Studiranje u Beču

cicos - macos:
Miss_Diamond cestitam! Sta studiras? Da li znas koliko je skolarina na Pravnom? Koliko kostaju master studije i da li ih je tesko upisati, odnosno, koji su uslovi za iste?
Vielen Dank!
Znam da malo kasni odgovor,ali možda će poslužiti nekome...

Dakle pravo je pri glavnom Univerzitetu. Ne košta ništa, osim 15 Evra koje su za studentsko udruženje. Ništa nije teško upisati, zapravo je reč samo o prepisivanju. Ako si upisana na fax u Srbiji samo se prebaciš i to je to.

Inače pravo je smatrano najtežim fakultetom u Beču, težim čak i od medicine...
 
LaZaRiDiS:
ne....
Idem u drugi razred u rep.srpskoj.A volio bih znati dali bi mogao i ja tamo da studiram i kakva su tamo pravila..I za upis dali treba da se bude strogi odlikas ili mozda moze i ispod toga??i kakav nivo njemackog treba da se bude za fakultet elektro tehnike???
hvala jeelee!!!
Ne moraš da budeš odlikaš. Upiši se na fakultet u Srpskoj i pošalji ta dokumenta u Beč.
 
@knoblauch

Ne znam sta studiras u Becu, ali veruj mi da pravo jeste najtezi fakultet u Becu pogotovo za strance, jer se trazi perfektan nemacki jezik, kao ni na jednom drugom fakultetu.Konstrukcije recenica u knjigama su nenormalne, jedna recenica na pola stranice...Uz to , na pravu nemas ni jedan ispit multiple choice, gradjansko pismeno resavas npr jedan ogroman slucaj i trebas ispisati otprilike 15 stranica resenje slucaja , koji su nekad tako zajebani da ih ne bi znao ni dobar advokat resiti.Na medicini imaju SIP, ali to koliko god da je tesko opet je multiple choice.Najvise studenata pada na komisiji bas na pravu, i to ne samo u prvom abschnittu, vec i studenti koji dodju na pola fakulteta do gradjanskog i padnu 4.put na komisiji i bye bye studiranje.Sto je ogromna nepravda.da ne govorim o nasim usmenim ispitima, gde te prof cedi dva sata i ako hoce da te obori pitace te nesto sto i Judikatura jos nije protumacila i naravno pasces.
Imala bih jos hiljadu argumenata zasto je pravo teze od bilo kog faxa u Becu, ali nemam sad vremena, moram da ucim :(
Prijateljski pozdrav!
 
Smatram da je izuzetno glupo davati takve izjave, jer nisi studirala/o nista drugo sem prava da bi mogla da uporedjujes! Na kraju krajeva, ako je najtezi za strance, ne znaci da je generalno najtezi :!: Isto ne razumem zasto smatras da su multiple-choice Testovi laki!!! :???: Cim maaalo bolje razmislis, ukapiras koliko to tek moze da bude nezgodno!
Ne branim medicinare i nemam nista protiv pravnika, samo mislim da takve izjave nisu bas ok. lg
 
Nisam studirala na drugim fakultetima , ali imam prijatelje na svim fakultetima i vidim koliko i sta rade, tako da smatram da sam vrlo kompetentna da uporedjujem.Moj momak je npr na informatici i vecina ispita su mu multiple choice i ne znam zasto se onda nervira kad neki slucajno nije , ako je m.c. takoooo komplikovano?Budimo objektivni.
Ali svakom svoje...
A sta ti studiras?
 
Ja sam se raspitivala nesto ostudijama ekonomije i sta znam... Dosta je drugacije nego ovde, u pocetku ti je uopsteno tako da moras polagati matematiku, racunovodstvo i jos gomilu njih koji su ti ovde samo izborni. Nisam ustanovila da li je bolje na WU ili n Uni-u... Bolje je da kontaktiras nekoga ko vec studira tamo... Znam da ti nisam bila od velike pomoci ali bolje ista nego nista...
 
Inace, znate li nekoga ko studira na Translationwissenschaft-u ili srpski na slavistici, da li sa srpskim mozes biti samo profesor ili polazes dodatne ispite... Puno bi mi znacilo da dobijem brz odgovor jer cu za koji dan predati dokumenta na fakultet tamo pa da se predomislim dok jos imam vremena... Unapred hvala!
 
