Sve o macama ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
gasa je vec poceo da divlja i uzvraca poljbac i pozdrav i zahvaljuje se na podrsci : )))
hoda normalno,maaalo usporeno,ali penje se na fotelju,krevet,skace sa fotelje i kreveta i tako...razmisljam da mu dam malo vode,povracao je pre tri sata,ali sada se ponasa skroz normalno:s
 
Evo da se i ja javim.
U subotu sam dobila macu, tacnije, malog macka, i jos se privikavamo. Mali je hiperaktivan, a i veoam usamljen, jer mjauce cim neko od ukucana nije u sobi, kao da se boji da smo ga sotavili.

Jedini problem (tj. dva problema) jeste to sto ja imam i hrcka, pa bih zelela na sve nacine da ga zastitim od macka (imate li neke savete?) Drugi problem je u tome sto je macak kod ans vec tri dana, a nije kakio. Jede normalno, igra se, skace, spava, sve regularno, stomacic mu nije naduven, ali ipak me ovo brine. Ima li razloga za brigu? Koliko cesto oni obavljaju malu, a koliko veliku nuzdu? Znam da je sve individualno, ali u proseku? ...
 
Evo da se i ja javim.
U subotu sam dobila macu, tacnije, malog macka, i jos se privikavamo. Mali je hiperaktivan, a i veoam usamljen, jer mjauce cim neko od ukucana nije u sobi, kao da se boji da smo ga sotavili.

Jedini problem (tj. dva problema) jeste to sto ja imam i hrcka, pa bih zelela na sve nacine da ga zastitim od macka (imate li neke savete?) Drugi problem je u tome sto je macak kod ans vec tri dana, a nije kakio. Jede normalno, igra se, skace, spava, sve regularno, stomacic mu nije naduven, ali ipak me ovo brine. Ima li razloga za brigu? Koliko cesto oni obavljaju malu, a koliko veliku nuzdu? Znam da je sve individualno, ali u proseku? ...
Pa s'obzirom da je mali trebao bi vise puta dnevno da obavlja veliku nuzdu
 
Evo da se i ja javim.
U subotu sam dobila macu, tacnije, malog macka, i jos se privikavamo. Mali je hiperaktivan, a i veoam usamljen, jer mjauce cim neko od ukucana nije u sobi, kao da se boji da smo ga sotavili.

Jedini problem (tj. dva problema) jeste to sto ja imam i hrcka, pa bih zelela na sve nacine da ga zastitim od macka (imate li neke savete?) Drugi problem je u tome sto je macak kod ans vec tri dana, a nije kakio. Jede normalno, igra se, skace, spava, sve regularno, stomacic mu nije naduven, ali ipak me ovo brine. Ima li razloga za brigu? Koliko cesto oni obavljaju malu, a koliko veliku nuzdu? Znam da je sve individualno, ali u proseku? ...

Proveri ti za svaki slučaj sve budžake i ćoškove, i meni je tu nešto sumnjivo! :) Jesi li mu nabavila nošu (posudicu sa posipom)?
 
Da, ima nosu u kojoj, za sada, samo piski (oko dva puta dnevno). Nesto ne verujem da bi kakio na drugom mestu, a i osecalo bi se, zar ne?

On je hiperaktivan, juri, hoce da se igra, i spava kao i svako mace, stomak mu nije naduven, ne deluje mi kao da se muci, ali mi je cudno sto nije kakio.
 
Da, ima nosu u kojoj, za sada, samo piski (oko dva puta dnevno). Nesto ne verujem da bi kakio na drugom mestu, a i osecalo bi se, zar ne?

On je hiperaktivan, juri, hoce da se igra, i spava kao i svako mace, stomak mu nije naduven, ne deluje mi kao da se muci, ali mi je cudno sto nije kakio.

