Сведочанства о Србима у Бугарској

Где може да се заради од брисања пода са тобом? Био би лак и несумњиво добро плаћен посао
Досадан си као крпељ. Чуо си за српску пословицу паметнији попушта?
Ево ја сада јавно признајем широком аудиторијуму да се предајем лорду Гледстону
господару свих ПТФ-ова, само престани са глупирањем.
 
Досадан си као крпељ. Чуо си за српску пословицу паметнији попушта?
Ево ја сада јавно признајем широком аудиторијуму да се предајем лорду Гледстону
господару свих ПТФ-ова, само престани са глупирањем.
Хвала, ко признаје да је у заблуди, пола му се прашта.
 
Турска је много разноврснија него што мислиш. Као што сам рекао, Јутјуб је лош извор информација.
Ја ти опет кажем, шта сам од Турака чуо о Турцима из Коније, ја то у најгоре време нисам чуо да Срби причају о Шиптарима.
Што је најинтересантније имао сам прилику да у малом детаљу видим и зашто тако мисле.
 
Ја ти опет кажем, шта сам од Турака чуо о Турцима из Коније, ја то у најгоре време нисам чуо да Срби причају о Шиптарима.
Ја ти опет кажем, Турска је много комплекснија земља него што мислиш. Но добро, да не буде да браним Конију.
 
Ја ти опет кажем, Турска је много комплекснија земља него што мислиш. Но добро, да не буде да браним Конију.
Ма не ради се дал браним или не браним, већ ми је било чудно како су о њима причали. Мене лично баш било брига, а и сад ми ништа не значи.
 
Ма не ради се дал браним или не браним, већ ми је било чудно како су о њима причали. Мене лично баш било брига, а и сад ми ништа не значи.
Можемо о томе писати, али није за ову тему, а и сумњам да би неког интересовало.
 
То је повлађивање, линија мањег отпора, незамерање. Али ту има и тога да неке крајеве морамо трајно да обришемо из наших сећања. То Друго Бугарско Царство је било далеко мање од онога што нам се представља. Сем тога оно није било никаква сила и поготову што српски владари никада нису зависили од њега. То је била једна држава која се развијала ослањајући се на Немањиће, а пружајући отпор Ромејима.
Drugim bugarskim carstvom su vladali prvo Pečenjezi i Oguzi a posle Mongoli i Kumani. Čaka je bio Mongol (poginuo u međusobnim obračunima Mongola i Tatara oko vlasti nad Zlatnom Hordom), a Georgije Terterije je bio Kuman.

Slovenski preci savremenih Bugara su uglavnom Anti, preci Srba oni koje vizantijski izvori nazivaju Sklavini.
Ту има истине, тако да можемо да констатујемо да су Шопи, у суштини, постали део савремене бугарске нације. Да, становништво околине Софије, Софијског поља је шопско, а престоница увек бива кохезиони фактор становништва из различитих крајева које се ту досељвало и добија нови, градски, престонички идентитет, што је случај и са другим главним градовима. Како је то становништво сеоско, онда се у односу на (главни) град ствара условна дихотомија: грађани - сељаци (где долази и до негативног значења).

Узрока је више, осим поменутих, а етнографски шопски карактер је очуван у фолклору који се суштински разликује од свих осталих етнографских/фолклорних области Бугарске.

Претпостављам да је ово за говор тачно, мада не знам који је то прави шопски и колико су говори на западу Бугарске претрпели промена.
Šopi koje pominješ - ljudi nastanjeni u okolini Sofije koju sebe nazivaju Šopi, su subetnička grupa Bugara čiji je jezik daleko razumljivi Srbima od bugarskog. Međutim, oni uopšte ne govore najzapadnijim bugarskim dijalektom: najzapadniji bugarski govor je tzv tranzicioni dijalekt, tu spadaju govori Trna, Bosilegrada i Dimitrovgrada, i u njegovoj osnovi je stari štokavski govor, kao i u slučaju govora krajnjeg istoka Srbije, a on geografski potpuno razdvaja šopske govore zapadne Bugarske i staroštokavski Prizrensko-timočki => u Srbiji nema pravih Šopa, fonetika pravih šopskih govora ne dopušta bilo kalvo postojanje bliže srodnosti - u piranju su dijalekti koji su se pribliźili stupanjem u Balkanski sprachbund.

Statistička analiza fonetićkih osobina bugarskog tranzicionog dijalekta - prema Srbiji pokazuje da tranzicioni dijalekt u odnosu na sve ostale bugarske dijalekte grupa sam za sebe - nastao je od zapadnijih štokavskih govora a ne od istog slovenskog dijalekta od kog su nastali i savremeni šopski govori zapadne Bugarske. Ta dijalektometrijska statistička analiza fonetskih osobina bugarskog jezika - na osnovu audio snimaka jezika govornika raznih bugarskih dijalekata izmerena lingvistička distanca, tzv Levenštajnova između raznih dijalekata i dijalekatskih grupa bugarskog jezika. Rad pod nazivom ‘The Computational Analysis of Bulgarian Dialect Pronunciation’ može da se skine sa sajta Bugarske akademije nauka - citati:

Apart from the already mentioned 2- and 3-way division of the sites, we can also see that a group of sites around the border with Serbia forms a separate group.