A sta je sa umetnickim fakultetima...Konkretno muzickim?da li neko slucajno ima neke informacije(znam gomilu ljudi koji su tamo pokusavali da udju posle makar jedne godine zavrsene na ovdasnjim akademijama i svi su morali iz pocetka...)Placa li se skolarina?Ima li tamo domova?kako doci do njih?
 
Zmajche90:
A sta je sa umetnickim fakultetima...Konkretno muzickim?da li neko slucajno ima neke informacije(znam gomilu ljudi koji su tamo pokusavali da udju posle makar jedne godine zavrsene na ovdasnjim akademijama i svi su morali iz pocetka...)Placa li se skolarina?Ima li tamo domova?kako doci do njih?

Imam isto pitanje,sta je sa muzikom u Becu??Ja imam neke informacije :
Polaze se prijemni direkto u Becu , cak i ako se prebacujes sa fakulteta kod nas (posto sam kopala godinu dana i nista dok sam bila cetvrta godina , sada sam apsolvent i ne mogu da se prebacim) .Zatim , mozes jezik uciti tamo 4 semestra pa tek ona studirati ono sto si upisao.Imamo pravo na dom , ali mozes biti i u privatnom stanu.Na racun u Austrijskoj banci kada ides da polazes prijemni ali i sve vreme boravka, treba staviti 5000eur , da vide da imas para (uzas!) ...
Najveci je problem za mene bio doci do sajtova muzickih fakulteta ,a onda ih razumeti.Razumela sam da se ne moze aplicirati sa neta , vec treba slati postom sva dokumenta - sve diplome niza,srednja kao i izvod sa fakulteta svih polozenih ispita.Zatim plan i program za tvoj smer na fakultetu - to ima oko 30 strana , fotokopije indeksa,pasosa itd. i sve to prevedeno i overeno kod SUDSKOG TUMACA za nemacki i pecatirano od strane njega (svaka strana , da svaka!).Rokovi za slanje su 1.jun - ako hoces da te pozovu u oktobru na prijemni i 1.februar ako hoces da ides u junu na prijemni.Dakle do tog prvog u mesecu tvoja koverta mora biti na njihovom stolu.E sada , posto sam se razocarala u sve to sto navedoh , ja sam saznala da postoje neki fakulteti na kojima se uci jezik i koji su mnogo jeftiniji , ali kako do njih???
Vrlo sam zbunjena povodom svega ovoga,pa ako imate informacije dopunite me,dajte sajtove itd..Jednom recju pomagajte!Ja sam napisala sto sam znala... :(
 
SHIT!!!5000Evra!!Pa to ne bih skupila ni u snovima!
O muzickim fakultetima u Austriji znam samo da je prijemni zeznut-pogotovo solfedjo(pod solfedjom podrazumevaju i harmoniju i poznavanje instrumenata i parlato,melodijske vezbe,i diktate koji izgledaju ovako: puste ti neku kompoziciju(uglavnom orkestarsku) i na kraju ti kazu da napises deonicu za recimo hornu ili sl...)Takodje znam da postoji puno likova iz juzne i jugoistocne Azije od kojih ne mozes da pridjes klavirima za vezbanje na Akademiji...Ali sam cula da je skolovanje besplatno(cemu 5000 E?),a plus,za vredne strance je moguca i neka simbolicna stipendija,ali za to moras da budes skroz odlicna i kod nas i tamo.Takodje,moguce je i raditi u okviru Akademije-npr.u biblioteci,na portirnici i sl....za jezik moras da imas neku diplomu najnizeg ranga,nije bitno ,da ne bi polagala njihov test,a svakako ides na njihovu procenu koja nije tako strasna...
Izmedju Beca i Graca treba izabrati Grac jer je manja navala Kineza...Ali nisam znala za tih 5000evra...
Cula sam da u nemackoj nije sve crno-u Mahajmu semestar placas 500 evra i tek nakon 4 semestra polazes ispite,tako da ima fore nauciti jezik,a cula sam da Keln nije los i ne traze neke pare na racunu,a za jezik ne traze neku posebnu diplomu,nego sam odes kod njih na procenu,pa ako ne znas,omoguce ti da krenes od narednog semestra na faks ali za to vreme moras da naucis jezik...samo treba poloziti prijemni....
i,da,ne priznaju godine sa naseg faksa...
 
