Svijest bez pet čula/osjetila

m0nk!

Zainteresovan član
Poruka
192
Kakva bi svijest bila nekome ko od rođenja nema nijedno od pet čula/osjetila kojima percipiramo svijet oko sebe?

Takva osoba ne bi bila u stanju maštati, okusiti, mirisati, dodirnuti, čuti i vidjeti. Iz perspektive te osobe - ona kao da ne postoji, odnosno nije i ne može biti svjesna sebe, a mi je vidimo i odlično znamo da postoji.

Da li bi iz njene perspektive svijest uopće bila ostvariva i kakav bi oblik svijesti to bio?
 
Nisam siguran da bi takva osoba mogla uopšte preživeti.

Možda uz pomoć drugih može preživjeti - svakako.

Više sam stavio akcent na svijest iz perspektive te osobe. Dakle, ona faktički ne postoji. Nije svjesna sebe. A mi je vidimo.

Sve nekako dolazim na ideju da je svijest direktno povezana sa čulima i da bez njih nema ni svijesti.
 
Kakva bi svijest bila nekome ko od rođenja nema nijedno od pet čula/osjetila kojima percipiramo svijet oko sebe?

Takva osoba ne bi bila u stanju maštati, okusiti, mirisati, dodirnuti, čuti i vidjeti. Iz perspektive te osobe - ona kao da ne postoji, odnosno nije i ne može biti svjesna sebe, a mi je vidimo i odlično znamo da postoji.

Da li bi iz njene perspektive svijest uopće bila ostvariva i kakav bi oblik svijesti to bio?
To ne znam, ali znam da ni oni koji imaju svih 5 čula nisu svesni sebe. Većina njih su svesni svog odraza u ogledalu i misle da su svesni sebe, ali ono šta se u njima događa nisu svesni jer im um radi mehanički oslanjajući se na spoljne utiske koje registruju pomoću tih 5 čula. Svesni su okoline, ali ne i sebe.
 
Kakva bi svijest bila nekome ko od rođenja nema nijedno od pet čula/osjetila kojima percipiramo svijet oko sebe?

Takva osoba ne bi bila u stanju maštati, okusiti, mirisati, dodirnuti, čuti i vidjeti. Iz perspektive te osobe - ona kao da ne postoji, odnosno nije i ne može biti svjesna sebe, a mi je vidimo i odlično znamo da postoji.

Da li bi iz njene perspektive svijest uopće bila ostvariva i kakav bi oblik svijesti to bio?
Bez cula to bi bilo isto sto i duh. Ne zivo, u ovom svetu.
 
Kako će jesti i pit?i To je najveće pitanje.

Možda da je neko drugi hrani, poji i brine se o njoj kao o biljci, npr.

Hipotetički postavljam stvar želeći shvatiti da li je sama svijest vezana za čula. Jer ako nešto ne možemo percipirati iz vanjskog svijeta, tada ne možemo biti svjesni ničega.

A možda u tom slučaju svijest postoji, samo radi na drugi način.

Kao recimo to da slijepci koji su slijepi od rođenja - ne mogu sanjati likove u realnom obliku.

Ako percipiramo svijet oko sebe samo na osnovu pet osjetila, a percepiramo, onda je pitanje šta je realno. Da li je išta realno? Ili je realno ono na čemu se naša ljudska vrsta složi pa to nazivamo objektivnom realnošću.
 
Kakva bi svijest bila nekome ko od rođenja nema nijedno od pet čula/osjetila kojima percipiramo svijet oko sebe?

Takva osoba ne bi bila u stanju maštati, okusiti, mirisati, dodirnuti, čuti i vidjeti. Iz perspektive te osobe - ona kao da ne postoji, odnosno nije i ne može biti svjesna sebe, a mi je vidimo i odlično znamo da postoji.

Da li bi iz njene perspektive svijest uopće bila ostvariva i kakav bi oblik svijesti to bio?
Malo ga pretjera... to bi bila osoba kao u komi, biljka.
Realniji primjer je Helen Keller koja je bila slijepa i gluvonema skoro od rodjenja, ali je uspjela kasnije svašta da postigne.
 
Kakva bi svijest bila nekome ko od rođenja nema nijedno od pet čula/osjetila kojima percipiramo svijet oko sebe?

