Stigao novi Zakon o bezbednosti u saobracaju, ZOBS

Sad sam pregledao sve delove zakona gde se pominje bicikl i nigde nema da je obavezna kaciga. Clan 91. je jedini koji regulise pitanje nosenja kacige i tu nigde ne vidim bicikl. Moped je najslabija kategorija koja je obavezna da nosi kacigu.

A sto se tice biciklista, generalno mi ih je malo pun qurac. Ja bih licno vrlo rado video bicikliste van kolovoza. Problem je sto su putevi i trake nedovoljno siroki, a razlika u brzini, gabaritu i prisutnosti na putu izmedju bicikliste i regularnog vozila je odavno prevelika. Zato biciklisti toliko i stradaju, a ne sto nemaju kacigu i padju pri brzinama od 5kmh, sa metar i osadeset visne :roll:
U naseljenom mestu na trotoar ili biciklisticku stazu, van naselja na putu sa kacigom. To daleko vise ima smisla. Ali zakon nisu pisali ljudi koji su mislili.
 
Poslednja izmena:
Btw, prica o kaznjavanju prolaska kroz zuto je izgleda isto novinarska patka. Clan 142. se bavi tim pitanjem i koliko sam ja pismen, tamo pise da je prolazak kroz zuto zabranjen osim u slucaju da vozilo ne moze bezbedno da se zaustavi pre semafora... sto je, da podsetimo drage gledaoce i dosada bio slucaj.

Nego... ovo mi je jako interesantno. Clan 29. zabrana koriscenja uredjaja za otkrivanje i ometanje radara. Izmedjuostalog stoji da je zabranjeno u vozilu imati uredjaj za dokumentovanje prekrsaja (kamera, foto-aparat!?).
Da li to znaci da ja ne smem da napravim snimak ili fotografiju s kojom mozda mogu da dokazem da prekrsaja nije bilo ili da situacija nije bila takva kakva je opisana u policijskom zapisniku ili da je policajac trazio mito pri uvidjaju?
Nije mi bas najjasnija ova stavka. Bilo bi kul da jos neko pogleda i da svoje misljenje.
 
znao sam da ces ovo da kazes..
ali u kranjem slucaju zar nije ispravno razmisljanje?
tvoje pravo je da odes sutra na brankov i da skocis..
a i ne mozes da poredis vezivanje pojasa u autu i kacigu na bicikli..
ako si ikad vozio bajz, znas da se zivot cuva na drugi nacin..jer ako se desi nesrca kaciga moze glavu da spasava ali sve ostalo..ko glineni golub...
dok pri sudaru sa automobilom pojas sasvim radi svoj poso..

Kaciga se koristi da bi se glava sačuvala,a ne neki drugi deo tela. :roll:
 
Dragi VNX čoveče, imam problem... Naime, ja sam 185... Padao sam sa bicikla pri brzinama od 20-30 na sat, zbog klinaca koji ne gledaju kuda idu, a nikad nisam nosio kacigu i ne planiram... Jel to znači da sam mrtav? Jao, molim Vas, pomozite mi... Ne znam šta da radim? Kako da proverim da se nisam probudio mrtav? :roll:

Dragi moj filozofe ! Umesto što se praviš pametan,pa na taj način ideš duboko u off i pričaš o stvarima o kojima nije reč,bilo bi bolje da se malo pozabaviš statistikama,pa bi ti bilo jasno o čemu pričam.

Mnogima se dogadjaju stravične saobraćajne netgode,pa iz istih izlaze bez i najmanje ogrebotine.
 
@VNX
Jbte, prema ispitivanjima, pa prema strucnjacima... pa qurac, pa palac. Jesi ti toliko glup da ne umes da mucnes svojom glavom bar na trenutak ili sve jedes kako ti se servira?
Ja sam visok 180cm, a malo brzi korak mi izadje oko 5kmh... i sta sad, jel treba da zivim ceo zivot u strahu da mogu negde da se sapletem na ulici i prospem svih 180 u duzinu sa fatalnim posledicama?

I prema israzivanjima, postoje i sanse da te pogodi meteor, pa ipak nikome nije palo na pamet da zbog toga celu civilizciju preseli pod zemlju.

Da li je neko glup ili ne,može se zaključiti tek nakon što se isti upozna.

