju sreću traži.
Tibi bi, kao dete, bila srećna ma gde da je.
A sama priča o njoj je zaista zanimljiva jer je naučila korisne i one ZAISTA BITNE stvari u životu. Možda će, stvarno, gledati na zaluđenost svojih drugova markom patika i mob. telefona sa određenom dozom čuđenja ili, čak, gađenja. :wink:
 
Naravno da detetu nije neophodna promena mesta da bi bilo srećno. Nisam ni mislila o “vaspitavanju deteta u Africi”, kao što su neki to na početku protumačili, već je zapravo reč o duhovnom obogaćivanju Tibine ličnosti.
Tibi nema potrebu da traga za srećom. To je logično, jer je ona još uvek dete.
Ali je bitno to što je “videla da postoji drugačije”, pa će samim tim vraćajući se u svoju “civilizaciju” shvatiti koliko mali značaj ima neka “marka patika” ili “marka mobilnog” telefona, i obzirom na sagledavanje dva različita sveta, uslova u kojima ona živi, zaključiće koliko je zapravo srećna kada se vrati kući.
To je cela poenta priče.
Drago mi je što je shvaćena suština priče. :D
Pozdrav
:wink:
 
Totalna je nebuloza i zlocin odvesti dete sa zapada, staro 3-4 god, medju primitivne busmane I OSTAVITI GA SAMO. Postoji nesto sto se zove separaciona anksioznost. Ne znam koliko je provela tamo, ali taj period prvih 5 godina zivota je period kad se gradi temelj licnosti. Dete imitira ljude oko sebe i tako uci. Verovatno ce trajno nositi neku grimasu i tik busmana. Kad postane devojka lozice se na suvonjave crnce. Zbog burnih ranih dozivljaja, imace granicnu psihopatsku licnost zeljnu neprekidnih reskiranja, pod uslovom da ne postane visestruka licnost.
Pricate o nekoj sreci koju je dete tamo pronaslo i naucilo da se raduje malim stvarima, to je ona prica sto manje znas manje patis, beg u blagostanje nesvesnog neznanja, spustanje na nivo zivotinje.
Te price o povratku prirodi lepo zvuce, ali ne kroz odbacivanje dostignuca nase civilizacije. Verovatno njeni roditelji zele da je ucine sposobnom i za jedno i drugo, ali to se zove prezahtevni roditelji.
Pravo vreme za odlazak u afriku je vreme, oko 40.godine zivota. Tada je covek vec formiran i prilicno ostvaren u zapadnoj civilizaciji. Jer prvi period zivota je preiod za ostvarenje u drustvu, porodica, profesija. Ali kako vreme odmice, unutrasnji put postaje bitniji i tad odlazak u divljinu zapravo znaci silazak u nepoznate, arhetipske predele nesvesnog i licnost se dalje produbljuje i razvija…
Recite africi u sebi da saceka, jos je rano za nju. Trudim se da me ne interesuje nista drugo sem polaganja preostalih ispita na faksu
 
random_cloud_form:
Totalna je nebuloza i zlocin odvesti dete sa zapada, staro 3-4 god, medju primitivne busmane I OSTAVITI GA SAMO. Postoji nesto sto se zove separaciona anksioznost. Ne znam koliko je provela tamo, ali taj period prvih 5 godina zivota je period kad se gradi temelj licnosti. Dete imitira ljude oko sebe i tako uci. Verovatno ce trajno nositi neku grimasu i tik busmana. Kad postane devojka lozice se na suvonjave crnce. Zbog burnih ranih dozivljaja, imace granicnu psihopatsku licnost zeljnu neprekidnih reskiranja, pod uslovom da ne postane visestruka licnost.
Pricate o nekoj sreci koju je dete tamo pronaslo i naucilo da se raduje malim stvarima, to je ona prica sto manje znas manje patis, beg u blagostanje nesvesnog neznanja, spustanje na nivo zivotinje.
Te price o povratku prirodi lepo zvuce, ali ne kroz odbacivanje dostignuca nase civilizacije. Verovatno njeni roditelji zele da je ucine sposobnom i za jedno i drugo, ali to se zove prezahtevni roditelji.
Pravo vreme za odlazak u afriku je vreme, oko 40.godine zivota. Tada je covek vec formiran i prilicno ostvaren u zapadnoj civilizaciji. Jer prvi period zivota je preiod za ostvarenje u drustvu, porodica, profesija. Ali kako vreme odmice, unutrasnji put postaje bitniji i tad odlazak u divljinu zapravo znaci silazak u nepoznate, arhetipske predele nesvesnog i licnost se dalje produbljuje i razvija…
Recite africi u sebi da saceka, jos je rano za nju. Trudim se da me ne interesuje nista drugo sem polaganja preostalih ispita na faksu

