Svi priznaju: TESLA je bio Srbin

Blesavo.

Wikipedija nije kriterij ni za što.

To da je Tesla bio Srbin jasno je svakom tko je iole pročitao njegovu biografiju i potvrda za to ima koliko treba. Jednostavno je iracionalno što se našao na hrvatskoj kovanici centa budući da ni po čem ne spada u hrvatski identitet, a kovanice služe upravo tom. Činjenica da je rođen u Hrvatskoj zgodna je, no ne i presudna. Ima pravoslavaca koji su se osjećali Hrvatima ili su spadali u hrvatski identitet- npr.matematičar Blanuša ili vojni zapovjednik Boroević, no to s Teslom nije slučaj.

Jednostavno, promašen postupak hrvatskih vlasti u zaglupljivanju vlastitoga naroda.

Браво Кроби али је Тесла иако Србин био поносан на своју домовину Хрватску и тако је зове и за време АУ у том смислу као што је Раде Шербеџија почасни грађанин то може бити и Тесла и као такав наћи се на кованици.
У смислу мени не би сметало да имамо кованицу Арчибала Рајса или Есад паше Тоштани или бана Матије свих пријатеља Србије који су дали допринос.
 
Blesavo.

Wikipedija nije kriterij ni za što.

To da je Tesla bio Srbin jasno je svakom tko je iole pročitao njegovu biografiju i potvrda za to ima koliko treba. Jednostavno je iracionalno što se našao na hrvatskoj kovanici centa budući da ni po čem ne spada u hrvatski identitet, a kovanice služe upravo tom. Činjenica da je rođen u Hrvatskoj zgodna je, no ne i presudna. Ima pravoslavaca koji su se osjećali Hrvatima ili su spadali u hrvatski identitet- npr.matematičar Blanuša ili vojni zapovjednik Boroević, no to s Teslom nije slučaj.

Jednostavno, promašen postupak hrvatskih vlasti u zaglupljivanju vlastitoga naroda.

Zašto ne priznaš lepo potpuno otvoreno šta je suština; da ti lično jako smeta elementarna činjenica da je najpoznatija ličnost iz Hrvatske jedan Srbin i to što se Hrvatska prepoznaje po svetu po jednom Srbinu...kada bukvalno svi znamo da je to u srži ove objave i uopšteno tvog stava. :lol:
 
Zašto ne priznaš lepo potpuno otvoreno šta je suština; da ti lično jako smeta elementarna činjenica da je najpoznatija ličnost iz Hrvatske jedan Srbin i to što se Hrvatska prepoznaje po svetu po jednom Srbinu...kada bukvalno svi znamo da je to u srži ove objave i uopšteno tvog stava. :lol:
Meni ne smeta ništa, jer poznatost u svijetu ne znači za mene ništa. Npr. nitko u svijetu ne poznaje nekog poznatog Kineza, a kineska je civilizacija najtrajnija. Sam Tesla je vrlo zaslužan izumitelj, no i šarlatan. On je postao poznat krajem 1980ih zbog raznih bizarnih priča, dok je realno u enciklopedijama ni među 40 izumitelja u svijetu. Jednokratna repatica koja će nestati kao i drugi slični. Vrlo vrijedan u izumiteljstvu, no bizarno napuhan prema Steinmetzu. Kao u pop kulturi Bing Crosby.

No, njegov status, nerealno napuhan, nije kriterij. Nitko ne zna za osobe iz superiornih zemalja poput Danske i Norveške, pa i Švicarske. Osobno bih više volio da je Hrvatska kao Danska za koju nitko nema pojma, a zemlja je na vrhu svega, nego to što se zna za kockice hrvatskih nogometaša po cijelom svjetu, a u praksi to ne znači ništa za zdravlje, funkcionalnost i budućnost zemlje.


Tesla je zaslužni i vrijedni šarlatan, a slava šarlatana se ispuše kad tad. Tesla je, mislim, u medijima popularniji od Gaussa ili Eulera, a tu usporedbe nemaju smisla. I to nema utjecaja na bezvoljno i loše stanje cijeloga ex-Yu prostora osim Slovenije, koja je je jedina svijetla točka, dok je RH, iako bolja od svega istočnijega, ipak još nezrela i nesamopouzdana na realnoj bazi.

