Sve o macama ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ma ne, mislile smo sutra, ali po ovakvom vremenu one nece da izlaze (iskustvo od prosle godine), jos se sad brinem sto bih ih vratila na zimu sa golim stomacima, uopste mi se to ne svidja, mislim da cemo samo macka da hvatamo, a ostale da ostavimo do februara...

Copori se setaju ulicom kad je neka zenka u teranju, tako da je verovatno to u pitanju, ne vidim drugi razlog i verovatno su u pitanju ciganski psi...
 
Jeste stvarno nezgodno sto je hladno... A ne znam da li ih komsije redovno hranie zimi obicno manje uspeju da ulove, onda vise lutaju... Mozda jeste bolje da se saceka neki topliji talas kada zima bude na izmaku.

A ceo ovaj kraj ti je jedna velika cigan mala. :lol: Ma izolovan kraj parkovima, nije mi samo jasno kako su se tek sad pojavili, posto su vec veliki. Nemaju oni mnogo gde da skitaju, obidju ceo kraj za deset minuta. Vidjam par ulicnih pasa redovno, i znam gde su najvise stacionirani, zato mi nije jasno odkle su se ovi pojavili, ali eto mi objasnjenja sta se desilo sa one dve ulicne mace koje vec neko vreme nema. :( Toliko me je uznemirilo sto ulicnih pasa ovde imas koliko hoces i ne znam kako nijedan nije patuljastog rasta, svi veliki, jos tako u coporima, to je potpuno druga psihologija, ne smem da ih teram... Ceo dan ne mogu da se smirim.
A za mesec dana prelazim na par meseci kod mojih, i vec me mucilo sto nemam koga da pitam da hrani ulicne macke, samo su mi jos ovi psi trebali.
 
Hrane ih ovamo bas redovno, znas kakve su lepe i debele xD Posebno ih zimi natove jer su praznici pa im samo donose da krkaju, kako krene prolece, vec ih dosta manje hrane. Nego, ti sto ih hrane redovno imaju neke svoje tajminge i one su navikle da tad dodju, inace, sto je ruznije vreme, to je veca sansa da ce te iskulirati :P

Ti psi na ulicama imaju svoju teritoriju i mozes da ih vidis u drugom kraju u coporu uglavnom iz dva razloga: 1. nedostatak hrane, ili 2. zenka u teranju, a posto kazes da neki imaju ogrlice, sto mene navodi na zakljucak da su ciganski, tipujem na ovo drugo, a srecom za mace, to ce proci za nedelju dana i onda ce opet biti gde su bili do sad. Ako nisi sigurna kako da se postavis prema psima, bolje nemoj da ih teras, otici ce oni brzo, samo nemoj da ostavljas miris hrane, tj. kad hranis mace, obavezno im stavi hranu bar na kesu da ne ostane miris na betonu (taj savet sam i ja skoro dobila, veoma je korisan) x)
 
E to ti je pametan savet. Ima jedan pas koji je jako star i ofucan, nema ni zube koji se navadio da dolazi, one se sklone i pojede im hranu. Pojavi se jos po neki, ali mnogo redje.
A ono sto je problem je to sto je ovaj kraj mali, zato tu psi i nemaju neku teritoriju nego lutaju svuda u potrazi za hranom. Kazem, izolovan kraj, sa kucama, i onda ima svega, najmanje odgovornih vlasnika, nekako je, mrzim taj izraz ali ajd, ruralan kraj. Ti verovatno ocekujes blokove zgrada, nema toga ovde. :mrgreen:
Tako da ti psi znaju i po nekoliko puta dnevno da dolaze, samo sto je uvek bilo da pas dodje sam ili eventuatno dva psa zajesno. Zato ocekujem i od ovog copora sad da svraca svaki cas, ali ovako pet velikih pasa odjednom, ne bi mi bilo prijatno ni da prodjem pored njih, ne da uznemiravam.
I ja sam ove macke podgojila bas, muz mi kaze da ce uskoro biti debele kao Jovica. :D A prvo ih hranim svaki cas da bi bile u dvoristu i da ne bi lutale za hranom, drugo sto se jos sada i goje same od sebe zbog zime koja ih ceka. Moracu sutra da ih slikam da ih vidite. :)
 
