Stapanje




“Godinama je sam lutao šumom dok mu vremenom ne izraste gusta smeđa dlaka i kljove oštre kao ženske reči. “ Vepar se priseti ovih misli i nasmeja se. Stajao je na ivici šume i gledao u nebo. Video ga je. Zaista je video svu lepotu tog beskrajnoj mora iznad svoje glave. Veličanstvenost svetlosti kojima su oblaci bili ispunjeni. Silinu koju je čitav svod isijavao ka njemu.

Vepar snažno i duboko udahnu vazduh, kao da želi da udahom unese u sebe svu tu lepotu i pomisli: “Prelepo!” Više od toga bilo bi suvišno reći. Suvišno i teško, jer misli se u takvim trenucima valjaju kao ogroman teret. Još par trenutaka zadrža plavetnilo u očima a zatim se lagano okrete i zaputi nazad u šumu. Nakon izvesnog vremena našao se pokraj hrasta lužnjaka, onog istog pokraj koga je davno upoznao Slobodu. Video ga je. Zaista je video svu lepotu tog zemaljskog dragulja, lepotu kojom je isijavala svaka grančica i svaki list. Veličanstvenost koju je hrast delio sa svim oko sebe. Vepar se ponovo nasmeja u sebi. “I Roza I Sloboda zračile su istu svetlost. To me je privuklo ka njima. Tu svetlost sam u njima zavoleo. Njihova lepota i pamet, sve što sam u njima grčevito tražio, bili su samo odsjaji. Odsjaji svetlosti koja se probijala kroz slojeve zakorele prljavštine na njima.”
Tada se seti jedne priče koja je potisnuta u dubinama duše čekala pravi trenutak da postane deo njega.”Volimo Boga u drugom biću. Volimo Boga u svemu što je stvorio,” izgovori šapatom.

“Nekada, negde, zaboravio sam da je Bog ono što tražim i zamenio stvoreno i Tvorca. Obožavao sam Rozu, obožavao Slobodu, divio se nebu i šumi. A sama mi je reč vikala da se sme obožavati samo Bog, da diveći se lepoti oko nas ustvari slavimo Onoga ko je sve to stvorio.

“Sada sam konačno spreman za pravu ljubav”, zaplaka Vepar i svetlost u njemu stopi se sa Šumom.
 
Nah.
Propoved :p

Njihova lepota i pamet, sve što sam u njima grčevito tražio, bili su samo odsjaji. Odsjaji svetlosti koja se probijala kroz slojeve zakorele prljavštine na njima.”
I egoizam :malav:
Ako voli sve što je bog stvorio, voli i "prljavštinu".

A problem je i u tome šta on vidi kao "prljavštinu" - i u Rozi i u Slobodi on je voleo svoju ideju o tome da one njega vole (da mu bude uzvraćeno)
Ispada da je neuzvraćenost - prljavština.
Štoćereći, nije se vepar lišio ega, sad je samo našao "uzvišen" način kako da ga samostalno hrani, bez pomoći drugih ;)
Nije stekao uvid o sebi koji je bio isprljan egoizmom - on je i dalje ispravan, "onaj koji je u stanju da vidi svetlost u drugima" - a drugi su ti koji su, in fact, prljavi onda kad mu ne uzvrate ljubav :)
Vepar ničin ne pokazuje da je svestan svoje uronjenosti u ego - problem i dalje vidi u "prljavštini" tih koje navodno voli, a ne u tome što nije u stanju da ih voli onda kada mu ne uzvrate ljubav. Vepar se i dalje bavi tuđom, a ne svojom prljavštinom :)

Plus i dalje laže samog sebe:
To me je privuklo ka njima. Tu svetlost sam u njima zavoleo. Njihova lepota i pamet, sve što sam u njima grčevito tražio, bili su samo odsjaji.
Prasac nije voleo ni lepotu ni pamet ni Roze ni Slobode.
Voleo je svoju ideju o tome da ga one vole :)
Prasac je imao potrebu da bude voljen, a ne da voli. Zašto mu je tako teško da to prizna? :)


Ali hajde, evo ti preporuka - ima jedan roman u kojem je veličanstveno opisano upravo spajanje.
Zove se "Guldova knjiga o ribi - roman u dvanaest riba".
I nema propovedanja :)
Drugo, najveličanstvenija ljubav između dvoje ljudi je (IMHO) opisana u knjizi "Leva ruka tame" (poglavlje u kojem Ai i Estraven prelaze ledenu pustoš)

Treba da pišeš o stvarima koje iskustveno poznaješ ili koje si kadar da pojmiš jer si im dorastao. Samo tako se može pisati dobro.
 
@Sanja
Bog nije stvorio prljavštinu
Vepar se ne bavi tuđom prljavštinom, prljavština sprečava svetlost da zasija iz čoveka, ali vepar ne kaže da je to bio problem njegovih ljubavnih neuspeha.
Prascu nije problem da prizna da ima i sam prljavštinu, i da ima potrebu da bude voljen i to je normalno.
Jeste voleo pamet i lepotu Roze i Slobode tj. njihove odsjaje, senke lepote i pameti koju je ustvari oduvek tražio.
Ne želim da idem dalje u detalje, jer je priča jasna. Za onoga ko želi da vidi i kome je vreme da vidi.
 
@Lady, hvala za sliku. Bilo bi bolje da sam slikao nebo mobilnim. Ovih dana je lepota naročito vidljiva.
Ali nisam se setio danas dok sam gagledao a sada je kasno pa neka ostane ova koju sam postavio.

