Kafana СВЕ И СВАШТА (2. део)

Danas je bio roditeljski kod Miloša pa sam pitala učiteljicu za fizičko.
Kaže da će raditi u maloj sali. Ja pitam kako kad je predviđena za 15-20 učenika, nema dovoljno mesta za ceo razred jer nam je to rekla Lukina učiteljica, a ona mi kaže da ima mesta za vežbanje i da im je već rekla da moraju da rade vežbe ko hoće peticu iz fizičkog. E svaka joj čast ako tako bude radila!
A za Lukinu učiteljicu još jedan minus pored gomile drugih.
 
Ha ha... Dobar trik - Školska sala prilagođena za 15 učenika

- - - - - - - - - -

"Naša škola" nema uopšte salu za fizičko, ali je zalepljena za gradsku sportsku halu i u njoj deca rade fizičko. U isto vreme po nekoliko odeljenja. Kada se održavaju sportska takmičenja fizičkog nema :)
 
Poslednja izmena:
A o reformama...
Bilo je dva časa nedeljno Fizičko i zdravstveno vaspitanje i jedan čas Izabranog sporta. Sada su nekako izračunali da je onih 15 min dnevno obaveznih sportskih aktivnosti jednako jedan ipo čas nedeljno i sada u rasporedu piše - dva časa fizičkog i jedan čas obaveznih sportskih aktivnosti. Izabranog sporta više nema, a i ono ipo je nestalo. Izabrani sport je predavao nastavnik fizičkog, a ovo, sad novo fizičko predaje fizioterapeut koji ima završenu trenersku školu. Reforma :aha:
 
hehehe drage moje baš mi je drago što sam pokrenula ovaj niz razgovora. Nemate pojma, Super mi je čuti vaša mišljenja.
Zoljo ne sekiram se ja toliko,koliko se da misliti po mom pisanju. Ahahaahah. Nego mi je mnoooooooooooogo žao dece. Sve dece,ne samo mog. I mrzim tu vrstu nepravde,i gluposti. Mi stalno kaskamo za nekim super svetskim obrazovnim reformama paaaaaaaaaaaaaaa otp. 25 godina. Jako sam malo bila u obrazovanju,a i na sebi sam osetila sve te silne reforme,pošto je i moja generacija bila eksperimentalna u to doba,tako da mi je sve jasno. Ali kako to,da ništa nismo naučili,da nismo učili iz grešaka prethodnih generaciji,da ne shvatamo da ovako nije dobro,da ide na uštrb dece. A to mrzim. I eto hajde da pričamo naglas i dalje. Meni jako prija. :)

Dragisha ja ti se stvarno divim. Retki prirem pedagoga,ko ima jasan stav,i drži se svog stava. A u ovoj nebulozi nalaziš način da ostaneš prisebna,da nađeš rešenje za svoj predmet,da te učenici poštuju(za to i ti treba da poštuješ njih,a verujem da im to stalno i pokazuješ),i da ti ne jenjava elan u svemu ovome.

Eli moja kuburimo i mi sa salom. Mada naša škola zaista ima veliku sportsku salu sa tribinom i sve to,ali ima previše razreda. I onda kod nas to rešavaju tako,da dele salu sa nižim razredima. Evo baš juče moj je imao fizičko u isto vreme kao i njegova učiteljica bivša sa prvacima. Oni mali su vežbali u delu gde nije teren,a petaci na terenu sa profesoricom u sali,u isto vreme. I to u našoj školi ide,i čini mi se da funkcioniše. Ne sudaraju se,nekako se učitelji i profesori organizuju,da časovi proteknu što normalnije. U isto vreme meni je simpatično (još dok je moj bio u nižim razredima),da su oni gledali veeeeeeeeeeeeliku decu kako vežbaju sa profesoricom,pa se i upoznavali u isto vreme. Bilo je i toga da su neke vežbe sa loptama radili zajedno,time učili stariju decu da budu tolerantniji i paze na ove mlađe,ne samo u fiskulturnoj sali,nego i na hodmicima. Meni se to čak i sviđa. Eto.

Eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee setila sam se,i Gabriel je prvo izabrao predmet Hor i orkestar,pošto jako voli da peva,a i peva zaista jako lepo,jer je mislio da će još jedna devojčica iz razreda da izabere taj predmet. Ali kada se ispostavilo da je on jedini to izabrao,prešao je na Čuvare prirode. I juče na času profesorica rekla da za sledeći čas donesu gumene rukavice i neko baštensko cveće. Ima jedno ograđeno dvorište u školi,tamo je bašta,pa ćemo tamo saditi to cveće,a pošto ima i paradajza,paprika,krastavaca itd. zasađeno u tom dvorištu,juče su išli na času da beru zrele plodove,i u slast pojeli na kraju časa. :)
 
Pa kad imaju super nastavnicu.
Moj Luka nije voleo Čuvare prirode jer se smarao na tom času kod učiteljice. To je ona što je stalno spominjem po lošem.
A vidiš kako može da bude super uz malo truda. :aha:

Nije me mrzelo da pogledam raspored časova i za sedme i osme razrede. Ni oni nemaju 7 časova nedeljno nikad. E sad, ne znam da li će to zakačiti i Luku jer su dobili taj dodatni čas informatike, ali eto nepravde - neko u petom ima tri puta nedeljno 7 časova, a neko nema nikad 7 časova do kraja osnovne. :(
 
A o reformama...
Bilo je dva časa nedeljno Fizičko i zdravstveno vaspitanje i jedan čas Izabranog sporta. Sada su nekako izračunali da je onih 15 min dnevno obaveznih sportskih aktivnosti jednako jedan ipo čas nedeljno i sada u rasporedu piše - dva časa fizičkog i jedan čas obaveznih sportskih aktivnosti. Izabranog sporta više nema, a i ono ipo je nestalo. Izabrani sport je predavao nastavnik fizičkog, a ovo, sad novo fizičko predaje fizioterapeut koji ima završenu trenersku školu. Reforma :aha:

tri časa su sada u rasporedu a ono "pola" časa mi radimo kumulativno (subote,turniri,male olimpijade...)
i nije mi jasno kako fizioterapeut može da drži nastavu u školi bez fakultetskog obrazovanja...??? to je protivzakonito...

Alisa,moj sin je sedmi razred....4 puta nedeljno ima 6 časova i jenom 8 časova zbog građanskog...tako da :manikir:
 
tri časa su sada u rasporedu a ono "pola" časa mi radimo kumulativno (subote,turniri,male olimpijade...)
i nije mi jasno kako fizioterapeut može da drži nastavu u školi bez fakultetskog obrazovanja...??? to je protivzakonito...

Alisa,moj sin je sedmi razred....4 puta nedeljno ima 6 časova i jenom 8 časova zbog građanskog...tako da :manikir:
Da, primetila sam da građansko-verska nije nikome upisana u raspored i Luka i Miloš još ne znaju kada će imati. Prošle nedelje nisu imali.
 
Evo da vam pokažem naš raspored. Mi smo V.b pa upoređujte. :)
IMG-199ef3b3a26fb11ecd1317fecd558386-V.jpg
 
@Dragisa, ja ne znam koliko titula i koju skolu je zavrsio pomenuti nastavnik za predmet "obavezna fizicka aktivnost", ali znam da je moja drugarica (difovka :) ) konkurisala i da su joj falile "titule trener i fizioterapeut". inace, na dosadasnja dva casa tog predmeta deca su uzimala lopte po zelji i igrala igru po zelji...
na casu fizickog, kod "normalnog" nastavnika fizickog su radili merenje i poceli su testove, uz prethodno obavezne vezbe zagrevanja.