Ali dobro,primetio sam već da si bezobrazan i nevaspitan,pa te neću komentarisati .
Dakle,kao prvo pad sa bicikla i pad pri slobodnom kretanju (odnosno trčanju) nije isto.
I još jednom da ponovim : Mene ne zanima da li ćeš nositi kacigu ili ne i da li ćeš uopšte,na kraju krajeva poštovati propise.To je isključivo na tebi i molim te da me zaobidješ sa svojim komentarima iz kojih izbija ogromna doza nevaspitanja i bezobrazluka i iznad svega,neznanja..
Ako već nešto iznosiš,potkrepi to dokazima,a ne na osnovu frustriranosti i neopravdanog nezadovoljstva prema nečemu.
 
@ Ostali Pametnjakovići koji nemaju da kažu ništa pametno,već samo da podrže postove pune frustracija:

Kada citirate postove isfrustriranih članova koji su meni upućeni,molim vas da mi date konkretno objašnjenje zašto je to tako.Meni je jasno da na ovom pdf-u koji bi trebalo da bude stručan,a nije,postoji svega nekoliko stručnih ljudi,ali ako se s nečim ne slažete,iznesite konkretno.Svakome ću odgovoriti zašto sam nešto napisao,jer iza svega stojim.

Možda se varam,ali pretpostavljam da iko od vas ima preko 16,17 godina.Ako ne,bar se tako ponašate.Potreban vam je drčni pametnjaković da vam pokaže kako ništa ne treba da se poštuje,kako nije normalan i kako ste samo vi u pravu.

@ Kaciga

Mislim da nikome od vas "štiklirača" nije ni jasno o kakvoj se kacigi radi,već vam je najvažnije da budete pametni i da se pridružite frustriranom timu.

Elem,u pitanju je biciklistička kaciga,koja,ako niste znali izgleda ovako :

259467.jpg


... i teška je svega 330 gr.Ako je nekome teško da je nosi,ja ga sigurno neću naterati da to uradi.Uostalom,nisam ja pisao zakon i ubuduće,komentarišite zakon,a ne moja mišljenja.
 
@VNX
Dokazi... jes' ti negde u mojim postovima uspeo usput da primetis da sam vec triput napisao da te stavke za kacigu na biciklu NEMA! Tako gledano, ovde se jedino ti pravis pametan, braneci i kunuci se u strucnjake koji su pisali zakone, iako se ispostavlja da se cak ni oni ne slazu s tobom.
Jedes kako ti se servira prvo, ne pitas i ne mislis. Zato sam bezobrazan, jer mi rogovi iskacu od takvih.
 
Clan 29. zabrana koriscenja uredjaja za otkrivanje i ometanje radara. Izmedjuostalog stoji da je zabranjeno u vozilu imati uredjaj za dokumentovanje prekrsaja (kamera, foto-aparat!?).

Radar jammeri sigurno su zabranjeni i radar detektori.Buni me isto sto i tebe-ovo boldovano.


Члан 29.
У возилу се у саобраћају на путу не сме користити, нити налазити, уређај
односно средство, којим се може откривати или ометати рад уређаја за мерење
брзине кретања возила, односно других уређаја намењених за откривање и
документовање прекршаја.

Забрањено је стављати у промет и рекламирати уређаје и предмете из
става 1. овог члана.
 
@VNX
Dokazi... jes' ti negde u mojim postovima uspeo usput da primetis da sam vec triput napisao da te stavke za kacigu na biciklu NEMA! Tako gledano, ovde se jedino ti pravis pametan, braneci i kunuci se u strucnjake koji su pisali zakone, iako se ispostavlja da se cak ni oni ne slazu s tobom.
Jedes kako ti se servira prvo, ne pitas i ne mislis. Zato sam bezobrazan, jer mi rogovi iskacu od takvih.

Ja sam govorio o svom mišljenju prema tome.Dakle,"ja podržavam da biciklisti moraju nositi biciklističku kacigu,radi sopstvene bezbednosti".

E sad,da li će se ta stavka naći u zakonu ili ne,u to ne ulazim.Ono u šta sam siguran,to je da ću uvek nositi kacigu čim sednem na bicikl,bez obzira da li je to propisano zakonom ili ne.

Ono što me je najviše iziritiralo kod tebe i tvojih "obožavalaca" to je priča u stilu :
"Boli me uvo što je to tako,ja imam svoje mišljenje koje doduše,nema osnova da bude ispravno,ali bez obzira,neću ni po koju cenu da ga menjam".