Takva osoba ne bi bila u stanju maštati, okusiti, mirisati, dodirnuti, čuti i vidjeti. Iz perspektive te osobe - ona kao da ne postoji, odnosno nije i ne može biti svjesna sebe, a mi je vidimo i odlično znamo da postoji.

Da li bi iz njene perspektive svijest uopće bila ostvariva i kakav bi oblik svijesti to bio?
Da si uzeo obraditi osobu koja nema čulo vida ili sluha je nešto što se sreće u životu ali bez ijednog čula takva osoba sigurno ne postoji.

Interesantno je razmotriti slučaj osobe koja je slepa od rođenja u poređenju sa osobom koja je oslepela tokom života.
Ona koja je od rođenja slepa ne prijavljuje da ima snove dok ona druga koja je kasnije oslepela prijavljuje snove jer u svojoj memoriji ima zabeleženo ono što je videla i spoznala oko sebe.
Zato se možemo pitati zašto je tako kod te dve osobe?
Ako je osoba slepa od rođenja onda njen um nema mogućnosti da snove, odnosno boravak te osobe na unutarnjim svetovima, prevede kako bi ga razmela budna svest, Ne može jer ne postoji taj nazovi jezik sa ove strane a taj "Jezik" je ono što se oko sebe vidi i zna. Inače se snovi tako i prevode, da ono što smo na unutarnjem videli i iskusili bude prikazano preko ovdašnje realnosti - okruženja.
Istina je da osoba koja je ovde slipa, na unutarnjim svetovima i te kako vidi baš kao i oni koji vide i ovde.... Tako je jer su naši snovi ustvari naš boravak na višim svetovima pa budući da mi kao duhovno Biće, nikada ne spavamo to na unutarnjim svetovima nastavljamo našu aktivnost ...
 
Kakva bi svijest bila nekome ko od rođenja nema nijedno od pet čula/osjetila kojima percipiramo svijet oko sebe?

Takva osoba ne bi bila u stanju maštati, okusiti, mirisati, dodirnuti, čuti i vidjeti. Iz perspektive te osobe - ona kao da ne postoji, odnosno nije i ne može biti svjesna sebe, a mi je vidimo i odlično znamo da postoji.

Da li bi iz njene perspektive svijest uopće bila ostvariva i kakav bi oblik svijesti to bio?
Tako nešto nije moguće. Zato što Svest je Energija od koje je ljudski organizam sagrađen. Definicija Svesti glasi da je Svest ono koje je sposobno da sebe dovede u stanje svesnoti. Da bi to bilo moguće, Svest mora da raspolaže se sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji - naprezanja, kretanja, opažanja, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja. Sa tih sedam sposobnosti raspolaže Energija (Materija), pomoću kojih od sebe same gradi ceo Svemir i život u njemu. Kao i ćoveka u Svemiru, što podrazumeva da čovek i kad bi se rodio bez čula, pa čak i bez mozga, ipak bi na neki način bio sposoban da pokreće telo, opaža svoje pokretanje, oseća, pamti, misli o njemu i razume. Uostalom, postoje mnogi životni oblici koji nemaju ni jedno od pet ljudiskih čula, kao ni mozak, pa su ipak sposobni i da postoje i reaguju na svoju okolinu i u njoj se održe.

Ono što je trebalo ovde da pitaš nije "kakva bi čovekova SVEST bila bez čula", već SVESNOST, jer Svest i Svesnost nisu isto. Svakako, čovekova svesnsot o okolini u kojoj živi bi bez ćula bila daleko manja, nego sa čulima..
 
Poslednja izmena:
Dragi forumaši,

Ponukan ovom temom odlučio sam napraviti serijal o svijesti iz vlastite proizvodnje.

Evo trailer za prvu epizodu koja tretira baš ovo pitanje iz teme, a to je svijest bez prethodno razvijenije čula.

Serijal će, između ostalog, istraživati i svijest poslije smrti, podvojene ličnosti, utjecaj alata i jezika na svijest i formiranje iste, svijest u snu, itd.

Sav sadržaj je na engleskom jeziku, a imate i prevod. Samo uključite CC.

