Šta je uzrok neodlučnosti?

Ruzica1203

Primećen član
Poruka
785
Nisam neodlučna. Nikada nisam bila. Uvek jasno znam šta želim, bez puno razmišljanja. Viđam puno osoba koje ne mogu da se odluče za najbanalniju stvar. Sada je moj unuk takav, divan dečak, računa, piše, čita....ne ide još u školu. Danas, porodičan ručak, svi na okupu....nekoliko korpica sa jajima i on ne može da se odluči koje jaje da izabere....Uskrs bi nam trajao 3 dana, da mu nismo pomogli....u čemu je problem? Ovo danas je inače svakodnevno....šta decu dovodi do neodlučnosti?
 
I onda to dete koje treba da deli ljubav, odjednom mora da bude zreo i odrastao...da pazi i čuva brata....to je sve kako treba da bude, ali odakle neodlučnost? Šta to dete pokrene da želi da bude najbolji? Želi da ostane prvi i najvoljeniji? Plaši se svakog izbora zato što ne priznaje greške?
 
I onda to dete koje treba da deli ljubav, odjednom mora da bude zreo i odrastao...da pazi i čuva brata....to je sve kako treba da bude, ali odakle neodlučnost? Šta to dete pokrene da želi da bude najbolji? Želi da ostane prvi i najvoljeniji? Plaši se svakog izbora zato što ne priznaje greške?
Deca koja odrastaju sama na selu, imaju manje loseg uticaja sa strane s kojim se uporedjuju i takmice,kad imaju toliko izbora nikad nece biti zadovoljna ,ako se skromno vaspitaju cenice svaku sitnicu,bahata su deca, lome ,unistavaju nista im ne drzi paznju samo mob i komp,pa ih uporediti s decom od pre pola veka, nikakvih problema nisu imali s vaspitanjem
 
Vrati svoj nick georgejune, sa ovim Džordžom još ću se i složiti u nekim stavovima :) Ima smisla sve što si napisao, samo mi objasni kako su dvoje dece rođene od istih roditelja u istom mestu, potpuno različita?
I ja i brat smo 2 sveta nista cudno,nikad se nisam slagao s onim da sve polazi iz kuce,ja sam bio kod babe i dede vise na selu dok je njega imao ko da upropasti
 
Nisam neodlučna. Nikada nisam bila. Uvek jasno znam šta želim, bez puno razmišljanja. Viđam puno osoba koje ne mogu da se odluče za najbanalniju stvar. Sada je moj unuk takav, divan dečak, računa, piše, čita....ne ide još u školu. Danas, porodičan ručak, svi na okupu....nekoliko korpica sa jajima i on ne može da se odluči koje jaje da izabere....Uskrs bi nam trajao 3 dana, da mu nismo pomogli....u čemu je problem? Ovo danas je inače svakodnevno....šta decu dovodi do neodlučnosti?
Teška je odluka da odlučiš da si neodlučan.
 
Vrati svoj nick georgejune, sa ovim Džordžom još ću se i složiti u nekim stavovima :) Ima smisla sve što si napisao, samo mi objasni kako su dvoje dece rođene od istih roditelja u istom mestu, potpuno različita?
Pa razlicita su kako god okrenes, razliciti horoskopski znaci , razlicito godiste , jedan ima mladjeg drugi starijeg brata,
Najbolje je da su zajedno...Braca i sestre su kao drugari, ne moraju da budu bliski ali su uvek potencijalno bliski....

Ta bliskost je razlicita od istovetnosti....
Razdvajaju se ponekad ako jedno od njih ima neke psihicke probleme...
Nije obavezno , ali se nekad desava iz samozastite...to je onaj efekat bezanja od toksicnog okruzenja...
 
Ako hoces surovo i sirovo, onda zavisi bukvalno od toga sta je majka jela 0h i otac 8h pre snoske...
I sta su pili, da li su pili alkohol i koliko...
Da li su uneli neke modulatore koji deluju na selekciju i pokretljivost spermatozoida...
Od svega toga zavisi koji ce spermatozoid biti onaj koji je odradio posao..

Kasnije zavisi od lekova koje majka unosi tokom prenatalnog perioda, od raspolozenja, ne u smislu malih varijacija, nego velikih stresova...

U postnatalnom periodu zavisi od razvoja vec stecenih nagona kod bebe u smislu kako ce se transformisati potreba za bliskoscu , dodirom, signalima za hranu , za smetanje, za usamljenost..
Ima tu onih velikih knjiga o brizi deteta od prenatalnog do odraslog stadijuma, ogromne knjige, ali se vise ne izdaju, nekad su bile almanah i proverenih i neproverenih stvari, sto je dobro , bar se meni cinilo tako..jeste da lici na sujeverje , ali daje sirinu probe majci...uz silne savete iskusnijih komsinica...koji nekad budu tacni nekad ne...

Svako dete je razlicito totalno , kao tabula rasa je razlicito, neko je osetljivije, neko cudljivo , To cudljivo nekad bude mozda izraz nekih slabosti , sklonosti strahovima, plasljivostima..
Ali to nije obavezno izgradjeno...sve se to moze isforsirati i neisforsirati..

E sad, fenotipski razvoj osobe , to zavisi od uklapanja kockica...
Ono sto roditelji misle da cine ne znaci da dete shvata to isto....
Ako roditelji usmere dete da samo donosi zakljucke, ono ce samo donositi zakljucke, neko samostalnije neko ne...Nesamostalno donosenje zakljucaka je pipava rabota, dete trazi sugestiju , ali ne znaci da automatski donosi zakljucak...

Donosenje odluka je jos slozenije od zakljucaka..