@Vasilij i wirdz
Drago mi je ako ste našli u priči nešto sebi na korist :)
 
Samo još jedna stvar
Postoji razlika između onoga što je Bog stvorio i onoga u šta se pojedino svoreno imajući slobodnu volju izopačilo.

Mislim da je to jasno?
 
Meni se sviđa :D Ja jesam imala sličan iskustveni doživljaj. Osetila sam da je moj muž (sa kojim sam 13 godina i mnogo ga volim, a daleko je od savršenog...:lol:) mogao biti bilo koji drugi muškarac, i da je taj bilo koji drugi bio meni namenjen isto bi ga volela... I ako bih volela sva božja stvorenja, to me ne bi sprečilo da ih ubijem ako je neophodno... Mislim da to jedno drugo ne isključuje... Ali, šta da ti kažem, ja sam čudna osoba... Sanja je pametnija od mene... :)
 
Napast;bt285757:
Ne želim da idem dalje u detalje, jer je priča jasna. Za onoga ko želi da vidi i kome je vreme da vidi.
Ma suština priče je jasna, ali priča nije uverljiva i napisana je kao propoved. I to sa stanovišta nekog ko nema to iskustvo, nego je čuo o tom iskustvu pa bi hteo i on.
Pa se stavlja u poziciju nekoga ko određuje "kome je vreme", iako je što se tiče ljubavi - kako i sam kažeš - još u problemu težnje za uzvraćanjem :)
 
Sfyontull;bt285761:
Meni se sviđa :D Ja jesam imala sličan iskustveni doživljaj. Osetila sam da je moj muž (sa kojim sam 13 godina i mnogo ga volim, a daleko je od savršenog...:lol:) mogao biti bilo koji drugi muškarac, i da je taj bilo koji drugi bio meni namenjen isto bi ga volela... I ako bih volela sva božja stvorenja, to me ne bi sprečilo da ih ubijem ako je neophodno... Mislim da to jedno drugo ne isključuje... Ali, šta da ti kažem, ja sam čudna osoba... Sanja je pametnija od mene... :)

Ne bi mogao da bude bilo koji drugi ali bi mogli na njegovom mestu da se nađu, mnogi, mnogi drugi muškarci.
Ipak je potrebno određeno poklapanje, ali to je duga priča...
a kako misliš da ih ubiješ? Daj neki primer..zašto bi morala da ih ubiješ npr.?
 
wirdz;bt285769:
nzm... možda ono što gledamo u drugom stvorenju - govori o nama.
Pa da, ali ne govori da smo mi to što vidimo :)

Recimo (opet malo Godvina :mrgreen: ) neko je u Hitleru video velikog i plemenitog arijevskog vođu, a neko zlo.

Šta takva viđenja govore o onima koji su gledali?
 
Sfyontull;bt285765:
:bye:Mislim da je bog stvorio i prljavštinu... ali to ne sprečava nikoga da vide i svetlost u njima... moram da idem...

sprečava itekako, jer kada bi videli svetlost u drugima svet bi bio raj.
A prljavština nas sprečava i da pustimo da svetlost u nama zasija.
A šta je prljavština to je duga priča :)

Moram i ja da idem. Laku noć svima, čitamo se :bye:
 
sanja... msm da je nekim ljudima, to, da posmatraju pakao u drugom, način da osete rajsko stanje u sebi.
mada je možda malo žalostan taj način?
jedni kažu - psihopate, drugi kažu - ljudi, koje treba lečiti.
 
wirdz;bt285787:
sanja... msm da je nekim ljudima, to, da posmatraju pakao u drugom, način da osete rajsko stanje u sebi.
Da.
Mada ne moraš ići odmah na pakao - ima i blažih varijanti, sa posmatranjem prljavštine u drugom ili "manje svesti" ili nespremnosti isl. ... njuejdž bulšit se fino uklapa :)
I da, to je ta "duhovnost" koja zahteva propovedništvo i koja je bazirana na samoljublju :)
mada je možda malo žalostan taj način?
jedni kažu - psihopate, drugi kažu - ljudi, koje treba lečiti.

Nisi valjda pao u mračni bezdan političke korektnosti?
Nećemo reći dijabetičari, nego ljudi koje treba lečiti...

Problem s nekim bolestima je taj što ne vidiš da je lečenje potrebno sve dok ne dođeš u situaciju da se moraš baviti sprečavanjem.
Kada bi naleteo na situaciju da psihopata nekome čini zlo, ne bi razmišljao o lečenju, nego o sprečavanju.
Ne govorim o psihozama i tome kad neko čini zlo jer je nesvestan toga šta čini.
Govorim o onima koji su vrlo svesni toga šta čine.

Meni je ovo jedan od omiljenih filmova:

Sasvim je u redu da prihvatiš kao čoveka onoga koji se pokajao.
Ali bez pokajanja - ja lično ne prihvatam.
prihvatanje smatram neodgovornim.

hm.
Ti i ja bi, možda, bili na pozicijama glavna dva junaka ovog filma :mrgreen:
Ti Ajrons a ja De Niro :D
Nota bene: deca koja su uz De Nira preživljavaju.
 
Poslednja izmena:
Laku noć i vama :)
ps.
Nisam želela da menjam vaš izbor fotografije, vec su mi baš "takve" sveze skladistene,a posto ste ih vi birali i za avatar i blog,pomislila sam da cete se obradovati.

 

Back
Top