Miss_Diamond:
Ja uskoro odlazim u Bec da studiram.Cekam samo jos vizu da dobijem,a cekam je vec 3 nedelje.Ako neko ima pitanja,slobodno recite...
cestitam ti sto si uspela da odes tamo....ja sam studirala 60km od Beca,dve i po godine na jednom Konservatoriumu...
nego htela sam da te pitam da li mozda mozes da mi das neke informacije o studiranju ekonomije u Becu...koliko si u to upucena?Posto mi brat ove godine zavrsava Srednju skolu u NS,a hteo bi da pokusa negde napolje...koliko je tesko upasti?koliko im se krecu cene skolarina?da li su nasi zahtevni kada su u pitanju dokumenta za dobijanje vize?
srecno i
pozzz.... ;)
 
Zmajche90:
SHIT!!!5000Evra!!Pa to ne bih skupila ni u snovima!
O muzickim fakultetima u Austriji znam samo da je prijemni zeznut-pogotovo solfedjo(pod solfedjom podrazumevaju i harmoniju i poznavanje instrumenata i parlato,melodijske vezbe,i diktate koji izgledaju ovako: puste ti neku kompoziciju(uglavnom orkestarsku) i na kraju ti kazu da napises deonicu za recimo hornu ili sl...)Takodje znam da postoji puno likova iz juzne i jugoistocne Azije od kojih ne mozes da pridjes klavirima za vezbanje na Akademiji...Ali sam cula da je skolovanje besplatno(cemu 5000 E?),a plus,za vredne strance je moguca i neka simbolicna stipendija,ali za to moras da budes skroz odlicna i kod nas i tamo.Takodje,moguce je i raditi u okviru Akademije-npr.u biblioteci,na portirnici i sl....za jezik moras da imas neku diplomu najnizeg ranga,nije bitno ,da ne bi polagala njihov test,a svakako ides na njihovu procenu koja nije tako strasna...
Izmedju Beca i Graca treba izabrati Grac jer je manja navala Kineza...Ali nisam znala za tih 5000evra...
Cula sam da u nemackoj nije sve crno-u Mahajmu semestar placas 500 evra i tek nakon 4 semestra polazes ispite,tako da ima fore nauciti jezik,a cula sam da Keln nije los i ne traze neke pare na racunu,a za jezik ne traze neku posebnu diplomu,nego sam odes kod njih na procenu,pa ako ne znas,omoguce ti da krenes od narednog semestra na faks ali za to vreme moras da naucis jezik...samo treba poloziti prijemni....
i,da,ne priznaju godine sa naseg faksa...


Ej , Zmajche , stvarno je tako tesko za solfedjo???Mislim , ja imam apsolutni sluh ali nisam sigurna da bih uspela to!To i ja znam da ne priznaju nase godine faxa,eventualno ispite neke iz oblasti koje se podudaraju.A 5000eur , to sam dobila na papiru koji sam jedva iskopala gde pise sta je sve potrebno za studiranje u Austriji.To je racun koji otvoris pre nego sto odes da polazes prijemni,stavis te parice i onda ti ambasada na osnovu pozivnice faxa i tih para da vizu.E sad , cula sam da te pare treba imati na svoje ime i za vreme studiranja.... (ne znam , mozda i gresim... ) Jesi li ti na teoretskom na faxu??Ja sam na teoretskom sad vec apsolvent....Pozdrav veliki...
 
Ne,4.srednje muzicke,na vokalno-instrumentalnom-klavir...
Raspitala sam se za tih 5000E,fazon je da samo skupis na racun tu sumu,izvadis potvrdu i pokazes je u ambasadi-pozajmis od prijatelja,rodbine,komsija...;cim dobijes potvrdu-vracas pozajmljeno,
U Becu postoji nekoliko muzickuh fakulteta-1 je drzavni i za taj ne treba skolarina,ostali se placaju.Na tom drzavnom(ne znam da li to vazi i za ostale) imas fore godinu dana da naucis jezik.Ne ides ni na kakva predavanja,sem na njihov kurs nemackog koji traje svakog dana po 4 sata-kazu da za manje od godinu mozes solidno da naucis.Ukoliko uspes da savladas jezik za 6 meseci,onda kreces na predavanja od tog semestra itd...
Vise detalja cu znati za 2-3 nedelje,kad mi dodju kumovi...Pozdrav!
 