Trebao bi da je vec kakio, provjeri dobro sve coskove. Ne mora da znaci da bi se osjetilo, jednom se moj istovario iza kauca i dok nisam njega trazila nisam ni znala sta je napravio :lol:
Ako nista ne nadjes, ne bi bilo lose da ga odvedes veterinaru. Moj macor pati od zatvora, pa mu dajemo laksative a nisam ni znala da ne moze da ide dok nije poceo povracati. Veterinar mi je rekao da oni kad nemogu na jednu stranu izbacuju na drugu. Tako da nemoj cekati da dodje do toga i vodi ga veterniaru, ako ne nadjes nista u dogledno vrijeme.
 
Slažem se za skrivena mesta u sobi, moja maca kad je imala mesec ipo,dva je upravo to radila, posle par dana smo otkrili njeno skrivalište, za koje smo primetili da se zavlači ali je ličilo da se igra, i ništa se posebno nije osetilo a ne bi ni rekli da je mala šmizla tako nešto uradila jer su druga dva mačeta bila dobra, pa otkud znaš da nečija kaka fali;)
 
Hvala vam na odgovorima.

Cini mi se da ipak pati od zatvora, nista se konkretno ne primecuje u njegovom ponasanju, ali kad god idemo na nosu, on samo piski. Ja mu uvek proverim guzu, i ista je, dosta cista, vidi se da nije nista bilo (nemojte mi se smejati sto mu proveravam guzu, ali sta cu).

Inace je veoma hiperaktivan, meni je drago sto je veseo, ali mora da nauci da se ponkad i sam zabavi, jer nikad ne mozes da sednes da jedes a da ti on ne skace. Da li da ga udarim po guzi i izgrdim? Meni zao da ga bijem, ali hocu da bude disciplinovan, ne sme da naskace dok jedemo i da nas grebe dok sedimo.

Sutra cu zvati veterinara kojeg su mi rekli ovi od koga sam usvojila macka. Nadam se da zatvor moze da se leci relativno lako.
 
Pa sve zavisi sta uzrokuje zatvor. Ja se nadam da nije nista ozbiljno.Moj macor ima hronicno oboljenje crijeva, praceno zatvorom, pa mu dajemo laksative svaki dan i to za sad pomaze. Posto je prilicno nestasno mace, mozda je tvoj nesto pojeo pa sad ne moze da izbaci. I nemoj se stiditi sto mu provjeravas guzu, i ja sam mog i gledala i pipala po stomaku da vidim da li je imao stolicu. Sta ces kad ih volimo ;)
Javi sta kaze veterinar i srecno :heart:
 
Hvala vam na odgovorima.

Cini mi se da ipak pati od zatvora, nista se konkretno ne primecuje u njegovom ponasanju, ali kad god idemo na nosu, on samo piski. Ja mu uvek proverim guzu, i ista je, dosta cista, vidi se da nije nista bilo (nemojte mi se smejati sto mu proveravam guzu, ali sta cu).

Inace je veoma hiperaktivan, meni je drago sto je veseo, ali mora da nauci da se ponkad i sam zabavi, jer nikad ne mozes da sednes da jedes a da ti on ne skace. Da li da ga udarim po guzi i izgrdim? Meni zao da ga bijem, ali hocu da bude disciplinovan, ne sme da naskace dok jedemo i da nas grebe dok sedimo.

Sutra cu zvati veterinara kojeg su mi rekli ovi od koga sam usvojila macka. Nadam se da zatvor moze da se leci relativno lako.

:D e ovo za zagledanje guze... kad bude počeo da kaki pa ako ne bude baš spretan jurićeš ti njega sa toalet papirom! :) Šta da se radi, bolje i tako nego da dozvoliš da ti maca lepo sedne na tepih i vuče guzu po istom, što se meni desilo! :D
Ne znam šta da ti kažem za vaspitanje, moja Cica je nekako sama skapirala stvari, mada su mačori gori za vaspitavanje jer zauzimaju svoje mesto u porodici... npr babin mačak je bio potpuni ludak kome je sve bilo dozvoljeno, niko nije povisio ton na njega ali je zato spavao na TVu, visećoj kuhinji i grizao je krvnički kad god mu dosadiš! A zaprašivali smo ga od buva jedino sa onim gumenim rukavicama! :D Zato bolje probaj na vreme da mu pokažeš ko je ko ali bolje probaj drekom ili pljeskom dlana o dlan nego batinama... cenim da i to može da ga štrecne... druga faza je da ga prsneš sa fajtalicom kad napravi neku glupost! :)
P.S. Nisam nešto iskusna u vaspitavanju mačaka, možda se pojavi neko ko zna o čemu priča! :D
 