Uživajte u gledanju i komentarišite. :)

 
Hipotetički postavljam stvar želeći shvatiti da li je sama svijest vezana za čula. Jer ako nešto ne možemo percipirati iz vanjskog svijeta, tada ne možemo biti svjesni ničega.
Ispravna definicija Svijesto glasi da je Svijest ono koje je sposobno da sebe dovede u stanje svjesnosti. Da bi u tome uspjela Svijest mora da raspolaže sa 5 psihičkih sposobnosti: opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja. Ako bui i jedna od ovih 5 psihičkih dposobnosti nedostajala, svjesnosti, a time ujedno, ni Svijesti, ne bi moglo da bude.

S obzirom da Svijest nije materijalna, ona, uporedo sa ovih 5 psihičkih sposobnosti, mora da raspolaže i sa dvije fizičke sposobnosti, naprezanja i kretanja, pomoću kojih poprima fizička svojsta siie i mase i tako postaje materijalna. Kad ne bi mogla da postane materijalna, Svijest , takođe, ne bi mogla da postane ničega svjesna, jer tada ne bi imala šta da opaža, osjeća, pamti, misli i razumije.

I kad na kraju postavimo pitanje: šta je Svijest, odgovor će da glasi da je Svijest ono nematerijalno, koje fizičari nazivaju imenom "kvantni vakuum". On je taj koji raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, pomoću kojih, kada se napregne i pokrene, od sebe samoga - putem samoorganizovanja svojih čestica i dijelova, gradi sisteme svog kretanja i rada: atome, nebeska tijela, galaksije, te tijela ćelija, biljaka, životinja i ljudi.

Da bi krajnji zaključak glasio da u beskrajnom nebeskom prostoru ne postoji ništa što nije svjesno i što nije Svijest, tj. ništa što ne raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji. Na primjer, elementarne čestice u atomu, nikada ne bi putem samoorganizovanja mogle da naprave tatom, da ne raspolažu sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti. Zatim, ni atomi ne bi mogli putem samoorganizovanja da naprave nebeska tijela, niti nebeska tijela, galaksije. Niti bi atomi mogli putem samoorganizovanja da naprave tijela ćelija, biljaka, životinja i ljudi. Niti bi naši informatički sistemi i umjetne inteligencije, roboti bili mogući da energija/materija, od koje su građeni ne rasplaže s sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti. Niti bi pretakanje neorganske materije u organsku i obrnuto, bilo moguće.

A to što neuropsiholozi pokušavaju da dokažu da ljudska čula i mozak proizvode Svijest i da Svijesti bez ljudskih čula i mozga ne može da bude, teška je zabluda i neznanje. Jer upravo je obrnuto - Svijest je ta koja uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, od sebe same, proizvodi apsolutno sve, pa i ljudski organizam, čula i ljudski mozak.

Ono što naučnike zbunjije kada izvode zakljuač da ljudska čula i mozak proizvode Svijest, to je sposobnost ljudskog organizma, čula i mozga da proizvode psihičke procese opažanja osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja. Ti psihički procesi nisu Svijest. Svijest je ono koje je sposobno da psihičke procese proizvodi, a to je sva živa i svjesna energija/materija koja gradi, ne samo ljudski organizam, njegova ćula i mozak. već i cijeli materijalni Svemir.

Ako percipiramo svijet oko sebe samo na osnovu pet osjetila, a percepiramo, onda je pitanje šta je realno. Da li je išta realno? Ili je realno ono na čemu se naša ljudska vrsta složi pa to nazivamo objektivnom realnošću.
Ništa što percipiramo nije realno. Sve što percipiramo može i da nastane i nestane. Zato što sve što percipramo, a to su materija, život i Svemur, su samo fizičke i psihičke radnje, koje nemaju značenje postojanja, zato jer ne mogu postojati same po sebi, bez vršioca koji raspolaže sposobnostima da te radnje vrši, a to je uvijek i samo Svijest. Jedino ona je realna. Ona je jedina koja uistinu, tj. apsolutno postoji. Ona nije ni stvoriva, ni uništiva. Ne može ni da nastane ninestane, dok njene fizičke i psihičke radnje, a to su materija, život i Svemir, uvijek iznova, vjećito, bez početka i kraja, mogu i da nastaju i nestaju, tj. i počinju i završavaju.

