Srpski lekari u Nemačkoj

Moze li neko da mi kaze da li se priznaje Österreichische Sprachdiplom i Telc? Zakasnio sam za prijavu na Göthe za januar i sad razmisljam na koji da idem,da ne cekam mart za Göthe. I jos jedno pitanje-jel za konkurisanje zaista neophodan B2 sertifikat ili oni najvise cene kako se pokazete na razgovoru? Ja sam mislio da pocnem da konkurisem bez polozenog B2,ali nisam siguran da li ce me neko uzeti za ozbiljno bez sertifikata. Hvala puno kolege unapred :bye:
 
Moze li neko da mi kaze da li se priznaje Österreichische Sprachdiplom i Telc? Zakasnio sam za prijavu na Göthe za januar i sad razmisljam na koji da idem,da ne cekam mart za Göthe. I jos jedno pitanje-jel za konkurisanje zaista neophodan B2 sertifikat ili oni najvise cene kako se pokazete na razgovoru? Ja sam mislio da pocnem da konkurisem bez polozenog B2,ali nisam siguran da li ce me neko uzeti za ozbiljno bez sertifikata. Hvala puno kolege unapred :bye:

ne možeš dobiti licencu bez b2. Prvo B2 pa sve ostalo po redu.....
Telc priznaju sigurno. Ja sam došao sa TELC B2 sertifikatom. Za ovo drugo ne znam.
 
Poslednja izmena:
Polozila sam b2 i u potrazi sam za poslom.Vidim da se spominje test komunikacije.Gde se on polaze i kada? (pre odlaska na intervju za posao ili posle?Iz cega se uci ,koji je udzbenik u pitanju i kako izgleda sam test?

Ima dosta postova na ovoj temi o testu komunikacije sa pacijentom. :rtfm:

Drugi forumaši su već odgovorili na svako od pitanja koje si postavila, samo treba da pažljivo pročitaš temu i naći ćeš sve odgovore. :namcor:
 
ne možeš dobiti licencu bez b2. Prvo B2 pa sve ostalo po redu.....
Telc priznaju sigurno. Ja sam došao sa TELC B2 sertifikatom. Za ovo drugo ne znam.

Sad, nije da se ne može, postoji i hospitacija i razne varijante. Sve je stvar poslodavca. Al da je sigurnije i bolje sa B2, jest.Kada uvedu komunikaciju kao obacezu, isto će se moći upasti, ali ne i dobivati punu plaću.Tako je u Austriji, doduše.
 
Drage Kolege,

Koliko ste čekali na vizu?
Ja sam predao 28. Nov (kada su mi i poslali ugovor za kliniku u Schleswig-Holstein) a jos uvek nisam dobio ugovor. Problem je što mi radni ugovor počine sada 01. Januara.
Inače u mojoj pokrajini su mi rekli iz Ministarstva da ne mogu tražiti Berufserlaubnis dok ne dobijem Vizu.

Pozdrav
 
Iskreno bas ih briga sta pise na papiru jer oni to provjere na interview kako vi korisitite i koliko vi znate jezik. B2 treba Vam radi dobivanja papira u Bonnu. Neke bolnice i klinike uopce i ne znaju da treba B2, dok neke bi da Vi perfektno pricate jezik a ni oni ga ne znaju. Svakakvih poslodavaca ovdje ima. OSD se priznaje jer sam ga ja tako polozio, a za TELC isto znam jer moj drug je tu polagao.Znam da priznaju Goethe,OSD,Telc i DaF van granica DE, a ako polazete u DE mislim da priznaju sva cudna imena jezickih kuca. Ali treba se drzati onoga sto je provjereno da se ne bacaju novci.

Moze li neko da mi kaze da li se priznaje Österreichische Sprachdiplom i Telc? Zakasnio sam za prijavu na Göthe za januar i sad razmisljam na koji da idem,da ne cekam mart za Göthe. I jos jedno pitanje-jel za konkurisanje zaista neophodan B2 sertifikat ili oni najvise cene kako se pokazete na razgovoru? Ja sam mislio da pocnem da konkurisem bez polozenog B2,ali nisam siguran da li ce me neko uzeti za ozbiljno bez sertifikata. Hvala puno kolege unapred :bye:
 
Pozdrav svim kolegama!
Ja sam stomatolog sa Beogradskog Univerziteta.
Vidim da se ovde uglavnom pise o medicinarima, tek pokoji stomatolog se javi ali bez nekih detaljnijih informacija i prikaza stanja stvari sa lica mesta.
Da li neko zaista zna kako je u Nemackoj za stomatologe? Ima li dovoljno otvorenih radnih mesta? I da li je procedura za odlazak ista kao kod lekara?
Ja sam tek u fazi ucenja nemackog jezika, ali zelim da se podrobno raspitam o svemu pa da vec sad znam sta me ceka.
Hvala unapred![/QUOTE

Evo par reci za stomatologe.

