Vidim da mnogi dokazuju kako su Srbi naselili sklaviniju Duklju služeći se citatom iz Anala, ali tada je Duklja bila u sastavu Prevalitane, a ne Dalmacije. Pa sam te zato pitao da li se pod Dalmacijom misle na Dalmaciju prije odvajanja Prevalitane krajem 3.vijeka.

Ne znam, a moguće je da ni autor nije znao tj. nije uopšte ni imao na umu da je postojala ikakva Prevalitana i da je bila odvajana ili ne.

Kada se crtaju karte Dalmacije, obično se uzimaju bez Prevalitane.
 
@Nikita Kulganov
Možeš li da ovdje priložiš dokaze o partizanskom napadu na Jasenovac?
Partizani su oslobodili deciji logor Jastebarsko, a cetnici nigde u svojim dokumentima ne spominju logore u NDH, niti planiraju bilo kakave napade na njih.


Postavlja se često pitanje zašto partizani koji su već od 1943. uveliko u ofanzivi na svim frontovima - Srbija je oslobođena u jesen 1944 - zašto nisu nikad pokušali da oslobode Jasenovac ?

Goldstein:
Gledajte, sve skupa je to jako besmisleno. Te teze ni na koji način ne drže vodu. Imate činjenicu da su partizani zadnjih dana 1941. stigli u Gradinu i iz nje na logor zapucali dok ustaše još nisu izgradili sigurnosni sistem oko logora. Znači, ušli su u Gradinu na koju stotinu metara od samog logora, ubili dvojicu ustaša i dva logoraša, a onda je došla ustaška kontraofanziva koja ih je odbacila.
https://www.slobodnaevropa.org/a/ivo-goldstein-jasenovac-logor-/29198835.html

Partizani su prilikom ovog napada spasili 30-tak Jevreja iz Jasenovca !!!
Nekadašnji politički komesar 6. (slavonskog) korpusa i sekretar Oblasnog komiteta KPH za Slavoniju prof. dr. Dušan Calić u svojim Svjedočenjima o pokolenju revolucionara posvetio je istom događaju sljedeće redove: “Obaviješteni su da ustaše svakodnevno izvode zatvorenike logora Jasenovac na sječu drva. Logoraši sijeku drva između rijeke Save i Une, kod sela Drenov Bok. Joka i Grbić odlučiše da napadnu ustaše pratioce i oslobode logoraše. Postaviše zasjedu na brisanom prostoru, nedaleko od šume. Za svaki slučaj. Kad bi se morali povlačiti, šuma je moćan zaštitnik. Ustaše dođoše, vičući i pjevajući. Osjećaju se sigurnima. Blizu je logor i njihova utvrda. Po njihovu, partizani bi bili ludi da se spuste ovamo. Idu bahato. Čelni ustaša korača držeći dlan na puščanoj cijevi. Dvadesetak ih je. Već se može razabrati što govore. Komandant Joka odluči: 'Pali!' daje znak mitral- jescu. Ništa. Ponavlja drugi, pa treći put. Mitraljez opet šuti. Joka skoči sam za mitraljez i raspali po ustašama. Mitraljezac je bio zaspao od umora. Pri- pucaše karabini i automati. Kratka borba. Pet-šest minuta. Sve se umirilo. Partizani pokupiše automate i puškomitraljez. Čak ni puške nisu uzimali. Oslobodiše logoraše. To je bila grupa od trideset Židova. Oslobođene logoraše poslaše partizanskim vezama na slobodni teritorij.”6
Jos jedan od bezbroj partizanskih napada na logor Jasenovac 31.12.1943
“31. decembra 1943. noću nastalo je opasno stanje u logoru”, zabilježila je u svojim sjećanjima zatočenica jasenovačkog logora br. V (Stara Gradiška) Danica Božac-Milić. “Ustaše su nas zatvorili u nastambe i nitko se nije smio kretati van. Cule smo pucnjavu, strku i viku ustaša i shvatile da se radi o borbi s partizanima. Pred jutro je pucnjava jenjavala, ali su nas držali zatvorene još cio dan bez hrane i vode. Vodu smo dobile tek predvečer na Novu godinu 1944. Bile smo sve žene radosne u iščekivanju i svaka na svoj način borbeno raspoložena.”60
siječanj 1942.