Plus svuda vazi da nije to odvojen proces danas za danas sutra za sutra....Dete itekako povezuje medjusobno razdvojene dogadjaje i logike...Tako je i logicno ...
Roditelji imaju razlicite pristupe, neki zadaju komande, neki zadaju cvrste zahteve, neki zadaju cvrste zakone, neki zadaju sugestije, uz okvir ponasanja, npr slusaj komsinicu , i budi dobar, uz sugestije da zadrzis svoju samostalnost zakljucivanja, format je poslusnost fizicka, a psihicka i logicka ne...

To je poprilicno dobra stvar iz ugla deteta ako je samostalno...
Dva brata slicnog uzrasta, sto za Srbiju znaci 1,5 god razlike, mogu biti poprilicno razlicita u pogledu samostalnosti i iz razloga ko je starije, jer starije preuzima funkciju lokalnog tutora, vodje..
To se moze regulisati uz sugestije takodje, a moze se i menjati povremeno , mada iskustvo pokazuje da je bolje da se vrsi sugistija starijem da bi on delegirao nadleznosti mladjem...to ukljucuje i ponekad totalnu nadleznost....
Mladje dete obicno shvate iz situacije da je prednost biti uigran tim i prihvate ulogu blago potcinjenog u smislu iskustva i nadleznosti..

Sve ostalo su sugestije koje se daju nesvesno i nepozeljno...Starijem detetu ne treba naglasavati da ima odgovornost, deci naglasavanje treba samo za opasnosti , ostalo usmeravanje je uz ljubav i nagradu....Takvi su prioriteti, opasnost naglasavanje, ostalo ljubaz za zahtev, a nagrada za poseban trud...paznju...
Deca uce iz prakse, iz pokusaja i greske...i naznaka za postojece opasnosti okoline...Sto vise razreda opasnosti to dete bolje shvata...Struja 1 razred opasnosti, tablete ne mogu biti razred opasnosti , dete dok je malo trpa sve u usta...to je roditeljska ili duznost okruzenja...
Naravno da vole danger free zonu...tako da im to treba i obezbediti...obicno njihova soba je danger free zona, tj tu radite sta hocete....nema otvaranja prozora i terasa...bar ne za malu decu , do 7 godina...
Sto veca danger free zona, to bolje za stavove deteta, ali to se moze ostvariti u poseti na selu...Selo sa masom novih objekata, bilo gradjevinskih , bilo crepova, cigli, domacih zivotinja i slicno...sljivaka, vocnjaka, zatravljenih narocito...trava je sinonim za tepih...Eto to npr malo roditelja shvata, a deca shvataju...
Ne moze sve roditelji da shvataju niti ima puno onih koji shvataju vise od pola...obicno 10% , vise shvata bejbi siter, ne siterka, ona kao zensko vise obraca paznju na emotivnu smirenost deteta...siteri su totalno drugaciji pristup, sto potice i od roda, samo sto to nije moda na balkanu, ali kad se procuje, onda su bolji izbor...
 
Nisam neodlučna. Nikada nisam bila. Uvek jasno znam šta želim, bez puno razmišljanja. Viđam puno osoba koje ne mogu da se odluče za najbanalniju stvar. Sada je moj unuk takav, divan dečak, računa, piše, čita....ne ide još u školu. Danas, porodičan ručak, svi na okupu....nekoliko korpica sa jajima i on ne može da se odluči koje jaje da izabere....Uskrs bi nam trajao 3 dana, da mu nismo pomogli....u čemu je problem? Ovo danas je inače svakodnevno....šta decu dovodi do neodlučnosti?
Zasto ga nisi pitala?
 
Mozda malo jaja.....
Deci za uskrs treba oko 20 30 jaja...mozda i 40....
Posto su trajnija, ne vidim razlog zasto to ne bi bilo i ponuda, tj obaveza....
Nisu sva deca zainteresovana dugo za borbu jajima, ja nisam bio , jedne godine mozda , druge su me vec terali...ne znam zasto , jednostavno nisam, mogu razmisljati zasto , ali nije potrebno , kao kod deteta kad donosi odluku , ono to cini iz osecaja, nije potrebno da bas uvek zna konkretno zasto...
Mozda sam procenio da ne mogu da procenim koje jaje dobija, ostro ili tuplje...
Mada nikad nije bilo vazno....eto i tu , ako se svako jaje pa i pobednicko stuca i pojede tada, eventualno ostavi za sledeci obrok, nema tu mnogo nekog laurata...

Ali mozda je jaje samo situacija potvrdjivanja, ili situacija izbora, ili situacija straha ili situacija razocaranja, ne znam tacno sta konkretno dete razmislja..

Odlicna stvar za decu je i razmena jaja u vecem obimu sa komsilukom, a to se postize tako sto se kod Srba inicijativno odnesu jaja komsijama....ko vrati vrati , ko ne vrati ne vrati....ko ne farba, ili ne prati to , nista strasno...
Deca vole ne ukus komsijskih jaja, nadam se da ovo nece otici u pedofiliju , nego razlike u farbanju , ukrasavanju , jednostavna nalepnica cini razliku cak i kad nije jaje obojeno ...sad su farbe bile 3 din, da izuzmemo ljuske od crnog luka...koji je tradicionalno izvor ili kopriva..
Tako da po mom misljenju , traznja za dete ili decu u vezi uskrsa je oko 100 jaja, od toga 40 za svoje potrebe ostalo za razmenu sa komsilukom....
Inace je odlicna stvar razmena i kolaca i medenjaka i mladenaca i svega sa komsilukom...samo sto to nije sada tradicija....
Otisao je ovaj narodu u svoju degradaciju i psiholosku nehigijenu...ali sta ces...pare su bitne...
 
Poslednja izmena:

Back
Top