Sve ovo što sam naprijed rekao je NAUKA, jer za sve ovo postoje naučni dokazi. Ti dokazi su premise pomoću kojih se izvode ispravni logički zaključci u vei postojanja Svijesti, a time ujedno i materije, života i Svemira. I ti zaključci imaju značenje Vječite i Konačne istine o postojanju materije, života i Svemira. A to što mi i pored tih naučnih dokaza do danas nismo znali istinu o postojanju materije, život i Svemira, je zato što su naši naučnici, filozofi, teolozi itd, slabi filozofi, tj. slabi logičari.
 
Non stop to isto vrtis, a svest je svesna sama po sebi, inace ne bi je bilo...
Uopšte ne shvataš o čemu govorim, nebitno što se stalno ponavljam. Govorim o nečemu o čemu još uvek nikada niko nije govorio i o nečemu što još uvek niko ne zna. To su odgovori na tri osnovna egzistencijalna pitanja koja glase: 1. ŠTA je Svest; 2. KAKO Svest pstoji; 3. ZAŠTO Svest postoji.

I kao drugo, Svest nije sama po sebi svesna. Da bi bila svesna, mora da ispuni određene uslove. Mora da raspolaže sa 7. fizičkih i psihičkih sposobnosti i vrši sedam fizičkih i psihičkih radnji. To su naprezanje, kretamnje, opažanje, osećanje, pamćenje, mišljenje i razumevanje. Ako bi i jedna od ovih 7 sposobnosti i radnji nedostajala, svesnosti, a time ujedno, ni Svesti, ne bi moglo da bude.

I kad to do kraja uspemo da razumemo i upitamo se da li u naučnom i našem svakodnevnom iskustvu postoji nešto za koje znamo da raspolaže sa tih 7 sposobnosti, onda je to, naravno, kvantni vakuum, prostor u kojem nema materije i materijalnih formi, koji je isto što i NIŠTA, i koji uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji, putem samoorganizovanja njegovoh čestica i delova, nastaju energija(materija, život i Svemir.

Idemo dalje i upitajmo se da li naučnici, koji još uvek pojma nemaju o tome šta je Svest, imaju poma i o tome šta je energija/materija? Odgovor glasi da je energija/materija napregnuta i pokrenuta Svest, o čemu naučnici takođe još uvek pojma nemaju.

Zatim, upitajmo se da li vernici širom sveta koji hiljadama godina veruju u Boga koji je stvorio svet iz Ništa, uopšte imaju pojma ko ili šta je Bog? Odgovor glasi da je Kvantno vakuum, kao univerzalno nematerijalno polje, koje raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti taj Večiti, Svemogući, Sveznajući, Nestvorivi i Neuništivi Bog, koji je stvorio svet iz samoga sebe, tj. iz NIŠTA. Koje je istovremeno i NEŠTO, s obzorom da je logično da iz Ništa, ne može nastati Nešto. To Ništa, koje samo izgleda kao Ništa, jer nije materijalno, po tome je Nešto jer rasplaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnju, pomoću kojim može iz Ništa da se samopreobrazi u Nešto.

I sada ti meni, BMAXA, reci da li ti znaš sve to što sam ja sada napred napisao, pa se zbog toga buniš što ja "NON STOP JEDNO I ISTO VRTIM"? Moja procena je da ne znaš, jer iz tvojih postpva ispada da ne znaš, ni ti, niti bilo ko drugi na ovom forumu i to je razlog što ja uvek iznova "jedno i isto uvek vrtim".

Žpveo!
 
Uopšte ne shvataš o čemu govorim, nebitno što se stalno ponavljam. Govorim o nečemu o čemu još uvek nikada niko nije govorio i o nečemu što još uvek niko ne zna. To su odgovori na tri osnovna egzistencijalna pitanja koja glase: 1. ŠTA je Svest; 2. KAKO Svest pstoji; 3. ZAŠTO Svest postoji.

