Сурогат мајчинство

Moju tetku su roditelji odmah nakon rođenja dali i ona je odrastala sa stricem i strinom koji nisu imali dece. Bilo je to 1960. godine. Tetka posećuje majku, normalno komuniciraju.
Nikada je nisam pitala kako je podnela to saznanje, niti ona o tome govori.
Ona je inače vedrog duha, požrtvovana i posvećena svojoj deci i unucima.
 
Ne, nije mi stalo do imanja dece dovoljno ni da bih ja bila majka, a kamoli da iznajmljujem surogat. Niti mogu da razumem taj stepen očaja za imanjem deteta, najiskrenije. Nije normalno da se strah od sopstvene konačnosti rešava tako.
И то је у реду. Али, онако како ја разумем твој став, требало би да и ти разумеш, рецимо, мене. Јер ја сам имала све у животу, а опет ми је у једном тренутку све било бесмислено. Желела сам дете, била спремна на све да га добијем. То није страх од сопствене коначности, желела сам да некога бесконачно и безусловно волим, да ми живот оплемени тапкање ножица по кући, дечји смех, одрастање, желела сам да видим како одраста у човека. Моја смрт ће за мене свакако бити врло коначна, не знам какве то везе има са било чиме.
Људи који нису имали проблем са зачећем ретко разумеју тај очај.
 
Ne znam kakve veze imaju i stado i livada i šta je pisac hteo reći osim neke nejasne osude žena i njihovih izbora.Ne ulazim ni u čije razloge zašto nešto radi, ali mogu da razumem želju žene da ima dete makar i na ovaj način. Lično, mislim da ne bih mogla da budem surogat majka, bez obzira što bih time možda učinila dobro delo, suviše sam emotivna po pitanju same trudnoće i novog života u stomaku da bih se mogla odreći bebe. S druge strane, lako bih prihvatila da dobijem dete na taj način, mada bih pre išla na usvajanje, zbog samog osećaja da bih na neki način , surogat majci ipak uzela dete...
 
Ne dovodim u pitanje da je davalac jajne celije majka. Da je to njeno dijete.
Ali, govorim o eticnosti. O ocekivanju da se trece lice zrtvuje.
Аха, нисмо се разумеле. Ок, ти не би. Различити смо, ја бих се за неког јако блиског жртвовала...
 
У последње време се много пише и прича о томе. Видим да се сада све већи број самаца одлучује на такав корак.
За тему заиста није важно да ли су те особе познате или не, занима ме да ли бисте ви лично пристале да будете сурогат мајка, или, да ли бисте желеле да на тај начин постанете мајке?
Ми смо се дуго борили да добијемо дете, у једном тренутку сам почела да размишљам о тој могућности, чак сам била спремна да питам сестру да ли би била сурогат мајка мом детету...на страну закони, да ли бисте и под каквим условима то учиниле?
Све је од догађаја до догађаја. Ја стварно мислим да је то у реду када су ту оба родитеља. Али например када родитељ сам жели да одгоји дете и сам је, иако разумем његову жељу да буде родитељ, мислим да би то ипак било лоше за дете. Детету требају и мајка и отац
 
У последње време се много пише и прича о томе. Видим да се сада све већи број самаца одлучује на такав корак.
За тему заиста није важно да ли су те особе познате или не, занима ме да ли бисте ви лично пристале да будете сурогат мајка, или, да ли бисте желеле да на тај начин постанете мајке?
Ми смо се дуго борили да добијемо дете, у једном тренутку сам почела да размишљам о тој могућности, чак сам била спремна да питам сестру да ли би била сурогат мајка мом детету...на страну закони, да ли бисте и под каквим условима то учиниле?
Treba da se dozvoli, mnogo je parova koji se muce
S druge strane mnogo je i dece po domovima

A ne znam detalje zakona kod nas, znam da nije dozvoljeno, ali kako bi eto primera radi kad si vec napisala, tvoja sestra rodi tvoje dete, ok odradite vi sve to kod dr, ali sta kad ga rodi, kako bude tvoje zakonski?
Moze zakonski da bude sestrino i tvog muza da ga on prizna. Ali tvoje ne moze je l tako?
 