E baš zbog toga,preporučujem vam svima da jedan dan odete do Savskog Keja,pa pitate nekog od profesionalnih vozača (kojih izmedju 18.00 i 20.00 h ima u velikom broju) da vam ispričaju koliko je samo biciklista poginulo izmedju bloka 45 i Ostružnice.
Posle toga dodjite na forum,pa iznesite utiske.

@ Zakon

U ovom trenutku je banalno iznositi bilo kakve zaključke u vezi sa zakonom,jer su zakon pisali MUP i Saobraćajni Fakultet zajedno,pa uvek postoji mogućnost da se nešto izmeni.

Ono što stoji u predlogu zakona,vezano za bicikliste,to je sledeće :

"KACIGA ZA BICIKLISTE"

Od 2010. godine, biciklista koji tokom voznje ne nosi kacigu na glavi kaznjavace se na licu mesta novcanom kaznom od 3.000 dinara. Ista kazna je predvidjena ako biciklista tokom voznje ima slusalice audio-uredjaja u oba uva ili ako ostavi bicikl tako da moze da padne i ometa saobracaj.
 
Ja imam svoje misljenje iza koga je stalo jos ljudi, a iza tvog nije stao niko i to bi valjda trebalo nesto da ti govori. A i koje sam izmedjuostalog obrazlozio. To sto se tebi ne svidja ili nisi shvatio sta sam hteo da kazem, je tvoj problem i nije razlog da me jases sa nekim statistickim podacima i pricama sa puta do Ostruznice.
Tamo u 62. imam ortaka, koji se redovno vozika od keja do Ostruznice, a i ja sam se s njim vozio tamo i nesto i nisam bas cuo pricu da tamo biciklisti ginu na kilo.

A i ocigledno ne citas sve sto sam ovde napisao.

I kakva mogucnost postoji da se izmeni zakon koji je skupstina izglasala pre metar dana i koji jos nije ni poceo da se primenjuje?
 
Poslednja izmena:
Ja imam svoje misljenje iza koga je stalo jos ljudi, a iza tvog nije stao niko i to bi valjda trebalo nesto da ti govori. A i koje sam izmedjuostalog obrazlozio. To sto se tebi ne svidja ili nisi shvatio sta sam hteo da kazem, je tvoj problem i nije razlog da me jases sa nekim statistickim podacima i pricama sa puta do Ostruznice.
Tamo u 62. imam ortaka, koji se redovno vozika od keja do Ostruznice, a i ja sam se s njim vozio tamo i nesto i nisam bas cuo pricu da tamo biciklisti ginu na kilo.

A i ocigledno ne citas sve sto sam ovde napisao.

I kakva mogucnost postoji da se izmeni zakon koji je skupstina izglasala pre metar dana i koji jos nije ni poceo da se primenjuje?

To što su tvoji "obožavaoci" stali iza tvojih komentara,to mi apsolutno ništa ne govori. ;) Sve dok ne daju konkretne argumente.To štikliranje postova mogu slobodno da okače mačku o rep.Neka iznesu tačno u čemu se slažu s tobom,pa možemo da diskutujemo.Ovako je čitava priča jako smešna.

Što se tiče puta od Bloka 45 do Ostružnice,baš zato što nisi ništa o tome čuo treba da se informišeš.
Samo 2005-te godine četvoro biciklista izgubilo je život na pomenutoj stazi.Da ne govorim koliko ukupno ljudi godišnje izgubi život na putevima u Srbiji.Možda je to tebi jedan nebitan podatak,ali ja pre svega,imam mišljenje da je ljudski život neprocenljiv i nikakva kaciga od 300 gr sigurno neće opteretiti glavu,a svakako može da je sačuva.

Najveći problem je što oko sitnih stvari dižete prašinu bez razloga.Kaciga,pa kaciga.Ko da ćete je nositi zbog tudje bezbednosti,a ne svoje.
 
To što su tvoji "obožavaoci" stali iza tvojih komentara,to mi apsolutno ništa ne govori. ;) Sve dok ne daju konkretne argumente.To štikliranje postova mogu slobodno da okače mačku o rep.Neka iznesu tačno u čemu se slažu s tobom,pa možemo da diskutujemo.Ovako je čitava priča jako smešna.

