TASOS - u reči i slici

Uopste nije problem na ring road-u pronaci put za Kavalu,nema potrebe da se toliko opterecujete,zaista je sve jasno,nego mi smo se spetljali u povratku.Nismo se na dobrom mestu iskljucili sa autoputa ka Evzoni prelazu i otisli...da ne kazem gde.Sat vremena smo izgubili lutajuci okolo naokolo!Treba dobro gledati table posto nije sve najsjajnije obelezeno tj. obeleze skretanje na samom iskljucenju,nema nigde pre toga.
 
nikana1:
Imas mini kuhinju za brza jela (spageti i sl.), ali ima nasih koji nose meso i namirnice iz Srbije i uz to povedu tastu ili svekrvu da kuva i cuva decu... Ovo je bukvalno tako.
Do sada su ovim hotelom svi zadovoljni. Sobe su prostrane, ali ne znam bas za cetvoro odraslih...Ne znam, mozda nisu iste kvadrature sve sobe.
Hvala nikana, pa više od čajne kuhinje nam i ne treba.Meni je zbog supe iz kesice, a što se mesa tiče, nije mi ni palo na pamet.Istina, vidjala sam te varijante kad porodica povede babu,a ona samo što ne raspali roštilj u sobi.
A soba...pa kako bude.Zguraćemo se nekako.Ionako nam treba samo da prespavamo.Idem na odmor i neću dozvoliti da mi ga bilo šta pokvari.
 
Ovo je slika rekonstruisanog mehanizma uz pomoc kog se ranije proizvodilo maslinovo ulje. Ceo taj mali 'pogon' se nalazi u selu Panagia. Ispred istog je sada nesto kao prodajni prostor-muzej-galerija u kom cete naci mnostvo slika i objasnjenja kako je to nekada bilo.

pressbw0.jpg


Ispred samog starog pogona se nalazi drvena tabla sa detaljnim objasnjenjem funkcionisanja mehanizma, korak, po korak.

tablaav2.jpg
 
zna li neko može li se iznajmiti čamac negde na tasosu pa da se tako obilazi...

Mozes da uplatis organizovanu voznju brodicem - jednodnevni izlet, ali bas sam da iznajmis camac i vozis...ne znam. Videcemo sta ce Nikana reci.

U "Idei extra" mozes da kupis, na snizenju, za 500 dindzi gumeni, narandzasti camac "Explorer 2", sve sa dva vesla i pumpom. Duzina 1,80m. Staje u kutiju velicine manjeg kofera. I problem resen. ;)
 
Ma, kupis par komada. Cim jedan probusis, sedas u drugi.

Eno, moj muz svakog dana vezba po dva sata veslanje. Od kad sam cula da na Tasosu nema auto gasa, resih u camcu da nas voza. (he, he, he...)

Upravo nosi dve lezaljke i dva suncobrana od prizemlja do drugog sprata, da bi stekao kondiciju za spustanje i podizanje opreme do Notos plaze i nazad.

_____________________________

Salim se, naravno.

Camac u Idei stvarno postoji po toj ceni (bio 1000 sad je 500), ali je bezbedan samo za par metara voznje po jednoj uvali. Mada komotno u njega mogu da sednu dve odrasle osobe.
 
Kratko sa Tasosa sa par informacija:

- putovao sam u nedelju 01.07. i to baš sa talasom Turaka. Bilo je malo naših registracija, uglavnom EU. Zbog toga smo čekali da uđemo u Makedoniju 2,5 sata - od 16:10 do 18:40. Makedonci upisuju ručno podatke iz pasoša ali ne znam zašto gnjave jer i naši upisuju (naše podatke, ne znam za strance) pa sve brzo ide. Ako sam dobro video Makedonci za upisivanje podataka iz naših pasoša troše znatno manje vremena nego za Turke, ne znam zašto. Kada sam stigao na našu granicu red je počinjao odmah od naše rampe ali kad sam stigao na red kod Makedonaca vidim da se red prepolovio. Na osnovu toga zaključujem da sam bio u "talasu".

- Ovde je vreme trenutno IDEALNO, ne može bolje biti, temp. je oko 32 oC, pirka vetrić a temperatura mora (u Pefkariju) je 25-26 oC - mlaka :)

- išao sam preko Nea Peramosa, karta za auto je 20,20€ + 2x3,50€ za nas dvoje. To je 10€ skuplje nego preko Keramotija a kraće je, za sve one koji idu na jug ostrva, 78km. Red vožnje do 06.07. je isti k'o prošle godine (imate ga na www.peramos.info) a onda će MOŽDA biti izmena. Uglavnom, džaba sam se plašio, ferry od 10:45 je bio popunjen 1/5, dakle skoro prazan.

- internet :) pa, najbolja varijanta je da, ako imate, ponesete lap-top i zakačite se wireless-om za Hotel Alexandra beach, veza je de luxe, Skype radi odlično a cena je 3€ za 1h, 5€ za 2h, 10€ za 6h... - ali pošteno, kad završite izlogujete se, preostalo vreme trošite kasnije (meri se na sekundu, možete ga potrošiti u toku 3 meseca). Domet je u krugu hotela, do Pefkarija ne može da dobaci :)

- Nikana1 je tu, svim forumašima da izađe u susret i da ulepšava Tasos :)
 
Pozdrav zokiju. Uzivaj...

Za one koji su se intersovali sa iznajmiljivanje camaca sa motorom, postoji u Potosu rent a boat pod nazivom "Aldebaran Water Sports and Boats". Naravno ne zaboravite cenkanje...

Postoje dve vrste camaca:
1.PIONER15 20 ps Yamaha
dimenzije 4.50 x 1.80 m
osoba 6
YAMAHA motor 20 pHs
maxi1df5.jpg


4 sata = 45 Euro + gorivo
8 sati = 80 Euro + gorivo

2.PIONER 10 CLASSIC 2,3 ps Honda
dimenzije 3,05 X 1,37 m
osoba 3
HONDA motor 2,3 pHs

pioner10kz7.jpg


4 sata = 25 Euro + gorivo
8 sati = 40 Euro + gorivo
 
Poz svima,

za tri dana idem u Skala Potamiu a veoma malo informacija na ovom forumu sam nasao o tom mestu. Svi idete ili ste bili u Limenasu, Potosu, Limenariji a da li je neko bas boravio u Sk. Potamias?

Voleo bih da cujem iskustva iz prve ruke ;)

Hvala i poz!
 
Evo prevoda teksta iz knjige o Tasosu "Thasos - The emerald island":

"Selo Potamia je izgradjeno u podnozju najvise planine na Tasosu Ypsario. U selu se nalazi muzej posvecen delu cuvenog skulptora Polygnotosa Vaghisa.

Nedaleko od sela Potamia nalazi se mestasce uz more - Skala Potamia, sa dugackom, pescanom plazom, sa kristalno cistom vodom. Plaza u Skali Potamia zbog svoje duzine i sirine pescanog pojasa privlaci brojne kampere. Duz plaze postoje objekti za smestaj turista, taverne i seoske radnjice."
 

Back
Top