A sto se pitanja tice, ako ne budem mogla da radjam ja sam pre za usvajanje, e sad zakoni su nam takvi ogavni da ne znam ni koliko bi to bilo izvodljivo u mom slucaju da mi daju dete....drugo treba i partner koji to zeli... suvise je to komplelsno za ovako sbbkbb

Ja licno ne bih bila surogat, s obzirom da sam loseg zdravlja pitanje je sta ce biti kad ja budem pravila (ako budem pravila), da li cu moci i ako budem mogla koje ce posledice biti po moj organizam....a za drugoga tek nema sanse
Da sam neko zdrav i da sam vec svoju decu izrodila vise komada i nije mi to problem zdravstveni, onda bih mozda i pristala za nekoga, opet sbbkbb, ne znam...
A da li bih unajmila da je dozvoljeno, ne znam, kad god razmisljam na tu temu nekako mi se usvajanje cini logicnijim nego da uzimam surogat, ali ne znam, opet sbbkbb
 
Treba da se dozvoli, mnogo je parova koji se muce
S druge strane mnogo je i dece po domovima

A ne znam detalje zakona kod nas, znam da nije dozvoljeno, ali kako bi eto primera radi kad si vec napisala, tvoja sestra rodi tvoje dete, ok odradite vi sve to kod dr, ali sta kad ga rodi, kako bude tvoje zakonski?
Moze zakonski da bude sestrino i tvog muza da ga on prizna. Ali tvoje ne moze je l tako?
Тему сам поставила хипотетички, рецимо да је дозвољено законом...неке жене ипак не би биле спремне на то, као што видиш.
Ја сам више за те варијанте кад су ту оба родитеља, него самци. А опет, ако неко жарко жели дете, а просто не иде са партнерима...ето, и сама сам у дилеми, лично за себе сам рекла, али много је комплексна тема.
 
Тему сам поставила хипотетички, рецимо да је дозвољено законом...неке жене ипак не би биле спремне на то, као што видиш.
Ја сам више за те варијанте кад су ту оба родитеља, него самци. А опет, ако неко жарко жели дете, а просто не иде са партнерима...ето, и сама сам у дилеми, лично за себе сам рекла, али много је комплексна тема.
Тема је комплексна и упитна на свим пољима.
И на биолошком и на етичком.
Већ је писано о мешању крви, размени ћелија и генетског материјала. Ми не знамо какве то има ефекте на дете и жену која га носи.
Етички, искоришћавање сиромаштва и злоупотреба тела жена из нижих социјалних слојева.
Видели смо у Украјини да је за сићу рађено сурогат мајчинство.
Оба аспекта су за дебело претресање, а о првом вероватно нећемо знати још неку деценију.
 
Тему сам поставила хипотетички, рецимо да је дозвољено законом...неке жене ипак не би биле спремне на то, као што видиш.
Ја сам више за те варијанте кад су ту оба родитеља, него самци. А опет, ако неко жарко жели дете, а просто не иде са партнерима...ето, и сама сам у дилеми, лично за себе сам рекла, али много је комплексна тема.
Pa da al sad me kopka kako bi se zakonski resilo da se odradi nesto tako pod ovim sad okolnostima kakve su u ovoj drzavi i zakonoma ... ko je tu majka zakonski?
Sto me podseti na:

 
životna tema koja pokrece mnoga pitanja..a moj odgovor je da ne bih to učinila jer polazim od toga da ako je nekoj ženi priroda uskratila da bude majka da je to sa razlogom i da ne treba na silu insistirati i ici protiv prirode..ako neko bas toliko želi dete a ne može da ima svoje, postoji usvajanje dece sa kojom se
bracni parovi ili cak samci itekako mogu ostvariti kao roditelji
 