WPGMA analysis has also revealed the fourth cluster at the border with Serbia. This group is marked as the Transitional zone in the map given in [40].

sci-gems.math.bas.bg:8080/jspui/bitstream/10525/1567/1/sjc094-vol3-num3-2009.pdf

9ACCBE90-6F8F-4F80-BE9A-539EBCB723C8.png
7683BCD0-3F89-4EB2-BF05-FB2655AAF479.png
 
Досадан си као крпељ. Чуо си за српску пословицу паметнији попушта?
Ево ја сада јавно признајем широком аудиторијуму да се предајем лорду Гледстону
господару свих ПТФ-ова, само престани са глупирањем.
Trol se lepo stavi na ‘ignore’.
 
Trol se lepo stavi na ‘ignore’.
Занимљив ми је начин на који манипулише историјским подацима и зато ми није на игнору.
Где год нема релевантног историјског извора за потврду његове приче он ће слагати и својим
речима написати да то и то пише ту и ту. Сеобе Срба услед слома устанка назива економским
миграцијама а османску окупацију цивилном легитимном влашћу.
Добро је знати и читати такве испаде пристрасности, да нам случајно не би пало на ум пристајање
на компромисе са таквима.
 
Пијем кафицу све време, помаже ми да не заспем док читам ове твоје излете у лажи и домишљања како да се извучеш када будеш ухваћен после сваке. Прилично генеричка појава.
Ладно ми избрисали пост где сам питао за тебе као Турчина и испијање кафе. :D Очигледно је неко неупућен на шта сам циљао.
 
Ладно ми избрисали пост где сам питао за тебе као Турчина и испијање кафе. :D Очигледно је неко неупућен на шта сам циљао.
Мора да будеш пажљив када користиш T-word на овом форуму :hahaha:
Пробај следећи пут макар са "Т*рчин"
 
Занимљив ми је начин на који манипулише историјским подацима и зато ми није на игнору.
Где год нема релевантног историјског извора за потврду његове приче он ће слагати и својим
речима написати да то и то пише ту и ту. Сеобе Срба услед слома устанка назива економским
миграцијама а османску окупацију цивилном легитимном влашћу.
Добро је знати и читати такве испаде пристрасности, да нам случајно не би пало на ум пристајање
на компромисе са таквима.
Ko zna kakvi su motivi u pitanju, možda još ne može da nam oprosti dizanje ustanaka koji su rezultirali dokrajčivanjem osmanlijske vlasti na Balkanu i doveli ih do Carigrada. Njegove ljubljene Osmanlije su počeli da dobijaju opasne batine tek od vremena Carice Ane, Ostermana, Miniha i ruskog Irca normanskog porekla de Lasija, ono pre od Austrije i princa Eugena Savojskog je bilo više u naletu, brzo su se oporavili od toga. Mi smo im što sami potkopali poziciju, što dali ideje Rusima da nastave sa gonjenjem, čovek ne može da nam oprosti srpske ustanke i početak samog kraja svoje carevine.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Никада нисам тврдио да је Бугарин. Ја само наводим извор који је удаљен неких 100 година од догађаја и који каже да су и Вукашин и Марко били краљеви Бугарске. Ни Самуил па ни Joван Асен II нису били етнички Бугари, али обојица били бугарски краљеви.
Marko Kraljević “bugarski vladar”?! Neki imaju problema da prihvate istorijsku istinu..
 
Па не знам – поставио сам овај аутентични извор са почетка 16. века да ти покажем да постоји више од једне перспективе. Али ти и даље тврдиш да то није могуће када чак и извори из тог времена говоре о таквој могућности.
На исти начин као што ти и многи овде на форуму тврдите да је Егзархија била руско оруђе за Велику Бугарску, која је асимиловала словенско становништво Македоније и Тракије.
Међутим, као што сам већ поменуо у суседној теми - испоставило се да није баш тако. Једноставно, треба читати обимнију литературу и критички се осврнути на само питање.
Laprdanje.
 
Никада нисам тврдио да је Бугарин. Ја само наводим извор који је удаљен неких 100 година од догађаја и који каже да су и Вукашин и Марко били краљеви Бугарске. Ни Самуил па ни Joван Асен II нису били етнички Бугари, али обојица били бугарски краљеви.
Pokušavaš da dokazuješ i da je i Marko bio nekakav “bugarski vladar”?!
 

Back
Top