Ovo gore pisala sam sa telefona , trapavo ...
Macak nije hteo zito - vec muskatni orascic :)
Posula sam prah po laminatu , a on se uvaljao u orascic kao u parfem , i vrteo se po podu desetak minuta :) Kad sam mu pokazala bocicu pokusao je da mi je otme sapom , inace je pitom ,nezan , pazljiv sa kandzama ali zakacio me je malo ... posula sam ga orascicem ... ma zabava , smejali smo se muz i ja a on je uzivao ... naparfemisani macak , bice glavni dasa u kraju <3
 
Ova moja mačka počela da se zavlači po ćoškovima,ispod kreveta itd...
E sad dal traži samo svoje mesto gde niko neće da je dira dok spava (mada ne diramo ni ovako, al ponekad je pomerimo)..Šta li joj to znači?
 
Kako se pomiriti sa smrću voljene mačke !!!!

Danas je uginula naša Maša, naša ljubimica. Imala je svega 7 meseci. Nije mogla da se oporavi nakon pada i operacije. Stalo joj je srce. Očajna sam. Takvu umiljatu i dragu macu nikad nisam imala. Isplakala sam more suza. užas....
 
Skoro je i meni stradao mačkić od 7-8 meseci, tuga ne prođe, samo se na nju navikneš. Meni dosta pomaže što je njegov "stariji brat" (u stvari nisu niukakvom srodstvu, samo ga je ovaj matori tako prihvatio) ostao tu sa svojim svakodnevnim biserima i iznenađenjima.
 
Valjda pišem u pravoj temi...

Bakin mačak već neko vreme ne jede, ili preko volje jede granule (Royal Canin Fit) i Whiskas sa govedinom. S obzirom da je time hranjen jedan dobar deo svog života (star je oko tri i po godine), postoji li mogućnost da se jednostavno zasitio takve hrane? Baka mu daje i druge stvari da jede, ali on je mnogo izbirljiv i malo toga hoće da jede. Recimo, šunku hoće. Imate li kakav savet šta da mu damo da jede (i da se nadamo da će uzeti)?
 
Ispipajte mu stomak (ako ga boli - možda je jetra, žuč, bešika...), pregledajte usta i zube, proverite tempertaturu. Možda ga nešto boli pa ne može da jede a granule hoće jer ih voli a i gladan je.
Da li jede samo kad jako ogladni ili samo ako mu se nešto baš dopada?
Šunku mačke ne bi ni trebalo da jedu. Domaća je preslana i dimljena, a kupovna je puna hemije, tako da to može dobiti samo povremeno i to komadić.
Najbolje bi bilo da ga pregleda veterinar.
 
A kako da znamo da li ga boli? Hoće li maukati ako ga boli kad mu pritisnemo stomak?

Jede samo ako mu se nešto dopada. Postao je mnogo izbirljiv. A ne znam da li je ikad bio zaista gladan, jer taj inače jede čim samo malo ogladni.

I ne dobija šunku često, tek ponekad.
 
Nisam razumela, da li macak preko volje jede samo granule, a nesto drugo jede normalno, ili preko volje jede sta god da mu date osim sunke?
Mnoge macke su jako izbirljive sto se hrane tice, mozda je to slucaj, mozda manje jede jer je zima pa se ne krece dovoljno (sto bi bilo u pitanju ako takvo stanje traje vec nekoliko nedelja, a maca ne gubi na kilazi), a moze da bude i bolestan. Ne znam koliko ga Vi licno poznajete, ali ako niste sigurni, odvedite ga kod veterinara, nemojte da vas mrzi.
 
Poslednja izmena:
Mačke na bol reaguju kao i mi - kad pritisneš tamo gde ga boli trgnuće se i verovatno mjauknuti.
Ako hoće uglavnom granule to je super, one su izbalansirane da odgovaraju svim potrebama mačaka. Naravno, izbegavajte Whiskes i slične hrane koje mačke vole ali su pravi otrov za njih. Imamo i celu temu o tome koju hranu davati mačkama.
Ja svojima kupujem Josi granule, idu na merenje i koštaju 260 din/kg. Veterinar kaže da to nije vrhunska, ali nije ni loša hrana, a moje mačke je vole.
Međutim, najveće pitanje je zašto mačak tvoje bake ne jede.
Jeli sterilisan? Da nije to možda februarsko ludilo?
Jeli očišćen od parazita?
Da li izlazi napolje i da li je aktivan?
Jeli veseo ili nekako pokunjen?
Da li rado prilazi hrani (sviđa mu se, jeo bi), njuška a ipak ne jede?
 