životna tema koja pokrece mnoga pitanja..a moj odgovor je da ne bih to učinila jer polazim od toga da ako je nekoj ženi priroda uskratila da bude majka da je to sa razlogom i da ne treba na silu insistirati i ici protiv prirode..ako neko bas toliko želi dete a ne može da ima svoje, postoji usvajanje dece sa kojom se
bracni parovi ili cak samci itekako mogu ostvariti kao roditelji
Onda i vto ne treba...prc ...sta cemo sad

Surovo bioloski gledano niko ne treba da se razmnozava ako ne moze iz nekog med razloga, ni vto ni surogat ni nista
Ali sta cemo sa onom drugom stranom bilogije kad udari instinkt za razmnozavanjem i ta zelja pokrece ljude da se bore na sve nacine da se razmnoze, ne da usvoje, nego da rasire svoje gene
To su ti sad "borbe titana". Sa jedne strane losi geni ne treba da se sire, sa druge strane ne mogu da obuzdaju nagon

Onda imamo i jos jedan problem sa ovom tvojom konstatacijom - ne treba ni vakcine da imamo jer treba da umru svi koji ne bi preziveli te bolesti, da ne prenose lose gene, treba da ukinemo lekove pa da umremo od upale pluca ako smo "slaba karika"

Nama je medicina generalno koliko je pomogla toliko i odmogla, jer nam je uskratila prirodnu selekciju i nemamo vise prirodnu kontrolu nad razmnozavanjem, nemamo ni prirodnog neprijatelja da nam drzi pod kontrolom populaciju
To surogat majcinstvo je samo kap u vec moru medicinskih poduhvata kojima smo mi omogucili nezdravim jedinkama da rasire svoje lose gene
Tako da ne ide da se jedno koristi a drugo ukida pod parolom "priroda uskratila sa razlogom"
 
to je tvoje mišljenje .ja sam rekla svoje pri tom vakcine protiv zaraznih bolesti, veštacka oplodnja i surogat materinstvo su razlicite stvari vezano za ljudsku civilizaciju, bar ja to tako dozivljavam..pri tom nisam rekla ništa protiv kako si rekla borbe da se razmnože ..postujem svaciju želju da po svaku cenu dobije dete ako ga želi..ja ne bih i to je to
 
to je tvoje mišljenje .ja sam rekla svoje pri tom vakcine protiv zaraznih bolesti, veštacka oplodnja i surogat materinstvo su razlicite stvari vezano za ljudsku civilizaciju, bar ja to tako dozivljavam..pri tom nisam rekla ništa protiv kako si rekla borbe da se razmnože ..postujem svaciju želju da po svaku cenu dobije dete ako ga želi..ja ne bih i to je to
Pa mi ovde i razmenjujemo misljenja
Ne hodamo po jajima
Iznela si stav da je protivprirodno surogat majcinstvo
Ja sam te citirala da se slazem, da jeste, ali da je svasta jos protivprirodno pa je malo nelogicno da skupljamo sta nama licno odgovara to prihvatamo, a sta nama licno ne odgovara to ne prihvatamo
Svi funkcionisemo tako, beremo sa grane sta nam se svidja od ponudjenog i izbegavamo sta nam se ne svidja, ali je malo upitno da li nam je kriterijum za odabir objektivan. Pa nije. I ja o tome pricam nadovezujuci se na tvoj post.
Surovo realna objektivnost nasuprot subjektivnosti kojom se svi vodimo.
Nigde ja nisam rekla da ti treba da menjas svoje misljenje pa nema potrebe da se hvatas za "to je moje misljenje" izjavu. Naravno da je tvoje i neka je.
Ja sam rekla da uzmes svoj stav u obzir, pa pogledas malo sire to o cemu imas razvijen stav, pa da diskutujemo o razlicitim stavovima. Jer ova tema i jeste jako siroka da bi se zavrsavala prica na "to je moje misljenje"
Pod tim izgovorom mozemo onda da pisemo svakakve opasne i lose stavove sa opasnim posledicama na raznim temama, bez odgovornosti za napisano
Imamo li kapacitete da sagledamo svoje stavove i tudje i diskutujemo
Ili ce forum da se zove "to je moje misljenje i aj sad cao" :lol:
 