Vjerovatno nije ozbiljno, jel da ga nesto boli ne bi tako skakutao i bio zivahan. Znao bi ti da nesto nije u redu. Mislim da sam navela da smo mi ustanovili da je zatvor kad je poceo da povraca. Nemoj se optercivati nisam te mislila uplasiti. Samo sam navela ekstreman slucaj mog macora. Veterinar ce vec najbolje znati. ;)
 
Moj suprug se danas izurlao na njega jer je grizao biljku, bas je bio besan (muz), a macak je sapalio i sakrio se ispod kreveta. Posle 45 minuta je izasao. Ne znam, meni zao da vicem i da ga bijnem, ali kada mu podviknes ili malo po guzi shvatio je da neke stvari ne sme. Ipak neke stvari NE SME, kao, na primer, da dira hrcka, ili da grize biljku, ili da se penje na sto dok jedemo ili da se penje na prozor, ili da grize kablove. Znam da to ne mzoe preko noci, ali moram da ga anucim. Kada sam pre imala macke (svi muzjaci), prakticno su bili glavne gazde u kuci. Ipak bih da bude malo drugacije.

Ali, kao sto rekoh, mene sada najvise brine sto gospodin nece da kaki. I ne deluje da se uopste uzbudjuje oko toga. :eek: Da ne znam da nije kakio, nikad ne bih rekla da ima zatvor.
 
Moj suprug se danas izurlao na njega jer je grizao biljku, bas je bio besan (muz), a macak je sapalio i sakrio se ispod kreveta. Posle 45 minuta je izasao. Ne znam, meni zao da vicem i da ga bijnem, ali kada mu podviknes ili malo po guzi shvatio je da neke stvari ne sme. Ipak neke stvari NE SME, kao, na primer, da dira hrcka, ili da grize biljku, ili da se penje na sto dok jedemo ili da se penje na prozor, ili da grize kablove. Znam da to ne mzoe preko noci, ali moram da ga anucim. Kada sam pre imala macke (svi muzjaci), prakticno su bili glavne gazde u kuci. Ipak bih da bude malo drugacije.

Ali, kao sto rekoh, mene sada najvise brine sto gospodin nece da kaki. I ne deluje da se uopste uzbudjuje oko toga. :eek: Da ne znam da nije kakio, nikad ne bih rekla da ima zatvor.

Da ti nije neku biljku pojeo, pa zbog tog ne moze da kaki? Oni su jako osjetljivi na te biljke.Nego da mi ne bi ovde puno nagadjali ako ne kaki pravac veterinar. A sto se tice dresure, vrlo brzo oni nauce sta se smije a sta ne. Pametnice male. U medjuvremenu uzivajte u malom nestasku;)
 
Evo da vas obavestim da smo sinoc kakili :P Nije se nesto ni mucio, samo je malo mjauknuo pre "posla". Izvinjavam se na pojedinostima, ali cini mi se da je stolice bilo u dovoljnoj kolicini, prvi su veoma crni, vidi se da je zatvor, dok su "kasniji" izgledali normalne boje. Cim se iskakio, istrcao je iz posude i poceo da prede, a onda je jedno sat vremena jurio po kuci, niste mogli da ga zaustavite :)

Dobar je macak, samo hiperaktivan, i cesto njuska oko kaveza sa hrckom, moram da sklanjam hrcka kada idemo negde, ne bih da rizikujem.
 
e,pa cestitamo na prvoj velikoj nuzdi :lol:
evo gase,samo da vidite kako sam lep i sposoban samo nekoliko dana posle kastracije: )
p.s.ova druga slika je sasvim spontana


 
Poslednja izmena:
Hvala na pozdravima :)

Gasa je bas lep, drago mi je da se sve dobro proslo. Ja se malo plasim te kastracije (hahaha, strah od kastracije :D), ali sam i inace panicar.