-Na Gradinu je 15. siječnja organiziran protunapad. Ustaše i domobrani forsirali su Savu i odbacili odmetnike i sve stanovnike Gradine, južnije prema Kozari. U toj akciji ustaški odred ušao je i u selo Draksenić (južno od Gradine) gdje su za osvetu poubijali dio zarobljenih stanovnika. travanj 1942.
Zatim je 14. travnja uslijedio i partizanski napad i na ustašku posadu u Mlaki. Poginula su tri ustaše, a 14 ih je ranjeno. U protunapadu partizani su odbačeni, a selo zauzeto.
svibanj 1942.
-Partizani su pokušali još nekoliko napada na Jasenovac. Napad 17. travnja trajao je od 4 do 6 sati ujutro. Napad je odbijen. Sljedeći je zabilježen 5. svibnja. Oko 23.30 doplovilo je čamcima rijekom Unom dvadesetak partizana. Kod Gradine su napali ustašku stražu. Idući dan, opet u gluho doba noći, uslijedilo je novo puškaranje.
-Partizani su s bosanske strane u svibnju 1942. izveli jedan pravi gusarski napad čamcima na šlep koji je plovio iz Jasenovca u Gradišku. „Borci su gađali posadu koja je opalila oko 10 metaka. Borci su sjeli u čamac i požurili prema šlepu i bacili bombu u motor. Ustaški satnik pucao je iz pištolja dok nije ubijen. Pronađena su dva civila u šlepu. Od neprijateljske posade jedan se spasio skakanjem u Savu i plivanjem.

U kolovozu 1943. godine, pobjeglo je, s vanjskih radova, iz grupe Ekonomija, 25 zatočenika koji su kod sela Drenov Bok radili na krčenju šume i postavljanju telefonskih kablova. Bio je to prvi organizirani bijeg veće grupe logoraša.228 Uspostavljena je veza s partizanima (s Protučetničkim bataljonom); ovi su napali ustašku stražu, oslobodili zatočenike i prebacili ih na oslobođeni teritorij.229
U toj su akciji dvojica ustaških stražara ranjena, a dvojica ubijena

I. Miladinović: Zašto četnici nikad nisu pokušali da oslobode Jasenovac?​

https://standard.rs/2019/10/01/i-mi...ci-nikad-nisu-pokusali-da-oslobode-jasenovac/
 
Срби, најстарији народ. Уље на платну.
1716375468814.jpeg
 
Prvog juna 1993. došlo je do demonstracija ispred Savezne skupštine povodom smene Dobrice Ćosića sa mesta predsednika SRJ. Sam povod je bio nokautiranje poslanika SPOa Mihajla Markovića. Posle toga je počelo okupljanje ispred Skupštine, a malo potom je Vuk Drašković pozvao masu da uđe i osvoji Skupštinu. Mada je prva osvojena Skupština u vreme antikomunističkih promena bila rumunska, ovaj pokušaj osvajanja je pokazao put za neke buduće pokušaje iz čega su se razvile i strategije "obojenih revolucija. Prvi tekst je iz Borbe a preostala tri iz Revije 92 (ta tri nažalost nisu najbolje vidljiva; davno je slikano, bio je slab aparat)

20180523_152104.jpg


1.jpg
2.jpg
3.jpg
 
Prvog juna 1993. došlo je do demonstracija ispred Savezne skupštine povodom smene Dobrice Ćosića sa mesta predsednika SRJ. Sam povod je bio nokautiranje poslanika SPOa Mihajla Markovića. Posle toga je počelo okupljanje ispred Skupštine, a malo potom je Vuk Drašković pozvao masu da uđe i osvoji Skupštinu. Mada je prva osvojena Skupština u vreme antikomunističkih promena bila rumunska, ovaj pokušaj osvajanja je pokazao put za neke buduće pokušaje iz čega su se razvile i strategije "obojenih revolucija. Prvi tekst je iz Borbe a preostala tri iz Revije 92 (ta tri nažalost nisu najbolje vidljiva; davno je slikano, bio je slab aparat)

Pogledajte prilog 1555358

Obojene revolucije su bitno starija pojava: nacionalistička Francuska je iz revanšizma zbog poraza Napoleona na primer obojenom revolucijom u 1830. Briselu stvorila katoličku državu Belgiju oduzimajući deo Holandije. Posle je u Belgiji manjina frankofonih Valonaca (germanski narod koji je katolička crkva jezički asimilovala) apsolutno dominirala nad većinom Flamanaca - sve do šezdesetih je flamanski (holandski) u Belgiji bio jezik bez ikakvog statusa.

Ulični neredi su počeli “spontano”, zahvaljujući katoličkoj propagandi, a posle je francuska intervencija prisilila Holandiju na popuštanje, i tako se pojavila katolička država pod latinskim nazivom Holandije. Ništa novo pod suncem.
4B3A72DA-EDF1-4EFC-9E95-450F47181B04.png
 

Back
Top