I kao drugo, Svest nije sama po sebi svesna. Da bi bila svesna, mora da ispuni određene uslove. Mora da raspolaže sa 7. fizičkih i psihičkih sposobnosti i vrši sedam fizičkih i psihičkih radnji. To su naprezanje, kretamnje, opažanje, osećanje, pamćenje, mišljenje i razumevanje. Ako bi i jedna od ovih 7 sposobnosti i radnji nedostajala, svesnosti, a time ujedno, ni Svesti, ne bi moglo da bude.
Recimo, pamcenje nije deo svesti, potpuno je u mozgu. Treba razluciti sta je funkcija mozga, a sta svesti? Generalno, svest, kad se iskljuce cula,
pada u san, to moze da potvrde iskustva u klinickoj smrti...
 
Recimo, pamcenje nije deo svesti, potpuno je u mozgu. Treba razluciti sta je funkcija mozga, a sta svesti? Generalno, svest, kad se iskljuce cula,
pada u san, to moze da potvrde iskustva u klinickoj smrti...
Evo, po ovome se vidi da ne razumeš o čemu govorim. Ne razumeš da je Svest sva energija/materija koja gradi ceo ljudski organizam, zajedno sa njegovim čulima i mozgom. I ne samo ljudski organizam, već i ceo Svemir. Prema tome, pamćenje jeste jedna od sposobnosti Svesti, nebitno da li je reč o ljudskom mozgu ili hard drajvu u našem račuraru. Kad energija/materija ne bi mogla da opaža, oseća, pamti, misli i razume, ona nikada ne bi mogla od sebe same, putem samoorganizovanja svojih delova i čestica, da napravi bilo šta, a kamo li tako savršen organizam, kao što je ljudski, zajedno sa njegovim čulima i mozgom.

Sve iz čega se ljudski organizam sastoji, je Svest. Koja je raspolagala sa 7 sposobnosti i bila Svest i pre ljudskog organizma i ostaje da da raspolaže sa 7 sposobnosti i bude Svest i posle ljudskog organizma. Isto kao što pesak na plaži bude pesak i pre nego dete od tog peska napravi kulu, zatim, bude pesak, nebitno što sda ima oblik kule od peska i ostaje i dalje da bude pesak i kad dete na kraju štne i sruši kulu od peska.
 
Evo, po ovome se vidi da ne razumeš o čemu govorim. Ne razumeš da je Svest sva energija/materija koja gradi ceo ljudski organizam, zajedno sa njegovim čulima i mozgom. I ne samo ljudski organizam, već i ceo Svemir
Nemas nimalo dokaza za tu tvrdnju... mi zapravo nemamo nikakvih dokaza, da kad umremo, da svest nastavlja da postoji. Bilo ona izvire kao funkcija
mozga, ili ne, ne znamo...
 
Nemas nimalo dokaza za tu tvrdnju... mi zapravo nemamo nikakvih dokaza, da kad umremo, da svest nastavlja da postoji. Bilo ona izvire kao funkcija
mozga, ili ne, ne znamo...
Svest je ono koje je sposobno da sebe dovede u stanje svesnosti. To je ono koje raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti. Da bi nešto moglo da raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, ono, kao prvo, MORA DA POSTOJI.

Jedino što može, bilo naučno, bilo putem ličnog iskustva, da se dokaže da POSTOJI, je energija/materija. Pa je logično da jedino energija/materija može da raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, a time ujedni i da je ona ta famozna Svest.

Prema tome, da bi se dokazalo da je energija/materija za sebe i u sebi Svest, ostaje jedino da se putem naučnog i ličnog iskustva dokaže da energija/materija zaista raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i da može da vrši sedam vrsta radnji, od kojh se dve fizičke - to su naprezanje i kretanje - i pet psihičkih - to su opažanje tog naprezanja i kretanja, osećanje, pamćenje, mišljenje i razumevanje.

Za t, da energija/materija, zaista raspolaže sa tih sedam sposobnosti i da može da vrši sem fizičkih i psihičkih radnji, u naučnom, kao i ličnom iskustvu, već postoje nebrojeno mnogo dokaza i po tom pitanju više nema šta da se dokazuje. NIti da se dokazuje da je energija/materija Svest. I da bi znali da je to zaista tako, ostaje još samo da se to i RAZUME.