- - - - - - - - - -

inace, jos nemaju konacan raspored, a danas je bio strajk,..
ma super je u skoli :D
 
@Dragisa, ja ne znam koliko titula i koju skolu je zavrsio pomenuti nastavnik za predmet "obavezna fizicka aktivnost", ali znam da je moja drugarica (difovka :) ) konkurisala i da su joj falile "titule trener i fizioterapeut". inace, na dosadasnja dva casa tog predmeta deca su uzimala lopte po zelji i igrala igru po zelji...
na casu fizickog, kod "normalnog" nastavnika fizickog su radili merenje i poceli su testove, uz prethodno obavezne vezbe zagrevanja.

- - - - - - - - - -

inace, jos nemaju konacan raspored, a danas je bio strajk,..
ma super je u skoli :D

OFA je obavezna fizička aktivnost i ona je u sastavu fizičkog i zdravstvenog vaspitanja i u Službenim glasniku...72+54 (72 fizičkog i 54 OFA)
što dalje znači da je predmet kao i svi ostali u školi,što dalje znači da mora da predaje profesor koji je zavšio fakultet a ne kursista...
za OFA postoji striktni plan i program za svaki čas šta se radi,ne može proizvoljno da se izmišlja...recimo: 18 časova fudbala je obavezno u 5.-om razredu,zatim atletika koja se nadovezuje na program fizičkog vaspitanja,ritmička kretanja,sportska gimnastika itd itd...čas OFA se sprovodi jednom nedeljno u rsporedu i pola časa kumulativno kako odredi stručni aktiv nastavnika fizičkog vapsitanja...
na tom jednom času se radi po PS-u, zagrevanje vežbe oblikovanja potom nastavna jedinica koja je planirana planom i programom...
ne može ništa proizvoljnoooooo....i mora stručno lice da radi...

ta profesorka koja je konkurisala iizvisila može komotno da tuži školu,jer u radni odnos ne može direktor da primi nekog sa završenom višom školom...mora d aima fakultet

bože blagi šta ću još sve čuti...:fdlan:
 
i još jedna stvar za OFA..fizičko i OFA je jedan predmet,tj.jedna ocena...i ne mogu da predaju dva čoveka...
mi smo to imali kod podele norme...
moralo se voditi računa da jedan čovek predaje jednom odeljenju jer taj čovek zaključuje jednu ocenu iz jednog predmeta....
nema više dva predmeta kao ranije...
eto...puna informacija...
 
Ja mislila da posle Ninine pesme ne smemo više da se žalimo na sistem :p
@Dragiša, ne znam šta da ti kažem. Moja ćera je 5. razred sada i ima 2 fizička, različita, dva nastavnika, čak i različite patike (jedan nastavnik insistira na tankim đonovima, drugi pak da je bolje patike za trčanje). Da li će biti jedna ili dve ocene nemaju pojma. A i ne interesuje nas puno, bar za sad...
 
Ja mislila da posle Ninine pesme ne smemo više da se žalimo na sistem :p
@Dragiša, ne znam šta da ti kažem. Moja ćera je 5. razred sada i ima 2 fizička, različita, dva nastavnika, čak i različite patike (jedan nastavnik insistira na tankim đonovima, drugi pak da je bolje patike za trčanje). Da li će biti jedna ili dve ocene nemaju pojma. A i ne interesuje nas puno, bar za sad...

:fdlan: bože blagi kakav haos...
ocena je jednaaaaaa...taj program se radi od prošle godine tako da znam...
svašta direktori sebi dopuštaju a onda kad im pljusnu tužbe prave se blesavi...gospode bože,...:dash:
i definitivno mora jedan čovek da predaje a ta osoba mora biti diplomirani profesor fizičkog vaspitanja, a ne nekakav fizioterapeut...joooooooooooooj joj joj...:fdlan:
 