Nisam razumela, da li macak preko volje jede samo granule, a nesto drugo jede normalno, ili preko volje jede sta god da mu date osim sunke?

U suštini jede preko volje. Mada, recimo, jedem ja pileći giros, on stane pored mene i bulji u mene ne bi li nešto dobio. Dam mu komadić krompira i nije hteo, dam mu komadić piletine i bogami ga je smazao. Onda još jedan, pa još jedan. Moja pretpostavka da je da mu se prosto smučila jednolična hrana i da bi jeo nešto drugo, ali treba mu "ubosti žicu" i otkriti šta bi on to voleo, ali to je teško jer je jako izbirljiv.

Mnoge macke su jako izbirljive sto se hrane tice, mozda je to slucaj, mozda manje jede jer je zima pa se ne krece dovoljno (sto bi bilo u pitanju ako takvo stanje traje vec nekoliko nedelja, a maca ne gubi na kilazi), a moze da bude i bolestan. Ne znam koliko ga Vi licno poznajete, ali ako niste sigurni, odvedite ga kod veterinara, nemojte da vas mrzi.

Mačak nije moj nego bakin, i ja joj predlažem još odavno da dovedemo nekog da ga pregleda.


Mačke na bol reaguju kao i mi - kad pritisneš tamo gde ga boli trgnuće se i verovatno mjauknuti.
Ako hoće uglavnom granule to je super, one su izbalansirane da odgovaraju svim potrebama mačaka. Naravno, izbegavajte Whiskes i slične hrane koje mačke vole ali su pravi otrov za njih. Imamo i celu temu o tome koju hranu davati mačkama.

Prvi put čujem da Whiskas ne treba davati mačkama. On je jeo i Kitekat sa jagnjetinom, ali su onda promenili dizajn kesica, ali kao da su promenili i sadržaj hrane unutra, jer on neće da jede jagnjetinu otkako je ambalaža redizajnirana. Ne znam je li to slučajnost.

Ja svojima kupujem Josi granule, idu na merenje i koštaju 260 din/kg. Veterinar kaže da to nije vrhunska, ali nije ni loša hrana, a moje mačke je vole.
Međutim, najveće pitanje je zašto mačak tvoje bake ne jede.
Jeli sterilisan? Da nije to možda februarsko ludilo?

Sterilisan je.

Jeli očišćen od parazita?

Koliko znam, nema parazite. Imao je buve, ali je to rešeno ogrlicom i nekim preparatom protiv buva. Skoro je preležao i hemoroide.

Da li izlazi napolje i da li je aktivan?

Ne, uopšte ne izlazi napolje. Stan u kom baka živi je na trećem spratu u zgradi bez lifta, a po kraju se često smucaju džukci koji bi rado dohvatili bilo koju mačku koju zateknu napolju i testirali krtost njene kičme.

Jeli veseo ili nekako pokunjen?

Uglavom je veseo, ali je prosto lenj i ne kreće se previše. Ali ima svojih momenata kad se rastrči i kad želi da se igra.

Da li rado prilazi hrani (sviđa mu se, jeo bi), njuška a ipak ne jede?

Da, to se dešava, posebno kad su u pitanju granule i Whiskas, dakle ono što pretpostavljam da mu je dosadilo. Kad neko jede, ili sprema nešto, on se obavezno nacrta pored njega i posmatra, ne bi li dobio priliku da kuša to što je na stolu. Ali većinu stvari samo omiriše i ostavi.
 
@Dakyorlando svaka maca ima nesto svoje sto joj se svidja da jede. Npr. moja voli samo granule i voli da popije malo jogurta jednom dnevno, sta god drugo da joj dam mrljavi. Ne voli one sosice nista spec, jedna kesica joj traje 4 dana i to malo sto joj sipam dnevno ne pojede skroz, meso ne voli nikako, eventualno ako joj dam to posle jako dugo vremena pojede tad i vec sutradan ostavlja. Ribu nece ni da pomirise.
Po ovome sto napisao, cini mi se da taj macak ipak preferira meso, pa probajte tako. Samo, ako mu dajete praseticnu, ili govedinu treba da bude termicki obradjena (preporucuje se kuvanje), piletinu moze zivu, ali nek odstoji 24h u zamrzivacu pre davanja za svaki slucaj.
 