Želim za RH optimizam i razvoj, a ne da bude kao Argentina, poznata zelja po vrhunskom nečem kao što je nogomet, o čemu cijeli svijet bruji, a sama zemlja je u očajnom stanju bez budućnosti.
 
Poslednja izmena:
Meni ne smeta ništa, jer poznatost u svijetu ne znači za mene ništa. Npr. nitko u svijetu ne poznaje nekog poznatog Kineza, a kineska je civilizacija najtrajnija. Sam Tesla je vrlo zaslužan izumitelj, no i šarlatan. On je postao poznat krajem 1980ih zbog raznih bizarnih priča, dok je realno u enciklopedijama ni među 40 izumitelja u svijetu. Jednokratna repatica koja će nestati kao i drugi slični. Kao u pop kulturi Bing Crosby.

No, njegov status, nerealno napuhan, nije kriterij. Nitko ne zna za osobe iz superiornih zemalja poput Danske i Norveške, pa i Švicarske. Osobno bih više volio da je Hrvatska kao Danska za koju nitko nema pojma, a zemlja je na vrhu svega, nego to što se zna za kockice hrvatskih nogometaša po cijelom svjetu, a u praksi to ne znači ništa za zdravlje, funkcionalnost i budućnost zemlje.


Tesla je zaslužni šarlatan, a slava šarlatana se ispuše kad tad. I to nema utjecaja na bezvoljno i loše stanje cijeloga ex-Yu prostora osim Slovenije, koja je je jedina svijetla točka, dok je RH, iako bolja od svega istočnijega, ipak još nezrela i nesamopouzdana na realnoj bazi.

Šta znači ni među 40 izumitelja nije u svetu u enciklopedijama?
 
Meni ne smeta ništa, jer poznatost u svijetu ne znači za mene ništa. Npr. nitko u svijetu ne poznaje nekog poznatog Kineza, a kineska je civilizacija najtrajnija. Sam Tesla je vrlo zaslužan izumitelj, no i šarlatan. On je postao poznat krajem 1980ih zbog raznih bizarnih priča, dok je realno u enciklopedijama ni među 40 izumitelja u svijetu. Jednokratna repatica koja će nestati kao i drugi slični. Vrlo vrijedan u izumiteljstvu, no bizarno napuhan prema Steinmetzu. Kao u pop kulturi Bing Crosby.

No, njegov status, nerealno napuhan, nije kriterij. Nitko ne zna za osobe iz superiornih zemalja poput Danske i Norveške, pa i Švicarske. Osobno bih više volio da je Hrvatska kao Danska za koju nitko nema pojma, a zemlja je na vrhu svega, nego to što se zna za kockice hrvatskih nogometaša po cijelom svjetu, a u praksi to ne znači ništa za zdravlje, funkcionalnost i budućnost zemlje.


Tesla je zaslužni i vrijedni šarlatan, a slava šarlatana se ispuše kad tad. Tesla je, mislim, u medijima popularniji od Gaussa ili Eulera, a tu usporedbe nemaju smisla. I to nema utjecaja na bezvoljno i loše stanje cijeloga ex-Yu prostora osim Slovenije, koja je je jedina svijetla točka, dok je RH, iako bolja od svega istočnijega, ipak još nezrela i nesamopouzdana na realnoj bazi.

Želim za RH optimizam i razvoj, a ne da bude kao Argentina, poznata zelja po vrhunskom nečem kao što je nogomet, o čemu cijeli svijet bruji, a sama zemlja je u očajnom stanju bez budućnosti.
Da, a da je hrvat onda bi bio zvezda padalica, duplo bolji i zasluzniji od Ajnstajna i Njutna zajedno.
Al dobro, mi Srbi smo ponosni na njega kakav god da je.
 