Informacija je iz druge ruke (radi se o prijateljici lekara koji radi samnom), ali je potpuno pouzdana. Plavu kartu mogu da dobiju na isti nacin i stomatolozi, ALI samo ako imaju zagarantovano mesto na nekoj KLINICI ( u pocetku) i B2 , naravno.Devojka je bila 4 meseca u Minhenu, sve vreme je trazila i nije uspela sirom Bayern-a da pronadje takvo mesto. Velikih klinika ima jako malo , a navala je ogromna jer i svaki Nemac u svojoj specijalizaciji mora da prodje izvesno vreme kroz kliniku gde rade profesori zaduzeni za Weiterbildung.
Tek na kraju su joj rekli da bi u stvari i mesto u nekakvoj OGROMNOJ univerzitetskoj praksi doslo u obzir i to je iz korena promenilo celu stvar. Dali su joj spisak tih praksi i ona je u najkracem roku dobila mesto negde u Allgäu-u (takodje Bayern).
Znam samo da sada ceka Berufserlaubnis i od januara treba da pocne da radi. Znaci, procedura je bila maltene ista kao za lekare. Sve dalje oko toga koliko traje BE i oko Aprobacije ne znam. Mogla bih verovatno i oko toga dalje da se raspitam...

Nadam se da sam ovim bar malo razjasnila stvari.Da stomatolozi takodje mogu da dodju u Nemacku i dobiju posao na isti nacin kao lekari je u svakom slucaju PROVERENA cinjenica.

Pozdrav svima,

Mislim da je sjajno sto pomazete jedni drugima. Ja sam stomatolog, pa kako sam procitala ovaj info htela sam da proverim kakva je sansa da dobijemo taj spisak? Ja vec duze vreme bezuspesno saljem CV svuda po Nemačkoj, pa bi mi svaka pomoc znacila...Hvala:)))
 
Hvala! Pretpostavljam da je tako i da je prica najbitnija,kako se pokazes na razgovoru zavisi da li ces dobti posao a B2 je neophodan samo radi licence. Hvala puno jos jednom!
Iskreno bas ih briga sta pise na papiru jer oni to provjere na interview kako vi korisitite i koliko vi znate jezik. B2 treba Vam radi dobivanja papira u Bonnu. Neke bolnice i klinike uopce i ne znaju da treba B2, dok neke bi da Vi perfektno pricate jezik a ni oni ga ne znaju. Svakakvih poslodavaca ovdje ima. OSD se priznaje jer sam ga ja tako polozio, a za TELC isto znam jer moj drug je tu polagao.Znam da priznaju Goethe,OSD,Telc i DaF van granica DE, a ako polazete u DE mislim da priznaju sva cudna imena jezickih kuca. Ali treba se drzati onoga sto je provjereno da se ne bacaju novci.
 
Moze li neko da mi kaze da li se priznaje Österreichische Sprachdiplom i Telc? Zakasnio sam za prijavu na Göthe za januar i sad razmisljam na koji da idem,da ne cekam mart za Göthe. I jos jedno pitanje-jel za konkurisanje zaista neophodan B2 sertifikat ili oni najvise cene kako se pokazete na razgovoru? Ja sam mislio da pocnem da konkurisem bez polozenog B2,ali nisam siguran da li ce me neko uzeti za ozbiljno bez sertifikata. Hvala puno kolege unapred :bye:

Postoji mogucnost da se otvori novi termin za polaganje Göthe u februaru na Kolarcu. Raspitaj se...:)
 
Drage Kolege,

Koliko ste čekali na vizu?
Ja sam predao 28. Nov (kada su mi i poslali ugovor za kliniku u Schleswig-Holstein) a jos uvek nisam dobio ugovor. Problem je što mi radni ugovor počine sada 01. Januara.
Inače u mojoj pokrajini su mi rekli iz Ministarstva da ne mogu tražiti Berufserlaubnis dok ne dobijem Vizu.Pozdrav

Meni je viza stigla za 2 nedelje, mnogo brze nego sto sam ocekivala. Nema veze sto ti je ugovor od 1.januara, sacekce te oni malo. Moguce da ce ti viza stici tek posle praznika. Pozz
 
Ja i kolega smo bili u ovoj skoli i prezadovoljni smo. Slusao B2 2 kursa i polozio a onda odslusao i dva kursa C1 u istoj.

Kolega, sa kojim nivoom ste došli na taj kurs, sa B1? Ja planiram da posle završenog B1 ovde, odem u neku školu u DE da završim B2, jel to moguće u toj školi? Znači zadovoljni ste, možete li nam dati malo više informacija, kako izgleda kurs, gde ste bili smešteni i sl. :)? Da li može B2 da se završi za 2 meseca?

Ima li još neko neku preporuku za školu u DE? Jel ima neko iskustva sa Tandem školom u Frankfurtu, vidim da imaju neki superintenzivni kurs od 40 časova nedeljno (2 u 1, može ceo nivo da se završi za mesec dana), pa me interesuje nešto iz prve ruke, ako je neko bio.

U svakom slučaju hvala svima na kolegijalnosti i sjajnim informacijama koje se ovde mogu naći!
 
Poslednja izmena:

Back
Top