Eto dobili još po koju odličnu informaciju.
Nego Dragisha da te pitam apropo fizičkog nešto. Dete mi polomilo ruku sredinom Jula,desnu ruku u zglobu,totalni prelom. Sve je lepo zaraslo,kalsifikacija za dve nedelje,pokretljivost itd.,ali sada kada su radili testiranje pa su bacali loptu na zid (on je dešnjak,lomio desnu ruku),žalio se profesorici da ga boli ta ruka (ja sam mu rekla ako oseti bol bolje da kaže,nego da ošteti ruku) posle tog dela testiranja,i profesorica mu je odbrusila kao pa kada si lomio ruku,to je bilo davno,ne pravi se,nije ti ništa. I sad ja razmišljam da li da odem u školu i razgovaram sa profesoricom,dal da zovem razrednu,pa njoj da kažem,ili da ostavim ovo tako kako jeste. Samo me brine da će imati još svakakve vežbe koje će mu opteretiti tu ruku,a ako ne kaže,može da pogorša totalno ozdravljenje ruke. Mislim on nije njanja,kada je polomio ruku,još je i dovezao bajs kući sa polomljenom rukom,nije nit plakao,nit se žalio,nameštali mu pre gipsa,nit tada nije plakao,već to veče lepo pomerao prste ispod gipsa itd.,ali očigledno da zglob opterećenje još ne podnosi duže vreme,ili dok vežbaju sa loptom. Znači ako ga boli,onda ga zaista stvarno boli. Šta je tvoj savet?
 
Eto dobili još po koju odličnu informaciju.
Nego Dragisha da te pitam apropo fizičkog nešto. Dete mi polomilo ruku sredinom Jula,desnu ruku u zglobu,totalni prelom. Sve je lepo zaraslo,kalsifikacija za dve nedelje,pokretljivost itd.,ali sada kada su radili testiranje pa su bacali loptu na zid (on je dešnjak,lomio desnu ruku),žalio se profesorici da ga boli ta ruka (ja sam mu rekla ako oseti bol bolje da kaže,nego da ošteti ruku) posle tog dela testiranja,i profesorica mu je odbrusila kao pa kada si lomio ruku,to je bilo davno,ne pravi se,nije ti ništa. I sad ja razmišljam da li da odem u školu i razgovaram sa profesoricom,dal da zovem razrednu,pa njoj da kažem,ili da ostavim ovo tako kako jeste. Samo me brine da će imati još svakakve vežbe koje će mu opteretiti tu ruku,a ako ne kaže,može da pogorša totalno ozdravljenje ruke. Mislim on nije njanja,kada je polomio ruku,još je i dovezao bajs kući sa polomljenom rukom,nije nit plakao,nit se žalio,nameštali mu pre gipsa,nit tada nije plakao,već to veče lepo pomerao prste ispod gipsa itd.,ali očigledno da zglob opterećenje još ne podnosi duže vreme,ili dok vežbaju sa loptom. Znači ako ga boli,onda ga zaista stvarno boli. Šta je tvoj savet?

moj prijateljski savet je da odeš na konsultacije kod lekara...

mi nastavnici imamo zaista svakakva iskustva...a i nismo kompetentni da procenjujemo povrede...
lomovi umeju da budu zeznuta stvar,ali nama zaista je od velike važnosti lekarsko uverenje o ograničenosti pokreta lomljenog dela...

ti nemoj da ideš da se raspravljaš,jer to niko od nas ne voli...ja takođe ne volim kad mi dođe roditelj pa počne o svom detetu...ja ih imam 140 kojima predajem...
nije veruj mi lako u svakom trenutku razmišljati o svakom detetu ponaosob,a ujedno imaš program koji moraš da realizuješ...

zato,topao savet,dete za ruku,kod lekara,objasnite o čemu se radi i neka da savet...a nastavnica mora da ispoštuje odrednicu lekara...
meni je sjajno kad su mi deca odnele izveštaje specijalista o ograničenjima...ja to upisala u pedagoški moj dnevnik,a njima rekla da me obavezno podsete ako ja slučajno zaboravim jer je moguće da mi se i to desi...pored njih zilion...

nadam se da sam pomogla,,
 
Eli ja sam više iz pedagoškog aspekta htela da znam šta i kako. Svakako se slažem sa tobom,da sve ide preko razredne. Mislim na bilo koji problem,koji treba razrešenje,ne samo na ovaj konkretan slučaj.

