Svijest bez pet čula/osjetila

Masta je pokrenuta onim sto spoljla dobjiemo kao informaciju... jedino sto bi takav covek mogao da oseti je glad mislim i bol.
No svakako da bi bez pet cula, bilo tesko da prezivi. Pitanje je uopste da li bi brzo umro...
masta postoji neovisno o spoljasnosti jer je spoljasnost percepcija cula
vanculna spoznaja takodjer je moguca ako mozak funkcionira na razini davanja impulsa i kontrole nagona
preziviti u divljinu da tesko ali u neku vrstu hiberniranog kontroliranog stanja bi bilo svakako moguce
 
masta postoji neovisno o spoljasnosti jer je spoljasnost percepcija cula
vanculna spoznaja takodjer je moguca ako mozak funkcionira na razini davanja impulsa i kontrole nagona
preziviti u divljinu da tesko ali u neku vrstu hiberniranog kontroliranog stanja bi bilo svakako moguce
Svest postoji van mozga, potpuno sam siguran, jer sam doziveo vantelesno iskustvo
u budnom stanju....
 
Kakva bi svijest bila nekome ko od rođenja nema nijedno od pet čula/osjetila kojima percipiramo svijet oko sebe?

Takva osoba ne bi bila u stanju maštati, okusiti, mirisati, dodirnuti, čuti i vidjeti. Iz perspektive te osobe - ona kao da ne postoji, odnosno nije i ne može biti svjesna sebe, a mi je vidimo i odlično znamo da postoji.

Da li bi iz njene perspektive svijest uopće bila ostvariva i kakav bi oblik svijesti to bio?
Autizam je dijagnoza koja ovo opisuje. Autistična deca su ti i slikovit primer. Ono iako imaju čula, nisu svesna sadržaja svoje svesti
 
Takva osoba ne bi bila u stanju maštati, okusiti, mirisati, dodirnuti, čuti i vidjeti. Iz perspektive te osobe - ona kao da ne postoji, odnosno nije i ne može biti svjesna sebe, a mi je vidimo i odlično znamo da postoji.
Tema me je podsetila na film Perfect Sense sa Evom Grin i Evanom MekGregorom, ljudi gube čula jedno po jedno. Do istog zaključka sam došla gledajući film, da je teoretski moguće živeti na taj način, takva osoba apsolutno ne bi bila svesna svog postojanja jer ne bi imala čula da bilo šta percipira. Sa druge strane, ako bi se rodila sa čulima i vremenom ih gubila kao ljudi u filmu koji spomenuh, imala bi misli i verovatno bi živela jednan veoma usamljen život, u strahu i agoniji. Verovatno bi to bila prva osoba koja je u potpunosti upoznata sa tim kako je kad ne postojiš.
 

Back
Top