Šta to fali globalizaciji?

ristob:
Odavno su patenti i najnovija znanja postali svojina uskog kruga privilegovanih. Da nije tako, da se ta dostignuća daju nesebično kao tekovina i vlasništvo čitavog čovječanstva, globalizacija bi bila super.
Ovde kanda svi ignorišu činjenicu da pravo na patente ističe posle određenog broja godina... u US zakonu je 5 - 25g u zavisnosti šta je zaštićeno, ako se dobro sećam.
 
Šteta što nisam bio u mogućnosti da se ranije uključim u temu.

Globalizacija je proces povezivanja kultura, ljudi, standarda, ekonomija itd. u kome:
- svaka kultura postaje deo svetske kulture i doprinosi njenom bogatstvu.
- svaki stanovnik planete je građanin iste i postaje (nesvršeni oblik) ravnopravan sa ostalim stanovnicima.
- svaka ekonomija postaje deo svedske ekonomije.
- svaki problem postaje deo svetskog problema.
- komunikacija kao osnov opšte globalizacije je već globalizovana pa se zato kaže da je internet doprineo da svet postane globalno selo.
Globalizacija ne odgovara stanovnicima (radnicima) razvijenih zemalja jer su prinuđeni da u konkurenciji sa stanovništvom (radnom snagom) siromašnijih zemalja rade za niže plate. Globalizacija u stvari vodi uravnotežavanju standarda stanovništva planete.
Suprotno je sa preduzetnicima. Preduzetnici siromašnijih zemalja mogu biti lakše progutani u konkurenciji sa jačim svetskim firmama i preduzetnicima. Zato uključivanje ekonomija mora biti postupno kako ne bi došlo do naglih ekonomskih lomova u privredi siromašnijih zemalja koje bi onda postale globalni problem.
Globalizacija je nesvršeni proces koji se odvija i treba mu vremena.
U međuvremenu će svako morati da svršava na svoju ruku.
 
Q=muzjak]Šteta što nisam bio u mogućnosti da se ranije uključim u temu.

Globalizacija je proces povezivanja kultura, ljudi, standarda, ekonomija itd. u kome:
- svaka kultura postaje deo svetske kulture i doprinosi njenom bogatstvu.
- svaki stanovnik planete je građanin iste i postaje (nesvršeni oblik) ravnopravan sa ostalim stanovnicima.
- svaka ekonomija postaje deo svedske ekonomije.
- svaki problem postaje deo svetskog problema.
- komunikacija kao osnov opšte globalizacije je već globalizovana pa se zato kaže da je internet doprineo da svet postane globalno selo.
Globalizacija ne odgovara stanovnicima (radnicima) razvijenih zemalja jer su prinuđeni da u konkurenciji sa stanovništvom (radnom snagom) siromašnijih zemalja rade za niže plate. Globalizacija u stvari vodi uravnotežavanju standarda stanovništva planete.
Suprotno je sa preduzetnicima. Preduzetnici siromašnijih zemalja mogu biti lakše progutani u konkurenciji sa jačim svetskim firmama i preduzetnicima. Zato uključivanje ekonomija mora biti postupno kako ne bi došlo do naglih ekonomskih lomova u privredi siromašnijih zemalja koje bi onda postale globalni problem.
Globalizacija je nesvršeni proces koji se odvija i treba mu vremena.
U međuvremenu će svako morati da svršava na svoju ruku.[/QUOTE]

I šta je ovde novo u odnosu na ranije dok nije bilo reči "globalizacija"
 
klara_m:
I šta je ovde novo u odnosu na ranije dok nije bilo reči "globalizacija"
Nije bitna sama reč već suština.
Globalizacija je sada aktivan i očigledan proces koji vodi ka uravnoteženju ljudske populacije i procesa u okviru nje.
Ma koliko delovalo kontradiktorno, globalizacija u poodmakloj fazi (po mome razmišljanju) će dovesti do istaknutijih razlika različitih kultura ali na osnovu atraktivnosti a ne prkosa ostatku sveta, jer bi globalizacija svega dovela do dosadne unifikacije. Dakle, globalizacija nije proces koji je neophodan i poželjan u svakoj sferi života. Ali je proces u kome razlike bivaju shvaćene kao bogatstvo a ne kao nešto što svrstava ljude u protivničke tabore.
Hvala na pažnji.
 