Što se tiče puta od Bloka 45 do Ostružnice,baš zato što nisi ništa o tome čuo treba da se informišeš.
Samo 2005-te godine četvoro biciklista izgubilo je život na pomenutoj stazi.Da ne govorim koliko ukupno ljudi godišnje izgubi život na putevima u Srbiji.Možda je to tebi jedan nebitan podatak,ali ja pre svega,imam mišljenje da je ljudski život neprocenljiv i nikakva kaciga od 300 gr sigurno neće opteretiti glavu,a svakako može da je sačuva.

Najveći problem je što oko sitnih stvari dižete prašinu bez razloga.Kaciga,pa kaciga.Ko da ćete je nositi zbog tudje bezbednosti,a ne svoje.

:dontunderstand: Da, ja stvarno ne razumem ovoliko varnica oko upotrebe biciklističke kacige. Da je potrebna - potrebna je ! Da može zaštititi kosti glave od frakture - može ! Ali ako neko ne želi da je nosi i ima višak od 3.000 dinara u džepu prilikom vožnje, to je ipak lična stvar i na nju se ne može uticati.
Obzirom da sam ja rekreativac sa Banovog Brda i da veoma često koristim prelazak čamcem na Novo Beogradsku stranu pa potom vožnju nasipom do Ostružničkog mosta intresuje me da li je stvarno dolazilo gubljenja života biciklista na tom nasipu ili je to neka druga relacija od bloka 45 prema Ostružnici ???
 
Dali neko zna dali u novom zakonu pise nesto o XENON svetlima.Kao samo orginal fabricki bice dozvoljeni.

hahahahahahah.....:hahaha::hahaha:
eto sale ni od kuda...

Samo se ti smej, na Zapadu je ionako zabranjeno imati xenone bez atesta, a da bi ga dobio moraš imati i prskalice i uredjaj za automatsku nivelaciju.
Drugo, činjenica je da mnogi farovi koji nisu napravljeni za xenone jednostavno ne funkcionišu sa njima kako treba. U čemu je stvar? Običan far je napravljen za sijalicu koja ne emituje toliko veliku količinu svetlosti i plus takav far ima staklo koje je reljefno na odgovarajući način, sa funkcijom da usmeti/rasprši svetlost tamo gde treba. Kad u takav far ubaciš xenon, ti vidiš lepo, al onaj iz suprotnog smera hoće da ti se najebe keve jer si ga totalo zaslepio.
Uporedi auto sa fabričkim xenonima i auto neki NOV u kome su naknadno ubačeni xenoni. Razlika je ogromna.
Kad budeš počeo aktivno da voziš noću na kilometar ima da prepoznaješ aftermarket xenone, a na 100m one sa fabričkim.
 
911s [SK];10076947:
Samo se ti smej, na Zapadu je ionako zabranjeno imati xenone bez atesta, a da bi ga dobio moraš imati i prskalice i uredjaj za automatsku nivelaciju.
Drugo, činjenica je da mnogi farovi koji nisu napravljeni za xenone jednostavno ne funkcionišu sa njima kako treba. U čemu je stvar? Običan far je napravljen za sijalicu koja ne emituje toliko veliku količinu svetlosti i plus takav far ima staklo koje je reljefno na odgovarajući način, sa funkcijom da usmeti/rasprši svetlost tamo gde treba. Kad u takav far ubaciš xenon, ti vidiš lepo, al onaj iz suprotnog smera hoće da ti se najebe keve jer si ga totalo zaslepio.
Uporedi auto sa fabričkim xenonima i auto neki NOV u kome su naknadno ubačeni xenoni. Razlika je ogromna.
Kad budeš počeo aktivno da voziš noću na kilometar ima da prepoznaješ aftermarket xenone, a na 100m one sa fabričkim.

Ma kapiram ja to, i logicno je da ne bi trebalo da turas svakakve reflektore na auto ali kod nas u srbiji ? :lol:
pa 70% x eona je neka skarabudzina, cak i na skupljim automobilima..
a drugo kako ce onaj mutavac na tehnickom da zna da`l su original il nisu kad ne zna ni da se potpise kako treba..:lol:
smehoteka...
 
Ma kapiram ja to, i logicno je da ne bi trebalo da turas svakakve reflektore na auto ali kod nas u srbiji ? :lol:
pa 70% x eona je neka skarabudzina, cak i na skupljim automobilima..
a drugo kako ce onaj mutavac na tehnickom da zna da`l su original il nisu kad ne zna ni da se potpise kako treba..:lol:
smehoteka...

ma moyesh ti imash reflektore ali nemozesh ih imash kao normalna svetla,
nego kad si na terenu negde pa ukljuchish :)
 

Back
Top