Da, a da je hrvat onda bi bio zvezda padalica, duplo bolji i zasluzniji od Ajnstajna i Njutna zajedno..
Da je Hrvat, priznao bih da je vrlo zaslužan izumitelj s 4 velika izuma, od kojih sve dijeli s 5-10 ljudi.
Kao što zna da je Mohorovičić jedan od zaslužnih geofizičara, no ništa velevažno, ili što je Vrančić jedan od pionira padobtanstva- pa nikom ništa.

Newton je najvažnija figura u povijesti znanosti, a Einstein je posljednji univerzalni fizičar, no prenapuhane reputacije, po ostvarenju slabiji od Newtona, ali ipak velik, rnaga odprilike kao Maxwell ili nešto više.
 
U knjizi Murraya Human Accomplishment postoji kategorija Inventors, a Tesla ima neka 2 ili 4 boda od max 100.

https://en.wikipedia.org/wiki/Human_Accomplishment

https://wmjas.wordpress.com/2012/07...at-the-very-highest-levels-of-accomplishment/

Nije ni izbliza toliko loše rangiran koliko misliš.

Evo, otvorio sam knjigu i ima 18 bodova.

Tesla.jpg


Iznad je npr. Henrija Forda.

HenriFord.jpg
 
A možeš li mi objasniti kako po istome Tomas Edison ima 100 bodova, daleko više od Arhimeda i svih ostalih?
Edison je bezveznjak i jedostavno je dobio toliko bodova zbog toga što je istaknut u svim enciklopedijama. Tesla je bio pravi moderni izumitelj, a Edison više pametni biznismen koji jest zaslužan za više raznih izuma, no više je bio menadžer nego pravi izumitelj. On realno ni ne spada u tu kategoriju, za razliku od Watta ili Papina.

Tu je jedino zbog utjecaja SAD.

U reputacijama postoje veće nepravde, jer al Hvarizmi, sigurno jedan od 5-10 najvažnijih matematičara, nije kao muslimanski Iranac u glavnom toku razvoja matematike koja je postala svjetska zahvaljujući zapadu. No život je nepravedan.
 
Edison je bezveznjak i jedostavno je dobio toliko bodova zbog toga što je istaknut u svim enciklopedijama. Tesla je bio pravi moderni izumitelj, a Edison više pametni biznismen koji jest zaslužan za više raznih izuma, no više je bio menadžer nego pravi izumitelj. On realno ni ne spada u tu kategoriju, za razliku od Watta ili Papina.

Tu je jedino zbog utjecaja SAD.

U reputacijama postoje veće nepravde, jer al Hvarizmi, sigurno jedan od 5-10 najvažnijih matematičara, nije kao muslimanski Iranac u glavnom toku razvoja matematike koja je postala svjetska zahvaljujući zapadu. No život je nepravedan.

Onda to govori dosta o listi na koju si se pozvao.
 
Ne samo da je Edison za svog života širio laži o Tesli i opanjkavao ga, nego to i dan danas rade razne organizacije osnovane od Edisona zajedno sa tobožnjim "razbijačima mitova" finansiranim od strane istih hohštaplera. Rat između njih dvojice još uvek traje. Neverovatno, ali istinito.
 
U ruskoj Wikipediji piše da je bio Amerikanac. Ko smo mi da protivrečimo Rusima?

Нико́ла Те́сла (серб. Никола Те́сла, англ. Nikola Tesla; 10 июля 1856, Смилян, Госпич, Австрийская империя7 января 1943, Нью-Йорк, США) — американский[6] инженер и физик-электроник, изобретатель в области электротехники и радиотехники, внёс существенный вклад в развитие электроинженерии.
Moje mačke tvrde i da su lavovi i tigrovi isto tako mačke i zahtevaju za sebe isto takvo strahopoštovanje. :D
 
Govori o statusu u stručne javnosti gdje Tesla solidno kotira, no ništa spektakularno, za razliku od trenutne popularne kulture.
Није то толико битно апсолутно сви знају за Теслу о странцима говорим који чак не знају да је Србин нити знају за Србију.
За Србију су тек сазнали после бомбардовања1999. и Новака Ђоковића.
 

Back
Top