Pozdrav svima,

evo nekih informacija za one koji zele da studiraju u Becu. Ja sam inace na WU tako da mogu da vam prenesem neke svoje utiske. Pre svega moram vam reci da je dosta tesko ali naravno sa mnogo truda sve se da zavrsiti. Ja sam se klasicno upisala ovde kao i svi strani studenti, sa potvrdom od svog fakulteta u Beogradu (pravnog). Dosla sam bez da sam jednu rec na nemackom znala (osim naravno bitte i danke).Sest meseci sam ucila nemacki sto je bilo super zabavno i sada kad pogledam to mi je ustvari i bio najbolji period vezano za obrazovanje posto pravo grejanje stolice tek dolazi. Zavrsni ispit sam polozila bez problema (mada je to stvarno smesno). Inace postoje dve vrste kursa za ucenje nemackog (na koji te salje fakultet Orjent- moj i VWU koji je kazu svi mnogo bolji ali on prima manje studenata. Kurs kosta oko 360 evra plus idu knjijge 25 po nivo-u i onda od 50-70 evrica za zavrsni ispit. Takodje fora je Haupt Uni jedini priznaje ÖSD diplomu koju mozes da zavrsis na jedan (kao sto sam ja uradila) dok Tehnicki i WU priznaju samo diplomu od izdatu od strane VWU. Naravno ovo je u slucaju da dodjes ovde bez dokaza o znanju nemackog jezika. U principu to sto naucis u toj "skolici" je ok za konverzaciju, gramatiku jezika i te stari ali kad dodjes na faks u pocetku pola ne razumes. Sobzirom da sam se ja upisala na Jus krenula sam na predavanja i totalno sam se smorila. Znaci nista nisam skontala o cemu oni tamo pricaju. Znaci pala sam u totalni bedak. Pritom jedna moja poznanica Austrijanka je sad na drugom Abschnitt-u (ovde nema godina kao kod nas) i nikako da se sastavi da zavrsi. Mislim da studira vec 10 godina bilo mi trulo da je pitam. Inace studije traju 4 godine, titula je mag. ali je prosek studiranja 10 pa i vise. samo za prvi ispit nesto kao Uvod u pravo oni uce tri knjige i nema mnogo veze sa nasim Uvodom u pravo.Skolarina je na pravnom za dz osim onih 15-tak evrica. Videvsi da od tog nema vajde prebacila sam se na WU jer su tamo u menju vremenu otvorili novi smer .Privredno pravo. To je bakk. i traje 3 godine(tacnije 2,5 plus bakk rad). U prvoj godini nema mnogo veze sa pravom izuzev 4 ispita a ostali ispiti su cista ekonomija. Inace svi smerovi su isti u prvoj godini. Druga godina je uglavnom "pravna".E fora zbog koje sam se ja odlucila za ovaj faks je u tome sto u prvoj godini svi ispiti su pismeni ili ti "na zaokruzivanje". Naravno ima koska sa odgovorima ali meni je svakako boje da zaokruzujem nego da dajem usmeni. Cela prva godina izuzev engleskog je neobavezna u smislu pohadjanja predavanja. Inace sve se radi preko neta, skripte skidas, platformu za vezbanje sa pitanjima sa ranijih ispita, prijavljujes ispite, placas. Ukratko bez kompa ovde nista ne moze. Knjige su dosta skupe, neke naravno moraju da se kupe a skolarina je 363 plus neki djavo tako da dodje 379 tacno. Danas platila :mad:. Sve informacije o WU imate na wu-wien.ac.at a dobar sajt za info moze da bude i sajt bosanskih studenata (kojih ima vise nego srpskih) na studenti.at
Na zalost a na moju srecu ja nisma dosla preko studentske vize tako da nemam iskustva sa onih 5000 ali koliko sam cula svi rade na foru pozajmljivanja. Takodje ako neko ima nekog da mu da garanciju da ce ga ovde izdrzavati onda tom nekome ne trebaju te "parice".Sto se priznavanja ispita tice u principu moze naravno sve zavisi kako su raspolozeni + svi znaju za afere sa nasim fakultetima (Tehnicki dosta, Ekonomija kazu isto dosta moze,Pravno nisam sigurna jer ovde se sve bazira na Austrijskom, nemackom i EU pravu). Naravno dosta kosta je mora da se radi prevod i to ne samo indeksa vec celog nastavnog plana i semestralnih sati ispita kog zelite da priznate.Ja sto sam htela da predam za priznavanje kada sam se preracunala trebalo mi je 200 evra po ispitu tako da sam za sada odustala (tumaci su u odnosu na nase uzasno skupi).Zivot je skup tako tako sve zavisi koliko se pruzis - stanovi su skupi, domovi i nisu toliko (moja drugarica sa kursa je placala oko 140 evra mesecno sa doruckom), prevoz oko 129 (poskupeo od marta) za ceo semestar, hrana je jeftinija ako kupujes u jeftinijim prodavnicama (tipa Hofer), izlasci papreni ali ima da se nadje i normalno... Ko se nada da usput i radi svi kazu ima neka fora da moze pola radnog vremena odnosno do granice zarade koja se ne oprezuje ispod 330 ali se posao tesko nalazi i kad imas papire. Papire za rad tesko da mogu da se dobiju. Ali naravno postoji rad na crno koji se u principu ne proverava kao sto je gradjevina,selidbe za muskarce ili ti babysitting, setanje kucica,flyeri za devojke...
Eto toliko nadam se da vas nisam smorila pa sad ako nekom pomogne pomogne.Caos:D
 