I upravo ta naša sposobnost RAZUMEVANJA, kao jedna od pet mogućih psihičkih sposobnosti Svesti je čovekova slaba strana, jer kod ljudi ta sposobnost još uvek nije do kraja razvijena. Zato i jeste moguće na najrazličitije načine manipilisati ljudima, jer im je sposobnost PAMĆENJA razvijena, a RAZUMEVANJA svega toga što pamte, nije. Pa onda ljudi, u sve što im se kaže, samo VERUJU, a ništa NE RAZUMEJU. Pa im tako razni svetski probisveti i manipulatori već hiljadama godina prodaju "muda za bubrege" i kao slepce ih vode kroz život, a na kraju, gotovo uvek u provaliju.

Kad budemo RAZUMELI da je energija/materija, Svest, jer dokazi za to već postoje,i da je energija/materija, tj. Svest, večna, tj. nestvoriva i neuništiva, već samo prelazi iz oblika u oblim, ujedno ćemo da RAZUMEMO i to da je i život večan, tj. nestvoriv i neuništiv, nebitno što većina ljudi nema iskustvo kliničke smrti ili života posle smrti.
 
Svest je ono koje je sposobno da sebe dovede u stanje svesnosti. To je ono koje raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti. Da bi nešto moglo da raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, ono, kao prvo, MORA DA POSTOJI.
Cuj, ni malo dokaza, samo ponavljas.
Jedino što može, bilo naučno, bilo putem ličnog iskustva, da se dokaže da POSTOJI, je energija/materija
Ne zna se ni sta je energija, ni sta je materija. Enegije se definise prosto kao "sposobnost tela da vrsi rad".
 
Cuj, ni malo dokaza, samo ponavljas.
Sve moje tvrdnje, odnosno, logički zaključci, se temelje na dokazima, tj. na naučno i iskustveno utvrđenim i poznatim činjenicama. Da bi te moje tvrdnje ili zaključci za nekoga mogli da imaju značenje ISTINE, potrebno je da taj "neko", kome se te tvrdnje ili zaključci prezentiraju, raspolaže sposobnošću RAZUMEVANJA tih tvrdnji ili zaključaka. Ako ne raspolaže, te tvrdnje ili zaključci za njega neće da imaju nikakvu vrednost.
Ne zna se ni sta je energija, ni sta je materija. Enegije se definise prosto kao "sposobnost tela da vrsi rad".
Sva logika i zaključci pomoću koji sam objasnio energiju/materiju, sadržani su u logici i zaključcima pomoću kjih sam objasnio postojanje Svesti. Ako nisi upoznat sa tom logikom i zaključcima, pogledaj pažljivo ovaj video:

 
masta nije vezana za cula...mogla bi se pokretati a fizioloski procesi su svakako aktivni
jednom recju ziva tvar opstaje neovisno o svjesti a cak se usudjujem reeci da bi imala vise maste od osobe sa svim culima kojoj datost je vec prezenotvana i ona masta samo u okviru nesvesnog
a nesvesno kod prve osobe? zanimljivo....mozda izolirano od kolektivnog nesvesnog
 
Vi svi ovde govorite o Svesti kao da znate šta je Svest, a ne znate. Ne možemo se pitati kakva bi Svest bila bez čula, već kakva bi SVESNOST bila bez čula, jer Svest i Svesnost nisu isto. Svest je ono kje je sposobno da sebe dovede u stanje svesnosti, a to je ono kje je sposobno da vrši sedam fizičkih i psihičkih radnji. To su naprezanje, kretanje, opažanje, osećanje, pamćenje, mišljenje i razumevanje. Sa tih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti raspolaže energija/materija od kje je sagrađen cijeli Svemir i život u njemu, ŠTO ZNAČI DA JE ENERGIJA/MATERIJA, SVEST. Njoj nisu potrebna nikakva čula da bi mogla sebe da dovede u stanje svesnosti, jer ona sama je istovremeno i ČULO. Čak i jedna elementarna čestica koja se pojavi u kvantnom vakuumu, raspolaće sa tih sedam sposobnosti, tj. može i da opaža svoju okolinu, oseća, pamti, misli i razume. Da nije tako, energija/materija nikada ne bi bila u stanju da putem samoorganizovanja svojih delova i čestica, od sebe same, napravi bilo šta, a kamoli, na primer, čoveka i njegova čula i mozak, kao instrumente, pomoću kojih samo povećava svoje psihičke i fizičke sposobnosti naprezanja, kretanja, opažanja, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja, a time ujedno povećava i svoju SVESNOST.