muzjak:
Nije bitna sama reč već suština.
Globalizacija je sada aktivan i očigledan proces koji vodi ka uravnoteženju ljudske populacije i procesa u okviru nje.
Ma koliko delovalo kontradiktorno, globalizacija u poodmakloj fazi (po mome razmišljanju) će dovesti do istaknutijih razlika različitih kultura ali na osnovu atraktivnosti a ne prkosa ostatku sveta, jer bi globalizacija svega dovela do dosadne unifikacije. Dakle, globalizacija nije proces koji je neophodan i poželjan u svakoj sferi života. Ali je proces u kome razlike bivaju shvaćene kao bogatstvo a ne kao nešto što svrstava ljude u protivničke tabore.
Hvala na pažnji.

Ovako su mogli da pišu i u vreme konolizacije
Bebe koje su danas rođene će isto morati da otkrivaju razlike i sličnosti različitih kultura i da se usklađuju sa okolinom i ostatkom sveta, tako da ih tek čeka globalizovanje samih sebe. I nemoj molim te da furaš priču kako to sve rade iz humanitarnih razloga i dobrobit nerazvijenih regiona. Preduzetnik koji je otvorio proizvodnju u selu nadomak Jagodine, Niša ... negde u Kini, Indiji, ...ili bilo gde, nije otišao da bi njih podigao nego da bi smanjio svoje troškove, pre svega troškove radne snage.
 
klara_m:
Ovako su mogli da pišu i u vreme konolizacije
Bebe koje su danas rođene će isto morati da otkrivaju razlike i sličnosti različitih kultura i da se usklađuju sa okolinom i ostatkom sveta, tako da ih tek čeka globalizovanje samih sebe. I nemoj molim te da furaš priču kako to sve rade iz humanitarnih razloga i dobrobit nerazvijenih regiona. Preduzetnik koji je otvorio proizvodnju u selu nadomak Jagodine, Niša ... negde u Kini, Indiji, ...ili bilo gde, nije otišao da bi njih podigao nego da bi smanjio svoje troškove, pre svega troškove radne snage.
Kolonizacija nije globalizacija, ali ma kako tebi zvučalo, i to je put ka globalizaciji.
Ja nisam pisao o motivima koji pokreću globalizaciju i ne kažem da su svi motivi globalizacije časni. Čast uglavnom nema direktne veze sa globalizacijom.
Ja sam pisao o efektima globalizacije bez obzira na motive koji je pokreću.
I ako motivi za nešto ne moraju da budu časni, efekti toga ne moraju da budu negativni.
A sve što se dešava ima svoje pozitivne i negativne strane. Pitanje je šta koga koliko pogađa i iz kog ugla gleda. Objektivno, globalizacija je pozitivan proces i najmanje razloga za kuknjavu imaju siromašni narodi (što ne znači da neće da kukaju pod uticajem nekih struktura društva).
Nadam se da smo razumni i da ne moram baš sve da napišem. Nešto se i podrazumeva.
 
QUOTE=muzjak]Kolonizacija nije globalizacija, ali ma kako tebi zvučalo, i to je put ka globalizaciji.
Ja nisam pisao o motivima koji pokreću globalizaciju i ne kažem da su svi motivi globalizacije časni. Čast uglavnom nema direktne veze sa globalizacijom.
Ja sam pisao o efektima globalizacije bez obzira na motive koji je pokreću.
I ako motivi za nešto ne moraju da budu časni, efekti toga ne moraju da budu negativni.
A sve što se dešava ima svoje pozitivne i negativne strane. Pitanje je šta koga koliko pogađa i iz kog ugla gleda. Objektivno, globalizacija je pozitivan proces i najmanje razloga za kuknjavu imaju siromašni narodi (što ne znači da neće da kukaju pod uticajem nekih struktura društva).
Nadam se da smo razumni i da ne moram baš sve da napišem. Nešto se i podrazumeva.[/QUOTE]