Kao prvo TO NIJE ZLOČIN. A to što je među “primitivnim Bušmanima” ne znači da nešto dobro neće naučiti od njih. Postoje i neke porodice koji svoju decu odvode među drogirane i bogate prijatelje, i rođake koji žive u vilama sa bazenima i voze se svaki dan džipovima, organizuju često žurke za bogate i “krem društvo”, nisam baš sigurna u kakve će ljude ta deca izrasti. Možda će se devojčice “ložiti” na narkomane ili ljude koji su olako došli do velikih para.

Ne bih se složila ni sa tim da će to dete postati “višestruka ličnost” ili imati “psihičke probleme” zbog ranog odlaska u Afriku, hiljade porodica postoje koje žive u dve različite zemlje, (sasvim suprotne) pa im deca nisu postala nenormalna ili pak “višestuke ličnosti”, već jednostavno samo kosmopolite.

Tačno je da je naučila da se raduje malim stvarima (žalim što nisi gledao emisiju), i nije to priča “što manje znaš – manje patiš”, baš naprotiv, više je saznala i samim tim to je “blagostanje znanja”, a ne kao što si ti naveo “neznanja”.
Kao drugo, njeni roditelji uopšte nisu zahtevni. Oni je nisu odveli tamo pod prisilom, već zato što je to želela. Svakodnevno su joj poklanjali ljubav, pažnju i obrazovanje (jer joj je majka kao što sam već rekla učiteljica). NISU JE OSTAVILI SAMU. Bili su tu. Njeni roditelji su divni ljudi, što se i u samoj emisiji moglo primetiti.
I sa još nečim se ne mogu složiti: da je pravo vreme za odlazak u Afriku 40 godina. Neko sazre pre, neko kasnije. To je individualno. Nemožemo čekati 40 godina, pa tek onda ići u Afriku. Sada ispada da ni Tibini roditelji nisu trebali da idu u Afriku jer možda nemaju još 40 godina. Neko može i da studira, radi i putuje u Afriku. Neko ne. Neko može samo jednu od tih stvari. Prema tome, sve je to individualno.
 
Novcic_u_fontani:
TIBI – TIBI - TIBI

Da li je neko gledao jednu nesvakidašnju emisiju o jednoj simpatičnoj devojčici koja ise zove Tibi i koju su roditelji odveli u Afriku, tačnije među Bušmane da živi i pri tom nauči više stvari o prirodi, golom preživljavanju u Africi, ona ima svega tri-četiri godine. :D
Moje mišljenje je da je to zaista super, i bila sam oduševljena tom emisijom. Devojčica je tako puno naučila o Africi, životinjama, Bušmanima, opstanku u divljini, svugde je išla sa njima, jela zajedno sa njima, pravila razne “stvarčice” za upotrebu, itd..i svašta još :shock: ..... Njena majka je (ako se ne varam učiteljica) tako da je ona tamo i učila pa ništa nije izgubila što se obrazovanja tiče.

U stvari suština je u tome, oni su je poslali tamo da bi ona spoznala šta je to sreća u životu. Bušmani umeju da se raduju običnim stvarima. Stalno pevaju pesme, igraju i raduju se životu, svakom novom danu. :D :D Mislim da su hteli da je nauče da čovek može biti srećan iako nema ništa.

