sta je islam

Lacibg:
A jel stvarno Ramazan il se zezate ?
a102.gif
stvarno.
 
Jerry Ropero:
sad ce doci neki musliman spenceru da ti objasni da ti to nisi dobro skapirao, da to ne znaci kako pise, i da u stvari ti i ja , posto nismo muslimani to uopste i ne mozemo da razumemo :mrgreen:

Најјаче је кд кажу да Куран можеш правилно разумети само ако га читаш на арапском. Како 3/4 муслимана у свету не говори арапски значи да они не разумеју сопствену веру. :D
 
Spencer:
Да се надовежем на Џерија:

mislim da sam pogresio sto sam postavio ovu temu, npr. tri ajeta iz sure koju spominjes su

4. Mnogobozcima s kojima imate zakljucene ugovore koje oni nisu ni u cemu povrijedili, niti su ikoga protiv vas pomagali, ispunite ugovore do ugovorenog roka. Allah zaista voli pobozne.

5. Kada pro|u sveti mjeseci, ubijajte mnogobozce gdje god ih nadjete, zarobljavajte ih, opsjedajte i na svakom prolazu dodekujte! Pa ako se pokaju i budu molitvu obavljali i zekat davali, ostavite ih na miru, jer Allah zaista prasta i samilostan je.
6. Ako te neki od mnogobozaca zamoli za zastitu, ti ga zastiti da bi saslusao Allahove rijeci, a potom ga otpremi na mjesto pouzdano za njega. To zato {to oni pripadaju narodu koji ne zna.

doduse ti si citirao samo 5-ti, iako ne znas ni to zasto , ali nema veze. meni je bila namera da govorimo o ramazanu kod nas na kosovu, cisto onako informativno, a ne o veri kao "ova ili ona je bolja"
 
Spencer:
Најјаче је кд кажу да Куран можеш правилно разумети само ако га читаш на арапском. Како 3/4 муслимана у свету не говори арапски значи да они не разумеју сопствену веру. :D

pa to im je izgovor za ove stihove mrznje.

zato je i Salman Ruzdi nazvao kuran satanskim stihovima, zbog ovih njihovih stihova mrznje.
ikao odgovor na to iranske mule su ga osudile na smrt :mrgreen:

bas demokratski, tolerantno i u duhu "religije mira", islama :mrgreen:
 
Spencer:
Најјаче је кд кажу да Куран можеш правилно разумети само ако га читаш на арапском. Како 3/4 муслимана у свету не говори арапски значи да они не разумеју сопствену веру. :D


koliko je meni poznato svi muslimani uce Kuran na arapskom...
p.s. i kad otvoris bibliju iz nje curi krv...vjerojatno je isto toliko "humana" knjiga kao Kuran..
 
Naravno da je uticaj islamskog sveta na zapad jako velik, a glavna prednost pre hiljadu godina je u tome sto su arapi bili u centru sveta, svi putevi su prelazili preko njihove teritorije, najvise su trgovali, i razmenjvali znanja sa ostalima...dok je zapadna evropa bila kraj sveta, britanija i francuska su bile pustos, niko normalan ne bi tamo ziveo...

Inace, prvi je neki arapin dao imena svim nebeskim telima, a i izmislio je neku spravu (kao neka ploca) sa nekoliko kazaljki, koje kad se postave (jedna ka suncu, druga vertikalno, treca datum....) odredjuje polozaj meke i tacno vreme za molitvu...to sam gledao u emisiji:
BBC - What The Ancients Did For Us - 1 - The Islamic World

I istina je da su najvece zlocine cinili katolicki imperatori (tj. neki nebitni likovi u njihovo ime), koji si u par navrata bukvalno zbrisali ogromne civilizacije ( Fransisko Pizaro-Inke, Hernan Cortes-Asteke...)

I slazem se da je u to vreme islamski svet bio daleko ispred, ali i mnogi drugi su dali veliki doprinos...

Ali sada je problem sto su neke islamske drzave postale izrazito verske (fundamentalisticke), i sto sada iran i slicni mnogo lice na Spaniju pod Izabelom...Svaku versku knjigu pa i bibliju i kuran svako razume i protumaci na sebi svojstven nacin, i moras priznati da trenutno mnogo vise muslimana krivo razume kuran nego hriscana bibliju...
 
goxy:
Koju hranu jedete....Šta je obavezno od običaja.....Jel se ide na groblje......