Ne pogađa me, ali iz drugog ugla gledam, tj. slika mi je drugačija od tvoje
 
muzjak:
Kolonizacija nije globalizacija, ali ma kako tebi zvučalo, i to je put ka globalizaciji... Objektivno, globalizacija je pozitivan proces i najmanje razloga za kuknjavu imaju siromašni narodi
.

...sta ima da zvuci...globalizacija u praksi jeste kolonizacija i to u gorem obliku od onog koji poznajemo...kolonizovani narodi su bar imali neke sanse a ovi danas nemaju nikakve... zive u rezervatima bez sanse da ucine bilo sta za sebe - npr. pobegnu iz rezervata... sta mislis da oni latinoamerikanci ne bi rado otisli u USA umesto sto izigravaju jeftinu radnu snagu za korporacije sa zapada... kako globalizacija odmice to im je sve teze - jel` to bogate zemlje stite sebe od njih ili njih od sebe :) ...uostalom od `90 kad je pocela da se sprovodi globalizacija jaz izmedju bogatih i siromasnih je sve veci...bogati postaju sve bogatiji a siromasni sve siromasniji
...slobodan protok robe i kapitala - moze a ljudi - ne moze...e pa kad ti koji sprovode globalizaciju budu stvorili uslove da niko ne zeli da bezi iz svoje zemlje zbog njihove globalizacije mogu da im se mesaju u zivote...ajde sad neka neko prospe onu rasisticku teoriju da je siromasnima bolje da ih bogati globalizuju nego da ih ostave na miru :)
...more ostavili bi oni njih da ne leze na nafti, zlatu i ko zna cemu jos a steta da propadne :)
 
muzjak:
Šteta što nisam bio u mogućnosti da se ranije uključim u temu.

Globalizacija je proces povezivanja kultura, ljudi, standarda, ekonomija itd. u kome:
- svaka kultura postaje deo svetske kulture i doprinosi njenom bogatstvu.
- svaki stanovnik planete je građanin iste i postaje (nesvršeni oblik) ravnopravan sa ostalim stanovnicima.
- svaka ekonomija postaje deo svedske ekonomije.
- svaki problem postaje deo svetskog problema.
- komunikacija kao osnov opšte globalizacije je već globalizovana pa se zato kaže da je internet doprineo da svet postane globalno selo.
Globalizacija ne odgovara stanovnicima (radnicima) razvijenih zemalja jer su prinuđeni da u konkurenciji sa stanovništvom (radnom snagom) siromašnijih zemalja rade za niže plate. Globalizacija u stvari vodi uravnotežavanju standarda stanovništva planete.
Suprotno je sa preduzetnicima. Preduzetnici siromašnijih zemalja mogu biti lakše progutani u konkurenciji sa jačim svetskim firmama i preduzetnicima. Zato uključivanje ekonomija mora biti postupno kako ne bi došlo do naglih ekonomskih lomova u privredi siromašnijih zemalja koje bi onda postale globalni problem.
Globalizacija je nesvršeni proces koji se odvija i treba mu vremena.
U međuvremenu će svako morati da svršava na svoju ruku.