Šta vi mislite o tome, o novoj folozofiji o sreći “Tibi”? :D :D :D

Gledala sam to. Slatka mala...Nego mene zanima nesto drugo. Primeticete da je devojcica u potpunosti poprimila Busmanski nacin prezivljavanja, veru u Bogta(tj. Bogove). I sama smatra sa svojih 4 godine (mala je izuzetno bistra, zakljucujem odusevljeno nakon gledanja filma) da je Busmanka.
Je li to znaci da je ona ogla biti i Eskim, ako bi je poslali Eskimima??? :?
 
Nisi me razumela sto se tice 40.godine. nema nista lose otici kao turista bilo gde bilo kada ma koliko god da imas godina. Ali ako odes u cilju da zivis tamo s bushmanima, onda je pravo vreme oko 40. a ne 4. godine.
To sto kazes da su otisli tamo jer je devojcica zelela je smesno i ne bih da komentarisem.
OK sad kazes da su roditelji tamo uz nju, to vec malo menja stvari. Ali sam i dalje protivnik eksperimenta koji su izveli s detetom.
Ipak, nisam gledao emisiju, pa da ne pricam vise.
 
Pazi, razumem ja šta si hteo da kažeš, samo jedno moram da dodam vezano za godine, ako dete od 4 godine može da živi negde gde neće biti ni “gladno, ni žedno”, gde će imati svu udobnost, a pri tom nije bitno sa kakvim ljudima, onda se ni u tom slučaju ne može opravdati proveden deo života jednog deteta ma gde, pa makar to bilo i u “bogatoj američkoj porodici”. Zar nije to veći “zločin” ?

Devojčica je želela da vidi Afriku i sve te životinje. I sigurno je oni ne bi ni “prisiljavali” da živi jedno vreme “pod vedrim nebom” sa Bušmanima, ukoliko ona to ne bi želela. Sve je to došlo sasvim spontano, jer je ona to želela, počela je da se prvo druži i igra sa Bušmanskom decom i ne bih sada da prepričavam celu emisiju.

Ono na čemu sam ti ja zamerila je to što si to okarakterisao kao “pogrešan put” ili “zločin".
Priznajem da je to nešto novo. Ali ni u kom slučaju ne može biti “zločin”.
 
Mrtvorod:
Novcic_u_fontani:
TIBI – TIBI - TIBI

Da li je neko gledao jednu nesvakidašnju emisiju o jednoj simpatičnoj devojčici koja ise zove Tibi i koju su roditelji odveli u Afriku, tačnije među Bušmane da živi i pri tom nauči više stvari o prirodi, golom preživljavanju u Africi, ona ima svega tri-četiri godine. :D
Moje mišljenje je da je to zaista super, i bila sam oduševljena tom emisijom. Devojčica je tako puno naučila o Africi, životinjama, Bušmanima, opstanku u divljini, svugde je išla sa njima, jela zajedno sa njima, pravila razne “stvarčice” za upotrebu, itd..i svašta još :shock: ..... Njena majka je (ako se ne varam učiteljica) tako da je ona tamo i učila pa ništa nije izgubila što se obrazovanja tiče.

U stvari suština je u tome, oni su je poslali tamo da bi ona spoznala šta je to sreća u životu. Bušmani umeju da se raduju običnim stvarima. Stalno pevaju pesme, igraju i raduju se životu, svakom novom danu. :D :D Mislim da su hteli da je nauče da čovek može biti srećan iako nema ništa.