Našao sam u jednoj radnji Kitekat sa jagnjetinom, ali sa onim starim omotom. Na to je navalio s najvećim apetitom. Dakle, iako su oba sa jagnjetinom, ipak ima neke razlike u samom sastavu, a ne samo u omotu.
 
Moj macak obozava te kesice i konzerve, izbegavala sam wiskas i kitket, radije sam kupovala tommy i one konzerve gourmet, koje mislim da su nesto manje zlo. Odavno sam preslatala da kupujem kvalitetnije kesice zbog cena koje dva, tri ili vise puta premasuju cenu za tu istu kolicinu kupljenog mesa. Cenim da bi se od tih kvalitetnijih kesica mnogo manje gojio nego od ovih losih kesica, koje sam iz tog razloga prestala da mu kupujem.
A meso kako kad, cesce ipak ne jede nego sto jede... :(

Inace zalila sam se da ulicne macke nema ko da hrani dok budem bila par meseci odsutna. Medjutim dvoje komsija inace starijih ljudi su se sami prijavili da ih hrane dok ne dodjem sto nisam mogla da verujem jer n isu ti tipovi, i danas mi muz kaze da je komsonica dobrovoljac kada je ostala bez granula za mace kuvala poparu sa sirom da bi ih prehranila. :lol: Nisam mogla da verujem da ce se neko toliko angazovati, na stranu sto to nije uopste hrana za macke, ali je mm odmah kupio vece rezerve granula. :)
 
SVaka im čast! :)

Dakle, desilo se. Znala sam da će, samo nisam znala kad. Dosad je Mirko u wc-u ostavljao jednu veliku, kompaktnu i pravilnu kuglu, poslednjih dana su po dve nepravilne spljoštene grudve. Kao da piški u etapama u tanjem mlazu, premeštajući se s noge na nogu. Odoh da vidim kod Žike u knjizi šta i kako mogu da menjam, a da ne podrazumeva prelazak na precenju, izvikanu superpremium formulu granula.
 
..da, po tome možemo da znamo da li ljibimcima odgovara neka hrana ili ne.
Jes da je malo gadno, ali je i merodavno :mrgreen:
Doduše, moja maca ide napolje u wc, traže da izađe kad treba tako da o tome ne znam.
Jedino znam da obožava hranu za kuce,nikad se ne uspinje na zadnje šape, al kad spremam hranu kucama to je...leeelele...:lol: :fdlan:
 
O, da, mačke imaju pik na tuđe. Inače, debeli se danas ponaša najnormalnije, mazi se, sa sve butt-facing-om, zabeđuje oko vrata... Noćas uopšte nije koristio pesak, ali možda i zato što smo kasnije sinoć zatvorili pa je ugrabio napolju. Koliko sam shvatila Žiku, a bilo je i ranijih diskusija i ovde, urinary formule mogu u pojedinim slučajevima da budu čak i kontraindikovane, kao i kateterizacija.
 
Вероватно знаш да сада већина произвођача закишељава храну додавањем DL-метионина (RC сигурно то ради и тиме се хвали на сав глас), да би спречили стварање струвита. Пошто кисели урин погодује стварању калцијум-оксалатног камена (за који мислим да је гори од струвита), закључио сам да је добро поништити киселост хране високим pH фактором Пролом воде (декларисано pH 8,5 - 8,7).
https://groups.google.com/forum/#!topic/volim_mace/ag5ZS-3odss
Dao je tu Deda Zika jos dobrih preventivnih saveta. Nesto ga nema vec duze vreme u grupi, ali niko nema informaciju da li je sve u redu, ili je prestao da se bavi grupom kako je u vise navrata najvaljivao.

Ali sada na pakovanjima tih specijalnih hrana za urinarne probleme stoji da sprecavaju i stvaranje i struvita i kalcijum-oksata, sada koliko je to tacno...
Vragana je cini mi se kupovala DL-metionin u tableticama i davala odredjenu dozu pomesanu sa hranom koju inace daje. Mozes nju pitati, da ne dajem ja dezinformacije.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top