Ja ne želim da kao većina ljudi vidim razonodu u flaši piva , niti u dimu ili fiksu . Meni ne trebaju dodatne ulepšavajuće hemijske ili biološke supstance da bi se lepo provodio.
Posredno , globalizacija mi nameće te standarde. Prvo društvu , a posle i pojedincima.
Tako se i došlo da dnevni ljudi nemaju gde da se okupe i izadju i zabave.Eto baš slučajno ove nedelje su bile dve proslave KUD-ova i tu je mnogo baš tih koji ne vide drugi izlaz iz pritiska stereotipa ekonomskog snobizma i forsiranog emotivnog vrhunca.Utilitarizam iskorišćavanja radnika i stanovnika.
 
x puta mi je draze da budem "jeftina" radna snaga bilo kojoj stranoj korporaciji nego "skupa" radna snaga domacoj...nema sumnje da cu mnogo bolje proci i da cu imati mnogo manje razloga da pobegnem iz zemlje...one vec imaju toliki upliv na nase trziste da je pljuvanje po njima u pogledu novcanog vrednovanja rada jednostavno falsifikovanje stvarnosti...
i taj ko u tajvanu radi za smesnu sumu novca za multinacionalnu kompaniju radio bi za jos smesnije pare i ziveo jos bednije da takve kompanije nema...
i na kraju krajeva, minimizacija troskova uz maksimizaciju dobiti uz postovanje principa ponude i traznje su principi kojim se rukovodi svako ko zeli da zaradi...i princip kojim bi se i svi vi rukovodili da ste u toj poziciji...
 
S_K_V_O:
x puta mi je draze da budem "jeftina" radna snaga bilo kojoj stranoj korporaciji nego "skupa" radna snaga domacoj...nema sumnje da cu mnogo bolje proci i da cu imati mnogo manje razloga da pobegnem iz zemlje...one vec imaju toliki upliv na nase trziste da je pljuvanje po njima u pogledu novcanog vrednovanja rada jednostavno falsifikovanje stvarnosti...
i taj ko u tajvanu radi za smesnu sumu novca za multinacionalnu kompaniju radio bi za jos smesnije pare i ziveo jos bednije da takve kompanije nema...
i na kraju krajeva, minimizacija troskova uz maksimizaciju dobiti uz postovanje principa ponude i traznje su principi kojim se rukovodi svako ko zeli da zaradi...i princip kojim bi se i svi vi rukovodili da ste u toj poziciji...


...verovatno bi se i mnoga deca sirom sveta slozila sa tobom:
http://www.indiaresource.org/issues/agbiotech/2003/monsantounilever.html
 
@Andreavk
Globalizacija podrazumeva ukidanje granica i slobodan protok ne samo robe i kapitala veći ljudi.
Kao što sam već napisao, globalizacija je proces. A nestrpljenje je osobina.
Ljudi ne beže iz svoje zemlje zbog globalizacije već zato što globalizacija nije izvršena (nije završena). Zato se pre otvaranja granica usaglašavaju i uspostavljaju isti standardi u razvijenim i nerazvijenim zemljama.
Teoriju ekonomije slabo poznaješ a ja ovde ne mogu da pišem knjigu da bi ti neke stvari razumeo. U ostalom ne moraš ni da razumeš, ni da ti zaključci budu tačni. Samo ti skrećem pažnju na to.
A meni je bogom dano da sam ovako pametan. Nemam ništa protiv da mi se diviš.
 
Globalizacija-grubo zvuci, ipak pozitivna stvar.Ne verujem u globalizaciju iz jednostavnog razloga sto su u osnovi globalizacije sebicni motivi onih koji je sprovode. Kada bi osnova ujedinjenja ljudi bila ljubav i postovanje onda bi, ne samo globalizacija imala smisla i uspeha, vec sve sto bi covek preduzeo!

Pozdrav!
 
Hajde da vidimo da li je uopšte moguće to što zovete globalizacijom....
Tj do kada ću ja , recimo , kao moćni kešolovac da pratim neku liniju koja blago podržava globalizaciju ili ono što ljudi zovu i očekuju kad kažu globalizacija, a kada ću jednostavno reći , e sad više ne ide, idemo novi list.....