ja sam i mislio da ova tema ide u ovom smeru a ne kako dzeri i neki zele ali....
hrana je uobicajena, iako svako pokusava da potrosi i zadnji cent za ramazan, onako svecano ... cela porodica na okupu, deca jedva cekaju, slatkisi i sl.svaki dan za iftar i td. a groblje ? to je posle ramazana za bajram, mislim zaista je fino biti u turskoj npr. tokom ovog meseca. mada i na kosovu nije lose
 
adem_ks:
mislim da sam pogresio sto sam postavio ovu temu, npr. tri ajeta iz sure koju spominjes su






doduse ti si citirao samo 5-ti, iako ne znas ni to zasto , ali nema veze. meni je bila namera da govorimo o ramazanu kod nas na kosovu, cisto onako informativno, a ne o veri kao "ova ili ona je bolja"

Не даш ми да легнем бре! :D Ево шта каже први ајет девете суре:

Алах и његов посланик проглашавају слободу од свих уговора направљених са неверницима.
 
adem_ks:
ja sam i mislio da ova tema ide u ovom smeru a ne kako dzeri i neki zele ali....
hrana je uobicajena, iako svako pokusava da potrosi i zadnji cent za ramazan, onako svecano ... cela porodica na okupu, deca jedva cekaju, slatkisi i sl.svaki dan za iftar i td. a groblje ? to je posle ramazana za bajram, mislim zaista je fino biti u turskoj npr. tokom ovog meseca. mada i na kosovu nije lose
Nije još sve propalo ;) ......

Šta je iftar?
 
ljuta_mamba:
eh,upropastise ovako interesantnu temu,na koju se moze mnogo lepo polemisati,naravno pismeno

p.s nijedna religija nije religija zla,i neuci zlo

cak mi nije bila namera da polemisem o religiji, recimo kao da nekom kinezu pricamo o bozicu, kakvi su obicaji, zasto isl. ili on nama o "godini zmaja" ali sa nekima to ne ide
 
Jerry Ropero:
pa to im je izgovor za ove stihove mrznje.

zato je i Salman Ruzdi nazvao kuran satanskim stihovima, zbog ovih njihovih stihova mrznje.
ikao odgovor na to iranske mule su ga osudile na smrt :mrgreen:

bas demokratski, tolerantno i u duhu "religije mira", islama :mrgreen:

u čemu je onda problem sa američkim intervencijama na blistoku?
 
slavonija:
koliko je meni poznato svi muslimani uce Kuran na arapskom...
p.s. i kad otvoris bibliju iz nje curi krv...vjerojatno je isto toliko "humana" knjiga kao Kuran..


oni uce na pamet ajete tj stihove iz kurana na arapskom. a generalno kuran ucen a sopstvenom jeziku. tako da znaci da nemas pojma :mrgreen:
 
@Ademe srećan ti praznik.

Tebi i svim religioznim ljudima, preporučujem da se uzdate u svoju pamet i ne činite drugima ono što ne biste želeli da se čini vama.
 
goxy:
Nije još sve propalo ;) ......

Šta je iftar?

znaci svaki dan post pucinje sa izlaskom sunca i traje do zalaska [zimi super ali leti moras zaista biti uporan u postavljenom cilju] i nakon zalaska je doba da se jede [iftar] onda dzamije upale svetla na minaretu, obicno [nekada.sada malo manje] neka deca jure po ulici i vicu "upalilo se svetlo" i daju znak da je vreme da se jede, [nekad ranije,secam sekada sam jureo... davno to bese...] iako imamo "vaktije" koje oznacavaju vreme kada se pocinje i kada se treba prestati sa jelom
 
adem_ks:
znaci svaki dan post pucinje sa izlaskom sunca i traje do zalaska [zimi super ali leti moras zaista biti uporan u postavljenom cilju] i nakon zalaska je doba da se jede [iftar] onda dzamije upale svetla na minaretu, obicno [nekada.sada malo manje] neka deca jure po ulici i vicu "upalilo se svetlo" i daju znak da je vreme da se jede, [nekad ranije,secam sekada sam jureo... davno to bese...] iako imamo "vaktije" koje oznacavaju vreme kada se pocinje i kada se treba prestati sa jelom
Znači, jedete noću 8-) .....To nije dooobro za liniju ;)....Kolko to dana traje?
 
Lacibg:
@Ademe srećan ti praznik.

Tebi i svim religioznim ljudima, preporučujem da se uzdate u svoju pamet i ne činite drugima ono što ne biste želeli da se čini vama.