Šta vi mislite o tome, o novoj folozofiji o sreći “Tibi”? :D :D :D

Gledala sam to. Slatka mala...Nego mene zanima nesto drugo. Primeticete da je devojcica u potpunosti poprimila Busmanski nacin prezivljavanja, veru u Bogta(tj. Bogove). I sama smatra sa svojih 4 godine (mala je izuzetno bistra, zakljucujem odusevljeno nakon gledanja filma) da je Busmanka.
Je li to znaci da je ona ogla biti i Eskim, ako bi je poslali Eskimima??? :?
Mmmmmmmmmmm, da. Razumela sam da je u pitanju Amerikanka, a oni su vaspitani da su ono gde su. A, krv nije voda... Da dodje vanzemaljac u Ameriku na par dana pa se predomisli i ostane da živi bio bi Amerikanac.
U svakom slučaju, ma gde da je zavrsila, Tibi bi (kao što i jeste) bolje prošla nego tamo odakle je otišla. :D
 
Novcic_u_fontani:
Pazi, razumem ja šta si hteo da kažeš, samo jedno moram da dodam vezano za godine, ako dete od 4 godine može da živi negde gde neće biti ni “gladno, ni žedno”, gde će imati svu udobnost, a pri tom nije bitno sa kakvim ljudima, onda se ni u tom slučaju ne može opravdati proveden deo života jednog deteta ma gde, pa makar to bilo i u “bogatoj američkoj porodici”. Zar nije to veći “zločin” ?

Devojčica je želela da vidi Afriku i sve te životinje. I sigurno je oni ne bi ni “prisiljavali” da živi jedno vreme “pod vedrim nebom” sa Bušmanima, ukoliko ona to ne bi želela. Sve je to došlo sasvim spontano, jer je ona to želela, počela je da se prvo druži i igra sa Bušmanskom decom i ne bih sada da prepričavam celu emisiju.

Ono na čemu sam ti ja zamerila je to što si to okarakterisao kao “pogrešan put” ili “zločin".
Priznajem da je to nešto novo. Ali ni u kom slučaju ne može biti “zločin”.

Roditelji cesto cine zlocine prema deci iz neznanja.
Zato se kaze da deca ispastaju grehe roditelja.
OD svih zlocina danas se jedino priznaje udarac (batine koje mogu da budu i vaspitne i zivotinjske , i pozitivne i negativne su iskljucene) i fizicka odsutnost.
Ovde postoji mogucnost da iz dobre namere , koja se mogla ostvariti i u srecnoj siromasnoj porodici u istom gradu, napravimo loshu.
Ima puno pozitivnih efekata promene okoline , ali kod deteta tako malog uzrasta cini mi se da mu se uzima veza za jedno podneblje koje se zove DOM.
Ako krizira coveku je uvek lakse kad je na svome.
Ovde je dete odmah globalista i sirih pogleda , sto jeste dobro ali i opterecujuce za licnost deteta.
Mada nisam ovde strucnjak i onda je ova tema za dom i porodicu , a ona ipak nije jer je poenta u taktici razvijanja veze sa prirodom(sekundarno) i setnja kroz vishe sistema vrednosti da bi se ustanovio pravi bez subjektivnih pogleda i sistematske greske pocetnog mesta odrastanja.
ZNACI ako je smisao price bila da preciziram:
setnja i upoznavanje deteta sa vishe sistema vrednosti da bi samo obrazovalo svoj sistem vrednosti a ne da ga kopira od roditelja i blize drustvene okoline, onda je takav "eksperiment" mozda bolje raditi u kasnijem detinjstvu gde ce takodje imati efekat ali nece ukidati rodni kraj i vezanost za njega.
 