Zato, pitajmo se, kakva bi SVESNOST bila u čoveka kad ne bi rapolagao sa pet čula? Da bi na to pitanje odgovor glasio da bi tada SVESNOST u čeveka bila ista kao i u kamena, jer i energija/materija kja gradi jedan kamen, takođe raspolaže sa seam fizičkih i psihičkih sposobnosti, pomoću kojih može da gradi, na primer, telo neke biljke, kada je biljka iz kamena, kao mineral, usisa u sebe i tako u biljci postane svesna onoliko koliko i biljka. A zatim može da postane svesna i onoliko koliko i jagnje, kada jagnje pojede biljku i id nje počne da gradi svoje telo. A još kasnije, ta ista energija%materija, koja je prvo gradila kamen, pa kasnije biljku, a još kasnije telo Jagnjeta, može da postane svesna koliko i čovek, kada čovek na ražnju ispeče jagnje i pojede ga, da bi od njega gradio svoje telo, njegova čula i mozak.

Da bi zatim, glupi čovek, uz pomoć svojih pet čula i mozga, mogao da postane toliko SVESTAN INTELIGENTAN I PAMETAN, da bi mogao da pstane naučnik koji će da bude u stanju da smišlja svakojaka oružja pomoću kojih mogu da se ubijaju ljudi, zatim vojnik koji će da koristi ta oružja i ubija ljude i političar koji će da smisli rat i naredi vonicima da pomoču tih oružja ubijaju ljude.

Mogao bih ja o svemu ovome da pričam i dalje, nadugačko i naširoko, ali se bojim da vaša čula i mozak nisu dovoljno razvijena da bi mogli da razumete i budete SVESNI svega ovoga što pričam, nebitno što imate i mozak i svih pet čula.
 
Svest: jedan od slozenih elektro-hemiskiih procesa u mozgu.
Svest nije elektrohemijski proces u mozgu, već ono koje je sposobno da VRŠI ELEKTROMAGNETNE PROCESE, ne samo u mozgu, već i u celom Svemiru. Elektromagnetni procesi su za sebe u sebi istovremeno i psihički procesi, pomoću kojih Svest, kao vršilac elektomagnetnih, fizičkih i psihičkih procesa, dovodi sebe u stanje SVESNOSTI. Vršilac svih mogućih elektromagnetnih, fizičkih i psihičkih procesa u Svemiru može da bude samo ONAJ KOJI POSTOJI, a to je NEMATERIJALNI KVANTNI VAKUUM, koji sa stanovišta fizike izgleda ka NIŠTA. Koji kad se napregne i pokrene i učini onaj "Big-Bang", počinje da se manifestuje kao elektromagnetni, fizički i psihički proces, i na taj način se pretvara u materiju, biće i Svemir, tj. prelazi iz stanja NIŠTA u stanje NEŠTO. I on je jedini koji POSTOJI i može da mu se nadene ime, "SVEST". Ili pak ime "BOG", koji je stvorio svet iz sebe samoga, tj. iz NIŠTA. Iz NIŠTA koje je istopvremeno i NEŠTO, jer raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti - naprezanja, kretanja, opažanja, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja. Zahvaljujući tim svojim sposobnostima, On je nestvoriv i neuništiv, sveznajući i svemogući.

Ovo su neoborive činjenice koje su proverene i poznate nam iz naučnog i ličnog iskustva. Istina o ovim činjenicama se može samo RAZUMETI, a ne videti, staviti ba vagu i izmeriti, kao što to naučnici rade. ISTINU o ovim činjenicama, a time ujedno i ISTINU o postojanju sveukupne stvarnosti, može znati samo onaj ko je sposoban ispravo logički da misli, a ne onaj ko je sposoban samo da gleda i vidi. Kad bi ISTINA mogla da se VIDI, tada bi i ovca mogla da zna ISTINU, jer i ovca je sposobna da vidi.
 

Back
Top