Dragisha hvala,svakako si mi pomogla. Evo već zakazala kod lekara,pa ćemo videti šta ona kaže po nalazima što imamo,i po trenutnom stanju tog zgloba. I ja sam sigurna da profesori ne mogu da popamte sve probleme svih učenika,to je zaista nemoguće,i iz aspekta profesora sam i htela da čujem tvoje mišlenje. Meni je samo to obrisući detetu trenutak bio onako,hej alo,učenik ti se požalio,može to i drugim tonom,drugačije,ljudskije. Ali verovatno sam ja zelena,i naivna u svim mojim očekivanjima,ne samo što se škole i obrazovanja tiče,nego sveukupno što se života tiče. Ja bih sve ljudski,lepo,kompromisno,sa tolerancijom prema svima oko sebe,pa nagrabusim na kraju. Ali ne mogu da se promenim. I teško mi pada da gledam oko sebe aroganciju (ne kažem da je profesorica bila arogantna,sad pričam uopšteno o svemu),netrepeljivost,nestrpljivost itd.
 
Gde ste zene? Kako su skolarci?
Mi smo konacno danas kompletirali udzbenike, cera je i dalje odusevljena petim razredom. Kaze sve joj je mnogo bolje i manje dosadno nego kod uciteljice :lol: Do kad ce da je drzi videcemo...
I dalje nema sedam casova, ali ima 4 puta nedeljno po 6 i jednom 5. Nosi samo sveske u skolu, knjige samo ako nastavnici posebno naglase. Znaju unapred sta ce raditi na casovima, mogu da se pripreme ako hoce i tako... Nije lose za sada.
...skocila je 1,8m na testiranju na fizickom i vec dva dana samo o tome prica... treci rezultat u odeljenju, sreca nevidjena! :lol:
 
Zolja, ja sam isto pisala prošle godine da je moj Luka prodisao kada je krenuo u peti razred. I isto tako sam bila skeptična koliko dugo će ga to držati, ali evo i šestog razreda, a on i dalje obožava školu i nastavnike. Svako veče kada legne u krevet, čeka da ja dođem i onda mi priča detaljno na svakom času šta je bilo. A nekada ne može da dočeka veče pa mi priča odmah sa vrata kada dođe iz škole ili kada je dođem s posla. Voli dete školu. :lol:
Miloš je druga priča, on je klasičan dečak. Mrzi školu, učiteljica im stalno nešto naređuje i ponižava ih. :eek: To mi je sinoć rekao. Ja ga pitam kako to misli ponižava, a on kaže da priča sa njima kao da su retardirani i stalno se dere. Objasnila sam mu da mora tako zbog onih koji ne slušaju i bezobrazni su na času. On kaže da je miran i sve sluša, a onda kada izađe u dvorište se ponaša retardirano i iskače se kao majmun. :zcepanje: Smejala sam se do suza. :D

- - - - - - - - - -

I bravo za skok u dalj! :super:
Ja se sećam da sam bila najgora u razredu iz skoka u dalj i trčanja na 50m. U dalj sam skakala oko 1,2m, a 50 m sam trčala 10 sekundi. Debela guzi.ca. :lol:
 
A danas rođendan mom velikom dečaku - dvanaesti. :heart:
Spremili smo mu poklone, ima da se upiški kada dođe večeras iz škole. Ali sve je zaslužio, najbolji je na svetu! :super:
Jutros je ustao pre sedam i uvukao se kod mene u krevet jer nije mogao da spava od uzbuđenja. Kaže da ne može da dočeka da se vrati iz škole da vidi šta će dobiti. :)
 

Back
Top