a bas nije tesko tako nesto reci, ja jesam vernik, ne kao neki ali jesam. i citao sam i bibliju i kuran i sve moguce verske knjige [onako povrsno, podrazumeva se] ali nisam naleteo da pozivaju na unistavanje, a to sto mi krademo i ubijamo [jedna od deset zapovesti] ne znaci da je vera kriva, pogresno tumacenje mozda ali vera ne
 
spencer lepo kaze,ima tu nekih fora i forica u kuranu,ali treba imati u vidu da je ucenje nastalo davno,u vreme cestih ratova...pogotovo sto je kuran prepravljan i preradjivan po potrebi...narocito u vreme krstaskih ratova,kada je i nastala mrznja medju muslimanima i "nevernicima"

a tada se trebala iskoristiti religija,kao osnovni pokretac razjedinjenim arapskim plemenima

ramazan,tj sva 4 posta postoje od vajkada u muslimanskom svetu...i tada prestaju sve borbe,sva neprijateljstva med njima,koja u tom trenutku vladaju i krece se tih dana sa poslom nesmetano.....ne napadaju se protivnicki karavani itd itd...nije koren zapravo u muslimanskoj veri....vec arapskoj istoriji.....dok su jos bili neke neodredjene vere

muhamed je na prvom mestu bio covek,koji je mudro,seo i prikupio stvari koje je zapazio da su dobre......iz hrisvanstva..iz judaizma i arapske istorije,tj njihove kulture

arapi i muslimani imaju slicnu kulturu...jer zive u slivcnim klimatskim uslovima....greska je misliti da sunecenje,ne jeenje masnog i zabrana alkohola ima veze sa islamom,u pitanju je cista higijena tela i ishrane vezana za klimatske uslove

kao i zapiranje...takodje zbog visokih temperatura...svinjsko,slanimna i alkohol...razumljivo na 50 stepeni,zasto je zabranjeno....to nije ilam,to su arapsko-jevrejski nacini zivota bili u tim surovim uslovima i pre muhameda

ima jos stosta

zameram samo 2 stvari...........sto se sada koristi u svrhe ubedjivanja proste i primitivne omladine da zrtvuju svoj zivot zarad tudjih ciljeva,a potpaljivani od verskih fanatika,isfoliranih hodza koji svoje zivote cuvaju

drugo.....zato sto se ne apdejtuje...a sve u inteeresu vladavine bogatih,nad siromasnima........knjigu napisanu pre 1500 god skoro....bukvalno tumaciti,i pridrzavati je se kao pijan plota u 21. veku....je nebuloza....u vreme satelita,mobilnih,cd-eva,kompjutera....ptratiti neke trendove.stare 1500 god...pogotovo po pitanju ljudskih prava i ratova,je nezamislivo
a bas recimo iran i libija furaju tu foru....

licno mislim da kosovski albanci nisu neki extra vernici...pojedini mozda,ali gro........to dozivljava kao i mi ovde.....nikakve neke vece simpatije prema veri....jbg i tu je bilo komunizma :):)
 
KAKO JE NASTAO ISLAM?

Samo vojskom Rimljani nisu mogli kontrolisati čitavu svoju imperiju, posebno Bliski i deo Srednjeg Istoka sa brojnim Arapima.

Za taj poduhvat bilo je potrebno formirati nešto jače, moćnu silu na čitavom područiju koja bi, ne samo mogla da za interese Rima kontroliše, već da kasnije i širi rimski uticaj po čitavom svetu.

Podsetimo da se u Starom zavetu (Knjiga o postanku) kaže kako se Bog prikazao Avramu i obećao mu sina (koga je Avram dugo čekao i za to se bogu i molio) koji će postati "otac svih naroda". Ali, kako je njegova žena Sara bila nerotkinja, ponudila mu je služavku, mladu Hagar, da mu rodi dete. Hagar je tako rodila sina Ismaila.

Ali, čim je rodila Ismaila, Hagar je počela da prezire svoju gazdaricu. Kada je Sara imala 75 (ili 90 godina), uspela je da rodi sina po imenu Isak i to je za nju bilo dete koje je Bog izabrao i obećao za "oca svih naroda". Sara je zato stalno zanovetala Avramu, i na kraju ga oterala iz kuće zajedno sa Hagar i njenim sinom Ismailom.



Dok se Hagar mučila da prehrani Ismaila tumarajući pustinjom, Bog se ponovo prikazao Avramu i rekao mu da samo Ismail može biti tvorac naroda "jer je ON tvoje seme".

Tako je Bog poslo sa neba i andjela koji je sišao u pustinju gde su bili Hagar i Ismail i rekao Hagar da će njen sin biti tvorac velikog naroda. Tada je Hagar ugledala bunar sa vodom koji im je spasao život.

Tako, uz božiju pomoć, Ismail je preživeo.

Islam još kaže da je Avram toliko bio zahvalan bogu što je dobio sina Ismaila, da je kada ga je bog jednom iskušavao u šumi bio spreman i da ga ubije i bogu prinese kao žrtvu. Hrišćanska verzija, medjutim, kaže da je Avram za žrtvu ponudio bogu Isaka, a ne Ismaila.

Alberto Rivera, odbegli jezuita, kaže da je Muhamed ovo kasnije promenio i kao žrtvu napisao ime Ismaila. Da ovo učini nagovorio ga je njegov savetnik Vorakva.