-Nema šanse da se ide na nešto što je protiv ličnog interesa.
-ako globalizacija postane skuplja od prihoda, ako njena cena bude veća i za ideologe od vrednosti koju predstavlja u njihovim umovima , ona će prestati da se odvija u ovom obliku
-globalizacija je proces koji je posledica težnji manje inteligentnih ljudi da dodju do kvalitetnih rešenja pa to čine oponašanjem radije nego kreativnim i teškim angažovanjem.Globalizacija je onda normalna posledica razvoja telekomunikacija na zemlji.Nalik na divlji zapad , gde svi gledaju tudja posla i gledaju gde može da se provrti , a kao šatro globalni interes
-globalizacija donosi uniformnost , tj manju raznolikost koja je potrebna ako se recimo teži uvoditi novi mentalni princip razmišljanja , jer uniformnost smanjuje i cenu i opasnost od neželjenih tokova mentalne transformacije stanovništva.
-iako se može naći milion razloga za razbijanje porodice i posvećenosti, zanimljivo je da kombinacija individualnosti potreba i globalizacija upravo pogoduju procesu poništenja genetskog organizovanja društva.U prevodu, mnoge animalnosti i surovosti nestaju ako pojedinac nema veze sa svojim roditeljima (biološkim) kao ni što oni neće imati veze sa njim (pa ne moraju gomilati bogatstvo više nego što će im za života trebati i za najveće hirove).Sa druge strane naizgled se kreativnost povećava jer novi naraštaji imaju ujednačenije uslove razvoja nezavisne od roditelja i "keša koji meša".
Ali ovo je samo opcija koja može da nastane , i to ako se stvarno potrude oni koji imaju dovoljno keša i moći da u tom pravcu i guraju....Prerana ugroženost bilo čim , recimo nedostatkom energije , dovešće do "razumnog" divljanja strasti i mržnje i sebičnosti.....

Uvijanje u divne folije i racionalno objašnjavanje loših tendencija kao delova dobrih trendova je već dosta dugo prisutno u zapadnom svetu....
Kao što je nestanak komunizma označio manje uvlačenje standardom radnicima zapada (što naravno nema šanse da se primeti kao takvo) tako se mnoge stvari prikazuju u suprotnom svetlu....
Ono što ja vidim je da je sve manje ljudi sretno, opušteno i zadovoljno , a "svetla" budućnost i šio mi ga djura koliko god bio ja strateg i za dugoročno požrtvovanje mi se ne svidja....naročito što se bahatost u vezi ljudskog opstanka očigledno povećava.....
 
Petorka:
Globalizacija-grubo zvuci, ipak pozitivna stvar.Ne verujem u globalizaciju iz jednostavnog razloga sto su u osnovi globalizacije sebicni motivi onih koji je sprovode. Kada bi osnova ujedinjenja ljudi bila ljubav i postovanje onda bi, ne samo globalizacija imala smisla i uspeha, vec sve sto bi covek preduzeo!

Pozdrav!
Već sam pisao o motivima pa ne bih da se ponavljam.
Inače, nisu bitni motivi već rezultat.
Ne kaže se bez veze: "put do pakla popločan je dobrim namerama".
Prema tome ne **** o motivima (umesto zvezdica stavi šta hoćeš).
 