Pa mi ovde i razmenjujemo misljenja
Ne hodamo po jajima
Iznela si stav da je protivprirodno surogat majcinstvo
Ja sam te citirala da se slazem, da jeste, ali da je svasta jos protivprirodno pa je malo nelogicno da skupljamo sta nama licno odgovara to prihvatamo, a sta nama licno ne odgovara to ne prihvatamo
Svi funkcionisemo tako, beremo sa grane sta nam se svidja od ponudjenog i izbegavamo sta nam se ne svidja, ali je malo upitno da li nam je kriterijum za odabir objektivan. Pa nije. I ja o tome pricam nadovezujuci se na tvoj post.
Surovo realna objektivnost nasuprot subjektivnosti kojom se svi vodimo.
Nigde ja nisam rekla da ti treba da menjas svoje misljenje pa nema potrebe da se hvatas za "to je moje misljenje" izjavu. Naravno da je tvoje i neka je.
Ja sam rekla da uzmes svoj stav u obzir, pa pogledas malo sire to o cemu imas razvijen stav, pa da diskutujemo o razlicitim stavovima. Jer ova tema i jeste jako siroka da bi se zavrsavala prica na "to je moje misljenje"
Pod tim izgovorom mozemo onda da pisemo svakakve opasne i lose stavove sa opasnim posledicama na raznim temama, bez odgovornosti za napisano
Imamo li kapacitete da sagledamo svoje stavove i tudje i diskutujemo
Ili ce forum da se zove "to je moje misljenje i aj sad cao" :lol:
Боуже, Метло, ти јеси мој зврк заувек, али кад пишеш озбиљно свака ти је на месту :heart:
 
Pa mi ovde i razmenjujemo misljenja
Ne hodamo po jajima
Iznela si stav da je protivprirodno surogat majcinstvo
Ja sam te citirala da se slazem, da jeste, ali da je svasta jos protivprirodno pa je malo nelogicno da skupljamo sta nama licno odgovara to prihvatamo, a sta nama licno ne odgovara to ne prihvatamo
Svi funkcionisemo tako, beremo sa grane sta nam se svidja od ponudjenog i izbegavamo sta nam se ne svidja, ali je malo upitno da li nam je kriterijum za odabir objektivan. Pa nije. I ja o tome pricam nadovezujuci se na tvoj post.
Surovo realna objektivnost nasuprot subjektivnosti kojom se svi vodimo.
Nigde ja nisam rekla da ti treba da menjas svoje misljenje pa nema potrebe da se hvatas za "to je moje misljenje" izjavu. Naravno da je tvoje i neka je.
Ja sam rekla da uzmes svoj stav u obzir, pa pogledas malo sire to o cemu imas razvijen stav, pa da diskutujemo o razlicitim stavovima. Jer ova tema i jeste jako siroka da bi se zavrsavala prica na "to je moje misljenje"
Pod tim izgovorom mozemo onda da pisemo svakakve opasne i lose stavove sa opasnim posledicama na raznim temama, bez odgovornosti za napisano
Imamo li kapacitete da sagledamo svoje stavove i tudje i diskutujemo
Ili ce forum da se zove "to je moje misljenje i aj sad cao" :lol:
ok je sve sto si napisala samo se nismo razumele..nisam rekla da je surogat majcinstvo protivprirodno vec da one žene kojima je priroda uskratila majcinstvo ne treba da idu protiv prirode ali isto tako ako one žele da se ostvare kao majke ok neka to rade ..sa tim da ja ne bih :)
 
ok je sve sto si napisala samo se nismo razumele..nisam rekla da je surogat majcinstvo protivprirodno vec da one žene kojima je priroda uskratila majcinstvo ne treba da idu protiv prirode ali isto tako ako one žele da se ostvare kao majke ok neka to rade ..sa tim da ja ne bih :)
Али, ако жена на крају роди, ипак није до природе. Само стицај околности, нека ситница, али довољно да не иде.
 

Back
Top