Danas kao rezultat ovog malog falsifikata milioni Muslimana širom sveta odaju počast Ismailu i "njegovoj žrtvi" u džamiji koju su sagradili baš na mestu gde je nekada bio jevrejski najsvetiji hram u Jerusalimu. Ovo je sada drugo po redu najsvetije mesto u islamskoj religiji.

TRAŽIO SE PROROK OD KRVI I MESA

Objediniti Arape nije bilo ni malo lako. Rascepkani na brojna plemena i na velikom prostoru, oni nikako nisu hteli da prihvate novu "hrišćansku" crkvu sa sedištem u Vatikanu. Razni katolički emisari pohodili su arapska plemena šireći svoju "jagnjeću" hrišćansku veru, ali bez uspeha.

Arapi su toliko mrzeli Rimljane u kojima su valjda videli razvratne i bahate okupatore koji su ih pljačkali i terorisali, da nisu želeli da sa njima dele istu veru.

Tako su mnoga plemena i dalje opstajala kao paganska, medjusobno često ratujući. Bilo ih je nemoguće kontrolisti.

Ovaj problem je Rimljanima, vremenom, rešio jedan veoma učen i pisanju sklon čovek koji se rodio u Alžiru 354. godine od majke katolkinje i nazvan je Avgustin. Postao je vladika (biskup) rimske Afrike i kasnije dobio zvanje sveca. Njegov posao bio je da prevede što više Arapa pod okrilje rimokatoličke crkve. U tome je bio veoma uspešan. Njegovo učenje upravo je zansivano na ideji da će bog biti milostiv samo prema onima kod kojih ljubav prema carstvu nebeskom nadjača ljubav prema carstvu zemaljskom. Tako, dok su Rimljani orgijali i uživali u carstvu zemaljskom, narod je strpljivo učen da je grešan i da mora svoje grehe strpljivo iskajavati da bi tek na nebu uživao. Upravo ovi Arapi koje je Avgustin preveo u katoličanstvo, zaključili su da je arapskom narodu potreban živ čovek od krvi i mesa, kao Isus, koji će biti arapskog porekla i postati njihov živi prorok.

Dakle, trebalo je izmisliti neku ideologiju, neku veru koja bi njima bila prihvatljiva i koja bi ih sve povezala, dok bi ih istovremeno konfrontirala sa Jevrejima (kako bi se ostvario princip - divide et impera). Pisanje ove religije trajalo je preko dvesta godina, baš kao i traženje pogodnog živog proroka.

Pronadjen je tek u 6 veku kada je u Meki rodjen dečak po imenu Muhamed. On će uz adekvatnog savetnika i adekvatnu priču uspeti da postane idol čitavog arapskog naroda.


KO JE BIO MUHAMED?


Muhamed je rodjen oko 570. godine u Meki. Ono što o njegovom životu beleže islamski izvori i ono što je Albertu Riveri u jezuitskoj školi otkrio kardinal Bea jedan od vodećih kardinala u Ekumenskom pokretu , daju nam zaista šokantnu sliku o tome da je idolatrija strahovoto oružije kojim se stotinama miliona ljudi može upravljati zarad interesa vlastele.

Muhamed je imao 25 godina kada se oženio udovicom od 40 godina Kadidžom (Kadijom) . Imali su dva sina, koji su rano umrli i četiri ćerke. Najpoznatija je svakako Fatima.

Kadidža je poticala iz bogate arapske porodice koja je prihvatila rimokatoličku veru. Ona je svu svoju imovinu zaveštala crkvi i postala kaludjerica kada je dobila od crkve specijalni zadatak - trebalo je da nadje podobnog mladog čoveka koji bi širio novu veru medju Arapima.

Oko 610. Muhamed je počeo da tvrdi kako ima vizije od boga (koga je nazvao Alah), preko njegovog glavnog čoveka Gavrila... Sam se tada prozvao prorokom. Kadidžin rodjak Vorakva, veoma blizak rimokatoličkoj crkvi, postao je Muhamedov savetnik i pomoćnik u tumačenju božijih prikazivanja

Muhamed je tako tvrdio kako je noću po njega dolazio krilati andjeo sa svojom krilatom životinjom, Burakom,, i on bi sedao na nju i leteli su u Jerusalim na mesto ruševina jevrejskog hrama. Tu bi mu se pridružili drugi proroci božiji - Avram, Isus, Mojsije koji su se molili pred njim. Nakon toga bi opet uzjahao Buraka i išao u nebesa kod samog Alaha. Od njega je primio instrukcije za 5 dnevnih molitvi, post, obavezan hadžiluk i danak za sirorinju.


Evo kakva zanimljiva priča okuplja i danas milijardu Muhamedovih vernika:
 

Back
Top