-globalizacija je proces koji je posledica težnji manje inteligentnih ljudi da dodju do kvalitetnih rešenja
Da ne znaš možda lićno nekoga od njih? Ili barem znaš o kome pišeš kad već procenjuješ njihovu inteligenciju i znaš šta misle i na šta imaju uticaj.
Ja bih sad mogao stavku po stavku da pobijam ono što pišeš ali bi to potrajalo.
Interesantno je koliko toga umeš da napišeš (a ovo nije jedini post) a da je netačno i neargumentovano.
Problem zaključivanja kod tebe je (kako ja sagledavam) polaženje od pogrešnih pretpostavki i pogrešnom pridavanja značaja nečemu što je ipak činjenica. Prosto je šteta uložiti toliko truda opravdavajući svoj emotivni naboj i stavove koji su iz njega proizašli, koristeći pri tome navodne istine koje idu u prilog tom stavu, a zanemarujući one koje ne idu u prilog.
Nisam zlonameran, samo mi je to upadljivo od samog početka susretanja sa tvojim postovima.
To ne znači da želim da te odvratim od pisanja istih makar ništa ne promenio.
Po meni, nije cilj izneti masu nekih navodnih argumenata iz ko zna kakvih izvora a možda, eto, nastalih i u tvojoj glavi, već i kada su provereno tačni dati im adekvatan značaj u svome uticaju na konačni zaključak, a kada je taj značaj minoran i izostaviti.
Malo je šta na ovome svetu apsolutno dobro ili apsolutno loše i treba izbegavati isključivost. Treba reći istinu o nečemu, a u zavisnosti šta kome prija ili ne, daće svoju subjektivnu ocenu ili će se istraživanjem doći do neke opštije ocene. Naravno kada ne postoji istraživanje o opštoj oceni se može dati i lično mišljenje.
Kada ja iznosim zaključke oni su dobrim delom zasnovani na stručnoj literaturi i izbegavam da koristim informacije koje se u javnosti koriste u političke svrhe za zamajavanje naroda.
Bez obzira na moje izvore informacija moguće je da i ja grešim u zaključcima, što ćeš ti pretpostavljam svesrdno potvrditi.
 
muzjak:
Da ne znaš možda lićno nekoga od njih? Ili barem znaš o kome pišeš kad već procenjuješ njihovu inteligenciju i znaš šta misle i na šta imaju uticaj.
Problem zaključivanja kod tebe je (kako ja sagledavam) polaženje od pogrešnih pretpostavki i pogrešnom pridavanja značaja nečemu što je ipak činjenica. Prosto je šteta uložiti toliko truda opravdavajući svoj emotivni naboj i stavove koji su iz njega proizašli, koristeći pri tome navodne istine koje idu u prilog tom stavu, a zanemarujući one koje ne idu u prilog.
Nisam zlonameran, samo mi je to upadljivo od samog početka susretanja sa tvojim postovima.

...veoma si zlonameran...ko si ti da patku ili bilo kome drugom drzis predavanje o njegovom zakljucivanju...pozabavi se ti svojim zakljucivanjem...covek je rekao sta misli a ti mozes da se slozis ili ne ali da ga vredjas nemas prava
...a sad da se vratimo na temu... alavost, sebicnost i umisljenost onih koji sprovode globalizaciju sigurno nas vode u katastrofu a to nismo izmislili ni ja ni patak......sta sve treba da bude zrtvovano u tom procesu koji vodi "svetloj buducnosti" i da li neki imaginarni cilj opravdava sredstva za njegovo postizanje. Mrzi me da objasnjavam ali jesi li ikad pomislio da emocionalna briga ljudi da ugrozene vrste budu sacuvane od istrebljenja odrazava zelju da se produzi vlastita egzistencija...pojavom atomskog oruzja koje svima nama preti unistenjem stvorilo je emocionalnu potrebu za zivotinjama koje mogu da nam posluze kao simboli retkosti... ako se sadasnji zastrasujuci tempo porasta stanovnistva nastavi mora se doci do alternative mi ili oni...ako ne uspemo da kolonizujemo druge planete ili ako na neki ozbiljan nacin ne pocnemo da kontrolisemo porast stanovnistva moracemo u bliskoj buducnosti da odstranimo sa Zemlje sva ziva bica. U XVII veku bilo nas je 500 miliona a sada vise od 4 milijarde...ako nastavimo ovim tempom za 200 godina bice nas 400 milijardi sto znaci da ce gustina stanovnistva kakva postoji u velikim gradovima postojati u svakom delu Zemlje... covek u gradu od nekoliko mioliona stanovnika je usamljeniji od nekog domoroca zato sto bioloski nije spreman da zivi u takvim uslovima - ljudi su nezainteresovani jedni za druge da bi odrzali broj onih koje poznaju na nivou koji odgovara njihovoj vrsti. Uprkos grandioznim idejama i uzvisenom uobrazavanju i dalje smo skromne zivotinje podlozne svim osnovnim zakonima zivotinjskog ponasanja i mnogo pre nego dostignemo onaj broj od 400 milijardi prekinucemo toliko pravila po kojima se ravna nasa bioloska priroda da cemo se srozati kao nadmocna vrsta. Narcisoidno uverenje da smo nadmocna vrsta, da smo iznad bioloske kontrole nije tacna...mnoge zanimljive vrste nestale su u proslosti i ustupile mesto "necem" drugom....ako zelimo da to bude sto kasnije za pocetak bi bilo dobro da bar shvatimo domete svojih granica. Na nesrecu mi smo tako snazna i uspesna vrsta u poredjenju sa zivotinjama da razmatranje o svom skromnom poreklu smatramo uvredljivim...nas uspon do vrha kretao se pod geslom "obogati se sto pre" pa smo zato kao i svi skorojevici osetljivi na svoje poreklo i stalno nam preti opasnost da cemo se odati. Doduse ima i onih koji misle da cemo biti sposobni da svaku situaciju okrenemo u svoju korist zahvaljujuci inteligenciji i jakom istrazivackom nagonu... da cemo zahvaljujuci svojoj fleksibilnosti prilagoditi nacin zivota novim uslovima, da cemo moci da kontrolisemo svoje agresivne i teritorijalne prohteve. Ja mislim da je to besmislica - nasa iskonska animalna priroda nikad nam to nece dozvoliti...veca je verovatnoca da cemo preziveti ako je uocimo i ako joj se pokorimo - to ne znaci povratak prirodi nego da svoje inteligentno oportunisticko napredovanje moramo da prilagodimo svojim osnovnim potrebama ponasanja...ako to ucinimo moci cemo da nastavimo sa tehnoloskim progresom a da se ne odreknemo svog evolutivnog nasledja...ako to ne ucinimo nasi potiskivani bioloski porivi odvesce nas u katastrofu
 