Nego, da li ima neko dobar savet kako da mog macka odvratim od grickanja kablova i vrebanaj hrcka, ili leka nema, kablovi se moraju pokriti a hrcak skloniti na sigurno.
 
ma i ja sam se brinula i polu panicila ali je to maciji kasalj : )
videces vec,kada za to dodje vreme,samo se lepo raspitaj o svemu i nadji veta kome verujes...
a za kablove,pa sta znam,gasa ih nikada nije grickao,mozda da ih namazes ljutom paprikom (to sam cula za pse i raspitaj se ipak prvo,ne zna da li isto moze da deluje i kod maca)...posveti mu paznju,izmori ga dok se igras sa njim,kupi mu igrackice,ima fenomalnih koje ce mu,sigurna sam,odvalciti paznju...i okaci neku njegovu slicku : )
 
E pa draga Zvezdice, za kablove nema leka osim da ih dobro umotaš u nešto. Možeš ga plašiti koliko hoćeš i on će biti poslušan, ali čim ostane sam - kuća postaje njegovo carstvo!
Ako ti je za utehu, kad malo poraste, neće ga više kablovi ni zanimati.
Ako ti mačkić bude imao problema sa stolicom, daj mu u hranu malo parafinskog ulja (3-4 kapi) čisto da bolje "klizi" dok mu se varenje ne stabilizuje. Ja sam imala sličan slučaj sa jednim malim mačkićem, i morao je veterinar da ga klistira, kaže dobio je zatvor od stresa zbog promene sredine i ishrane. Ako mačence plače kad je samo - moj savet je da mu nabaviš brata ili sestru dok je još mali. Uvek je lakše odgajiti dve mace nego jednu, a oni su mnogo srećniji i neuporedivo manje zahtevni nego kad je jedno samo. Uostalom, trošak i rad oko druge mace je zanemarljiv ali dobitak i za nas i za njih ne neprocenjiv.
Nego, još nismo saznali kako se mladi gospodin zove?
Srećno!:bye:
 
Poslednja izmena:
pozz svima

imam macu vec 3-4 godine... i pre dve godine je sterilisana... medjutim javlja se sledeci problem...
na svakih par meseci maca ima teranje... tad krece ne snosno mnjaukanje, valjanje i vucenje po podu itd, i jedini lek je onda injekcija protiv tih nagona koja pocne da deluje posle 1-2 dana i drzi je par meseci i onda opet u krug

inace u pitanju je kucna macka, ne izlazi napolje, jede one bobice ili povrce. a travu joj donosimo s polja

@zvezdice imas specijalni posip, za maciji WC koji se kupi u petshop-u i onda kad god macka vrsi nuzdu to se zgrudva i ti samo lopaticom pokupis... u opste nije losa stvar...

 
Poslednja izmena:
Nije definisano šta i kako ali pretpostavljam da su ovo bila pitanja...

Verovatno su joj samo podvezani jajnici, što je pogubno skoro koliko i hormonska terapija koju prima. Po meni nije preveliko maltretiranje opet je otvarati i sve joj povaditi.

Iako ne izlazi napolje, trebalo bi da je redovno tretirate protiv glista zbog te trave ili da joj sami uzgajate ili kupujete gotovu u pet šopovima.

Te "bobice" se ustvari zovu ganule i ima ih različitih kvaliteta i cena i tu važi ono staro pravilo: koliko para, toliko i muzike. Mačke su obligatni karnivori, ne smeju uopšte da jedu povrće a većina ih ne podnosi ni mleko i mlečne prerađevine.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top