Komšinice svaka ti čast :D, čak si se i Hofera setila :lol: . Ja sam 1080 :D.
Sve je devojka objasnila. Ako neko ima pitanja i ja sam tu, iskustva imam prilično i imam načine da saznam ono što mi već nije poznato i vrlo rado ću svakome da pomognem. Neko mi je pisao na PP pre, ali preko leta nisam bio pri kompu, pa onda nisam znao je li više aktuelno.
Ne oklevajte da mi pišete na PP, jer nisam baš često na ovom topiku (zaboravim, a nije baš ni prometan :D), ali postavite pitanje i ovde, radi drugih koje to zanima.

Pozdrav svima...
 
Jedno pitanje za one koji vec studiraju u Becu!
Sta je FACHSCHAFT?
Ja sam se ove godine upisala, ali moram prvo da idem na kurs nemackog. Ali sto se tice predavanja i faxa meni nista nije jasno. Kazu mi da pitam fachschaft, ali ja ne znam ni sta je to! I zasto lepo ne napisu na sajtu fakulteta kako da se prijavim za predavanja? :(
 
Jedno pitanje za one koji vec studiraju u Becu!
Sta je FACHSCHAFT?
Ja sam se ove godine upisala, ali moram prvo da idem na kurs nemackog. Ali sto se tice predavanja i faxa meni nista nije jasno. Kazu mi da pitam fachschaft, ali ja ne znam ni sta je to! I zasto lepo ne napisu na sajtu fakulteta kako da se prijavim za predavanja? :(

To bi trebalo bude smer studiranja. Ako studiraš ekonomiju i ako si samo to napisala to je opširno. Naime ekonomija (Wirtschaft) je ovde jedan veoma obiman pojam, toliko obiman da postoji jedan čitav univerzitet - Wirtschaftsuniversität. Zato moraš pojasniti o kom se smeru radi.
Kada jednom shvatiš koncept studiranja preko Interneta videćeš da čini život neizmerno lakšim, ali u početku zna da zbunjuje.
Reci mi šta studiraš i možda ću ti moći pobliže objasniti.

Pozdrav i dobrododošla na studije u Beču :D
 
Hvala na dobrodoslici :)
Inace, upisala sam arhitekturu. A rekli su mi da je fachschaft neko kao da tako kazem udruzenje studenata, koji su zaduzeni za obavestavanje i sta ti ja znam novih studenata. :shock: ali i dalje nisam sigurna kako to bas funkcionise...
 

Back
Top