Јој, јежим се кад се каже да је дете само ХТЕЛО да иде у Африку! Свако ко има мало дете зна да га може за пар минута убедити да нешто пожели и да поверује у нешто, и да ће дете радо прихватити сваку лепо сервирану идеју родитеља. Толико о њеној ВОЉИ!
А замислите тај културолошки шок кад се дете после неколико најбитнијих година живота врати у цивилизацију из које је потекло! Колико ће јој година требати да се адаптира на западни начин живота? Где ће припадати?
Друго: уколико и остане цео живот у Африци да ли ће тамо бити заиста прихваћена? Мислите да је њима нормално да им у племену живи бело дете, да не примећују разлику? Хоће ли она икада моћи да постане Бушманка?
ОК ако је нека породица изабрала такав начин живота, али мислим да не треба глорификовати и такав начин васпитања детета. Ако ћете већ да вршите корените промене, вршите га у свом животу, а децу васпитавајте у окружењу којем припада. Верујем да је у Африци интересантно, али ако хоћете да научите дете да се дружи са природом и да се сами саживите са њом, маните се компјутера па право на пољанче! Има и код нас прелепих предела, нетакнуте природе,али ко је спреман да проведе годишњи одмор без купатила, климе, телевизије и свега на шта смо навикли?
П.С. И шта јој вреди сопствени систем вредности кад ће увек морати да се уклапа у владајући систем вредности у неком друштву?
 
krvolok:
Najnovija vest : Bušmani pojeli Tibi !!!
'ajde sad malo da analiziramo, sa filozofskog aspekta, " Pipi, dugu čarapu " ili " Kekeca ", važi ?!?
Пипи би била захвална тема, али не верујем да се ико више сећа Кекеца и његовог лика и дела!
 
Hellen:
П.С. И шта јој вреди сопствени систем вредности кад ће увек морати да се уклапа у владајући систем вредности у неком друштву?

Najbolje prolaze oni najprilagodjeniji jednom sisemu vrednosti , ali sistemi vrednosti se najcesce dekadno smenjuju u nekim oblastima zivota.

I da ja pitam dali bi ti pristala da budes oblikovana onako kako danas nalaze vladajuci sistem u Srbiji: pohotno,lascivno, primitivno, lakomo, povrsno, necasno, polukriminalno.....
 
Tuzni_patak:
Hellen:
П.С. И шта јој вреди сопствени систем вредности кад ће увек морати да се уклапа у владајући систем вредности у неком друштву?

Najbolje prolaze oni najprilagodjeniji jednom sisemu vrednosti , ali sistemi vrednosti se najcesce dekadno smenjuju u nekim oblastima zivota.

I da ja pitam dali bi ti pristala da budes oblikovana onako kako danas nalaze vladajuci sistem u Srbiji: pohotno,lascivno, primitivno, lakomo, povrsno, necasno, polukriminalno.....
Па знаш шта, ја сам расла и васпитавана у неком другом времену и мој систем вредности се никако не уклапа у данашњи систем вредности у Србији. С једне стране то је хендикеп ,јер се не уклапам у све ово око мене, а са друге стране помало сам и поносна на то. Искрено речено, не знам шта је боље. Сам кажеш да најбоље пролазе најприлагођенији, а једина моја предност је осећај да сам на неки начин изнад њих.(Ал ми је утеха! :? )
 
Svako misli da je ono izgradjeno u njemu vrednije od površnog oko njega.
često je to istina.
često se podsvesno izabere ono najekstremnije dobro u nama , a neprilagodjeno , i ono najgore u svetu prilagodjenih,da se kontrastom preuveliča poenta.

U Srbiji nije potrebno toliko se potruditi jer je primenjen čuveni recept iz američke teorije smene političkih sistema. Posle svakog sistema TREBA UVESTI ANARHIJU DA BI SE NOVI LAKŠE PRIMIO u psihi ljudi.Zato su postojale 90'99 i dafina i zajam.
Da vas ne zbuni priznavanje dafine , to je uradjeno kao dil velikim bogatašima iz senke koji su otkupljivali dafininu deviznu ptednju još od kad je zatvorila vrata.I zbog nekretnina .

IPAK VIŠE CENIM ONE KOJI SVOJE NEPRILAGODJENOSTI NE SHVATAJU KAO RUDIMENTE JEDNOG VREMENA VEĆ AKTIVNO RADE NA OŽIVLJAVANJU SVOJIH VREDNOSTI . DA RUDIMENTI PONOVO POSTANU VREDNOSTI SISTEMA. "HEROJI PALOG VREMENA"
 

Back
Top