Za andreavk.....

"Doduse ima i onih koji misle da cemo biti sposobni da svaku situaciju okrenemo u svoju korist zahvaljujuci inteligenciji i jakom istrazivackom nagonu... da cemo zahvaljujuci svojoj fleksibilnosti prilagoditi nacin zivota novim uslovima, da cemo moci da kontrolisemo svoje agresivne i teritorijalne prohteve"...

Ovo je USA princip još od prvih predsednika do danas, ukratko žrtvuj sve da bi se što pre razvio, a kasnije ćeš sa razvijenijim alatom lakše otkriti ono što si u razvoju uništio , porušio, uneravnotežio...

Ali se slažem sa postom jer sve više se zanemaruje taj biološki poriv....

Za mužjaka....

Bilo je nekoliko situacija gde je stav totalno suprotan sa logičnim ili forumski logičnim sa moje strane bio posle nekoliko postova objašnjen tako da forumska zajednica uvidi jačinu argumenata.
To je problem uvek kod ljudi koji imaju različito okruženje znanja (latice ruže znanja) pa da bi se došlo do dokaza mora da se stigne do odgovarajućeg okruženja argumenata , logike i znanja.
Što se tiče dotične rečenice , svestan sam i sada i onda koliko je ona sujetoparajuća ljudima (koji bi svi da budu pametni i inteligentni) ali eto i posle tvog dobronamernog ukazivanja argumenti na stolu dovode do toga da ostanem pri njoj. Srdno ili svesrdno , nadam se da sam jasniji....
 
