Šta znači biti normalan?

Taj pojam je problematičan.Mislim da preovlađuje tumačenje po kojem se normalnost definiše kao odsustvo duševnih bolesti kao što su šizofrenije,sumanute ideje,manije i drugih poremećaja koji bitno utiču na pravilno opažanje stvarnosti jedinke.
 
Taj pojam je problematičan.Mislim da preovlađuje tumačenje po kojem se normalnost definiše kao odsustvo duševnih bolesti kao što su šizofrenije,sumanute ideje,manije i drugih poremećaja koji bitno utiču na pravilno opažanje stvarnosti jedinke.
Pa ne moze to tumacenje, jer osoba nema pojma sta je dushevna bolest ako ne poznaje sta je mentalno zdravlje...
To moze da tumaci koliko god hoce....
 
Kako biste vi definisali pojam normalnost?
Danas je postalo normalno sve što vam se sviđa! Tako je to u svetu hiperdrodukcije svega i svačega.
Oduvek su kroz istoriju civilizacije i kulture, napredni i kreativni ljudi proglašavani ludacima i čudacima. Ništa novo,...odavno se više "normalnošću" u životu ne opterećujem, jer mi ljudi čak i sa ozbiljnijim dijagnozama, deluju normalnije nego ovi nazivite ih " društveno normalnim".😁
 
Poslednja izmena:
Ne volim definicije.
Tačnije, ne volim one opšteprihvaćene.
Нормално је оно што је уобичајено.
Tačno. Samo bih dodala da to, što je nešto normalno, ne mora automatski da bude i dobro( lično mišljenje ). Mnogi ljudi su zvanično normalni, rade uobičajene radnje, imaju uobičajene misli. Gledani sa strane, čovek bi na prvu pomislio da im ništa ne fali.
A iznutra pustinja.
S druge strane, etiketirani tzv. čudaci znaju da iznenade svojom bistrinom i razumevanjem onoga, šta normalni odbacuju bez razmišljanja.
 
Tacno je da leksicki rec normalno sadrzi u sebi znacenje ono sto je uobicajeno, dakle imamo jos jedan slucaj leksickog a ne filozofskog ili psiholoskog znacenja....
To ne bi bio problem da se tako shvata i na strani prijema reci , tj imamo emitor osobu i prijemnik osobu, i postoji saglasnost u znacenju sta znaci preneseni pojam , glasom ili tekstom...

Medjutim, ovde se to ne desava a nije jedini slucaj....pa rec normalno na mestu izvora poruke moze znaciti uobicajeno a na mestu prijema moze znaciti funkcionalno na primer..

Апсолутно те разумем. Реч "нормално" данас има више од једног значења. Може да значи "уобичајено", може да значи "очекивано" али исто тако може да значи и "добро". Сигуран сам да у почетку реч није представљала никакав вредносни суд. Како је то временом постао случај, интересантно је питање. Како било, начин на који ће та реч бити протумачена зависи како од онога ко говори тако и од оног ко слуша. Врло лако може да дође до неспорузма, и самим тим, до нежељених последица.

Постоји метода манипулације која се састоји у коришћењу речи и израза који имају више од једног значења а тако да их публика којој су упућени протумачи на начин који одговара ономе ко их изговора. "Нормално је бити криминалац" рецимо може да се протумачи као "Криминалци су уобичајена појава" али исто тако може да се протумачи као "Добро је бити криминалац". Ако бих хтео да популаризујем криминал, а да притом не будем ухваћен, употреба те реченице би могла бити савршена ствар ( зависи како се изговора, када, у ком контексту и пред којом публиком. ) Ако би неко уперио прст у мене и рекао "Ти си популаризовао идеју да је криминал добра ствар" ја бих могао једноставно да одговорим са "Нисам. Ја сам само рекао да је криминал уобичајена појава. Није моја кривица што су људи глупи тј. што су ме погрешно схватили."

Из тог угла могу да разумем зашто сматраш да је дефиниција речи "нормално" као синоним речи "уобичајено" психопатска. Али то значење је, уверен сам, оригинално значење те речи које се касније, услед разноразних утицаја, променило. Тек када се се за ту реч почео везивати вредносни суд "добро", тек онда је добила потенцијал да буде оруђе у рукама манипулатора.

Када хоћу да кажем да је неко понашање уобичајено, кажем да је уобичајено.
Не кажем да је нормално.

Када хоћу да кажем да је неко понашање добро, кажем да је добро или рационално.
Не кажем да је нормално.

Баш због тога што употребом речи "нормално" могу бити погрешно схваћен.

Алтернатива томе је да сваки пут када говорим прво јасно дефинишем на који начин употребњавам реч "нормално" у оквиру свог говора ( не нужно и ван њега. ) То би смањило могућност неспоразума иако не на нула одсто.
 
Poslednja izmena:
Danas bi normalnost trebalo da znači pobunu. Društvo je nenormalno. Ćutimo i gledamo genocid u Gazi. U Srbiji deca ubijaju decu. U svetu desetoro najbogatijih ljudi ima više novca nego četiri milijarde najsiromašnijih. U ovoj zemlji je pre samo par godina pedeset hiljada ljudi umrlo od zaraze zato što ministar zdravlja nije naredio obaveznu vakcinaciju. Svet je nenormalan. Jedino pobuna protiv takve nenormalnosti jeste znak normalnosti. Ergo, nenormalan je ko ćuti, trpi i pristaje na to.
 

Back
Top