Andreavk:
...veoma si zlonameran...covek je rekao sta misli a ti mozes da se slozis ili ne ali da ga vredjas nemas prava
A uvreda je: sad ovde treba da piše šta je to uvreda.
alavost, sebicnost i umisljenost onih koji sprovode globalizaciju sigurno nas vode u katastrofu a to nismo izmislili ni ja ni patak......
Ovo nabrajanje ljudskih osobina je uopštavanje nikome i svima upućenih. Da li je ovo izvod iz nekog naučnog istraživačkog rada ili je to pražnjenje svojih emocija.
Pomaže recimo da kupiš džak i lupaš u njega dok se ne ohladiš. I ovo nije zlonamerno. Ako misliš da ja nisam kompetentan da ti to kažem, a ti pitaj nekog kompetentnijeg (pa mi javi šta ti je rekao, baš me zanima).
Pročitao sam i ostatak tvog teksta i došlo mi je da se ubijem da bi ostatak sveta mogao lakše da diše. Ne znam da li si i ti došao na sličnu ideju.
Prilično si truda uložio u ovo što si pisao i oseća se emotivni naboj ali fale argumenti.
Zaključivanje se vrši na osnovu činjenica.
Dakle "alavost, sebicnost i umisljenost onih koji sprovode globalizaciju sigurno nas vode u katastrofu a to nismo izmislili ni ja ni patak......" pojasni malo da bi bilo prihvatljivije.
To niste izmislili ni ti ni patak, a ko je izmislio? Radikali?
"alavost, sebicnost i umisljenost onih koji sprovode globalizaciju"/ koji su to "oni".
Globalizacija je neminovan proces u kome ljudi učestvuju i svesno i nesvesno.
Globalizacija je sastavljena od mora elemenata (ujednačavanja raznih standarda u pravu, saobraćaju, zdravstvu, ekonomiji, ličnim primanjima, porezima...) Rešavajući i usaglašavajući parcijalne probleme radi prometa robe, usluga, procedura i olakšavajući međusobnu saradnju ostvaruje se globalizacija. Jednostavno ljudi su postali svesni tog procesa i tako su ga nazvali. Naravno da interes pokreće procese koji ostvaruju globalizaciju. Da nije interesa ne bi ništa ni bilo pokrenuto.
za 200 godina bice nas 400 milijardi sto znaci da ce gustina stanovnistva kakva postoji u velikim gradovima postojati u svakom delu Zemlje... covek u gradu od nekoliko mioliona stanovnika je usamljeniji od nekog domoroca zato sto bioloski nije spreman da zivi u takvim uslovima
Kakve sad ovo veze ima sa globalizacijom? Čemu vodi ovo nekritičko nabacivanje raznih informacija.
Narcisoidno uverenje da smo nadmocna vrsta, da smo iznad bioloske kontrole nije tacna...mnoge zanimljive vrste nestale su u proslosti i ustupile mesto "necem" drugom....ako zelimo da to bude sto kasnije za pocetak bi bilo dobro da bar shvatimo domete svojih granica.
Kakve sad ovo ima veze sa globalizacijom? Šta iz ovoga da zaključim?! Da je globalizacija zlo? Da li mi pričamo o istom?
Ajede od početka. Šta za tebe znači pojam globalizacija? Možda ne mislimo na isto.

Evo, server Krstarice pravi пиздарије. I on spada u "napredne" snage koje koče globalizaciju i čine da čovek u gradu od nekoliko mioliona stanovnika ne bude usamljeniji od nekog domoroca.
Gle, ne mogu da pošaljem odgovor. I šta sad? Da pravimo decu? A to što će za 200 godina da nas bude 400 milijardi? Možda će da bude vas, ja ne verujem da ću toliko da živim.
Čula moja supruga na televiziji da će Venecija za 200 godina da potone pa kaže da idemo da je vidimo dok još nije potonula. :lol:
 
@muzjak zlonamernost, alavost, sebicnost i umisljenost su ljudske osobine i svi ih posedujemo...neko manje, neko vise...oni koji sebe predstavljaju kao nosioce jedne tako glamurozne ideje kao sto je globalizacija ne bi smeli da dozvole sebi da takve emocije ovladaju njima ako zele da im projekat uspe...koliko su ove osobine dominantne kod tebe vidi se iz tvoja 2 predhodna posta...ovde se govori o efektima globalizacije...tema je "sta to fali globalizaciji"...povedi zenu u tu Veneciju umesto sto ovde demonstriras svoju povrsnost...i nemoj da pravis decu kad te vec ne interesuje sta ce biti za 200 godina :)
 

Back
Top